Wrzesień

 

01 września 2014

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Pierwszego września rozpoczął się rok szkolny 2014/2015. Na uroczystość złożyły się: msza święta  oraz oficjalny apel .
Do zgromadzonych uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i rodziców z życzeniami dobrego, spokojnego i bezpiecznego roku szkolnego zwrócił się wójt Gminy Opatowiec - pan Sławomir Kowalczyk  oraz pani dyrektor Elżbieta Szczęsna –Kusak. Następnie głos zabrał właściciel nowej firmy przewozowej „Guliwer” - pan Przemysław Dryndos, życząc dzieciom bezpiecznej drogi do szkoły.

 zdjęcia

04 września 2014

UROCZYSTY APEL

W dniu 4 września w Szkole Podstawowej odbył się uroczysty apel, na którym pani dyrektor Elżbieta Szczęsna-Kusak pogratulowała uczniom naszej szkoły zdobytych sukcesów w konkursach międzynarodowych.

W gronie laureatów znaleźli się:

WIKTORIA MAJ

II M-CE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE  PIOSENKI I TAŃCA " ZŁOTE TALENTY W ZŁOTEJ PRADZE" PRAGA 2014

" BEST REPERTOIRE" NAGRODA SPECJALNA ZA NAJCIEKAWSZY REPERTUAR FESTIWALU " ZŁOTE TALENTY W ZŁOTEJ PRADZE" PRAGA 2014

NIKOLA WRÓBEL

"SREBRNA JODŁA HARCERSKA" W 41 MIĘDZYNARODOWYM HARCERSKIM  FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ KIELCE 2014

" BRĄZOWA JODŁA HARCERSKA" W 41 MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ KIELCE 2014

DUET" SIOSTRY" NIKOLA KOZIOŁ I EMILIA KOZIOŁ

" BRĄZOWA JODŁA HARCERSKA " W 41 MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ KIELCE 2014
 

MICHAŁ KOWALCZYK

III M-CE W 50 MIĘDZYNARODOWYM TURNIEJU SZACHOWYM IM.  AKIBY RUBINSTEINA W GRUPIE G POLANICA ZDRÓJ 2014

zdjęcia

07 września 2014

75. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

         7 września 2014 roku  pod Pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939 – 1945 w Ksanach odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

         Tego dnia, jak co roku, harcerze oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół w Opatowcu wzięli udział we Mszy Świętej polowej. Po okolicznościowych przemówieniach harcerze złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz zapalili znicze ku pamięci poległych podczas bojów w latach 1939 - 1945. Następnie gimnazjaliści zaprezentowali przygotowany na tę okazję montaż słowno – muzyczny.

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uczniów: Anna Kaczmarczyk, Wiesław Tomal, Alicja Witkoś-Kłos.

zdjęcia

 

09 września 2014

 KONFERENCJA REGIONALNA "UCZENIE SIĘ W MIKROSKOPIE"

Dn. 9.09.2014r. uczniowie z Gimnazjum Magdalena Kozik, Wojciech Kowalczyk i Kacper Markowski wraz z p.Dyrektor Elżbietą Szczęsną-Kusak oraz wychowawcą p.Alicją Witkoś-Kłos brali udział
w konferencji regionalnej „Uczenie się w mikroskopie” przygotowanej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Zespół Projektu „Program wzmocnienia  efektywności systemu nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły etap III”realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z Uniwersytetem Jagielońskim i Erą Ewaluacji (współfinansowanego z europejskiego Funduszu Społecznego) w Busku Zdroju.

Celem spotkania była dyskusja na temat uczenia się w kontekście oczekiwań państwa wobec szkół i placówek wynikających z rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego.

Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zadaniach grupowych i wypowiadali się na temat efektywności nauczania. Zabierali głos w dyskusji na temat zmian zachodzących w oświacie.

zdjęcia

 

12 września 2014

V TURNIEJ ORLIKA O PUCHAR PREMIERA DONALDA TUSKA

W dniu 12 września 2014 roku drużyna piłkarska Zespołu Szkół w Opatowcu reprezentowała naszą szkołę w Kazimierzy Wielkiej, podczas etapu powiatowego
V Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.

W kategorii chłopcy starsi rocznik 2001/2002 drużyna  w składzie: Daniel Niedżwiedż, Michał Kowalczyk, Kmiecik Hubert, Hubert Janiec, Michał Adamczyk, Dominik Kociński, Bartosz Dybała, Miłosz Krawczyk,Bartosz Niedźwiedź, Krystian Leks,  zajęła III miejsce.

Szkoły uczestniczące w turnieju:

1. Czarnocin                                               4. Cudzynowice

2. Wielgus                                                  5. Z.S. Opatowiec

3. Gimnazjum Kazimierza Wielka          6. Skalbmierz

Do zawodów uczniów przygotowała Monika Kościółek

zdjęcia

17 września 2014

WYBORY NOWEGO ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W GIMNAZJUM

17 września 2014 r. w naszym  Gimnazjum (jak co roku) odbyły się wybory nowego Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Są one doskonałą nauką demokracji i obywatelskiej postawy. Ze swojego prawa wyborczego skorzystali wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole, a więc frekwencja była godna pozazdroszczenia.

