Maj

29 maja 2015r.

KONCERT ŻYCZEŃ

      Łącząc Dzień Matki z Dniem Ojca oraz Dniem Dziecka 29 maja w przedszkolu odbył się kolejny już Piknik Rodzinny pod hasłem „Cudownych Rodziców mam…”.
Chcąc podkreślić, jak ważna w życiu każdego dziecka jest rodzina, dzieci wraz z paniami przygotowały dla swoich rodziców wielką niespodziankę. Zaskoczyły wszystkich niebanalnym koncertem, w którym wcieliły się w rolę piosenkarek i piosenkarzy znanych na muzycznym rynku. Nie zabrakło również życzeń od prowadzących koncert prezenterek. Mali wykonawcy przypomnieli takie utwory jak: „Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend, „Od dziś” w wykonaniu Pauli oraz przebój zespołu Enej „Skrzydlate ręce”. Następnie zatańczyły twista do utworu „Let’s twist again”. Na koniec rodzice obdarowani zostali laurkami. Ponadto mamy od swoich pociech otrzymały piękne kwiaty w kształcie serca, a tatusiowie breloczki ze zdjęciem. Płynące z serca życzenia sprawiły, iż w wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami tanecznymi, wokalnymi i aktorskimi. Wrażenie na gościach zrobiły również rekwizyty, z którymi wystąpiły oraz dekoracja sali. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Dyrektor, która, jak zwykle pamiętała o słodkich upominkach.

Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy na boisku, gdzie zorganizowano wiele konkurencji sportowych. Ostatnim punktem spotkania był poczęstunek - przygotowane przez rodziców sałatki oraz pieczone kiełbaski.

Spotkanie to pozwoliło uczcić święto, które jest najważniejsze w życiu każdego dziecka oraz stało się okazją do odkrycia talentów, które należy rozwijać!

Życzymy rodzicom, aby zawsze byli dumni ze swoich dzieci, by je wspierali i kochali, bo miłość jest najważniejsza.

 

29 maja 2015r.

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

 

    W dniach 27-28 maja uczniowie i uczennice kl. IV-VI Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu udali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia.         

     W pierwszym dniu wędrowali szlakiem najcenniejszych zabytków architektonicznych stolicy Dolnego Śląska, zwiedzali Ostrów Tumski, gdzie podziwiali przepiękne panoramy zabytkowego Wrocławia. Tutaj przenieśli się w czasie o 1000 lat, by poznać początki miasta. Zatrzymali się przy Muzeum Archidiecezjalnym, krzywej wieży, bramie kluskowej. Zwiedzili gotycką Katedrę pw. Jana Chrzciciela, a z wysokiej wieży mogli podziwiać panoramę miasta. Następnie uczniowie udali się do przepięknie położonego Ogrodu Botanicznego, który po krakowskim jest najstarszym w Polsce. Tutaj zachwyceni byli barwnymi roślinami ozdobnymi, sukulentami oraz  roślinami wodnymi. Po drodze przez zakątki Wrocławia uczniowie spotykali krasnale, które są pełnoprawnymi mieszkańcami miasta. „Opowiadały” one o swoich przyzwyczajeniach, psikusach i historii. Potem przez Wyspę Piasek uczniowie dotarli do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, gdzie wysłuchali historii niezwykłych zbiorów i cennych rękopisów. Odwiedzili Stare Jadki- zakątek artystów wrocławskich, oraz zwiedzili rynek wrocławski, Muzeum Narodowe, a wieczorem udali się na seans w Panoramie Racławickiej. Drugi dzień pobytu w nadodrzańskiej metropolii dla uczniów z Opatowca rozpoczął się od zwiedzania największego i najbardziej znanego w Polsce Ogrodu Zoologicznego, gdzie zobaczyli Afrykanarium - Oceanarium, który jest unikatowym obiektem skupiającym faunę i florę Czarnego Lądu. Następnie udali się do Ogrodu Japońskiego oraz zobaczyli Halę Stulecia, Wytwórnię Filmów Fabularnych, fontannę wrocławską i iglicę. Niewątpliwie wycieczka do Wrocławia dostarczyła wszystkim uczestniczkom i uczestnikom wielu wspaniałych wrażeń i na pewno na długo pozostanie w pamięci.

zdjęcia

28 maja 2015r.

VII MIĘDZYGMINNY KONKURS PIOSENKI EUROPEJSKIEJ W STOPNICY

      W dniu 28 maja 2015 roku, w ramach projektu edukacyjnego z języka angielskiego dla klasy II, prowadzonego przez panią Zofię Sobczyk, grupa uczniów uczestniczyła w VII Międzygminnym Konkursie Piosenki Europejskiej w Stopnicy. Tercet z naszego Gimnazjum w składzie: Marlena Baran, Klaudia Adamczyk i Gabriela Leśniak wyśpiewał - piosenką Doris Day "Whatever will be" - II miejsce, wygrywając mikro wieżę. Oprócz udziału w konkursie młodzież miała okazję zwiedzić zabytki Stopnicy i poznać rówieśników z Gimnazjów w Stopnicy i Ożarowie.

zdjęcia

27 maja 2015r.

