Wrzesień

27 września 2013 r.

XI FESTIWAL ZDROWIA IM. ZBIGNIEWA KOCIUBY W BUSKU ZDROJU

Po raz trzeci uczniowie Gimnazjum w Opatowcu zostali zaproszeni na XI Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku Zdroju przez Stację  Sanitarno-Epidemiologiczną. Na scenie sali koncertowej sanatorium Marconi w parku zdrojowym uczniowie mogli zaprezentować swe umiejętności aktorskie i wokalno-muzyczne w montażu słowno-muzycznym pt. „Palić, nie palić? – oto jest pytanie.”  wg Kabaretu Starszych Panów.

Uczniowie brali również udział w warsztatach prozdrowotnych „Zdrowo żyję, ćwiczę, biegam i nie tyję”. Warsztaty były realizowane w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów finansowanego ze środków Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

zdjęcia

27 września 2013 r.

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

W dniu 27 września 2013 roku ciekawa nowinek techniki i eksperymentów naukowych grupa dwudziestu uczniów Zespołu Szkół z Gimnazjum w Opatowcu wybrała się do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców wraz z opiekunkami, Panią Elżbietą Szczęsną-Kusak oraz Panią Barbarą Niedzielą, aby podziwiać pokazy na warsztatach i wykładach związanych z fizyką oraz informatyką. Była to już czwarta wyprawa młodych naukowców chętnych do odwiedzenia niedostępnych dla nich na co dzień instytutów.

W tym dniu w kilkuset miastach całej Europy, a także w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach odbyła się impreza zwana Nocą Naukowców! Zaproszono na nią wszystkich pasjonatów nauki – tych obecnych oraz przyszłych.  Nasza grupa naukowców udała się do wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, gdzie miała okazję w Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji posłuchać ciekawego wykładu na temat współczesnych metod ochrony informacji. W Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej gimnazjaliści przekonali się biorąc udział w  warsztatach prowadzonych przez studentów, że fizyka nie taka straszna, zwłaszcza po demonstracji mniej i bardziej zaskakujących pokazów fizycznych wraz z wytłumaczeniem zachodzących praw fizyki. Również tam studenci wydziału zapoznali ich z różnymi ciekawymi doświadczeniami, w których oglądający sami mogli brać udział.

Prawdziwy hit wycieczki to zdecydowanie wizyta w Wydziale Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej gdzie ogromna grupa ludzi chciała odwiedzić Laboratorium Wysokich Napięć. Dzięki wcześniejszej rejestracji grupy wreszcie udało się dostać do tego laboratorium. Pokazy wyładowań piorunowych, iskrowych i poślizgowych to widowiskowe pokazy, które bardzo się uczniom podobały. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiły generator napięć udarowych i transformator Tesli wytwarzający napięcie 650000V.  Grające w rytm muzyki pioruny zachwyciły wszystkich wspaniałymi efektami świetlno-dźwiękowymi. Tematyka przedstawiona w tym laboratorium była szczególnie ważna dla grupy 15 uczniów klasy III gimnazjum realizującej projekt edukacyjny pt. „ Piorun ciekawe zjawisko fizyczne”. Na tym wydziale równie fascynujący pokaz dotyczył lewitacji magnetycznej    z wykorzystaniem nadprzewodnika wysokotemperaturowego.

Potem wszyscy udali się na pokaz w Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, aby rzucić okiem na interaktywne wizualizacje 3D, trójwymiarowy ekran dotykowy, stanowisko Motion Capture oraz wiele innych nowinek technicznych. Później, w tym samym budynku, uczniowie Gimnazjum poznali na wykładzie  o robotach autonomiczne roboty mobilne.

Późna godzina oraz zmęczenie uniemożliwiło uczniom odwiedzenie innych ciekawych miejsc, które wcześniej z nauczycielem fizyki w szkole zaplanowali. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z poznania świata nauki oraz z pewnym niedosytem, że nie udało się zobaczyć wszystkiego, późną nocą uczniowie powrócili do domów z pamiątkowym dyplomem Młodego Naukowca.

zdjęcia

26 września 2013 r.

