Kwiecień

29 kwietnia 2016r.

OLIMPIADA BIBLIJNA

 

4 kwietnia 2016 roku  w Kielcach odbył się finał XXI edycji Konkursu Biblijnego Diecezji Kieleckiej. Celem konkursu było:

Ø  zachęcenie dzieci i młodzieży do pogłębiania znajomości Pisma Świętego i uczynienia z Niego Księgi Życia,

Ø  propagowanie wartości moralno-etycznych wpisanych w Biblii,

Ø   kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy biblijnej,

Ø  stwarzanie dzieciom możliwości współzawodnictwa oraz rozwijania swoich uzdolnień,

Ø  promowanie najzdolniejszych i najbardziej pracowitych dzieci, ich katechetów oraz szkół, które reprezentują.

Konkurs organizowany był przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach, we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych Diecezji Kieleckiej. Tematyką tegorocznego konkursu była Ewangelia wg św. Marka. Uczennice: Pietrzyk Paulina, Król Gabriela, Pobiega Gabriela po eliminacjach rejonowych (powiatowych),  które odbyły się w Pińczowie, zakwalifikowały się i reprezentowały naszą szkołę w finale.

Paulina Pietrzyk oraz Gabriela Pobiega zostały Laureatkami konkursu. 29 kwietnia 2016 roku w Muzeum Narodowym w Kielcach odbyło się spotkanie podsumowujące XXI Diecezjalny Konkurs Biblijny, podczas którego Laureatom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Bardzo dobrej znajomości Ewangelii wg św. Mateusza gratulował bp. Jan Piotrowski. Uczennice do wszystkich etapów konkursu przygotowała Katarzyna Szczerba. Gratulujemy Laureatkom i życzymy sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

zdjęcia

29 kwietnia 2016r.

APEL W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

W dniu 29 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej odbył się apel, na którym Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna – Kusak pogratulowała uczniom osiągniętych przez nich w ostatnim czasie sukcesów.         W gronie wyróżnionych znaleźli  się:

· Nikola Wróbel, która otrzymała nominację do udziału w 43. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury  Szkolnej Dzieci i Młodzieży– Kielce 2016, który odbędzie się w terminie 10-24 lipca 2016r.

· Paulina Pietrzyk, Gabriela Król i Gabriela Pobiega, które zostały finalistkami XXI edycji Konkursu Biblijnego Diecezji Kieleckiej.

· Natalia Madej, Aleksandra Szabłowska, Oskar Jabłoński i Jakub Kłos, którzy jako drużyna zakwalifikowali się do etapu powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Natalia Madej otrzymała także w gminnym etapie tytuł najlepszego zawodnika turnieju . 

Pani Dyrektor podkreśliła, że każdy sukces wymaga ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń, ale bez tego nie byłoby możliwe jego osiągnięcie.

Podczas apelu rozstrzygnięte zostały także 2 konkursy plastyczne w Szkole Podstawowej.

Pierwszy konkurs zatytułowany „Zielona Irlandia” ogłoszony został przez Panią Izabelę Włosowicz i wymagał od uczestników wykonania plakatu lub prezentacji multimedialnej. W gronie nagrodzonych znaleźli się:

I miejsce – Sebastian Widłak

II miejsce - Patrycja Mazurek

III miejsce – Martyna Jachna

Wyróżnienia otrzymali:                   

Marcin Bąk

Emilia Bugajska

W kategorii prezentacja I miejsce zajęła Agnieszka Czosnek.

Drugim konkursem, który został rozstrzygnięty tego dnia był konkurs ogłoszony przez panią Małgorzatę Żydowską pt. „Moja wymarzona okładka”. Uczniowie w dowolnej formie plastycznej mieli wykonać wymarzoną przez siebie okładkę książki. W gronie nagrodzonych znaleźli się:

I miejsce – Oliwia Madej

II miejsce - Sebastian Widłak

III miejsce – Jakub Bomba

Wyróżnienia otrzymali:

Patryk Porada

Zuzanna Mysiak

Jakub Porębski

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

 

22 kwietnia 2016r.

 

MAŁY KONKURS RECYTATORSKI
"  OTWÓRZMY DRZWI DO FANTAZJI" - ETAP GMINNY

Pod takim hasłem odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski.

Jego celem była popularyzacja literatury dziecięcej, rozwijanie dziecięcych talentów i zdolności, rozwijanie ekspresji i wrażliwości estetycznej, integrowanie dzieci z różnych szkół.

Uczestnicy występowali w dwóch grupach wiekowych: klasa 0 – I oraz klasa II – III.