WARSZTATY TEATRALNE

       W dniu 27 maja 2015 r. w Domu Kultury w Opatowcu odbyły się warsztaty teatralne dla grupy młodzieży z klasy II Gimnazjum, biorącej udział w projekcie edukacyjnym z języka angielskiego pt. "English is everywhere". Warsztaty prowadziła aktorka krakowskich teatrów - pani Iwona Konieczkowska, a przygotowywana sztuka to "Kopciuszek" w wersji angielskiej. Koordynatorem projektu jest pani Zofia Sobczyk.

zdjęcia

27 maja 2015r.

SREBRNY MEDAL DLA KAMILA

     W dniu 27 maja 2015r. Kamil Bysiec uczeń naszego Gimnazjum zajął II miejsce i otrzymał srebrny medal w Świętokrzyskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Zawodach Lekkoatletycznych Szkół Gimnazjalnych w Kielcach w skoku w dal, z wynikiem 5,54 m. Do zawodów przygotowywała lekkoatletę p. Alicja Witkoś-Kłos.

zdjęcia

22 maja 2015r.

IV MIEJSCE W FINALE WOJEWÓDZKIM

 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 OGÓLNOPOLSKIEGO  TURNIEJU BRD

 
      W dniach 20 i 21 maja 2015 roku w Sukowie odbył się XXXVIII Wojewódzki Finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju o miano najlepszej drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych regionu świętokrzyskiego rywalizowały drużyny wyłonione w etapach powiatowych. Naszą szkołę i powiat reprezentowała drużyna przygotowywana przez panią Monikę Kościółek w składzie: Natalia Madej i Oliwia Madej z klasy  czwartej oraz Maciej Cugowski i Patryk Matuszczyk  z klasy szóstej. Nasi uczniowie zdobyli drużynowo IV miejsce. Indywidualnie Patryk  Matuszczyk  zajął II miejsce.
    W  pierwszym dniu uczestnicy turnieju  musieli zmierzyć się z zadaniami teoretycznymi - test wiedzy i skrzyżowania, a także praktycznymi - jazda rowerem po torze sprawnościowym oraz po miasteczku ruchu drogowego. W drugim dniu turnieju uczniowie udzielali (w zaaranżowanych scenkach) pierwszej pomocy przedmedycznej osobie rannej.
    Po ciężkich zmaganiach konkursowych na wszystkich uczestników czekała niespodzianka –wyjazd na basen do Nowin.
     Cała drużyna wraz z opiekunem dziękują: Dyrekcji Zespołu Szkół w Opatowcu, nauczycielom oraz rodzicom za wsparcie i wyrozumiałość podczas przygotowań do turnieju.

zdjęcia

18 maja 2015r.

APEL W SZKOLE PODSTAWOWEJ

      W dniu 18 maja 2015r. w Szkole Podstawowej odbył się apel podsumowujący bieżące osiągnięcia naszych uczniów. Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna - Kusak pogratulowała uczennicom Emilii i Nikoli Kozioł oraz Nikoli Wróbel wyróżnienia w Chorągwianych Spotkaniach Artystycznych Zespołów Muzycznych i Solistów, które odbyły się 16 maja   w Kielcach. Duet sióstr oraz nasza solistka dzięki temu zakwalifikowały się do udziału w 42. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej – Kielce 2015. Festiwal ten odbędzie się w terminie 12 – 26 lipca. Duży sukces odnieśli także uczniowie i uczennice naszej szkoły reprezentując nas w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się 14 maja w Kazimierzy Wielkiej. Drużyna w składzie: Cugowski Maciej, Matuszczyk Patryk, Madej Oliwia oraz Madej Natalia zajęła I miejsce i zakwalifikowała się tym samym do udziału w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się w dniach 20 – 21 maja w Sukowie. Trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów i uczennice.  Gratulacje od Pani Dyrektor otrzymali także opiekunowie przygotowujący dzieci do tych konkursów – Pani Monika Kościółek i Pan Wiesław Tomal. Uczennica klasy I Natalia Wróbel reprezentowała natomiast naszą szkołę w finale XII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Rodzina razem się trzyma”, który odbył się  14 maja w Busku – Zdroju i otrzymała także za to pochwałę.

zdjęcia

16 maja 2015r.

NOC MUZEÓW

 

         Nocą z 15 na 16 maja 2015r. grupa gimnazjalistów wraz p. Alicją Witkoś-Kłos oraz p. Małgorzatą Nowakowską udała się na "Noc Muzeów" odbywająca się w Krakowie.

