Wrzesień
01 września 2014
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
Pierwszego września rozpoczął się rok szkolny 2014/2015. Na uroczystość złożyły się: msza święta oraz oficjalny apel .
Do zgromadzonych uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i rodziców z życzeniami dobrego, spokojnego i bezpiecznego roku szkolnego zwrócił się wójt Gminy Opatowiec - pan Sławomir Kowalczyk oraz pani dyrektor Elżbieta Szczęsna –Kusak. Następnie głos zabrał właściciel nowej firmy przewozowej „Guliwer” - pan Przemysław Dryndos, życząc dzieciom bezpiecznej drogi do szkoły.
04 września 2014
UROCZYSTY APEL
W dniu 4 września w Szkole Podstawowej odbył się uroczysty apel, na którym pani dyrektor Elżbieta Szczęsna-Kusak pogratulowała uczniom naszej szkoły zdobytych sukcesów w konkursach międzynarodowych.
W gronie laureatów znaleźli się:
WIKTORIA MAJ
II M-CE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PIOSENKI I TAŃCA " ZŁOTE TALENTY W ZŁOTEJ PRADZE" PRAGA 2014
" BEST REPERTOIRE" NAGRODA SPECJALNA ZA NAJCIEKAWSZY REPERTUAR FESTIWALU " ZŁOTE TALENTY W ZŁOTEJ PRADZE" PRAGA 2014
NIKOLA WRÓBEL
"SREBRNA JODŁA HARCERSKA" W 41 MIĘDZYNARODOWYM HARCERSKIM FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ KIELCE 2014
" BRĄZOWA JODŁA HARCERSKA" W 41 MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ KIELCE 2014
DUET" SIOSTRY" NIKOLA KOZIOŁ I EMILIA KOZIOŁ
" BRĄZOWA JODŁA HARCERSKA " W 41 MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ KIELCE 2014
MICHAŁ KOWALCZYK
III M-CE W 50 MIĘDZYNARODOWYM TURNIEJU SZACHOWYM IM. AKIBY RUBINSTEINA W GRUPIE G POLANICA ZDRÓJ 2014
07 września 2014
75. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
7 września 2014 roku pod Pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939 – 1945 w Ksanach odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Tego dnia, jak co roku, harcerze oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół w Opatowcu wzięli udział we Mszy Świętej polowej. Po okolicznościowych przemówieniach harcerze złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz zapalili znicze ku pamięci poległych podczas bojów w latach 1939 - 1945. Następnie gimnazjaliści zaprezentowali przygotowany na tę okazję montaż słowno – muzyczny.
Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uczniów: Anna Kaczmarczyk, Wiesław Tomal, Alicja Witkoś-Kłos.
09 września 2014
KONFERENCJA REGIONALNA "UCZENIE SIĘ W MIKROSKOPIE"
Dn. 9.09.2014r. uczniowie z Gimnazjum Magdalena Kozik, Wojciech Kowalczyk i Kacper Markowski wraz z p.Dyrektor Elżbietą Szczęsną-Kusak oraz wychowawcą p.Alicją Witkoś-Kłos brali udział
w konferencji regionalnej „Uczenie się w mikroskopie” przygotowanej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Zespół Projektu „Program wzmocnienia efektywności systemu nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły etap III”realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z Uniwersytetem Jagielońskim i Erą Ewaluacji (współfinansowanego z europejskiego Funduszu Społecznego) w Busku Zdroju.
Celem spotkania była dyskusja na temat uczenia się w kontekście oczekiwań państwa wobec szkół i placówek wynikających z rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego.
Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zadaniach grupowych i wypowiadali się na temat efektywności nauczania. Zabierali głos w dyskusji na temat zmian zachodzących w oświacie.
12 września 2014
V TURNIEJ ORLIKA O PUCHAR PREMIERA DONALDA TUSKA
W dniu 12 września 2014 roku drużyna piłkarska Zespołu Szkół w Opatowcu reprezentowała naszą szkołę w Kazimierzy Wielkiej, podczas etapu powiatowego
V Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.
W kategorii chłopcy starsi rocznik 2001/2002 drużyna w składzie: Daniel Niedżwiedż, Michał Kowalczyk, Kmiecik Hubert, Hubert Janiec, Michał Adamczyk, Dominik Kociński, Bartosz Dybała, Miłosz Krawczyk,Bartosz Niedźwiedź, Krystian Leks, zajęła III miejsce.
Szkoły uczestniczące w turnieju:
1. Czarnocin 4. Cudzynowice
2. Wielgus 5. Z.S. Opatowiec
3. Gimnazjum Kazimierza Wielka 6. Skalbmierz
Do zawodów uczniów przygotowała Monika Kościółek
17 września 2014
WYBORY NOWEGO ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W GIMNAZJUM
17 września 2014 r. w naszym Gimnazjum (jak co roku) odbyły się wybory nowego Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Są one doskonałą nauką demokracji i obywatelskiej postawy. Ze swojego prawa wyborczego skorzystali wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole, a więc frekwencja była godna pozazdroszczenia.