 

APEL „ SPRZĄTANIE ŚWIATA”

W dniu 26 września 2013 r. w Zespole Szkół w Opatowcu odbył się apel z okazji Sprzątania Świata . Krótki program artystyczny dotyczący segregowania odpadów i troski o środowisko naturalne przygotowali uczniowie i uczennice klasy piątej. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”. 

zdjęcia

26 września 2013 r.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „ DOBRE RADY NA ODPADY”

W dniu 26 września 2013 r w Szkole Podstawowej w Opatowcu  został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt „ Dobre rady na odpady”, który miał na celu:
- rozbudzenie wrażliwości ekologicznej

- rozwijanie u dzieci szacunku i poczucia odpowiedzialności za nasze środowisko naturalne

- uświadomienie istniejących zagrożeń środowiska naturalnego

Do organizatora konkursu wpłynęło 49 prac. Wszystkie prace zostały podzielone na dwie grupy wiekowe. Pierwsza to dzieci z przedszkola i zerówki, druga grupa to uczniowie klas I-VI. W celu wyłonienia zwycięzców powołano komisję w skład której weszły:

 •  Elżbieta Szczęsna Kusak- Dyrektor Zespołu Szkół
 •  Monika Kościółek- nauczyciel
 •  Małgorzata Żydowska- nauczyciel

Komisja dokonała oceny złożonych prac.

Wyniki zostały przedstawione na wspólnym apelu szkolnym  przez organizatora Konkursu  Kingę Maj.

 Przedstawiają się następująco:

 Pierwsza grupa  -  11 prac.

Wszystkie prace zostały  przez komisję wyróżnione a ich autorzy nagrodzeni.
Są to: Magdalena Pietrzyk, Julia Bąk, Gabriela Popiel, Paulina Zbertek, Magdalena Cugowska, Zuzanna Porada, Karol Czosnek, Gabriel Maj, Oliwia Rogóz, Natalia Wróbel, Marcin Bąk.

 Druga grupa -38 prac.

I m-ce - Julia Jachna i Paulina Pietrzyk

II m- ce - Izabela Dybek i Oliwia Madej

III m- ce - Wiktoria Maj

Wyróżnienia otrzymali: Kacper Cugowski, Emilia Kornaś, Joanna Rogóz, Agnieszka Czosnek, Gabriela Włosowicz, Gabriela Król, Aleksandra Ostrowska.

Zwycięzcom  gratulujemy!

 Jednocześnie informujemy, iż wszystkie złożone  prace  wezmą udział w II etapie Konkursu organizowanym  przez firmę UNIA Sp. z. o .o z Krakowa.   

Koordynator szkolny:

Kinga  Maj

zdjęcia

24 września 2013 r.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM - PRZEDSZKOLE I ZERÓWKA

 

W dniu 24 września nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze policji.

Celem spotkania było przede wszystkim przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały policjanta, który uczulał przedszkolaków na zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez ulicę. Sprawdził również wiedzę dzieci. Każde dziecko wiedziało, że przez ulicę przechodzimy po pasach i na zielonym świetle.

Wszystkie dzieci obdarowane zostały odblaskami, które obiecały nosić.

Po wyczerpującej pogadance wspólnie z policjantami ćwiczyliśmy prawidłowe przechodzenie przez jezdnię.

Uwieńczeniem spotkania  była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu, który na czas pobytu zaproszonych gości stał przed przedszkolem. Chętne dzieci miały okazję usiąść na chwilę w radiowozie i dokładnie się wszystkiemu przyjrzeć.
Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
Lekcja ta będzie miała zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa.

Serdecznie dziękujemy panom policjantom, że znaleźli  czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.

Zapraszamy częściej do naszego przedszkola!

Aleksandra Cugowska

zdjęcia

23 września 2013 r.

SZKOLNY ZESPÓŁ CHILLIDEREK

W dniu 20 września 2013 roku w Szkole Podstawowej odbył się nabór uczennic do szkolnego zespołu Chilliderek. Do konkursu zgłosiło się 19 uczennic z klas III-VI. Każda z nich miała za zadanie przedstawić krótką samoprezentację do wybranej przez siebie muzyki. Po burzliwych obradach,  komisja w składzie:

1.       Elżbieta Szczęsna-Kusak- Dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu,

2.       Monika Kościółek

3.       Aleksandra Diakiv

W wyniku dokonanej oceny do składu podstawowego zakwalifikowały się :

 • Nikola Kozioł
 • Emilia Cugowska
 • Patrycja Czekaj
 • Oliwia Madej
 • Zuzanna Dudek
 • Nikola Wróbel
 • Emilia Kozioł
 • Wiktoria Maj
 • Małgorzata Florczyk

 

w skład rezerwowy weszły:

 • Klaudia Sojka
 • Paulina Pietrzyk
 • Gabriela Włosowicz
 • Aleksandra Szabłowska
 • Natalia Madej
 • Joanna Rogóz
 • Julia Jachna
 • Aleksandra Ostrowska
 • Weronika Matuszczyk

Wyróżniona przez komisję została uczennica klasy VI Kinga Oracz, której zaproponowano zatańczenie partii solowej .

zdjęcia

22 września 2013 r.

