Marzec

26 marca 2014

XXII TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA w Gimnazjum

Nasze Gimnazjum od lat przyłącza się aktywnie do obchodów TKJ organizowanego corocznie w województwie świętokrzyskim. W tym roku XXII już Tydzień Kultury Języka odbywał się pod hasłem: „Wokół rocznic wybitnych ludzi regionu świętokrzyskiego”.
Dostosowując się do zaproponowanej przez organizatorów tematyki, poświęciliśmy tegoroczny TKJ pisarzowi w szczególny sposób związanemu z Ziemią Kielecką, a ostatnio może trochę zapomnianemu – Stefanowi Żeromskiemu.
Przygotowaliśmy wystawkę książek pisarza, a także zorganizowaliśmy międzyklasowy turniej wiedzy o jego życiu i twórczości, który odbył się 26 marca.

Podczas konkursu wiedzę i umiejętności uczniów oceniało jury w składzie:
p. dyrektor E. Szczęsna – Kusak, p. Anna Kaczmarczyk, p. Elżbieta Możdżeń, ks. Robert Borecki. W czasie turniejowych zmagań uczniowie mogli wykazać się znajomością biografii S. Żeromskiego, a także umiejętnością pięknego czytania jego utworów. Konkurs był okazją do poszerzenia wiedzy o pisarzu w miłej atmosferze i ciekawej formie, uczył również współpracy w grupie i współodpowiedzialności.
 Najlepsi w konkursowych zmaganiach okazali się uczniowie klasy III, natomiast fragment „Syzyfowych prac”, według jury, najpiękniej przeczytała Karolina Biesaga.

Imprezę zakończyło wręczenie przez Panią Dyrektor dyplomów dla wszystkich klas.

Obchody TKJ przygotowali: p. Ewa Gajda i p. Mirosław Gajda.

zdjęcia

 

 

24marca 2014r

II miejsce

PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO DRUŻYONOWEGO TURNIEJU

TENISA STOŁOWEGO

W dniu 24 marca 2014 roku  uczniowie z klasy VI  Zespołu Szkół w Opatowcu Bartosz Kościółek, Dominik Madej reprezentowali naszą szkołę w Półfinale Wojewódzkim Drużynowego Turnieju Tenisa Stołowego w Busku Zdroju.

Chłopcy zdobyli II miejsce.

W turnieju udział wzięły  drużyny ze Szkół Podstawowych ze:

 Zborowa, Złotej, Opatowca, Kielc nr.19, Sokołowa Wielkiego.

Do zawodów uczniów przygotowała pani M. Kościółek
 

 

25 marca 2014r

 

APEL PODSUMOWUJĄCY OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW SZOŁY PODSTAWOWEJ

25 marca 2014 r w Szkole Podstawowej odbył się apel podsumowujący ostatnie osiągnięcia uczniów naszej szkoły. Pani  Dyrektor uroczyście ogłosiła, iż swoimi sukcesam mogą pochwalić się:

KACPER CUGOWSKI-otrzymał nagrodę specjalną w konkursie „ Mam 6 lat” ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

MAŁGORZATA KOWALCZYK I WIKTOR SALAMON- wzięli udział w kazimierskim maratonie pływackim, gdzie  pokonali bardzo duże odległości.

WIKTORIA MAJ- została finalistką XXIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca „ MAJOWA NUTKA” w Częstochowie.

Pani Dyrektor przedstawiła również wyniki szkolnego konkursu „ WIOSNA TALENTÓW”. Po ich wysłuchaniu wszyscy uczniowie w świetnych humorach wrócili do klas, gdyż każdy uczestnik powyższego konkursu znalazł się na podium w swojej kategorii.

 

 

24 marca 2014r

WIOSNA TALENTÓW

Dnia 24 marca 2014 r uczniowie Zespołu Szkół w Opatowcu hucznie przywitali wiosnę imprezą pt. „Wiosna Talentów - Rozwijamy talenty bez nałogów”. Konkurs zorganizowany  przez   przez p. Annę Kaczmarczyk, p. Alicję Witkoś-Kłos i p. Mirosława Gajdę rozpoczął się o godz. 8:30 w Domu Kultury w Opatowcu. Wzięli w nim udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, prezentując szeroką gamę swoich talentów.

 

Uczestników imprezy swą obecnością zaszczycili:

- Wójt Gminy Opatowiec- p. Sławomir Kowalczyk

- Dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu- p. Elżbieta Szczęsna-Kusak

- Wicedyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu- p. Grzegorz Kozioł

- Dyrektor Instytucji Kultury w Opatowcu- p. Beata Adamczyk

- Przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum- p. Marzena Nizińska oraz przedstawiciele sponsorów.