Nową przewodniczącą SU została powtórnie Magdalena Kozik, która uzyskała największą ilość głosów. Pozostali członkowie nowego Zarządu to: Daniel Kania, Miłosz Krawczyk i Katarzyna Kowalczyk.
Nowemu Zarządowi gratulujemy i życzymy wielu ciekawych pomysłów.
26 września 2014
MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW
W dniu 26 września 2014 roku ciekawa nowinek techniki i eksperymentów naukowych grupa osiemnastu uczniów Zespołu Szkół z Gimnazjum w Opatowcu wybrała się do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców ,gdzie uczelnie wyższe, instytuty naukowe otwierają swoje drzwi na szerszą publiczność, wraz z opiekunkami, Panią Elżbietą Szczęsną-Kusak oraz Panią Barbarą Niedzielą. Podczas pokazów, symulacji, wykładów i konferencji naukowych, prezentowane było czym jest nauka i czym się na co dzień zajmuje. W ciekawy i efektowny sposób pokazane zostało, że nauka może być fascynująca i niezwykle wciągająca.
W Polsce Noc Naukowców miała miejsce w kilku miastach, m.in. w Gliwicach, Krakowie, Nowym Sączu, Olsztynie, Poznaniu i Tarnowie. Wiele uczelni przygotowało mnóstwo atrakcji naukowych, pokazów, prezentacji, wykładów dla zwiedzających, głównie młodzieży, ale nie tylko, także dzieci i dorosłych .Nasza grupa naukowców udała się do wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica ,gdzie miała okazję brać udział i czynnie obserwować warsztaty prowadzone przez studentów. Również tam studenci wydziału zapoznali nas z różnymi ciekawymi doświadczeniami, w których oglądający sami mogli brać udział.
Prawdziwy hit wycieczki to zdecydowanie wizyta w Wydziale Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej gdzie ogromna grupa ludzi chciała odwiedzić Laboratorium Wysokich Napięć ,naszej grupie udało się to i mogliśmy być świadkami grających w rytm muzyki piorunów ,które zdumiały i zachwyciły wszystkich wspaniałymi efektami świetlno-dźwiękowymi. Olbrzymie wrażenie na uczniach zrobił generator napięć udarowych i transformator Tesli wytwarzający napięcie 650000V. Pokazy wyładowań piorunowych, iskrowych i poślizgowych to widowiskowe pokazy, które zawsze robią piorunujące wrażenie, w przypadku naszej grupy naukowców nie było inaczej. Na tym wydziale równie fascynujący pokaz połączony z wykładem dotyczył lewitacji magnetycznej z wykorzystaniem nadprzewodnika.
Następnie wszyscy udaliśmy się na pokaz w Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, uczestniczyliśmy w wykładzie o autonomicznych robotach mobilnych. Mogliśmy, również brać udział w fascynującej prezentacji robotów kroczących o różnej liczbie kończyn oraz robotów kołowych.
Na koniec w budynku Inżynierii Akustycznej zostało nam przybliżone zjawiska związane z propagacją i powstawaniem fal dźwiękowych. Głównym punktem programu było oprowadzenie po nietypowych pomieszczeniach badawczych, wchodzących w skład Laboratorium Akustyki Technicznej: nowo wyremontowanej dużej komorze bezechowej oraz komorze pogłosowej . Mieliśmy wielkie szczęście, ponieważ są to jedne z najlepiej wyposażonych komór na świecie i jedyne w naszym kraju. Po tym w Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej wysłuchaliśmy świetnie poprowadzonego, 30 min wykładu z pokazami o ciekłym azocie.
Ostatecznie, zmęczeni i głodni podążyliśmy do odwiecznego celu każdej wycieczki szkolnej - KFC. Późna godzina oraz zmęczenie po wyczerpujących doznaniach naukowych spowodowały, iż powróciliśmy z ogromną satysfakcją ze spontanicznie zorganizowanego wyjazdu do domów z pamiątkowym dyplomem Młodego Naukowca.
30 września 2014
WYCIECZKA DO NIEPOŁOMIC
W dniu 30 września 2014r uczniowie i uczennice klasy piątej i szóstej wraz ze swoimi wychowawcami p. Barbarą Niedzielą i p. Moniką Kościółek udali się na wycieczkę do Niepołomic. Zwiedzanie miasteczka rozpoczęli od pobytu na zamku i poznaniu jego historii,a także zwiedzili niepołomicki rynek z jego sławną fontanną. Następnie wszyscy udali się do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Spotkanie z uczniami rozpoczęło się od prelekcji połączonej z seansem w Planetarium oraz z teleskopowym pokazem plam na Słońcu. Dzięki ciekawej prezentacji multimedialnej uczniowie i uczennice poznali popularne obiekty na niebie (gwiazdy, planety, komety, meteory, mgławice). Wyjaśnione zostały im również teorie interesujących zjawisk astronomicznych na temat Słońca, Układu Słonecznego, Galaktyki i Wszechświata (np. zaćmień, zakryć gwiazd, przejść planet na tarczy Słońca).