zaloguj się   |    zarejestruj się   |   

Marzec

21 marca 2013 r.

WIOSNA TALENTÓW   

   21 marca to kolejny wyjątkowy dzień w kalendarzu roku szkolnego. Nieczęsto można przyjść do szkoły bez książek i zeszytów. 21 marca jest to możliwe, gdyż tradycją naszej szkoły stało się, by nadejście wiosny obchodzić w niecodzienny sposób.

   Zamiast wagarować, chcemy edukować, że najlepiej jest żyć bez nałogów. Zamysłem naszych działań jest upowszechnienie stylu życia wolnego od alkoholu, narkotyków, papierosów.

   Dyrekcja, nauczyciele i społeczność uczniowska zorganizowali szkolny konkurs „Wiosna Talentów”. W konkursie mógł brać udział każdy – od przedszkolaka po gimnazjalistę. Każdy, kto ma pomysł na swoją prezentację. Zmagania uczniów oceniło jury. Zwycięzcy otrzymają nagrody, które zostaną zakupione dzięki ofiarności Gminy Opatowiec, Rady Sołeckiej Opatowiec  oraz darczyńców: p. Michała Szczerby, p. Piotra Kowalczyka, p. Anety Tomasik, p. Pawła Salamona,
p. Katarzyny Fular, p. Jarosława Gwoździa, p. Tadeusza Moskwy, pp. Anny i Marka Krawczyków,
pp. Anety i Mariusza Rutkowskich oraz p. Jarosława Krycy. 

   Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe. Dzięki niemu wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają nagrody. 

zdjęcia

11 marca 2013 r.

XXI  TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA - GIMNAZJUM

   Nasze gimnazjum od lat przyłącza się do obchodów Tygodnia Kultury Języka organizowanych corocznie w województwie świętokrzyskim na początku marca.

   Jest to świetna okazja, aby zwrócić większą uwagę na poprawne posługiwanie się językiem ojczystym oraz na kulturę naszej mowy codziennej.

   Tegoroczny XXI TKJ obchodziliśmy w naszym Gimnazjum pod hasłem: „STOP WULGARYZMOM”. W związku z tym Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na list otwarty zawierający apel do rówieśników o nieużywanie wulgaryzmów.

A oto laureaci:

I miejsce – Natalia Bątkowska

II miejsce – Kamil Kryca

Wyróżnienia: Klaudia Kozioł, Patrycja Tomal, Aleksandra Wodecka

   Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczyła pani dyrektor E. Szczęsna – Kusak podczas międzyklasowego turnieju „ZABAWY JĘZYKIEM POLSKIM”.

   W turnieju zorganizowanym przez p. E. Gajdę, który odbył się 11 marca, uczestniczyli wszyscy gimnazjaliści. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. dyrektor E. Szczęsna – Kusak, p. Małgorzata Nowakowska i p. Anna Kaczmarczyk. 

   Na początku imprezy Natalia Bątkowska odczytała swój list otwarty do rówieśników. Następnie gimnazjaliści rozpoczęli konkursowe zmagania. Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem, a przy okazji świetnie się bawili, co widać na dołączonych fotografiach. Najwięcej emocji wzbudziło zadanie polegające na ułożeniu nowych wyrazów z liter słowa „poprawność”. Ponadto uczniowie mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę  dotyczącą poprawnej polszczyzny,  wykazać się znajomością przysłów oraz ułożyć hasło propagujące nieużywanie wulgaryzmów. Największą wiedzą i inwencją wykazała się klasa II, która wygrała turniej.

   Na zakończenie imprezy wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, które wręczyła p. Dyrektor.

 

„Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie”
J. Tuwim

XXI TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA - SZKOŁA PODSTAWOWA

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół Opatowcu w dniach 4 – 9 marca uczestniczyli w obchodach XXI Tygodnia Kultury Języka.

Rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima – wspaniałego polskiego poety, którego mistrzostwo słowa wzbudza wielki podziw i szacunek. Pełne humoru teksty stanowią grę słów, wyrażającą  świeżość myślenia, dowcip skojarzeń oraz lekkość i giętkość języka.

W związku z tym uczniowie klasy VI postanowili zachęcić swoich młodszych kolegów do sięgnięcia po twórczość tego poety. Przez cały dzień  czytali oni wiersze Juliana Tuwima uczniom klas I – III, natomiast zadaniem słuchaczy było wykonanie ilustracji do tych utworów.

Zorganizowany został również Szkolny Konkurs Ortograficzny, do którego, po eliminacjach klasowych, zakwalifikowali się najlepsi znawcy ortografii z klas IV – VI.

A oto wyniki tego konkursu:

I miejsce – Miłosz Krawczyk kl. V

II miejsce – Michał Gwóźdź kl. V

III miejsce – Maja Tomal kl. VI

                      Marcin Ryba  kl. VI

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w propozycjach różnorodnych form obchodów XXI Tygodnia Kultury Języka.