Trzydzieści cztery występy uczniów oceniało jury w składzie:

- p. Beata Adamczyk - dyrektor  Instytucji  Kultury,

- p. Elżbieta Szczęsna-Kusak - dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu,

- p. Krystyna Ciepichał - emerytowany nauczyciel - dyrektor,

- p. Anna Kowalczyk - przedstawiciel sponsorów,

- p. Wanda Gwiazda - przedstawiciel  Sołectwa Opatowiec,

- p. Elżbieta Możdżeń - nauczyciel Zespołu Szkół w Opatowcu,

- p. Marzena Nizińska - przedstawiciel Rady Rodziców.

Uczniowie prezentowali swoje zdolności w kategoriach: śpiew, taniec,  recytacja, teatr, gra na instrumentach, gimnastyka, prace plastyczne. Całą uroczystość prowadziły: Magdalena Kozik – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego gimnazjum i Eryka Gwiazda, które gorąco zachęcały publiczność do oklaskiwania artystów i dodawały otuchy wykonawcom.

Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni na uroczystych apelach w szkole. 

Będzie to możliwe dzięki życzliwości i hojności sponsorów, którymi są:

-  Gmina Opatowiec,

 - Piotr Kowalczyk  – Firma Handlowo Usługowa Agro Plus,

- Helena Niedźwiedź – Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa „Park”,

- Barbara Wiśniewska – Zajazd Wiśniewskich – Restauracja, Hotel,

- Aneta Tomasik – Firma Handlowo Usługowa,

-  Aneta i Mariusz Rutkowski – Piekarnia,

- K&M Sklep Spożywczo- Przemysłowy K. Szczerba – Firma Handlowa,

- Anna i Marek Krawczyk- Firma Marco,

- Sołectwo wsi Urzuty,

- Sołectwo wsi Opatowiec.

Wszystkim sponsorom gorąco dziękujemy.

zdjęcia

 

24 marca 2014r

 

NAGRODA SPECJALNA DLA UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ  W OPATOWCU

W KONKURSIE " MAM 6 LAT"

    24 marca 2014r w WDK w Kielcach rozdano nagrody w konkursie "Mam 6 lat", którego celem była promocja edukacji szkolnej dzieci sześcioletnich. W rywalizacji uczestniczyli uczniowie klas pierwszych      i drugich, którzy przygotowali rysunki, wyklejanki, a nawet wiersze          i filmy. Jak poinformował Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty, poziom prac był bardzo wysoki.  Obok  prac plastycznych, nadesłano także różnego rodzaju prezentacje oraz filmy, które nagrały dzieci. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń Zespołu Szkół w Opatowcu Kacper Cugowski, który nakręcił film. Nasz pierwszoklasista otrzymał  nagrodę specjalną ufundowaną przez Pana Seweryna Kubickiego Prezesa Zarządu Grupy Edukacyjnej S.A. Nagrodą dla niego był tablet.Pracę konkursową uczeń przygotował wspólnie z panią Kingą Maj.

 

 

 

21 marca 2014

 

POWITANIE WIOSNY

W dniu 21 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w kolorowym korowodzie przeszli ulicami Opatowca, aby powitać Wiosnę. Tego dnia obchody rozpoczęły się w Domu Kultury, gdzie dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt.” KOPCIUSZEK” przygotowane przez pana Radosława Kornasia. Po spektaklu wszyscy udali się nad Wisłę, aby przeprowadzić sąd nad złą Zimą, następnie zgodnie z tradycją spalono Marzannę. Uczniowie wspólnie z nauczycielami ubrali zielone gaiki, z którymi w radosnych nastrojach powrócili do szkoły.

zdjęcia

 

 

17 marca 2014

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

17 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej została zorganizowana znana na całym świecie impreza pod nazwą Dzień św. Patryka. Głównym celem obchodów dnia patrona Irlandii była promocja kultury, tradycji i historii Zielonej Wyspy. Poprzez zabawę zachęcano uczniów i uczennice do włączenia się w życie szkoły. Wszystkie klasy przygotowały dekoracje związane z tym tematem. W ramach obchodów Dnia św. Patryka odbyły się liczne konkursy:„Quiz wiedzy o Irlandii oraz o św. Patryku" i plastyczny na „Najpiękniejszy plakat przedstawiający kulturę Irlandii”. Największe emocje wzbudził wśród uczniów turniej muzyczny „Gwiazdą być”, w którym to uczestnicy wcielali się w role słynnych piosenkarzy polskich jak i anglojęzycznych. Większość uczniów tego dnia miała na sobie ubrania w kolorze zielonym. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne obchody Dnia św. Patryka będą równie udane.

 Organizator: Izabela Włosowicz

zdjęcia

 

 

 

18 marca 2014

TYDZIEŃ  KULTURY JĘZYKA

W dniach 11 – 17 marca 2014 r. uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół  w Opatowcu uczestniczyli w obchodach XXII Tygodnia Kultury Języka.

Hasło tegorocznego Tygodnia brzmiało: "Wokół rocznic wybitnych ludzi regionu świętokrzyskiego".