      Jako pierwsze uczniowie zwiedzili Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. Mogli tam obejrzeć wystawę  starych samochodów oraz licznych niesamowitych fotografii. Kolejnym przystankiem było Muzeum Fotografii, gdzie uczniowie zapoznali się z historią fotografii oraz obejrzeli wystawę starych aparatów fotograficznych. Ostatnim punktem na trasie gimnazjalistów był Barbakan, gdzie odbywał się  pokaz szermierki. Na koniec uczniowie podziwiali rynek krakowski nocą, którego widok zapiera dech w piersiach.

zdjęcia

15 maja 2015r.

RAJD PIESZY

W dniu 15 maja 2015 r. uczniowie i uczennice klasy IV Szkoły Podstawowej w Opatowcu pod opieką  p. Małgorzaty Żydowskiej i p. Izabeli Włosowicz  uczestniczyli w rajdzie, który miał na celu popularyzację turystyki pieszej i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Podczas pieszej wędrówki dzieci poznawały także piękno otaczającej nas przyrody. Trasa tegorocznego rajdu wiodła z Opatowca przez Mistrzowice i Królewice do Czyżowic. Na zakończenie wyczerpującej wycieczki uczniowie mogli skosztować wody ze studzienki, która według legendy i mieszkańców Czyżowic ma niezwykłe właściwości lecznicze. Rajd ten miał na celu uświadomienie uczniom jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu oraz jak atrakcyjnie można spędzić wolny czas.

zdjęcia

15 maja 2015r.

I MIEJSCE W POWIECIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 OGÓLNOPOLSKIEGO  TURNIEJU BRD

 

W dniu 14 maja 2015 roku w Samorządowej Szkole Podstawowej nr.3 w Kazimierzy Wielkie został przeprowadzony powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do rywalizacji przystąpiły czteroosobowe drużyny z pięciu szkół  powiatu kazimierskiego:

  1. Samorządowa Szkoła Podstawowa nr3 Kazimierza Wielka
  2. Szkoła Podstawowa Opatowiec
  3. Szkoła Podstawowa   Kamieńczyce
  4. Szkoła Podstawowa  Gorzków                                                                                    
  5. Szkoła Podstawowa  Skalbmierz

Naszą Szkołę reprezentowała drużyna przygotowywana przez p. Monikę Kościółek w składzie: Natalia Madej - klasa IV,  Oliwia Madej klasa IV, Maciej Cugowski -  klasa VI, Patryk Matuszczyk- klasa VI. Nasza drużyna zdobyła I miejsce wygrywając magnetofon dla szkoły.Indywidualnie zdobył II miejsce Patryk Matuszczyk, a Maciej Cugowski – III.

Uczestnicy turnieju  musieli zmierzyć się z zadaniami teoretycznymi - test wiedzy, skrzyżowania oraz praktycznymi - jazda rowerem po torze sprawnościowym i udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Nad prawidłowością przebiegu turnieju czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej: mł.asp. Mariusz Żulichowski oraz sierż. Monika Cichy.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150518/POWIAT0103/150518985

zdjęcia

 

09 maja2015r.

WYCIECZKA SZKOLNA DO ENERGYLANDII

W dniu 08 maja 2015r uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej uczestniczyli wspólnie ze swoimi rodzicami w wycieczce do parku rozrywki" Energylandia" w Zatorze. Wszyscy w doskonałych humorach oddali się wspólnym zabawą w wesołym miasteczku. Razem obejrzeli film w kinie 7D pt." Podróż rolekosterem", następnie odwiedzili amfiteatr grecki i  egipską piramidę,  w której uczestniczyli w ciekawych pokazach akrobatycznych. Na koniec pobytu w Energylandii udali się  na wspólny poczęstunek, gdzie dzieciom towarzyszyły bajkowe postacie tj: Zółw Ninia, Królik Bax,Smok Energol i Król Lew. Wszyscy szczęsliwi i niesamowicie zmęczeni, wieczorem wrócili do swoich domów.

 

08 maja 2015r.

