Wrzesień

30 września 2016 r.

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

W dniu 30 września 2016 roku, grupa uczniów z naszego gimnazjum uczestniczyła wraz z opiekunami Elżbietą Szczęsną-Kusak i Małgorzatą Nowakowską w dziesiątej odsłonie Nocy Naukowców. Podczas tego jednego dnia w roku wszyscy naukowcy na uczelniach są do dyspozycji uczestników, odpowiadając na dziwne i jeszcze dziwniejsze pytania.

Tego roku grupa z naszej szkoły odwiedziła Uniwersytet  Jagielloński: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki i Informatyki oraz Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki.   Na uczelniach mogliśmy zobaczyć wykłady i warsztaty przygotowane przez studentów. Podczas zajęć pokazano nam, że nauka może być bardziej fascynująca niż nam się wydaje.

W tym roku ogromnym zainteresowaniem cieszył się  program zaproponowany przez UJ, dlatego ogromna liczba uczestników zainteresowanych wykładami uniemożliwiła realizację naszych planów. Byliśmy zawiedzeni, że nie udało nam się dostać na wykłady, które nas bardzo interesowały.  Jednak  na początku naszej wizyty udało nam się być słuchaczami wykładu ,,Magiczna fizyka'', gdzie zobaczyliśmy jakie ,,sztuczki'' można wykonać za pomocą prostej fizyki. Fascynujące pokazy zasad dynamiki, wbijanie bananem gwoździa i ,,powiększanie'' ciastka kremówki w pompie próżniowej, to tylko nieliczne przykłady magicznej fizyki, które obejrzeliśmy. Następnie przyswoiliśmy sobie strategie gier dwuosobowych na Wydziale Matematyki i Informatyki.  Wielu z nas trochę się nagłowiło nad zasadami tych gier i mimo chęci zwycięstwa ciężko było pokonać prowadzącego warsztaty. Na korytarzach uczelni mogliśmy oglądać roboty-cudeńka stworzone za pomocą klocków LEGO. Poznaliśmy jakimi prawami rządzi się technika holografii  i zdjęć 3D. Pokazano nam również wykorzystanie w medycynie produktów z drukarki 3D.

Po krótkim posiłku w  KFC, ruszyliśmy  na Politechnikę Krakowską. Na tej uczelni na Wydziale Mechanicznym zobaczyliśmy więcej robotów, którymi mieliśmy okazje posterować podczas wyścigów, walk sumo i tańców.  Jedną z głównych atrakcji dla wszystkich był symulator F16, w którym mogliśmy się poczuć prawie jak w powietrzu. Oprócz zostania pilotem istniała okazja wczucia się w role motorniczego tramwaju, dzięki symulacji jazdy w rzeczywistych warunkach ruchu miejskiego. Poznaliśmy również sposób użycia wtryskarki, stworzyliśmy hydrożelowe ,,glutki" i nauczyliśmy się w jaki sposób z kawy można zrobić tabletkę. Niektórzy mogli zmierzyć się w warcabach z robotem lub go zaprogramować. Na innym warsztacie mogliśmy wejść do gry za pomocą okularów. Przedstawiono nam sposób działania drukarki 3D, a także mogliśmy ”zeskanować siebie”.

Po kilku godzinach świetnej zabawy  z nauką przedstawioną w tak ciekawy sposób, przyszła pora na powrót do domu. Wszyscy z pewnością zapamiętają to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce.

(Notatkę przygotował Tomasz Kowalczyk)

zdjęcia

25 września 2016 r.

ROCZNICA CHRZTU BOJOWEGO LEGIONÓW POLSKICH.
PATRIOTYCZNA UROCZYSTOŚĆ W CZARKOWACH

23 września 1914 roku żołnierze 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego stoczyli krwawy bój z oddziałami rosyjskimi w Czarkowach. W niedzielę 25 września 2016 r., w 102. rocznicę tamtych wydarzeń, przed Pomnikiem Zwycięstwa Legionów odbyła się patriotyczna uroczystość.
Zainaugurował ją paradny przemarsz pocztów sztandarowych, prowadzony przez druha Andrzeja Wajsa. Hymn narodowy odegrała Orkiestra Dęta imienia Jana III Sobieskiego z Nowego Korczyna, wartę honorową przed obeliskiem zaciągnęli harcerze z 18. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej im. Lucjana Skrzyńskiego przy Zespole Szkół w Opatowcu. Oficjalnego otwarcia rocznicowego spotkania dokonał wójt Nowego Korczyna, Paweł Zagaja. Podkreślił w swoim wystąpieniu rangę wydarzenia, zwracając uwagę, że pamięć o czynach Legionów powinna łączyć Polaków, bez rozdrapywania ran przeszłości.
Polową mszę świętą odprawił dziekan korczyńskiego dekanatu, ksiądz Marek Małczęć. Po nabożeństwie miało miejsce złożenie kwiatów oraz zniczy u stóp pomnika. Oddano hołd pochowanym tu - na cmentarzu wojennym w Czarkowach - legionistom Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzom Września 1939 roku. W programie artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie. Na zakończenie niedzielnej imprezy wysłuchaliśmy plenerowego koncertu Orkiestry Dętej imienia Jana III Sobieskiego.

