Czerwiec

26 czerwca 2015 r.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

            W dniu 26 czerwca 2015 roku w Zespole Szkół w Opatowcu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015.
Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna – Kusak, w obecności Wójta Gminy Opatowiec – Pana Sławomira Kowalczyka, podsumowała cały rok pracy i uhonorowała wyróżniających się uczniów nagrodami książkowymi i pamiątkowymi dyplomami.

Część nagród rozdana została dzień wcześniej podczas uroczystości zakończenia nauki w gimnazjum przez klasę trzecią. W miłych obowiązkach pomagał Pani Dyrektor Pan Michał Szczerba - Radny Powiatu Kazimierskiego.


 

W gronie najlepszych uczniów Szkoły Podstawowej znaleźli się:

Kl. 0
1.Gabriela Popiel 

2. Julia Bak   

                                                                                                                     

Kl. I
 1. Lidia Kajfasz
 2. Natalia Wróbel
 3. Patrycja Mazurek
 4. Dawid Chlebica
 5. Katarzyna Tomal
 6. Amelia Dybała
 7. Maja Cugowska
 8. Tomasz Kaczmarczyk
 9. Bartosz Nowak
 10. Oliwier Wróbel
 11. Kacper Kurnik
 12. Emilia Bugajska
 13. Sandra Makuch
 14. Paweł Niedźwiedź
 

Kl. II
 1.    Dusza Wojciech
 2.    Kupisz Dominik
 3.    Cugowski Kacper
 4.    Jachna Martyna
 5.    Krzak Karolina
 6.    Salamon Antonina
 7.    Niedźwiedź Magdalena
 8.    Widłak Sebastian

Kl. III
 1.    Pobiega Gabriela
 2.    Kowalczyk Małgorzata
 3.    Klita Maja
 4.    Jabłońska Julia
 5.    Tomasik Marcin

Kl. IV
 1.    Paulina Pietrzyk
 2.    Gabriela Włosowicz
 3.    Klaudia Sojka
 4.    Gabriela Król
 5.    Nikola Kozioł
 6.    Oliwia Madej
 7.    Izabela Dybek
 8.    Agnieszka Czosnek
 9.    Patrycja Czekaj

Kl. V
 1.    Kłos Jakub
 2.    Jabłoński Oskar
 3.    Jachna Julia
 4.    Majka Dawid
 

Kl. VI
 1.    Wiktoria Maj
 2.    Nikola Wróbel
 3.    Michał Kowalczyk
 4.    Emilia Kozioł
 5.    Karolina  Szabla

 

W gronie najlepszych uczniów Gimnazjum znaleźli się:

Kl. I
 1.    Miłosz Krawczyk
 2.    Bartosz Dybała
 

Kl. II
1.    Klaudia Kmiecik
2.    Marlena Baran
3.    Maja Tomal
4.    Gabriela Leśniak
5.    Klaudia Adamczyk

Kl. III
 1.    Eryka Gwiazda
 2.    Oliwia Grzywna
 3.    Magdalena Kozik
 4.    Wojciech Kowalczyk
 5.    Kamila Kwaśniewska
 6.    Patryk Małek
 7.    Maciej Selwit
 8.    Kamil Bysiec
 9.    Joanna MasłowskaPani Dyrektor wręczyła Rodzicom uhonorowanych uczniów Listy Gratulacyjne i życzyła wszystkim dalszych sukcesów.

Dodatkowe wyróżnienia ze Szkoły Podstawowej otrzymali również uczniowie:

 

1. Paulina Pietrzyk - laureatka Konkursu Biblijnego.

2.  Oskar Jabłoński - finalista Konkursu Biblijnego.                                                       

3.  Zuzanna Mysiak (kl.0), Kacper Kupisz (kl.0), Dominik Kupisz (kl. II), Damian Kaczmarczyk (kl. III) i Przemysław Gabiga (kl. IV) za 100 % frekwencję.

4.  Wiktoria Maj (kl. VI) za uzyskanie najlepszego wyniku ze sprawdzianu po szkole podstawowej oraz tytuł Złotej Absolwentki.

