Wrzesień

 

28 września 2012 r.

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

W dniu - a raczej nocy - Małopolskiej Nocy Naukowców, 28-29.09.2012 grupa dwudziestu uczniów z Gimnazjum w Opatowcu wybrała się do Krakowa wraz z opiekunkami, Panią Elżbietą Szczęsną-Kusak oraz Panią Barbarą Niedzielą, aby podziwiać nowinki techniki na warsztatach i wykładach związanych z fizyką oraz informatyką. Najpierw dokonaliśmy małego podziału - część osób wybrała się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, natomiast reszta, która nie miała na to ochoty lub była tam wielokrotnie, została w Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też zlokalizowane były ciekawe doświadczenia fizyczne oraz nowinki, m. in. interfejs mózg-komputer, pozwalający na sterowanie komputerem za pomocą myśli. Następnie udaliśmy się na AGH, gdzie mieliśmy przyjemność dowiedzieć się więcej o procesie spawania oraz napawania, a także w Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej wysłuchaliśmy świetnie poprowadzonego godzinnego wykładu  z pokazami o ciekłym azocie. Również tam studenci tamtego wydziału zapoznali nas z różnymi ciekawymi doświadczeniami, w których sami mogliśmy brać udział.  Wreszcie udaliśmy się całą już grupą (razem z tymi, którzy wcześniej przebywali w Ogrodzie Doświadczeń) na pokaz w wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, by rzucić okiem na interaktywne wizualizacje 3D, trójwymiarowy ekran dotykowy, stanowisko Motion Capture oraz wiele innych. Później, w tym samym budynku, poznaliśmy „Zenona” oraz inne roboty na wykładzie z nimi związanym, gdzie mieliśmy przyjemność pograćrobotami w piłkę nożną. Naprawdę trudno było nas  stamtąd  wyciągnąć. Część grupy otrzymała pamiątkowe dyplomy młodego naukowca. Ostatnim punktem w naszym programie było zwiedzenie doświadczalnej kopalni pod AGH, gdzie poznaliśmy techniki wydobycia węgla i historię obiektu. Próbowaliśmy jeszcze w Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej obejrzeć  pokazy, „Wysokie napięcia w elektroenergetyce - Burza w laboratorium” ale bardzo duża liczba chętnych na te pokazy sprawiła, że nie udało nam się tam dostać. Ostatecznie, zmęczeni i głodni podążyliśmy do odwiecznego celu każdej wycieczki szkolnej - KFC. Dopiero po wzmocnieniu się chemicznie przetworzoną żywnością zmęczeni ale bardzo zadowoleni z poznania świata nauki oraz z pewnym niedosytem, że nie udało się zobaczyć wszystkiego,  późną nocą  uczniowie powrócili do domów. (tekst: Sz.Szczęsny)

zdjęcia

Więcej informacji: http://www.nocnaukowcow.malopolska.pl/

 

26 września 2012 r.

"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

CZYTANIE POWINNO SIĘ DZIECKU ZAWSZE KOJARZYĆ Z RADOŚCIĄ, NIGDY Z PRZYMUSEM, KARĄ CZY NUDĄ.
W ramach akcji  "Cała Polska czyta dzieciom" - w naszym przedszkolu oprócz nauczycielek, które codziennie czytają dzieciom, do akcji włączyli się  rodzice oraz osoby znane w środowisku lokalnym. Od początku roku szkolnego rodzice systematycznie czytają bajki swoim pociechom. Zajęcia cieszą się coraz większą sympatią ze strony dzieci, jak również dorosłych. (tekst: A.Cugowska)

zdjecia
 

25 września 2012 r.

APEL EKOLOGICZNY Z OKAZJI AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA

Z okazji  Sprzątania Świata 25 września uczniowie klasy szóstej wspólnie z panią Barbarą Niedzielą przygotowali apel ekologiczny, który w całosci poswięcony był zagadnieniom ochrony środowiska.