SPOTKANIE Z PANEM CHOR. REZ. SYLWESTREM SZMITEM

8 maja 2015 roku w Gimnazjum w Opatowcu odbyło się spotkanie młodzieży z panem chor. rez. Sylwestrem Szmitem.
Nasz gość pochodzi z Czarnocina, współpracuje z Zespołem Szkół Zawodowych w Odonowie, ale przede wszystkim jest zasłużonym reprezentantem Wojska Polskiego
w czasie misji pokojowych i rozjemczych.
Panu Sylwestrowi Szmitowi asystowali uczniowie tzw. „mundurówki”, a wśród nich absolwentka naszej szkoły – Karolina Jakubowska.
W pierwszej części spotkania nasz gość przedstawił prezentację dotyczącą uzbrojenia współczesnej Armii Polskiej. W drugiej części opowiedział, ilustrując zdjęciami, o misjach pokojowych i rozjemczych, w których brał udział:
- Kambodża w latach 1992-93, 13 miesięcy;
- Syria w latach 1994-95, 12 miesięcy;
- Bośnia i Hercegowina 1996-97, 12 miesięcy;

- Bośnia i Hercegowina 1999-2000, 12 miesięcy;

- Afganistan 11 zmiana – w czasie której służył w charakterze starszego inspektora ds. bezpieczeństwa wojsk, zadaniem chor. Szmita była kontrola baz wojskowych  konwojów oraz zabezpieczenie ochrony „VIPÓW” podczas przebywania na terenie bazy.
Prelekcja była ciekawą lekją historii współczesnej, a także geografii. Uczniowie Gimnazjum z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu Pana Szmita,który z radością przyjął zaproszenie od Pani Dyrektor Elżbiety Szczęsnej – Kusak na kolejne spotkanie z młodzieżą w sprawie musztry.


zdjęcia

 

07 maja 2015r.

GIMNAZJALIŚCI PRZED KAMERĄ,  CZYLI INTERAKTYWNE WARSZTATY FILMOWE  

 

    W dniu 7 maja grupa gimnazjalistów z kl. I i II uczestniczyła w interaktywnych warsztatach filmowych, które odbyły się w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Impreza pod nazwą „Kroniki filmowe, czyli przekrój gatunków filmowych” została przygotowana przez Teatr SHOW.

   Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się w niezwykle ciekawej formie z najpopularniejszymi gatunkami filmowymi: poznali pojęcia związane z tworzeniem filmu, obejrzeli kilka charakterystycznych dla różnych gatunków scen filmowych, a także – co najciekawsze i najbardziej ekscytujące – sami wystąpili w roli aktorów.

    Ochotnicy mogli zagrać w najsłynniejszych scenach filmowych w zbudowanym na scenie studiu, poczuć na sobie wzrok kamery i światło reflektorów. Pozostali uczestnicy imprezy śledzili popisy kolegów nie tylko na scenie, ale również na ekranie w postaci bezpośredniej transmisji na żywo. Największych emocji zarówno aktorom jak i widzom dostarczyło obejrzenie premiery filmu zmontowanego z odegranych wcześniej scen.

     Wyjazd na warsztaty w ramach zajęć Koła Filmowego zorganizowała p. Ewa Gajda.

 

05 maja 2015r.

Eliminacje powiatowe
Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

 

5 maja 2015 r. w Skalbmierzu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół gimnazjalnych. Gminę Opatowiec reprezentowała drużyna uczniów klasy III Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu w składzie: Adrian Niedźwiedź, Kamil Siwy, Kamil Czekaj oraz uczeń klasy I Bartosz Dybała. Jak co roku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym, umiejętnością udzielania pierwszej pomocy oraz mistrzowską jazdą po rowerowym torze przeszkód.

W turniejowych zmaganiach uczestniczyło 7 drużyn, zespół z Opatowca zajął II miejsce.

Uczniów do turnieju przygotował p. Mirosław Gajda.

Więcej informacji na stronie: http://www.kazimierzawielka.swietokrzyska.policja.gov.pl

 

05 maja 2015r.

WYCIECZKA DO KRAKOWA

W poniedziałek 4 maja 2015r. grupa przedszkolaków i dzieci z oddziału „0” wyruszyła do Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki był teatr Groteska, gdzie obejrzeliśmy dynamiczny, roztańczony i rozśpiewany spektakl oparty na znakomitej twórczości Juliana Tuwima pt. „Tańcowały dwa Michały”. Wraz z dwoma głównymi bohaterami Dużym i Małym Michałem wyruszyliśmy na spotkanie z szeregiem postaci występujących w znanych wierszach m.in.: „Dwa Michały”, „Abecadło”, „Rzepka”, „Ptasie radio”, „Zosia Samosia” czy „Słoń Trąbalski”. Dzieci oglądały spektakl z zafascynowaniem, podziwiając przy tym kolorowe kostiumy, piękne animowane lalki i maski.

Po spektaklu udaliśmy się do ZOO, gdzie zobaczyliśmy wiele gatunków zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych. Krakowski ogród zoologiczny okazał się uroczym miejscem spędzania wolnego czasu  na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Droga powrotna minęła szczególnie najmłodszym przedszkolakom na błogim śnie po całym dniu pełnym wrażeń, a dzieciom starszym na wspominaniu i przeżywaniu jeszcze raz całej wycieczki. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu wyjazd był bardzo udany.

zdjęcia