Czerwiec
29 czerwca 2012 r.
POŻEGNANIE KLASY TRZECIEJ GIMNAZJUM
Dziś nadszedł w szkole właśnie taki dzień, by pożegnać się. Dziękujemy wszystkim, którzy czuwali nad naszą opieką, dbali o nasze wychowanie, organizowali wiele wspaniałych uroczystości i wycieczek, nauczyli nas wiary, szlachetności i dzięki nim wiemy, że życie to nie znaczy tylko żyć, lecz być człowiekiem wytrwałym, silnym i pomocnym dla innych.
Absolwenci rocznik 2011/2012.
28 czerwca 2012 r.
POŻEGNANIE ZE SZKOŁĄ
W dniu 28 czerwca 2012 roku w Zespole Szkól w Opatowcu odbyły się uroczyste akademie z okazji zakończenie roku szkolnego.
O godzinie 9.00, w obecności byłych Dyrektorów Szkoły Podstawowej w Opatowcu: Pana Stanisława Gwiazdy, Pani Krystyny Ciepichał i Pana Mirosława Gajdy, ze społecznością szkolną pożegnali się uczniowie klasy VI. Podczas akademii szóstoklasiści dziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za ich codzienny trud oraz zapewnili, że pozyskana przez nich wiedza będzie w pełni i należycie wykorzystana w przyszłości.
O godzinie 15.30, w obecności Wójta Gminy Opatowiec – Pana Sławomira Kowalczyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Michała Szczerby ze społecznością szkolną pożegnali się uczniowie III klasy gimnazjum. Podczas przygotowanej przez siebie akademii gimnazjaliści przypomnieli niektóre scenki z życia szkoły. Choć pożegnanie z trzecioklasistami z gimnazjum odbywało się w konwencji „na wesoło”, to wszystkim dostarczyło wielu powodów do wzruszeń.
Kończąc poszczególne akademie Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna – Kusak podsumowała miniony rok szkolny i uhonorowała wyróżniających się uczniów nagrodami książkowymi i pamiątkowymi dyplomami.
Z GŁOWĄ W GWIAZDACH
19 czerwca 2012 r.
W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM
W dniach 16 - 19 czerwca 2012 r. - z inicjatywy Pana dr. Adama Stoksika - troje naszych gimnazjalistów uczestniczyło w wycieczce do Brukseli. Podczas pobytu w stolicy Belgii uczniowie złożyli wizytę w jednej z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej – Parlamencie Europejskim. Dzięki Posłowi do Parlamentu Europejskiego - Panu dr. Czesławowi Siekierskiemu, uczniowie nie tylko poznali historię tej instytucji, ale dowiedzieli się też wielu interesujących faktów dotyczących jej funkcjonowania. Podczas pobytu w Belgii nasi gimnazjaliści mieli też okazje do degustacji „najlepszych frytek w Europie”.
Panu dr. Czesławowi Siekierskiemu oraz Panu dr. Adamowi Stoksikowi składamy serdeczne podziękowania za dostarczenie naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.
16 czerwca 2012 r.
WSPIERAMY NASZYCH!
W dniu 16 czerwca 2012 roku, z incjatywy uczniów realizujących projekt edukacyjny „Młodzi Przedsiębiorczy”, w Zespole Szkół w Opatowcu odbył się piknik połączony z kibicowaniem naszej reprezentacji podczas meczu z Czechami. Impreza nie mogła by się odbyć, gdyby nie pomoc oraz wsparcie finansowe Pana Piotra Kusaka, Pana Winicjusza Włosowicza, Państwa Anny i Pawła Salamonów, Państwa Anety i Waldemara Tomasików, Państwa Anny i Piotra Kowalczyków, Państa Anety i Mariusza Rutkowskich oraz Rady Sołeckiej z Podskala. Pomimo, że wynik meczu nie był satysfakcjonujący, to wszyscy się świetnie bawili.