99. ROCZNICA PIERWSZYCH BOJÓW LEGIONÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

22 września 2013 roku w Czarkowach przed Pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego” odbyły się obchody 99. rocznicy Pierwszych Bojów Legionów Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości wzięli udział harcerze z Gimnazjum w Opatowcu, którzy uczestnicząc we Mszy Świętej oraz składając wiązankę pod pomnikiem, oddali cześć poległym.(tekst: A.Kaczmarczyk)

zdjęcia

20 września 2013 r.

ZAJĘCIA OTWARTE W SZKOLE PODSTAWOWEJ

        W ramach zajęć otwartych w dniach od 18 do 20 września 2013 r. w naszej szkole gościliśmy studentkę  I roku   Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pani Aleksandra Diakiv pochodzi z Ukrainy i bardzo chciała zobaczyć z bliska jak wygląda polska szkoła. Wybrała naszą, bowiem z wiedzy jaką uzyskała wśród  swoich polskich znajomych cieszy się ona dobrą  opinią. Studentka przyglądała się pracy uczniów na zajęciach z wszystkich edukacji. Najbardziej jednak spodobała jej się praca z tablicą multimedialną, na której miała możliwość pierwszy raz pracować. Była bardzo chętna do pomocy dzieciom w różnych zajęciach . Wspólnie  z uczniami klasy III przystąpiła do napisania klasowego dyktanda.  Ola chętnie opowiadała dzieciom jak wygląda szkoła do której uczęszczała na Ukrainie. Nauczyła uczniów krótkiej wyliczanki w języku ukraińskim co spowodowało dużą  radość i zadowolenie dzieci. W ostatni dzień swojej wizyty w naszej szkole wzięła udział w pracach komisji  wybierającej uczennice do szkolnego zespołu Chilliderek.

zdjęcia

18 września 2013 r.

I MIEJSCE DRUŻYNY PIŁKARSKIEJ DZIEWCZĄT

ZESPOŁU SZKÓŁ W OPATOWCU

W dniu 18 września 2013 roku drużyna piłkarska Zespołu Szkół w Opatowcu uczestniczyła w eliminacjach gminnych IV Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska, które przeprowadzone zostały

w Kazimierzy Wielkiej.

W kategorii dziewczynki starsze rocznik 2000/2001 drużyna w składzie: Paulina  Minior, Klaudia Kmiecik , Arletta Zwierzchowska , Klaudia Adamczyk, Agnieszka Dragan ,
Marlena Baran,  Wiktoria Jedynak ,Dominika Pazur , Maja Tomal, Patrycja Materkowska  zdobyły I miejsce i tym samym 23 września 2013 roku wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w Busku - Zdroju.

Szkoły uczestniczące w turnieju:

1. Gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej

2. SSP1 Kazimierza Wielka

3. SSP 3 Kazimierza Wielka

4. ZPO Skalbmierz

5. ZS Opatowiec

6. ZiębliceWYNIKI KOŃCOWE
I miejsce ZS. Opatowiec
II miejsce ZPO Skalbmierz
III miejsce SSP3 Kazimierza Wielka, Zięblice
IV miejsce SSP1 Kazimierza Wielka, Gimnazjum Kazimierza Wielka

 

Zdobywczynie  bramek:
Paulina Minior - 9
Klaudia Kmiecik - 2
Arletta Zwierzchowska - 1

 

Wszystkie uczestniczki turnieju eliminacyjnego rozgrywanego na Orliku otrzymały pamiątkowe koszulki.

Opiekun: Monika Kościółek

zdjęcia

17 września 2013 r.

WYCIECZKA DO NIEPOŁOMIC

 W dniu 17 września 2013 r. uczniowie i uczennice klasy szóstej wraz z opiekunkami p. Barbarą Niedzielą i p. Małgorzatą  Żydowską udali się na wycieczkę do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Spotkanie z uczniami rozpoczęło się od prelekcji na temat lotów kosmicznych i przygotowań do nich. Drugą część zajęć uczniowie spędzili w planetarium, gdzie mogli podziwiać gwiezdne konstelacje. Po zakończonym pokazie wszyscy udali się na zamek by poznać jego historię, a także zwiedzić niepołomicki rynek z jego sławną fontanną. 

zdjęcia

16 września 2013 r.

KOCHANE PIERWSZAKI

 Droga dziecka do szkoły jest  ważnym problemem komunikacyjnym i edukacyjnym. Dlatego właśnie edukacja dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym to świadomie zaplanowana i prowadzona działalność  nauczycieli, rodziców i władz samorządowych, obejmująca nauczanie i uczenie się, wychowanie i samowychowanie, której głównym celem jest przygotowanie dzieci do bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym.  W związku z tym dnia 16 września uczniowie klas pierwszych Szkół Podstawowych  z terenu gminy Opatowiec   wzięli udział w przedsięwzięciu profilaktyczno - edukacyjnym „Kochane Pierwszaki”, które odbyło się w Wiślicy.  Dowóz na plac sportowo-rekreacyjny przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Wiślicy  zabezpieczyły władze gminy.