Najwięcej emocji wzbudził Szkolny Turniej Wiedzy. Uczestnicy wykazywali się nie tylko znajomością zagadnień z literatury, gramatyki i ortografii, ale również musieli narysować ilustrację do swojej ulubionej książki oraz przedstawić w formie ustnej przygotowane przez siebie opowiadanie na dowolny temat. Zwycięzcami tego turnieju zostali uczniowie klasy VI.

Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, co umożliwia rozwój człowieka. Była to doskonała okazja, aby spotkać się z piękną polską mową oraz przeżyć niezapomniane chwile.

zdjęcia

  

11 marca 2013 r.

Interaktywne pokazy edukacyjne

 

    11 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej w Opatowcu w ramach projektu „NAUKA DLA KAŻDEGO” odbyły się interaktywne pokazy edukacyjne dla uczniów. Pokazy prezentowane były przez przedstawicieli Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EduFun i dotyczyły nauk przyrodniczych.

    Uczniowie, uczestnicząc w ciekawych eksperymentach i doświadczeniach, mieli możliwość zetknięcia się z tajnikami fizyki, biologii, chemii i matematyki.

zdjęcia 

8 marca 2013 r.

 

Dzień Kobiet

Dzień 8 marca tradycyjnie jest w naszej szkole dniem wyjątkowym i bardzo uroczystym. Tegoroczne Święto Kobiet również takie było. „Kobieta jest jak kwiat” pod takim hasłem uczniowie  gimnazjum i szkoły  podstawowej  przygotowali  program  artystyczny  dla Pań i dziewcząt, w którym nie zabrakło poezji, muzyki i kabaretu. Szczególnie ten ostatni wywołał salwy śmiechu i burze oklasków. Było naprawdę wesoło!

W uroczystości wzięli udział:

Wójt Gminy Opatowiec –  Pan Sławomir Kowalczyk, który wszystkim Kobietom złożył serdeczne życzenia w dniu ich święta,

Przewodniczący Rady Gminy Opatowiec – Pan Michał Szczerba, który także złożył Paniom życzenia w imieniu swoim i Rady Gminy,

a także Pani Bożena Zbertek – Sekretarz Gminy Opatowiec i Pani Anna Klimaszewska-Luty – Skarbnik Gminy Opatowiec.

Do życzeń dołączyli się również przedstawiciele Rady Rodziców.

  zdjęcia

  

5 marca 2013 r.

Wycieczka gimnazjalistów do Kielc

 

     5.03.2013 r. uczniowie Gimnazjum w Opatowcu uczestniczyli w wycieczce do Kielc zorganizowanej przez p. E. Gajdę w ramach XXI  Tygodnia Kultury Języka. Wyjazd umożliwiający realizację założeń programu profilaktycznego mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Opatowcu.

    Głównym celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. „Zemsta” w Teatrze im. S. Żeromskiego.

    Oczekując na przedstawienie i korzystając z pięknej słonecznej pogody, gimnazjaliści zobaczyli znajdujące się w pobliżu Teatru zabytki i ciekawe miejsca: Pałac Biskupów Krakowskich – obecnie Muzeum Narodowe, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Park Miejski, na którego brzegu znajduje się słynne „źródełko Biruty”, opisane przez Żeromskiego w „Syzyfowych pracach”. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie ze stolicą naszego województwa.

     Po trwającym dwie godziny spektaklu uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – pisarza Ziemi Kieleckiej. Tam mieli okazję zapoznać się z pamiątkami związanymi z życiem i twórczością Żeromskiego, a także z eksponatami ukazującymi dziewiętnastowieczną szkołę. Opowieści pani przewodnik o niełatwym życiu ucznia w gimnazjum pod zaborami współcześni gimnazjaliści wysłuchali, siedząc w starych szkolnych ławach.

     Następnie uczniowie obejrzeli ekspozycję czasową przygotowaną z okazji 100. rocznicy wydania „Wiernej rzeki” oraz 150. rocznicy Powstania Styczniowego, której tytuł - „Panna Salomea i książę Odrowąż” - nawiązuje do postaci głównych bohaterów utworu. Na wystawie można było zobaczyć m.in.: jedyny zachowany fragment rękopisu „Wiernej rzeki”, kostiumy z filmu „Wierna rzeka” w reżyserii T. Chmielewskiego, elementy umundurowania powstańców, dziewiętnastowieczną broń, fotografie dowódców powstańczych, biżuterię żałobną.

     Po tak obfitej porcji strawy dla ducha ciało też upomniało się o swoje, tak więc  pobyt
w Kielcach uczestnicy wycieczki zakończyli wizytą w McDonald’s.

zdjęcia