5.  Puchar „Najlepszego sportowca w roku szkolnym 2014/2015” Patryk Matuszczyk.       

6. Gabriela Popiel za wzorowe czytelnictwo.      

7. Emilia Kozioł, Nikola Kozioł, Nikola Wróbel, Wiktoria Maj - za sukcesy wokalne na szczeblu wojewódzkim.

8. Maciej Cugowski,Patryk Matuszczyk, Natalia Madej, Oliwia Madej - wyróżnienia za finał wojewódzki w Ogólnopolskim Turnieju BRD Szkół Podstawowych.

 


Dodatkowe wyróżnienia w Gimnazjum otrzymali uczniowie:


 1. Kamila Kwaśniewska (kl. III) i Oliwia Grzywna (kl.III):
– tytuł Złotej Absolwentki
 2. Kamila Kwaśniewska (kl. III):
- najlepiej napisany egzamin gimnazjalny.
 3. Kamila Kwaśniewska (kl. III) i Wojciech Kowalczyk (kl. III):
- laureaci Konkursu Fizycznego.
 4. Oliwia Grzywna (kl. III):
 – finalistka Konkursu Biologicznego. 
 5. Miłosz Krawczyk (kl. I):
 - za uzyskanie najwyższej średniej w historii szkoły (6,00).
 6. Miłosz Krawczyk (kl.I), Klaudia Stępczyk (kl. I) i Bartosz Dybała (kl.I) za 100% frekwencję.
 7. Kamil Bysiec (kl. III) - II miejsce w Świętokrzyskich Mistrzostwach Młodzieży Szkolnej oraz za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych.
 8. Statuetki sportowe za reprezentowanie szkoły w licznych zawodach sportowych w latach 2012-2015:
Kowalczyk Wojciech, Juszczyk Milena, Kwaśniewska Kamila, Małek Patryk, Markowski Kacper, Masłowska Joanna, Materkowska Patrycja, Niedźwiedź Adrian, Niedźwiedź Paulina, Siwy Kamil, Szluchcik Ewelina, Wróbel Krystian.

Wyróżnienia otrzymała również tradycyjnie duża grupa sportowców reprezentująca szkołę w różnych zawodach sportowych.
Szczególne podziękowania Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna–Kusak skierowała do sponsorów, którzy przez cały rok wspierali finansowo naszą szkołę podczas licznych konkursów i imprez.
Na koniec Wójt Gminy Opatowiec – Pan Sławomir Kowalczyk pogratulował raz jeszcze wszystkim uczniom i ich rodzicom osiągniętych sukcesów oraz życzył wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji.

zdjęcia
 

22 czerwca 2015 r.

PODSUMOWANIE PROJEKTU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 22.06.2015r. w ramach projektu edukacyjnego z jezyka angielskiego pt."English is everywhere" uczniowie kl. II gimnazjum, pod opieką kordynatora projektu p. Zofii Sobczyk, przygotowali spektakl w jezyku angielskim pt."Cindirella" (Kopciuszek).
Uczniowie uczestniczący w projekcie: Klaudia Kmiecik, Marlena Baran, Maja Tomal, Gabriela Leśniak, Paulina Minior, Dominika Pazur, Klaudia Adamczyk, Hubert Szaba, Daniel Kania oraz Daniel Kryca z ogromnym zaangażowaniem pracowali nad sztuką podczas warsztatów teatralnych, ktore prowadziła aktorka teatralna i filmowa z Krakowa, pani Iwona Konieczkowska-Jończyk.
Spektakl został brawurowo zagrany przed społecznością gimnazjum i klas szóstych ze Szkół Podstawowych z Krzczonowa i Opatowca.

zdjęcia

19 czerwca 2015 r.