W konkursie udział wzięło 16 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu i Szkoły Podstawowej w Krzczonowie.

Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników jury wybrało zwycięzców. Zostali nimi:                     grupa I

Popiel Gabriela- I miejsce

Marzec Nikola– II miejsce

Janiec Magdalena– III miejsce

grupa II

Jach Magdalena– I miejsce

Mazurek Patrycja– II miejsce

Warszawa Magdalena– III miejsce

Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody i dyplomy. Pozostałe dzieci otrzymały dyplomy i nagrody pocieszenia. Dla wszystkich zorganizowano słodki poczęstunek.

Zdobywcy I i II miejsca z obu grup wiekowych będą reprezentować naszą Gminę podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się 13 maja 2016r.  w Busku - Zdroju.

Życzymy udanych występów!

 

 

zdjęcia

    16 kwietnia 2016 r.

LAUREATKI  CHORĄGWIANYCH  SPOTKAŃ  ARTYSTYCZNYCH

KIELCE 2016

Siostry Natalia i Nikola Wróbel zostały laureatkami Chorągwianych Spotkań Artystycznych   Zespołów  i  Solistów,  które odbyły się 16 kwietnia  br.  w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.  W  kategorii  solistów  szkolnych  Nikola zajęła II miejsce. Uczennice otrzymały nominacje do udziału w 43 Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Szkolnej Dzieci i Młodzieży oraz nominacje do Koncertu   „Gospodarze Gościom” otwierający tegoroczny Festiwal 10 lipca. Natalia wykonała „Piosenkę o muzyce”, natomiast Nikola  zaśpiewała piosenką musicalową pt. ”Moja muzyka to ty”. Warto przypomnieć, iż  Nikola w ubiegłorocznym Festiwalu zdobyła „Złotą Jodłę”.  Tegoroczny Festiwal rozpoczyna się  10 lipca. Relacje z ubiegłorocznych festiwalowych koncertów dostępne są na portalu  yotube. Uczennice przygotował  W. Tomal.

zdjęcia

 

15 kwietnia 2016r.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach 13-14 kwietnia 2016r.odbyła się dwudniowa wycieczka do Warszawy.
W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas IV-VI z Zespołu Szkół w Opatowcu.

Wycieczka rozpoczęła się  od edukacyjnej pogadanki na temat ważnych obiektów, które uczniowie zobaczą w naszej stolicy oraz omówienia przygotowania do wyjazdu dwudniowego zwłaszcza, że dla zdecydowanej większości był to pierwszy tak daleki i długi pobyt z dala od domu.

Dnia 13 kwietnia o godzinie 5 rano wszyscy zadowoleni wsiedli do autokaru, aby wyruszyć na dwudniową wycieczkę do Warszawy, ciekawi tego co tam zobaczą.

Spotkanie z panią przewodnik, która okazała się  bardzo sympatyczną osobą  z pasją to pierwszy punkt wycieczki. Pani przewodnik oprowadziła grupę po Wilanowie gdzie dzieci po raz pierwszy uczestniczyły w ciekawej lekcji muzealnej –„ Z wizytą u króla”. Potem podczas przejazdu ulicami W-wy wszyscy z zaciekawieniem obserwowali ważne obiekty. Po tych przeżyciach przewodniczka zafundowała wszystkim chwilę wyciszenia w Łazienkach i grupowe zdjęcia przy słynnym pomniku Fryderyka Chopina i przy  Pałacu na Wodzie. Następnie nasza grupa udała się na bardzo długi spacer po starówce gdzie podziwialiśmy: Zamek Królewski (z zewnątrz), Kolumnę Zygmunta III Wazy, Katedrę Św. Jana, Rynek Starego Miasta, Plac Piłsudskiego, pomnik Małego Powstańca oraz pomnik Syrenki. O godzinie 16-stej udaliśmy się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami uroczystej zmiany warty. Mimo szybkiego tempa  wszyscy byli zadowoleni, że tak dużo udało się zobaczyć. W stolicy uczniowie zobaczyli również pierwszego dnia Sejm RP i Pałac Prezydencki.

Zmęczeni wszyscy udali się do hotelu „Patron” na pierwszy dla wielu nocleg poza domem. Po zakwaterowaniu nagle okazało się, że siły wszystkim powróciły zwłaszcza po pysznej obiadokolacji.

