Wniosek o nadanie imienia

 

 

 

Wniosek o nadanie imienia

Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum w Opatowcu

          

  We wrześniu 2014 roku trzy statutowe organy Zespołu Szkół w Opatowcu,
a mianowicie Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski, złożyły do organu prowadzącego wspólny wniosek o nadanie Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum w Opatowcu imienia „Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

 

            W odpowiedzi na apel społeczności szkolnej 12 września 2014 roku Rada Gminy w Opatowcu podjęła uchwałę w sprawie nadania szkołom imienia.

 

            Imię „Marszałka Józefa Piłsudskiego” zostało wybrane  w uznaniu zasług i wpływu, jaki wywarła jego osoba na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Kiedy wybuchła I wojna światowa, Marszałek Józef Piłsudski doskonale przewidział, jaki będzie miała przebieg i świetnie wykorzystał te przewidywania do odpowiedniego pokierowania naszym narodem w tych trudnych czasach. Po wojnie, co prawda nie zrealizował swojej koncepcji federacyjnej, jednak przewodził Polsce w walce o jak najlepsze granice i doprowadził do zwycięskich konfliktów z Rosją bolszewicką, Ukrainą i Litwą.

Piłsudski nadał polskiemu socjalizmowi narodowy charakter, co w decydującej mierze wpłynęło na niepowodzenie idei komunistycznych w okresie międzywojennym. I co najważniejsze - w polityce zawsze, pomimo doznanych porażek, odnosił finalne sukcesy.

 

            Postać Józefa Piłsudskiego jest od dawna obecna w pamięci naszej szkolnej społeczności, ponieważ co roku, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, przypominamy o wydarzeniach związanych z Marszałkiem, które miały miejsce na terenie naszej i sąsiedniej gminy. To właśnie tutaj 100 lat temu, we wrześniu 1914 roku, odbył się bojowy chrzest 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich, który stoczył tu pierwsze zwycięskie walki o niepodległość Polski. Wydarzenia te upamiętnia piękny pomnik Marszałka, wzniesiony z inicjatywy zmarłego w bieżącym roku piłsudczyka i żołnierza Armii Polskiej na Zachodzie, Stanisława Parlaka, pochodzącego z Ksan. Nasza szkolna społeczność pielęgnuje pamięć o tych wydarzeniach, co roku składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem.

Wersja do druku