15 czerwca 2012 r.
DOBRA ENERGIA DLA WSZYSTKICH
W dniu 15 czerwca 2012 roku pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich” odbył się apel ekologiczny w wykonaniu trzeciej klasy gimnazjum, przygotowany przez pania Małgorzatę Nowakowską.
Uczniowie przedstawili problem degradacji ekosystemów, spowodowany efektem cieplarnianym w formie międzynarodowej konferencji. Został także rozstrzygnięty konkurs na plakat „Zrównoważone wykorzystanie energii”. Prace w wykonaniu uczniów przekazywały wiedzę związaną z efektywnym, oszczędnym zarządzaniem energią w życiu codziennym oraz promowały wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.
Wyniki konkursu:
I miejsce - klasa III
II miejsce - klasa I
III miejsce - klasa II a
14 czerwca 2012 r.
U ORDYNATA POTOCKIEGO W ŁAŃCUCIE
W dniu 14 czerwca 2012 roku grupa 49 uczniów Gimnazjum w Opatowcu wybrała się z czterema opiekunami na wycieczkę do Łańcuta. Po drodze zatrzymali się w Leżajsku, gdzie mieli okazję zobaczyć kościół oo. Bernardynów z XVII wieku oraz znajdujące się tam organy kościelne. Instrument ten składa się z 3 niezależnych systemów, więc podczas mszy może na nich zagrać trzech organistów jednocześnie. Organy te posiadają 75 głosów i są bardzo bogato zdobione. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do muzeum w Zamku w Łańcucie.
Zamek miał wielu właścicieli, którzy wciąż rozbudowywali zamek i zdobili go. Mimo że ostatni właściciel wywiózł najcenniejsze zabytki do Szwajcarii, pałac i tak posiada przepiękne żyrandole, portrety, rzeźby oraz meble. Warto wspomnieć o tym, że wokół zamku wykopano fosę, która jednak została sucha, ponieważ nigdzie w okolicy nie było rzek lub jezior. Oprócz wnętrza zamku uczniowie zobaczyli także wozownię, Park Włoski i Park Różany oraz Oranżerię.
4 czerwca 2012 r.
ZŁOTO DLA JUSTYNY
W dniu 4 czerwca 2012 r. w Kielcach, podczas Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, uczennica naszego gimnazjum Justyna Grzywna wywalczyła I miejsce w konkurencji rzutu dyskiem. Justyna rzucając dysk na odległość 20,40 m. nie tyko przysporzyła splendoru sobie, ale i całej naszej szkole.
Justynie oraz jej opiekunce p. A. Witkoś–Kłos serdecznie gratulujmy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!
4 czerwca 2012 r.
DZIEŃ DZIECKA W DOMU KULTURY
W dniu 4 czerwca 2012 r., w Domu Kultury w Opatowcu odbyło się spotkanie z okazji „Dnia Dziecka” przygotowane przez Panią Małgorzatę Gwóźdź. Wśród zaproszonych gości był Sławomir Kowalczyk - Wójt Gminy Opatowiec, Elżbieta Szczęsna-Kusak - Dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu, Oktawiusz Cugowski - Dyrektor Instytucji Kultury w Opatowcu i dzieci z klas młodszych wraz z nauczycielami.
Rodzice dzieci z zerówki przygotowali dla swoich pociech oraz innych uczniów wielką niespodziankę. Tym razem to oni postanowili wcielić się w rolę aktorów występując w sztuce na podstawie baśni braci Grimm p.t.:„Królewna Śnieżka”.
Przygotowania do tego przedstawienia trwały od marca. Częste próby bardzo zintegrowały rodziców, którzy z wielkim zaangażowaniem i pełni zapału podeszli do tego przedsięwzięcia. Każda próba odbywała się w miłej, serdecznej atmosferze, której towarzyszyły humor, śmiech, a wzajemne żarty doprowadzały rodziców - aktorów do łez.