WYCIECZKA DO KRAKOWA

19.06.2015 r. uczniowie z gimnazjum Zespołu Szkół w Opatowcu uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Celem wyjazdu było nawiązanie współpracy z uczelniami wyższymi - Politechniką Krakowską i Akademią Ignatianum oraz podsumowanie projektu z fizyki pt."Od świeczki do tabletu", którego kordynatorem była p.dyr Elżbieta Szczęsna-Kusak.
Uczniowie mieli okazję doświadczyć znaczenie nauki w rozwoju techniki oraz zapoznać się z pracą naukową w labolatorium robotów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Natomiast uczelnia humanistyczna Ignatianum zorganizowała młodzieży warsztaty pt."Uzależnienie od Facebooka" i zabawę w podchody, podczas których uczniowie mogli przeprowadzić wywiad ze wszystkimi pracownikami uczelni.
Po krótkim spacerze po krakowskim rynku młodzież została ponownie zaproszona do auli Ignatianum na spektakl S.Mrożka pt. "Tango" zagrany przez studentów tejże uczelni.
Młodzież wracała szczęśliwa i utwierdzona w przekonaniu, że sukces jest możliwy dzięki cieżkiej pracy i wytrwałości.
Organizatorem wyjazdu była p. Zofia Sobczyk.

zdjęcia

 

17 czerwca 2015 r.

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

    Dnia 17 czerwca 2015 roku uczniowie klasy trzeciej i drugiej gimnazjum pod opieką pani Alicji Witkoś-Kłos i pani Anny Kaczmarczyk wybrali się na wycieczkę do Oświęcimia, gdzie znajdował się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Wejście do muzeum otwierała brama, na której widniał napis „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. W rzeczywistości jednak tak nie było. Ten, kto przekroczył próg bramy nie miał szans na wolność, czekała go tam jedynie śmierć i upokorzenie.
   Na terenie Auschwitz I w budynkach obozowych znajdują się liczne fotografie, przedstawiające więźniów, ukazujące pociągi przywożące ludzi, których czekała zagłada
w komorach gazowych. Oprócz fotografii są tam również różnego rodzaju dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku, m.in. sterty butów, okularów, torb podróżniczych, garnków, szczoteczek i protez, a także strzępy włosów. Za jedną z szyb znajduje się atrapa obrazująca drogę skazańców do komory gazowej. W tym pomieszczeniu za szybą leżą także aluminiowe puszki po silnie trującym gazie „Cyklonie B”, który wcześniej używany był do dezynsekcji. Niektóre bloki i budynki pełniły specjalne funkcje. Dziewięć bloków stanowiły odgrodzony obóz dla radzieckich jeńców wojennych. Blok 10 stanowił miejsce zbrodniczych medycznych eksperymentów, przeprowadzał je dr Carl Clauberg, który poszukiwał szybkiej i taniej metody sterylizacji kobiet. Blok 11 był wewnętrznym więzieniem przeznaczonym do odbywania kar za naruszenia prawa obozowego. Do dziś zachowały się tu m.in. tzw. cele stojące, które mogliśmy obejrzeć. Są one tak małe, że zamknięci w nich po 4 osoby skazani musieli pozostawać w pozycji stojącej przez całą noc, a niekiedy przez kilkanaście z rzędu. Zobaczyliśmy również dziedziniec bloku 11, na którym stosowano tzw. karę słupkową. Na parterze bloku mieściły się cele, w których więźniowie czekali na rozstrzelanie pod Ścianą Śmierci. Widzieliśmy celę, w której umarł św. Maksymilian Maria Kolbe. W obozie Auschwitz-Birkenau dobrowolnie wybrał śmierć głodową. Ludzie, którzy już nie chcieli dalej tak żyć rzucali się na płot elektryczny i umierali. Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy w Oświęcimiu było krematorium. Znajduje się ono poza ścisłym ogrodzeniem obozu. Były tam piece, w których palono zwłoki ludzi. Na koniec obejrzeliśmy film przedstawiający ludzi, którzy przeżyli te tortury i tych, których zamordowano. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli przejęci obrazem bólu, cierpienia, rozpaczy i smutku. Na sali panowała cisza.
Po Oświęcimiu zwiedziliśmy Brzezinkę - oddalony o 3 km kolejny obóz. Tam znajdowało się ponad 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami.