   Nową przewodniczącą SU została powtórnie Magdalena Kozik, która uzyskała największą ilość głosów. Pozostali członkowie nowego Zarządu to: Daniel Kania, Miłosz Krawczyk i Katarzyna Kowalczyk.

    Nowemu Zarządowi gratulujemy i życzymy wielu ciekawych pomysłów.

zdjęcia

 

26 września 2014

 MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

W dniu 26 września 2014 roku ciekawa nowinek techniki i eksperymentów naukowych grupa osiemnastu uczniów Zespołu Szkół z Gimnazjum w Opatowcu wybrała się do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców ,gdzie uczelnie wyższe, instytuty naukowe otwierają swoje drzwi na szerszą publiczność, wraz z opiekunkami, Panią Elżbietą Szczęsną-Kusak oraz Panią Barbarą Niedzielą. Podczas pokazów, symulacji, wykładów i konferencji naukowych, prezentowane było  czym jest nauka i czym się na co dzień zajmuje. W ciekawy i efektowny sposób pokazane zostało, że nauka może być fascynująca i niezwykle wciągająca.

  W Polsce Noc Naukowców miała miejsce w kilku miastach, m.in. w  Gliwicach, Krakowie, Nowym Sączu, Olsztynie, Poznaniu i Tarnowie. Wiele uczelni przygotowało mnóstwo atrakcji naukowych, pokazów, prezentacji, wykładów dla zwiedzających, głównie młodzieży, ale nie tylko, także dzieci i dorosłych .Nasza grupa naukowców udała się do wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica ,gdzie miała okazję brać udział i czynnie obserwować  warsztaty prowadzone przez studentów. Również tam studenci wydziału zapoznali nas z różnymi ciekawymi doświadczeniami, w których oglądający sami mogli brać udział.

 

   Prawdziwy hit wycieczki to zdecydowanie wizyta w Wydziale Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej gdzie ogromna grupa ludzi chciała odwiedzić Laboratorium Wysokich Napięć ,naszej grupie udało się to i mogliśmy być świadkami grających  w rytm muzyki piorunów ,które zdumiały i zachwyciły wszystkich wspaniałymi efektami świetlno-dźwiękowymi. Olbrzymie wrażenie na uczniach zrobił generator napięć udarowych i transformator Tesli wytwarzający napięcie 650000V. Pokazy wyładowań piorunowych, iskrowych i poślizgowych to widowiskowe pokazy, które zawsze robią piorunujące wrażenie, w przypadku naszej grupy naukowców nie było inaczej. Na tym wydziale równie fascynujący pokaz połączony z wykładem dotyczył lewitacji magnetycznej z wykorzystaniem nadprzewodnika.

   Następnie wszyscy udaliśmy  się na pokaz w Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, uczestniczyliśmy w wykładzie o autonomicznych  robotach  mobilnych. Mogliśmy, również brać udział w fascynującej prezentacji robotów kroczących o różnej liczbie kończyn  oraz robotów kołowych.

   Na koniec w budynku Inżynierii Akustycznej zostało nam przybliżone zjawiska związane z propagacją i powstawaniem fal dźwiękowych. Głównym punktem programu było oprowadzenie po nietypowych pomieszczeniach badawczych, wchodzących w skład Laboratorium Akustyki Technicznej: nowo wyremontowanej dużej komorze bezechowej oraz komorze pogłosowej . Mieliśmy wielkie szczęście, ponieważ są to jedne z  najlepiej wyposażonych komór na świecie i jedyne w naszym kraju. Po tym w Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej wysłuchaliśmy świetnie poprowadzonego, 30 min wykładu  z pokazami o ciekłym azocie.

   Ostatecznie, zmęczeni i głodni podążyliśmy do odwiecznego celu każdej wycieczki szkolnej - KFC. Późna godzina oraz zmęczenie po wyczerpujących doznaniach naukowych spowodowały, iż   powróciliśmy  z ogromną satysfakcją ze spontanicznie zorganizowanego wyjazdu  do domów z pamiątkowym dyplomem Młodego Naukowca.

zdjęcia

30 września 2014

WYCIECZKA DO NIEPOŁOMIC

W dniu 30 września 2014r uczniowie i uczennice klasy piątej i szóstej wraz ze swoimi wychowawcami  p. Barbarą Niedzielą i p. Moniką Kościółek udali się na wycieczkę do Niepołomic. Zwiedzanie miasteczka rozpoczęli od pobytu na zamku i poznaniu jego historii,a także zwiedzili niepołomicki rynek z jego sławną fontanną. Następnie wszyscy udali się do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Spotkanie z uczniami rozpoczęło się od prelekcji  połączonej  z seansem w Planetarium oraz  z teleskopowym pokazem plam na Słońcu. Dzięki ciekawej prezentacji multimedialnej uczniowie i uczennice poznali popularne obiekty na niebie (gwiazdy, planety, komety, meteory, mgławice). Wyjaśnione zostały im również  teorie interesujących zjawisk astronomicznych na temat Słońca, Układu Słonecznego, Galaktyki i Wszechświata (np. zaćmień, zakryć gwiazd, przejść planet na tarczy Słońca).

zdjęcia