Każdy rodzic - aktor zadbał także o to, by wystąpić w kostiumie właściwym dla granej przez siebie postaci. Nieoceniona w tej kwestii okazała się Pani Marzena Nizińska, która przyszła z pomocą i uszyła stroje. Aby oddać właściwy nastrój baśni przygotowano też piękną scenografię.
Podczas występu „aktorzy” wykazali się profesjonalizmem oraz niesamowitą inwencją twórczą. Zagrali swoją rolę brawurowo. Gesty, mimika, modulacja głosu wywołały ogromne emocje u widzów. Wydawać, by się mogło, że oglądają występ profesjonalnych artystów.
Występ rodziców wywarł na dzieciach niesamowite wrażenie i na pewno długo pozostanie im w pamięci, ponieważ mogli podziwiać ich w nietypowej roli. Uśmiech, radość na twarzy dzieci, spontaniczne reakcje dobiegające z widowni świadczyły o tym, że przeżywają wielką radość i satysfakcje.
Na zakończenie wszyscy widzowie nagrodzili rodziców gromkimi brawami, a zaproszeni goście podziękowali i pogratulowali tak wspaniałego przygotowania występu pomysłodawczyni. Rodzice za trud i poświęcenie otrzymali z rąk Pani Dyrektor oraz Pani Małgorzaty Gwóźdź dyplomy uznania.
1 czerwca 2012 r.
"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” W PRZEDSZKOLU
Chcąc podtrzymać i rozszerzyć zainteresowania literackie dzieci, nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji: „Cała Polska czyta dzieciom”.
Głośne czytanie uczy myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, buduje i wzmacnia więź pomiędzy dorosłym a dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Czytanie dzieciom już od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych.
Kampania pod nazwą „Cała Polska czyta dzieciom” jest prowadzona od czerwca 2001 roku przez Polską Izbę Książki i Fundację ABC XXI. Zdając sobie sprawę z korzyści płynących z głośnego czytania dzieciom, nasze przedszkole z chęcią bierze udział w tej akcji. Do tego programu zostali włączeni rodzice oraz nauczyciele. Wspólnie czytaliśmy dzieciom fragmenty baśni, recytowaliśmy wiersze. Grupa przedszkolna brała również udział w wycieczce do teatru, gdzie poza sztuką wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych. Sami tworzyliśmy inscenizacje.
Wspieranie dziecka w rozwoju, kształtowanie jego zainteresowań i wyrabianie pożądanych nawyków czytelniczych musi odbywać się systematycznie oraz w jak najbardziej atrakcyjnych formach.`
Wychodząc temu naprzeciw nauczyciele przedszkola zorganizowali spotkanie pt. „W magicznym świecie baśni”, które zostało połączone z obchodami Dnia Dziecka.
W dniu tym do przedszkola zaproszono: Przewodniczącego Rady Gminy Michała Szczerbę, Wójta Gminy Opatowiec Sławomira Kowalczyka, Dyrektora Instytucji Kultury Oktawiusza Cugowskiego, Dyrektora Zespołu Szkół w Opatowcu panią Elżbietę Szczęsną-Kusak, byłą Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowcu panią Krystynę Ciepichał, byłą Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzczonowie panią Janinę Siemieniec oraz emerytowanych nauczycieli: panią Sabinę Minior i panią Elżbietę Glińską.
Zaproszeni goście zaprezentowali dzieciom utwory swojego dzieciństwa, bliskie ich sercom. Korzystając jednocześnie z okazji złożyli dzieciom życzenia z okazji ich święta.
Celem tego spotkania było stworzenie wokół dzieci i z ich udziałem sympatycznej atmosfery kontaktu z książką. Wyrabianie od najwcześniejszych lat potrzeby obcowania ze słowem drukowanym, pogłębianie więzi między dzieckiem i dorosłymi, którzy dają przykład w jaki sposób można wartościowo spędzać wolny czas.