   Tak zakończyła się nasza wycieczka po obozie śmierci. W drodze powrotnej rozmyślaliśmy nad losem tych ludzi. Wizyta w Muzeum była nie tylko ciekawą lekcją historii, ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci.  


zdjęcia

12 czerwca 2015r.

KARTA ROWEROWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ

12 czerwca w Szkole Podstawowej odbył się egzamin na kartę rowerową. Przystąpili do niego wszyscy uczniowie klasy czwartej nieposiadający jeszcze uprawnień do kierowania rowerem, dwoje uczniów z klasy piątej i szóstej oraz jedna uczennica Gimnazjum. Egzamin przeprowadziła sierż. Monika Cichy z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej. W czasie egzaminu uczniowie wykazali się wiedzą z zakresu zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, obowiązkowego wyposażenia roweru, udzielania pierwszej pomocy oraz umiejętnością kierowania rowerem po torze z elementami miasteczka ruchu drogowego. Egzamin dostarczył zdającym wielu emocji, jednak mimo dużej dawki stresu zakończył się dla wszystkich wynikiem pozytywnym.

Na zakończenie spotkania pani sierżant przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznego zachowania się na drodze oraz bezpieczeństwa uczniów podczas wakacji.

Zdających do egzaminu przygotował  pan Mirosław Gajda.

zdjęcia

 

11-12 czerwca 2015r.

RAMBIT PRZYRODNICZO-HISTORYCZNY W RZECZYCY

W ramach podpisanej umowy partnerskiej pomiędzy gminami Opatowiec - Rzeczyca, uczniowie Gimnazjum  w Opatowcu otrzymali zaproszenie na  dwudniowy Turniej: Rambit Przyrodniczo- Historyczny.

W dniach 11-12 czerwca grupa 20 uczniów z Gimnazjum w  Opatowcu wzięła udział w tym  Turnieju zajmując bardzo dobre  II miejsce  spośród 6 grup gimnazjalnych z powiatu Tomaszów Mazowiecki.

Wyjazd uczniów na tą ciekawą wycieczkę był całkowicie sfinansowany przez Wójta Gminy Opatowiec. Wybrani i chętni  na wyjazd uczniowie pojechali w nagrodę za naukę i różne osiągnięcia.

Udział uczniów w takiej imprezie wymagał wcześniejszych przygotowań. Dlatego wszyscy uczestnicy przyczynili się do wywalczonego sukcesu.  Wykazali się wiedzą przyrodniczą dotyczącą znajomości roślin, ziół, grzybów, odgłosów ptaków i śladów zwierząt. Musieli opanować całą wiedzę myśliwską i dotyczącą znajomości lasu. Przyniosła efekty również nauka o regionie  i historii Gminy Rzeczyca.

Należało również podołać konkurencjom sportowym takim jak np. rzut szyszką do celu (co wcale wbrew pozorom  nie było takie łatwe).  Gimnazjaliści przygotowywali się pod okiem opiekunów wycieczki: dyrektor  E. Szczęsnej-Kusak, p. M. Nowakowskiej i p. A. Witkoś- Kłos.

zdjęcia

 

11 czerwca 2015r.

PRZEDSZKOLAKI W KOMENDZIE POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ

STRAŻY POŻARNEJ

 

W dniu 11.06.2015 r. dzieci z przedszkola i „zerówki” wybrały się na krótką, lecz bardzo ciekawą wycieczkę do Komendy Powiatowej PaństwowejStraży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej.

Po przybyciu na miejsce serdecznym uśmiechem i życzliwością przywitali nas panowie strażacy, którzy chętnie zapoznali dzieci ze swoją bardzo niebezpieczną i odpowiedzialną pracą. Dzieci dowiedziały się, którymi pojazdami strażacy wyjeżdżają do wypadków, a jakimi gaszą pożary. Obejrzały również wyposażenie tych pojazdów i łodzi ratowniczej. Każdy z przedszkolaków miał okazję wejść do samochodu, założyć hełm strażacki i poczuć się przez chwilę prawdziwym strażakiem. Oprócz pokazów sprzętu, umundurowania, zjazdu po rurzei alarmowego wyjazdu zastępu gaśniczego przed bramy garażowe jednostki, nasi milusińscy mieli również możliwość podania wody z węża strażackiego.