Oprawę muzyczną przygotował pan Wiesław Tomal z grupą dziewcząt z klas I - IV. (tekst: B.Niedziela)

zdjecia

 

24 września 2012 r.

"UCZNIOWIE Z KAPITAŁEM"

W ZESPOLE SZKÓŁ W OPATOWCU

W dniu 24 września 2012 r., w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Uczeń z kapitałem”, organizowanego przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego - Biuro Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Ideą konkursu było wskazanie najlepszych przykładów modelowych lekcji, realizowanych w ramach projektu finansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego pn. "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkoły podstawowej w kontekście wdrażania nowej podstawy kształcenia ogólnego".

Podczas uroczystości nagrodzonych zostało 13 szkół z województwa świętokrzyskiego. W tym zacnym gronie znalazła się również Szkoła Podstawowa z Zespołu Szkół w Opatowcu.  

Laureaci konkursu z rąk Piotra Żołądka - członka Zarządu Województwa, Grzegorza Bienia – Świętokrzyskiego Wicekuratora Oświaty oraz Jerzego Środy - zastępcy dyrektora Departamentu Nieruchomości, Geodezji i Planowania Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego otrzymali dyplomy, sprzęt multimedialny i materiały dydaktyczne dla szkół.

źródło: www.sejmik.kielce.pl

zdjęcia

 

23 września 2012 r.

UROCZYSTOSCI W CZARKOWACH

98. ROCZNICA PIERWSZYCH BOJÓW LEGIONÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Obchody 98. rocznicy Pierwszych Bojów Legionów Józefa Piłsudskiego odbyły się 23 września 2012 roku w Czarkowach przed Pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego”.
To z Czarków o północy 22 września wyruszył na stacjonujących w Szczytnikach Kozaków oddział Władysława Beliny-Prażmowskiego. Zaskoczony nieprzyjaciel poniósł spore straty, ale nazajutrz ruszył do kontrataku. Do najbardziej krwawego starcia doszło właśnie pod Czarkowami. 12 legionistów zostało rannych. Wydarzenie to stało się przesłaniem do powstania pomnika legionów, którego protektorem był sam marszałek. 12 lutego1928 roku powstał w Pińczowie Komitet Budowy Pomnika Zwycięstwa pod Czarkowami. Odsłonięto go w czternastą rocznicę boju - 23 września 1928 roku w obecności prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.

Uroczystość rozpoczęła się wystawieniem posterunku honorowego przy pomniku oraz odegraniem hymnu narodowego. Mszę Świętą polową odprawił ks. Marek Małczęć z Parafii Św. Mikołaja w Starym Korczynie. Następnie złożono wieńce oraz zapalono znicze w hołdzie poległym.
Na uroczystość przybyli: Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Sławomir Kowalczyk - Wójt Gminy Opatowiec, Michał Szczerba -  Przewodniczący Rady Gminy Opatowiec, Paweł Zagaja – Wójt Gminy Nowy Korczyn, Kulik Paweł – Przewodniczący Rady Gminy Nowy Korczyn, członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Zwycięstwa Legionów, goście, mieszkańcy Gminy Opatowiec i Gminy Nowy Korczyn. W uroczystości wzięły także udział: poczet sztandarowy 18-tej Buskiej Drużyny Harcerskiej im. Łukasza Skrzyńskiego działającej w Zespole Szkół w Opatowcu, poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie i Zespołu Szkół w Nowym Korczynie oraz poczty straży pożarnej z okolicznych wiosek gminy Nowy Korczyn. 

Obecni wysłuchali przemówień okolicznościowych oraz montażu słowno – muzycznego
w wykonaniu uczniów PSP w Starym Korczynie i POW w Winiarach. Córka nieżyjącego już kapitana rezerwy Józefa Cabaja odczytała ulubione wiersze ojca.
Uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „Pierwsza Brygada” oraz odprowadzeniem pocztów sztandarowych. (tekst: A.Kaczmarczyk)

zdjęcia

 

20 września 2012 r.

