LISTOPAD

30 listopada 2017r.

LEKCJA PRZYRODY W TERENIE

Uczniowie klasy IV wyposażeni w przyrządy i pomoce przyrodnika zakupione   w ramach realizacji zadań w oparciu o pracownię edukacji ekologiczno-przyrodniczej wyruszyli na lekcje w teren. Dzieci przeprowadzały obserwacje  za pomocą lornetek oraz własnym obserwacją otoczenia i nieba, notowały spostrzeżenia dotyczące obserwowanych obiektów i wykonywały rysunki. Uczniowie mieli też możliwość kształtowania praktycznych umiejętności wyznaczania kierunków geograficznych za pomocą kompasu i za pomocą znaków przyrody jak również wyznaczania kierunku wiatru. Zajęcia przeprowadzone w terenie były doskonałą okazją do zwrócenia uwagi uczniów na składniki pogody, zmiany zachodzące w środowisku naturalnym    i obserwowania różnorodnych zjawisk występujących w najbliższym otoczeniu ich miejsca zamieszkania. Dzieci z zainteresowaniem i radością poznawały najbliższą okolicę, wykazując kulturę obcowania z przyrodą.

Końcowym efektem zajęć  terenowych  była wymiana spostrzeżeń dokonanych przez uczniów, omówienie wyników obserwacji i pomiarów oraz ustalenie wniosków. 

Zajęcia w terenie były doskonałą okazją do poznawania tajników pracy na łonie natury, źródłem wiedzy o najbliższym środowisku , do odkrywania praw przyrody  i zdobywania umiejętności praktycznych.

zdjęcia

28 listopada 2017 r.

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO KRAKOWA  

    Dnia 28.11.2017r. uczniowie II gimnazjum i VII sp pod opieką M. Nowakowskiej i B. Niedzieli wzięli udział w wycieczce do Krakowa, która miała na celu przede wszystkim udział w pokazach kriogenicznych na wydziale chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie podczas wykładu poznali szerokie zastosowaniu ciekłych gazów, metody skraplania gazów i dokonania polskich naukowców w dziedzinie kriogeniki. Również z ogromnym zainteresowaniem oglądali doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu, zaskakujące dla uczniów było wbijanie gwoździ bananem. Najwięcej emocji spowodował niesamowity wybuch mieszaniny wodoru z powietrzem. Po pokazie uczniowie mogli organoleptycznie poznać właściwości  „suchego  lodu”.

        Wycieczka rozpoczęła się wizytą w gmachu głównym Akademii Górniczo-Hutniczej. Krakowskie ślady naszego patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego to także uroczyste otwarcie 20 października 1919 r. uznanej na całym świecie uczelni. Młodzież miała okazję przypomnieć sobie o tym fakcie w związku ze zbliżającym się stuleciem Akademii Górniczo-Hutniczej i przeczytać pamiętne słowa Marszałka, które widnieją na tablicy pamiątkowej: „Magnificencjo! Świetny Senacie, Dostojne Zgromadzenie! Niniejszym ogłaszam Akademię Górniczą w Krakowie za otwartą”.

            Atrakcją pobytu w Krakowie była także lekcja muzealna i zwiedzanie Muzeum Historii Fotografii. Przez dwie godziny wszyscy doskonale się bawili poznając historię, sprzęt i tajniki fotografii. Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa dawnych zdjęć, przedstawiająca ogrom stosowanych technik fotograficznych, które dawały zaskakujące efekty. Natomiast pokaźna kolekcja kinematograficzna obrazowała, jak na przestrzeni lat zmieniał się sprzęt i jak ogromny postęp w tej materii nastąpił w fotografii. Muzeum to prawdziwa skarbnica pamiątek związanych z rozwojem fotografii w Polsce od okresu międzywojennego do czasów współczesnych. Duże wrażenie na uczniach wywarły obecne wystawy:  „Osobliwe”, „Portrety”. Podczas wizyty w muzeum można było także zrobić sobie zdjęcia w XIX-wiecznym salonie korzystając z różnych kapeluszy, wąsów i innych rekwizytów. Wiele ciekawych różnorodności jakie oferuje muzeum powoduje, że zwiedzanie nie jest nudne, a raczej bliższe przesympatycznej zabawie.

Po smacznym posiłku i obejrzeniu wzruszającego, pełnego ciepła i humoru filmu  „Listy do M 3”  w nastroju przedświątecznym  z „bagażem” pozytywnych doznań i dodatkowej wiedzy dotarliśmy do Opatowca.

zdjęcia

Dni

28 listopada 2017 r.

Małopolski Konkurs Pieśni i Poezji

28 listopada odbył się w Krakowie VII Małopolski Konkurs Pieśni i Poezji  Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Emilia i Nikola Kozioł oraz Nikola Wróbel. W tym roku również Nikola Wróbel została laureatką konkursu. Suma punktowa uzyskana za recytację i wykonanie pieśni uklasyfikowała Nikolę na III miejscu konkursu.

Uczennice przygotował Wiesław Tomal.