W drugim dniu nadszedł czas dla naukowców, czyli wizyta w Centrum Nauki Kopernika, gdzie przez dwie godziny wszyscy doskonale się bawili. Okazało się, że czas spędzony na eksperymentach był zbyt krótki dla wielu ciekawych świata uczniów. Następnie pani przewodnik zabrała nas do ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Po ich opuszczeniu zafundowaliśmy sobie przejażdżkę metrem, a po dotarciu przed Pałac Kultury i Nauki wjechaliśmy windą na jego 30 piętro, aby podziwiać panoramę miasta. Kolejny punktem naszej wyprawy była „Niewidzialna Wystawa”, dzięki której każdy mógł poczuć się jak niewidoma osoba. Na zakończenie wizyty w stolicy przejechaliśmy autokarem wokół Stadionu Narodowego.

Przekonani o spełnionym celu wyprawy i pewni, że Warszawa to piękne miasto, które udało się nam poznać i zwiedzić udaliśmy się w podróż do domu. Wszyscy zadowoleni i choć zmęczeni dotarliśmy do Opatowca.

zdjęcia
 

7 kwietnia 2016r.

KATYŃ – SMOLEŃSK PAMIĘTAMY

            7 kwietnia 2016 roku W Gimnazjum w Opatowcu odbył się uroczysty apel upamiętniający: 76. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego na polskich oficerach przez NKWD w 1940 roku oraz ofiary katastrofy samolotu prezydenckiej delegacji z dnia 10 kwietnia 2010 roku.

            Uczniowie w formie montażu słowno-muzycznego przypomnieli o losach ponad 22. tysięcy polskich jeńców, na których, z woli Stalina i na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego, wykonano wyrok śmierci strzałem w tył głowy.

            W uroczystości uczestniczył Pan Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy Opatowiec, który podkreślił, jak ważna jest pamięć o ofiarach z 1940 i 2010 roku. Swoją obecnością zaszczyciły nas Pani Krystyna Ciepichał – emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowcu oraz Pani Karolina Chałon – pracownik Instytucji Kultury w Opatowcu.

            Uczestnicy akademii minutą ciszy oddali hołd poległym Polakom. Po apelu dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, nauczyciele, harcerze oraz delegacje uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum udali się pod Dąb Pamięci, by składając wiązanki i zapalając znicze złożyć hołd ofiarom Tweru, pochodzącym z Opatowca: Franciszkowi Rokickiemu oraz Zygmuntowi Pietraszewskiemu.

zdjęcia

 

1 kwietnia 2016r.

WIOSNA TALENTÓW

   W dniu 1 kwietnia 2016r. w Gminnym Domu Kultury w Opatowcu odbył się coroczny pokaz uzdolnionych dzieci z Zespołu Szkół w Opatowcu pod hasłem „Wiosna Talentów”. Nasi uczniowie mogli zaprezentować się w kilku kategoriach: śpiew, taniec, prace plastyczne, gra na instrumentach, recytacja, kabaret oraz kulinaria. W przeglądzie mógł brać udział każdy – od przedszkolaka po gimnazjalistę. Na wstępie wszystkich serdecznie powitała Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna - Kusak, która zwróciła szczególną uwagę na to, jak ważne są dziś pasje w życiu młodych ludzi,kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły oraz poprawa bezpieczeństwa. Na uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli Urzędu Gminy w Opatowcu oraz Gminnego Domu Kultury. W imieniu Wójta Gminy Pana Sławomira Kowalczyka głos zabrał Sekretarz Gminy Pan Łukasz Marzec, który życzył wszystkim uczestnikom udanych występów i dla umilenia tego szczególnego dnia wręczył Pani Dyrektor Szkoły kosz pełen słodyczy, który stał się słodkim upominkiem dla wszystkich zebranych. Kilka słów do dzieci skierowała także Pani Dyrektor Gminnego Domu Kultury Beata Adamczyk. To dzięki zajęciom pozalekcyjnym  organizowanym przez tą instytucję nasi uczniowie mogą również rozwijać swoje talenty, za co serdecznie dziękujemy. Imprezę prowadziły: Gabriela Leśniak i Marlena Baran, które gorąco zachęcały publiczność do oklaskiwania artystów i dodawały otuchy wykonawcom. Tegoroczna „Wiosna Talentów” mogła odbyć się dzięki realizacji rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach - „Bezpieczna+”, który ma na celu kształtowanie otwartości  i budowanie pozytywnego klimatu szkoły oraz poprawę bezpieczeństwa. Nagrody zakupione dzięki projektowi zostały wręczone wszystkim uczniom prezentującym swoje talenty, a wszyscy uczestnicy gali otrzymali słodki poczęstunek. Nad przebiegiem uroczystości czuwały p.Irena Kłos i Kinga Maj.

 

zdjęcia