Listopad

24 listopada 2015 r.

ANDRZEJKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. 

Nasze szkolne andrzejki świętowaliśmy w tym roku 24 listopada. Klasy "0"-III oraz przedszkolaki również uczestniczyły w balu andrzejkowym połączonym z wróżbami w dniu 26 listopada 2015r. Zgodnie z tradycją, zabawę andrzejkową przygotował Samorząd Uczniowski przy współudziale uczniów kl. IV-VI i nauczycieli. Klasowe Rady Rodziców zatroszczyły się o poczęstunek, a Samorząd  zadbał o dekorację sali,  zorganizował muzykę, wróżby oraz zabawy.  Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość oraz bawiły się wspólnie przy dźwiękach ulubionej muzyki. Wieczór był pełen atrakcji oraz przebiegał w radosnej atmosferze. Wszyscy czekają już na następny andrzejkowy bal.

 

11 listopada 2015r.

WYCIECZKA DO ZALIPIA

W dniu 19.11.2015 roku uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią  B. Niedzielą uczestniczyli w zajęciach plastycznych w Zalipiu „malowanej wsi”. W Domu Malarek  zostali zapoznani z historią zdobienia zagród w barwne motywy kwiatowe. Następnie przystąpili do ozdabiania bombek choinkowych i papierowych aniołków barwnymi girlandami kwiatowymi. Po zajęciach uczniowie udali się do muzeum Felicji Curyłowej oraz do pobliskiego kościoła parafialnego zdobionego zalipiańskimi kwiatami.

zdjecia

11 listopada 2015 r.

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczycili nas: pan Michał Szczerba – Radny Powiatu Kazimierza Wielka, emerytowani nauczyciele, a także mieszkańcy gminy Opatowiec.

Z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, pod opieką p. E. Gajdy, p. W. Tomala, p. A. Witkoś – Kłos,
p. M. Nowakowskiej oraz p. A. Kaczmarczyk, przygotowali wyjątkowy program artystyczny, który z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem obejrzeli zarówno najmłodsi, jak i starsi uczestnicy spotkania. Nie zabrakło pieśni patriotycznych odśpiewanych przez uczniów z Zespołu Szkół oraz wierszy, które przypomniały nam tak ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie. Szczególne wrażenie wywarły na widzach sceny ukazujące rozbiory Polski, a także taniec w wykonaniu uczennic klasy V i VI. Z wielkim wzruszeniem wysłuchaliśmy również „Roty” odśpiewanej przez harcerzy.
 

Dnia 11 listopada 2015 r. harcerze, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Opatowcu uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości.
O godzinie 14.30 w Kościele Parafialnym w Opatowcu rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny. Następnie przemaszerowano pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości oraz złożenie wiązanek i zapalenie zniczy.

zdjęcia apel

zdjęcia 11 listopada

10 listopada 2015 r.

 

KÓŁKO TEATRALNE

Od września  2014 r.  w Zespole Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Opatowcu  realizowane są zajęcia Koła Teatralnego, w których bierze udział ok. 35 osób. Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym rozwój osobowości, aktywności i twórczości. Zajęcia teatralne poszerzają i kształtują wiedzę ucznia, rozwijają zainteresowania, umacniają wiarę w siebie, teatr bowiem uczy myślenia i sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na świat i ludzi. Koło teatralne jest alternatywą do zagospodarowania czasu wolnego dzieciom tak, by po zakończeniu lekcji nie przesiadywały zbyt długo przed ekranem komputera lub telewizora. Teatr szkolny spełnia ogromną rolę w kształtowaniu szacunku dla pracy drugiego człowieka. Poprzez swój własny wysiłek, poświęcony czas i energię dzieci lepiej rozumieją i doceniają pracę innych ludzi. Nasza grupa teatralna przygotowała w ubiegłym roku szkolnym przedstawienie pt.„Jaś i Małgosia”, które młodzi aktorzy mieli możliwość zaprezentować  w Domu Kultury w Opatowcu. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zrodził się pomysł, aby odwiedzić dzieci i młodzież w Placówce Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnej w Cudzynowicach  oraz Dom Pomocy Społecznej w Morawiankach. Uczniowie i uczennice szkolnego Koła Teatralnego  pragnęli w ten sposób nieść radość dzieciom niepełnosprawnym oraz osobom starszym i samotnym. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami, a uśmiech na twarzy dzieci, a także starszej części publiczności był najcenniejszą nagrodą za trud i pracę włożoną w przygotowanie przedstawienia.