Opiekunami harcerzy biorących udział w uroczystości były: Alicja Witkoś-Kłos, Ewa Gajda oraz Anna Kaczmarczyk.

zdjęcia

24 września 2016 r.

ZLOT HUFCA ZHP BUSKO ZDRÓJ

24 września 2016 r. harcerze z 18 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej z Zespołu Szkół w Opatowcu uczestniczyli w Zlocie Hufca ZHP Busko Zdrój, który został zorganizowany w Kamedułach.

W imprezie wzięło udział 230 harcerzy należących do Hufca Busko-Zdrój.

Impreza rozpoczęła się krótkimi przemówieniami organizatorów. Kolejnym punktem programu były występy artystyczne młodzieży, podczas których nasi harcerze mieli możliwość zaprezentować swoje talenty. Na scenie wystąpili: Nikola Wróbel, Emilia Kozioł, Bartosz Dybała, Krystian Leks i Jakub Kłos.

Po występach przeprowadzone zostały konkurencje sportowe, dzieci mogły korzystać dowoli z różnych atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ratownictwa medycznego, zaprezentowany przez Straż Pożarną. Wieczorem przy blasku księżyca harcerze piekli kiełbaski na ognisku.

Zwieńczeniem imprezy był rajd pieszy z Kameduł do Buska-Zdroju. Nasi uczniowie dzielnie i wytrwale w otchłani nocy pokonali 8-kilometrową trasę rajdu. Wyczerpującą i długą drogę umilały nam przygrywki saksofonisty Krystiana Leksa, przy których cała nasza drużyna śpiewała piosenki.

Założeniem programowym wycieczki było rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów metodą harcerską oraz integracja drużyny, pokazanie uczniom aktywnych form spędzania czasu wolnego.

Uczestnikami imprezy byli: Julia Kaczmarczyk, Nicola Kłos, Krzysztof Kozieł, Kacper Cugowski, Kacper Czosnek, Zuzanna Dudek, Karolina Idziak, Michał Kowalczyk, Jakub Niedźwiedź, Jakub Kłos, Oskar Jabłoński, Julia Jachna, Klaudia Krawiec, Dawid Majka, Mateusz Porębski, Jakub Szabla, Krystian Zieliński, Nikola Wróbel, Emilia Kozioł, Klaudia Marzec, Karolina Szabla, Weronika Kurzyńska, Dawid Makuch, Wiktoria Drobisz, Krystian Leks, Bartosz Dybała.

Opiekunami harcerzy były: Katarzyna Kułaga, Anna Kaczmarczyk, Alicja Witkoś-Kłos.

 

16 września 2016r

STARSZAKI W PACANOWIE

W piątek 16 września 2016 r. starszaki z naszego przedszkola wraz z rodzicami i wychowawczynią – panią Ewą Cabaj - wyruszyły na długo wyczekiwaną wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Poranna podróż przebiegła szybko i bez zakłóceń. Pełne emocji przedszkolaki powitały miejsce, do którego wędrował słynny Koziołek Matołek. By móc rozpocząć podróż do świata magii nasza wycieczkowa gromadka została podzielona na 3 grupy. Pierwsza z nich po założeniu butów krasnali obejrzała w Małym Teatrze, jedną z najpopularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Mała Syrenka”.  Reszta w oczekiwaniu na swoją kolej spędzała miło czas w saloniku i na placu zabaw. Po spektaklu na dzieci czekały niebywałe atrakcje: przejście przez mysią norkę, podróż bajkowym pociągiem, a gdy  bajkowi podróżnicy poczuli się zmęczeni udali się do czarodziejskiego ogrodu, gdzie kwiaty do uszka opowiadały bajki. Była też okazja obejrzenia filmu o przygodach Koziołka Matołka, a także zobaczenia, co kryje się po drugiej stronie lustra.

Wycieczka do Pacanowa była cudowną wyprawą do "krainy bajek" a jednocześnie nagrodą za zajęcie trzeciego miejsca w powiecie kazimierskim w plebiscycie „Echa Dnia” - Super Przedszkolaki 2016.

zdjęcia

 

20 września 2016r.

WYCIECZKA DO MŁODZIEŻOWEGO OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

W NIEPOŁOMICACH

W dniu 20 września 2016r. uczniowie i uczennice klasy szóstej wraz z opiekunami: p. Barbarą Niedzielą i p. Małgorzatą Żydowską udali się na wycieczkę do Niepołomic. Zwiedzanie miasteczka rozpoczęli od pobytu na dziedzińcu  Zamku i poznaniu jego historii. Pamiątkowe zdjęcia na moście oraz przy armacie wzbudziły w uczestnikach wycieczki wiele emocji. Następnie uczniowie udali się na rynek by tam poznać legendę o dzielnej Justynie, która uratowała króla przed goniącym go turem. Na pamiątkę tego wydarzenia na niepołomickim rynku mieszkańcy wznieśli  piękną fontannę z rzeźbą tej niezwykłej dziewczyny. Następnie wszyscy udali się do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Spotkanie z uczniami rozpoczęło się od prelekcji na temat lotów kosmicznych     i przygotowań do nich. Drugą część zajęć uczniowie spędzili w Planetarium, gdzie mogli podziwiać gwiezdne konstelacje oraz uczestniczyć  w pokazie plam na Słońcu przy użyciu teleskopu. Dzięki ciekawej prezentacji multimedialnej uczniowie i uczennice poznali popularne obiekty na niebie (gwiazdy, planety, komety, meteory, mgławice). Wyjaśnione zostały im również  teorie interesujących zjawisk astronomicznych.

zdjęcia

16 września 2016r.

NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY

W dniu 16 września 2016r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu wraz z wychowawczyniami udali się na pieszy rajd do Chrustowic. Oprócz aktywności fizycznej i  spaceru na świeżym powietrzu dzieci mogły uczestniczyć w niezwykłej lekcji przyrody. Po dotarciu na miejsce w Domku Myśliwskim „Bażant” czekał na wszystkich pan leśniczy Jerzy Kalinowski oraz przedstawiciel Koła Łowieckiego  w Opatowcu pan Jan Krzak. Po miłym powitaniu uczniowie zostali zaproszeni do udziału w ciekawej lekcji. Pan Jerzy Kalinowski opowiedział dzieciom o florze i faunie okolicznych lasów oraz przedstawił historię ich powstania. Podczas owocnej dyskusji uczniowie mogli wykazać się także wiadomościami na temat właściwego zachowania w lesie.  Po zakończonych zajęciach uczniowie i wychowawcy  zostali zaproszeni na sycący poczęstunek, który pomogła przygotować pani Agnieszka Ćwik. Posileni po ciężkiej wędrówce, ale z głowami pełnymi nowych wiadomości, uczniowie chętnie rozpoczęli zajęcia sportowe. Wśród chłopców królowała gra w piłkę nożną, natomiast dziewczynki zdecydowanie wolały babingtona. Rajd ten miał na celu uświadomienie uczniom jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu oraz jak atrakcyjnie można przeprowadzić lekcję w terenie.

Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i miłe przyjęcie.

zdjęcia

 

 

14 września 2016r.

KOCHANE PIERWSZAKI

14 września pierwszaki z naszej szkoły wzięły udział w przedsięwzięciu edukacyjno-profilaktycznym „Kochane Pierwszaki” zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, Wojewodę Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Komendę Wojewódzką Policji, Kurię Diecezjalną w Kielcach, Delegaturę IPN oraz Wójta Gminy Sitkówka-Nowiny.

Tym razem odbyło się ono na stadionie sportowym w Sitkówce-Nowinach. Spotkanie uczniów klas pierwszych miało na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kształtowanie umiejętności i nawyków bezpiecznego  zachowania się            w sytuacji zagrożenia.

Biskup Pomocniczy Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk poświęcił dzieciom tornistry, przybory szkolne oraz pobłogosławił na progu nauki szkolnej.

Oprócz praktycznej nauki bezpiecznego zachowania się  organizatorzy zapewnili dzieciom mnóstwo atrakcji. Były to: konkursy, pokazy sprzętu policyjnego i strażackiego, tresura psów, zabawy i pląsy przy muzyce. Było dużo radości wśród ogromnej rówieśniczej gromady, a do naszego tanecznego „pociągu” dołączył Marszałek Województwa Adam  Jarubas  i Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik. Uczniowie otrzymali elementy odblaskowe, zakładki do książek, kalendarze oraz słodki poczęstunek. Obejrzeli również film pt. „Polak Mały”.

Dowóz na tę imprezę zorganizowały nam władze naszej gminy. Pierwszaki wróciły z niej                  w świetnych humorach.

 

zdjęcia

11 września 2016 r.

77. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

         11 września 2016 roku  pod Pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939 – 1945 w Ksanach odbyły się uroczyste obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

         Tego dnia, jak co roku, harcerze oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół w Opatowcu wzięli udział we Mszy Świętej polowej. Po okolicznościowych przemówieniach harcerze złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz zapalili znicze ku pamięci poległych podczas bojów w latach 1939 - 1945. Następnie gimnazjaliści zaprezentowali przygotowany na tę okazję montaż słowno – muzyczny.

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uczniów: Wiesław Tomal, Alicja Witkoś-Kłos, Anna Kaczmarczyk, Ewa Gajda.

 

01września 2016 r.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

01 września 2016r. o godz. 9.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Zebranych na sali gimnastycznej: gości, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły powitała w nowym roku szkolnym pani dyrektor Elżbieta Szczęsna - Kusak. Uroczystość zaszczycił swoim przybyciem Sławomir Kowalczyk - Wójt Gminy Opatowiec, który witając zebranych dołączył serdeczne życzenia wielu sukcesów w rozpoczynającym się nowym roku szkolnym.

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego poprzedziła msza św. w kościele parafialnym w Opatowcu.

zdjęcia