Dzięki wizycie przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca strażaka oraz jak należy  zachować się w czasie pożaru. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym odwiedzimy panów strażaków jeszcze raz!

zdjęcia

09 czerwca 2015r.

DWA ZŁOTE MEDALE

W ZAWODACH  LEKKOATLETYCZNYCH

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 

W dniu 9 czerwca 2015 roku uczniowie i uczennice klas III, IV, V i VI  Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu reprezentowali szkołę w Powiatowych Indywidualnych Zawodach Lekkoatletycznych w Kazimierzy Wielkiej. Złote medale zdobyły dwie dziewczynki w kategorii - rzut piłeczką palantową - Maja Klita oraz Kamila Porada.

Uczniowie biorący udział w zawodach:

klasy III – IV   

Kacper Król, Damian Kaczmarczyk, Maja Klita, Weronika Pitek, Natalia Madej

klasy V - VI   

Jakub Kłos, Patryk Matuszczyk, Daniel Niedźwiedź, Kamila Porada      

Zdobywczynie medali będą reprezentować szkołę i powiat w finale wojewódzkim             w  Sandomierzu. Do zawodów uczniów przygotowała pani M. Kościółek

zdjęcia

03 czerwca 2015r.

KONKURS ORTOGRAFICZNY

 

     W dniu 03 czerwca 2015r. w Szkole Podstawowej w Krzczonowie odbył się Konkurs Ortograficzny. Wiktoria Maj i Monika Czosnek walczyły o tytuł „Mistrza Ortografii” w zmaganiach z uczennicami i uczniem ze szkół z Krzczonowa i Sokoliny. Dyktando okazało się być dla wszystkich wielkim zaskoczeniem. Nasza uczennica Wiktoria Maj zajęła II miejsce. Uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki i dyplomy.

zdjęcia

01 czerwca 2015r.

DZIEŃ DZIECKA - DZIEŃ ZIEMI W GIMNAZJUM

     Dnia 1 czerwca 2015 roku gimnazjaliści świętowali Dzień Dziecka, który w tym roku połączony został z Dniem Ziemi. Pani Małgorzata Nowakowska przygotowała z tej okazji międzyklasowy turniej ekologiczny pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”.

   Turniej przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap polegał na przygotowaniu przez poszczególne klasy prezentacji multimedialnej pt.„Odnawialne źródła energii”. Podczas drugiego etapu uczniowie musieli sprostać przygotowanym dla nich zadaniom z zakresu ekologii i sposobów oszczędzania energii elektrycznej.

Turniej Ekologiczny miał na celu :
• kształtowanie właściwych postaw proekologicznych,
• zaktywizowanie młodzieży do działań na rzecz ochrony środowiska,
• ukazanie różnorodności działań podejmowanych na rzecz ochrony klimatu i zagadnień związanych z energią odnawialną,                                                                                                • uświadomienie potrzeby oszczędzania energii elektrycznej.

Wyniki turnieju:    

                         I miejsce - klasa III

                         II miejsce  - klasa II 

                         III miejsce - klasa I

     W trakcie trwania zmagań turniejowych nie zabrakło części artystycznej. Uczniowie zaprezentowali wypowiedzi, wiersze oraz piosenki o treści ekologicznej. Wystąpiły zespoły wokalne ze szkoły podstawowej i gimnazjum, które przygotował p. Wiesław Tomal.

     Jak co roku uczniowie otrzymali w tym dniu poczęstunek. Dyrekcja Zespołu Szkół w Opatowcu składa serdeczne podziękowania Państwu Rutkowskim za słodką niespodziankę dla uczniów.

zdjęcia