Katarzyna Szczerba

zdjęcia

6 listopada 2015r.

WYCIECZKA KLASY I DO KRAKOWA

Uczniowie z I klasy byli 6 listopada na  pierwszym wspólnym  wyjeździe w Krakowie. Wyjazd został  zorganizowany  w związku z premierą  filmu pt. ”Rabusie Fistaszków” , którego  producentem jest producent hitu pt. ”Shrek”.  Film trwał ponad godzinę i bardzo się wszystkim  podobał. Zawierał wiele śmiesznych sytuacji w wykonaniu animowanych postaci. Po filmie uczniowie udali się na wspólny posiłek do MacDonalda.  Dzieci  z niecierpliwością  czekają na kolejną wycieczkę, która już
7 grudnia.

zdjęcia

3 listopada 2015r.

WYCIECZKA DO KRAKOWA

Dnia 03.11.2015r.  grupa gimnazjalistów pod opieką M. Nowakowskiej i B. Niedzieli wzięła udział w pokazach kriogenicznych na wydziale chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat historii skraplania gazów i dokonań polskich naukowców w tej dziedzinie. Dowiedzieli się także o szerokim zastosowaniu ciekłych gazów.  Następnie z ogromnym zaciekawieniem oglądali doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu, np. wbijanie gwoździ bananem. Najwięcej emocji wywołał wybuch mieszaniny wodoru z tlenem. Po pokazie uczniowie mogli organoleptycznie zapoznać się z ciekłym azotem i „suchym lodem”.

Przed pokazem gimnazjaliści zwiedzili z przewodnikiem Cmentarz Rakowicki.

Były to patriotyczne Zaduszki, których celem były odwiedziny grobów zasłużonych Polaków. Podczas spaceru przystawaliśmy przy kolejnych grobowcach, żeby zapoznać się z historią poszczególnych bohaterów i wybitnych osób, oddając im hołd przez zapalenie znicza.

Pochyliliśmy głowy również przy kwaterze żołnierzy radzieckich, niemieckich, kwaterze Legionów Polskich, Krzyżu Katyńskim, grobach żołnierzy z 1919 – 1920, przy Pomniku Armii „Kraków.”

Piękna jesienna aura spowodowała, że uczniowie z przyjemnością poznali uroki Parku Jordana, który znajduje się w sąsiedztwie wydziału chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po obejrzeniu filmu 'Obce niebo'” Dariusza Gajewskiego w drodze powrotnej wszyscy dzielili sie swoimi doznaniami i spostrzeżeniami oraz wyrazili chęć na ponowne wyjazdy, podczas których w ciekawy sposób można poszerzyć swoją wiedzę i miło spędzić czas.

zdjęcia

 

 

3 listopada 2015r.

BEZPIECZEŃSTWO NA PIĄTKĘ

W dniu 3 listopada 2015 r. reprezentacja klasy piątej Szkoły Podstawowej brała udział w eliminacjach powiatowych IX edycji Wojewódzkiego Konkursu „BEZPIECZEŃSTWO NA PIĄTKĘ”. Jak co roku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa osobistego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. O wynikach konkursu decydowały również praktyczne umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Do ogólnej punktacji wliczana była także ocena pracy plastycznej na temat: „Myśl jak idziesz”, którą uczniowie klasy piątej wykonali w szkole pod opieką pani Barbary Niedzieli.

Nasza drużyna w składzie: Natalia Madej, Oliwia Madej i Klaudia Sojka świetnie poradziła sobie z trudnymi zadaniami teoretycznymi i praktycznymi, zajmując II miejsce spośród 10 drużyn.

Więcej informacji na stronie KPP w Kazimierzy Wielkiej.

Opiekun: Mirosław Gajda.