Celem  tego  przedsięwzięcia edukacyjno-profilaktycznego było:

 1. Zapoznanie uczniów, którzy rozpoczynają naukę w klasie I klasie szkoły podstawowej z najważniejszymi, podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.
 2. Promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 3. Uświadomienie uczniom zagrożeń i skutków wypadków drogowych.
 4. Kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym.
 5. Umiejętność przewidywania skutków zabaw w pobliżu jezdni i na jezdni.
 6. Błogosławieństwo dzieci klas I u progu rozpoczęcia nauki szkolnej połączone z zainicjowaniem systematycznych działań w szkołach w zakresie kształtowania ich odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne w różnych sytuacjach, w tym jako użytkowników dróg.

W zorganizowanie udziału dzieci w tak ważnym wydarzeniu zaangażowało się wiele i instytucji  i znanych postaci : Biskup Kielecki Marian Florczyk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach Jarosław Szymczyk, Starosta Buski Jerzy Kolarz, Wójt Gminy Wiślica Stanisław Krzak, Prezes Zarządu "Uzdrowiska Busko-Zdrój" S.A. Wojciech Legawiec oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł .

    W czasie uroczystości dzieci świetnie się bawiły z Koziołkiem Matołkiem – postacią z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Do wspólnej zabawy zachęcała ze sceny  Pani Małgorzata Muzoł- Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz przedstawiciele władz samorządowych, którzy przybyli na to spotkanie.

  W Bazylice Kolegiackiej Biskup Marian Florczyk poświęcił pierwszoklasistom plecaki. Dzieci              z zainteresowaniem wysłuchały pogadanki funkcjonariusza Policji na temat bezpieczeństwa na drodze, a także oglądnęły sprzęt policyjny. Bardzo chętnie obejrzały pokaz tresury policyjnych psów. Oprócz słodkich bułeczek i napojów mali uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe, zakładki do książek oraz plakaty promujące bezpieczeństwo „Kodeks bezpiecznego pierwszaka”. 

We wspaniałych humorach pierwszoklasiści  bezpiecznie wrócili  do szkoły.

 zdjęcia

12 września 2013 r.

DRUŻYNA CHŁOPCÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W OPATOWCU  WICEMISTRZAMI POWIATU

W dniu 12 września 2013 roku drużyna piłkarska Zespołu Szkół w Opatowcu reprezentowała naszą szkołę w Kazimierzy Wielkiej, podczas etapu powiatowego IVTurnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.

W kategorii chłopcy starsi rocznik 2000/2001 w składzie: Patryk Matuszczyk, Bartosz Dybała, Bartosz Kościółek, Miłosz Krawczyk,Bartosz Niedźwiedź, Tomasz Krypel, Krzysztof Janiec, Kryca Danie, Szymon Sendor zajęła II miejsce.

Zdobywcy bramek:

Bartosz Kościółek - 4
Krzysztof Janiec - 3
Matuszczyk Patryk - 1

Opiekun : Monika Kościółek

zdjęcia

 

8 września 2013 r.

74 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

8 września 2013 roku przed pomnikiem Żołnierza Września, Legionisty i Partyzanta 1939-45 w Ksanach odbyła się uroczystość upamiętniająca wybuch II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą polową, następnie Sławomir Kowalczyk - Wójt Gminy Opatowiec, Michał Szczerba - Przewodniczący Rady Gminy Opatowiec, Marek Krupa - Sekretarz Powiatu Kazimierskiego, Marek Pluta – radny Powiatu Kazimierskiego, mjr Waldemar Sroka – przedstawiciel WKU w Busku-Zdroju, Jarosław Szumilas – sołtys Ksan oraz delegacje młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół w Opatowcu oraz ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie złożyli kwiaty na płycie przed pomnikiem.

Po mszy uczniowie naszej szkoły przedstawili przygotowany na tę okazję program słowno – muzyczny. Gestem tym oddali cześć poległym podczas II Wojny Światowej.(tekst: Anna Kaczmarczyk)

zdjęcia

 

2 września 2013 r.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2 września 2013r. o godz. 9.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Zebranych na placu szkolnym gości, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły powitała w nowym roku szkolnym pani dyrektor Elżbieta Szczęsna-Kusak. Uroczystość zaszczycił swoim przybyciem Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy Opatowiec, który witając zebranych dołączył serdeczne życzenia wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym.

Oficjalne rozpoczęcie poprzedziła msza św. w kościele parafialnym w Opatowcu.

zdjęcia