"V ULICZNY BIEG PRZEŁAJOWY" 

W dniu 20 września 2012 r. uczniowie Zespołu Szkół w Opatowcu reprezentowali szkołę  podczas „V Ulicznego Sztafetowego Biegu Przełajowego z okazji 68. rocznicy utworzenia Rzeczpospolitej Partyzanckiej".

W biegu, którego trasa  przebiegała z Koniuszy do Proszowic wzięły udział sztafety reprezentujące szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z powiatów proszowickiego i kazimierskiego W składzie każdej sztafety było pięć dziewcząt i pięciu chłopców.

Szkołę Podstawową z Opatowca, która po raz pierwszy uczestniczyła w tej imprezie reprezentowali: Kamila Porada, Bartosz Niedźwiedź, Miłosz Krawczyk, Bartosz Kościółek, Maja Tomal, Paulina Minior, Daniel Kryca, Klaudia Kmiecik, Agnieszka Dragan, Patryk Kociński. Debiutanci zdobyli III miejsce i w nagrodę przywieźli okazały puchar i markową piłkę.

Sztafeta gimnazjalistów w składzie: Piotr Ryba, Aleksandra Pituła, Piotr Nowak, Justyna Korzec, Bartosz Norek, Adrian Rajczak, Milena Juszczyk, Bartłomiej Janiec, Oliwia Grzywna, Kamila Cabaj ukończyła bieg na 6 miejscu. 

Pomimo, że przez cały czas trwania imprezy padał ulewny deszcz wszystkim dopisywały dobre humory. Opiekunki Monika Kościółek i Alicja Witkoś-Kłos zapewniły też uczniów, że za rok na pewno też wezmą udział w tej imprezie.

zdjęcia

 

19 września 2012 r.

WYCIECZKA DO NIEPOŁOMIC

19 września uczniowie klasy szóstej wybrali sie na wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Uczestniczyli oni w prelekcji na temat Układu Słonecznego. Po zakończonych zajęciach cała grupa udała się na zwiedzanie Niepołomic. (tekst: B.Niedziela)

zdjęcia

 

14 września 2012 r.

UCZNIOWIE KLAS IV I V

WICEMISTRZAMI POWIATU "ORLIKI 2012"

W dniach 7 i 14 września 2012 roku drużyny piłkarskie Zespołu Szkół w Opatowcu reprezentowały naszą szkołę w Kazimierzy Wielkiej, podczas etapu powiatowego III Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.

W kategorii chłopcy młodsi drużyna Szkoły Podstawowej w Opatowcu w składzie: Michał Kowalczyk, Patryk Matuszczyk, Daniel Niedźwiedź, Bartosz Dybała, Michał Gwóźdź, Bartosz Kościółek, Dominik Kociński, Miłosz Krawczyk, Dominik Madej i Bartosz Niedźwiedź zajęła II miejsce

W kategorii chłopcy starsi drużyna w składzie: Kamil Bysiec, Patryk Kociński, Maciej Korzec, Daniel Kryca, Wojciech Kowalczyk, Patryk Małek, Kacper Markowski, Adrian Niedźwiedź i Kamil Siwy zdobyła V miejsce. 

zdjęcia

 

9 września 2012 r.

UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ NA UROCZYSTOŚCI W KSANACH

Dnia 9 września 2012 roku przed pomnikiem Żołnierza Września, Legionisty i Partyzanta Batalionów Chłopskich w Ksanach odbyła się uroczystość upamiętniająca wybuch II wojny światowej.

W obchodach tej rocznicy uczestniczyli harcerze Zespołu Szkół w Opatowcu. Delegacja złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze na płycie przed pomnikiem. Następnie uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny, przedstawili także zarys historyczny wydarzeń z 1939 roku. (tekst: A. Kaczmarczyk)

zdjęcia