W związku z tym, że w tym roku przypada 130. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego pani Małgorzata Żydowska i pani Ewa Cabaj, które przygotowały tegoroczny TKJ, czytały uczniom  i uczennicom klas I – III najbardziej znany utwór tego pisarza pt. "Przygody Koziołka Matołka". Zadaniem słuchaczy było natomiast wykonanie portretu głównego bohatera książki. Na apelu, który odbył się 17 marca, Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna  - Kusak wraz z organizatorkami Tygodnia Kultury Języka ogłosiła zwycięzców szkolnego konkursu na najpiękniejszy portret Koziołka Matołka wręczając im jednocześnie pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. 

A oto wyniki:

I miejsce - Magdalena Niedźwiedź kl. I

                 Oliwia Madej kl. III

                 Martyna Jachna kl. I

II miejsce - Emilia Cugowska kl. III

                  Sebastian Widłak kl. I

III miejsce - Paulina Pietrzyk kl. III

                   Gabriela Włosowicz kl. III

Wyróżnienia otrzymali: Julia Jabłońska kl. II

                                   Kacper Cugowski kl. I

                                  Patrycja Czekaj kl. III

                    

     Dla najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego i oddziału O zorganizowany został również wyjątkowy dzień z językiem polskim. Uczniowie i uczennice klasy V zapoznali swoich młodszych kolegów z legendami świętokrzyskimi, natomiast w drugiej części pojawiły się baśniowe postacie dobrej wróżki  (p. Izabela Włosowicz), złej czarownicy (p. Małgorzata Żydowska), a także Kicia z wiersza pt. "Rzepka" (Julia Jachna kl. IV). Dzieci  z dużym entuzjazmem przyjęły tych "wyjątkowych gości" i z zaciekawieniem słuchały baśni w ich wykonaniu. Na zakończenie spotkania zła czarownica przygotowała dla wszystkich słodkie upominki.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w propozycjach różnorodnych form obchodów XXII Tygodnia Kultury Języka.

Najwięcej emocji wzbudził Szkolny Turniej Wiedzy. Uczestnicy wykazywali się  znajomością zagadnień z literatury, gramatyki i ortografii. Zwycięzcami tego turnieju zostali uczniowie klasy VI.

Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, co umożliwia rozwój człowieka. Była to doskonała okazja, aby spotkać się z piękną polską mową oraz przeżyć niezapomniane chwile.

zdjęcia

 

 

01 marca 2014

Diecezjalny  IV Ministrancki Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego

o puchar Jego Ekscelencji Biskupa Kazimierza Gurdy

W dniu 1 marca 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół w Opatowcu wzięli udział

w Ministranckim Indywidualnym Turnieju Tenisa Stołowego w Chmielniku.

Turniej odbył się w trzech kategoriach dla:

Szkół Podstawowych, Gimnazjum, Szkół Ponadgimnazjalnych.

Reprezentantem z kategorii Szkół Podstawowych był Bartosz Kościółek uczeń klasy VI,

który zajął piąte miejsce.

Gimnazjum reprezentowali Piotr Nowak uczeń III klasy, który zdobył drugie miejsce oraz Patryk Kociński uczeń I klasy, który zdobył piąte miejsce.

W każdej z kategorii udział wzięło ponad 30 uczestników.

Więcej informacji oraz zdjęć na stronie „Ministrancki Turniej Tenisa Stołowego w Chmielniku”.

Opiekun: Monika Kościółek

 

 

 

08 marca 2014

DZIEŃ KOBIET W ZESPOLE SZKÓŁ W OPATOWCU

10 marca 2014 r. w Zespole Szkół w Opatowcu tradycyjnie odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet. Uroczystość zaszczycił swą obecnością Wójt Gminy Opatowiec Pan Sławomir Kowalczyk oraz Skarbnik Gminy Opatowiec Pani Anna Klimaszewska-Luty.

Na program artystyczny złożyły się występy zespołu chilliderek, wiersze w wykonaniu chłopców z klasy VI szkoły podstawowej oraz piosenki śpiewane przez uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum. Program artystyczny zakończył występ chłopców ze szkoły podstawowej, którzy z okazji Dnia Kobiet wcielili się w rolę chilliderek i zatańczyli dla Pań i koleżanek. Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Opatowiec Pan Sławomir Kowalczyk wręczył na ręce Pani Dyrektor E. Szczęsnej-Kusak kwiaty oraz złożył wszystkim Kobietom serdeczne życzenia w dniu ich święta. Wszystkie panie otrzymały również kwiaty od męskich przedstawicieli Zespołu Szkół.

zdjęcia

 

06 marca 2014

 

SUKCES WIKTORII I KUBY

W dniu 06 marca pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna- Kusak na szkolnym apelu pogratulowała uczniom naszej szkoły: Wiktorii Maj i Jakubowi Kłosowi osiągniętego sukcesu  w Olimpiadzie Biblijnej. Nasi uczniowie dzięki uzyskanym  wynikom zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego (wojewódzkiego) i już 29 marca będą reprezentować nas w Kielcach podczas finału. Uczniów do olimpiady przygotowała pani Katarzyna Szczerba.

zdjęcia