 

27 listopada 2017 r

PODZIĘKOWANIA DLA FUNDACJI
„ KAWAŁEK NIEBA”
ZA STWORZENIE SALKI  DO INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
 IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W OPATOWCU

 

W imieniu Dyrekcji Szkoły oraz Grona Pedagogicznego składamy serdeczne podziękowania Fundacji „ Kawałek Nieba” za sfinansowanie i otwarcie salki do integracji sensorycznej dla naszych  uczniów. Dzięki zakupionym urządzeniom oraz pomocom  dydaktycznym  nasze dzieci korzystają i rozwijają  swoją  sprawność  fizyczną i umysłową  przez rehabilitację, naukę i zabawę.

Dzieci  otrzymały: 

1.  Duże plansze z różnokolorowymi aranżacjami, które  stwarzają liczne możliwości zabawy w grupie, zaspokajają  potrzebę nauki  dzieci poprzez wielozmysłowe pobudzanie. Nauka w ruchu, zarówno w sali, jak i w plenerze, pozwala doskonalić umiejętności związane z obliczeniami matematycznymi, zabawami językowymi czy pojęciami dotyczącymi podstawowych figur geometrycznych. W myśl zasady polisensorycznego nauczania, dzięki maxi planszom aktywizujemy do nauki poprzez zabawę wszystkie rodzaje receptorów.

2. Rowerek stacjonarny oraz mini bieżnia które doskonale  wzmacniają mięśnie nóg . Dzięki  wyposażeniu w liczniki pokazujące czas, przebytą odległość, spalone kalorie oraz tempo dzieci korzystają z nich bardzo chętnie. 

3. Maty podłogowe do ćwiczeń, wykonane z wysokiej jakości materiału PCV.

4. Laptop z oprogramowaniel LOGOPEDIA PRO - pakiet podstawowy. Jest to seria 5 profesionalnych logopedycznych programów, wpierających profilaktykę, diagnozę oraz terapię większości zburzeń mowy i języka występujących u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pakiet zawiera ponad 1000 interaktywnych ćwiczeń  i ponad 200 kart pracy oraz profesionalny mikrofon.

             Pakiet zawiera ponad 1000 interaktywnych ćwiczeń i ponad 200 kart pracy,  profesjonalny mikrofonorazwsparcie techniczne.

5. Zestaw startowy Bee Bott idealne wprowadzenie do programowania oraz  4 maty edukacyjne: „Wyspa skarbów”, „Ruchliwa ulica”, „Przezroczysta siatka” i „Długa przezroczysta siatka” .  Dzieci dzięki tym robotom mogą projektować i tworzyć zabawne oraz pełne wyzwań zadania, jednocześnie rozwijając umiejętności programowania.

6. Mata Drzewo – Dzieci korzystając z niego doskonalą umiejętność rozpoznawania i posługiwania się pojęciami: koloru, kształtu, wielkości i grubości. Rozwijają spostrzegawczość wzrokową, orientacjęw przestrzeni, logiczne myślenie, umiejętność dedukcji, wnioskowania, segregowanii i klasyfikowania.

 

Dzięki tym wspaniałym prezentom każde dziecko nie może doczekać się kiedy będzie jego kolej na zabawę i naukę w nowo otwartej sali. 
Tą radość w oczach dzieci trudno opisać słowami, lecz spróbujmy zakończyć cytatem:

 „Miłość do dziecka to najszczersza ze wszystkich istniejących miłości”.

zdjęcia

 

24 listopada 2017 r. 

 

KONKURSU PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Wielu pięknych utworów patriotycznych mieliśmy okazję posłuchać podczas Konkursu Pieśni Patriotycznych, który odbył się 24 listopada w Domu Kultury w Opatowcu.

Dzieci i młodzież z terenu gminy zaprezentowali wiele  dobrze nam znanych utworów jak chociażby „Piechota”, „Pierwsza Brygada”,  „Przybyli Ułani pod okienko” czy „Wojenko, wojenko”. Pojawiły się także piosenki mniej  znane.

Konkurs stanowił jedno z zadań programu „Józef Piłsudski - pierwsze boje legionistów na terenie gminy Opatowiec – upamiętnienie Marszałka w 150. rocznicę urodzin”, realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec. Współorganizatorami byli: Samorządowa Instytucja Kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu i Szkoła Podstawowa im. Jana Pszczoły Wojnara w Krzczonowie. Honorowym Patronatem konkurs objął Wójt Gminy Opatowiec – Sławomir Kowalczyk.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży. Do udziału w konkursie zgłosiło się 80 uczestników, którzy zaprezentowali się publiczności w ramach jednej z trzech kategorii: soliści, duety i grupy wokalne, grupy wokalno- instrumentalne.

Pan Wójt w swoim krótkim wystąpieniu powiedział, że bardzo cieszy go patriotyczna postawa dzieci i młodzieży z naszej gminy. Podczas uroczystości pod pomnikami poległych żołnierzy zawsze widoczni są nasi harcerze, poczty sztandarowe, ale także dzieci i młodzież. Podkreślił, że udział w takich wydarzeniach jak zrealizowany konkurs stanowi zarówno przejaw patriotyzmu jak również oddaje hołd poległym za naszą wolność żołnierzom.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i ufundowane przez Pana Wójta pamiątkowe upominki – kubeczki z wizerunkiem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Niełatwe zadanie miała komisja konkursowa w skład której wchodzili: Teresa Plucińska- Przewodnicząca komisji, Małgorzata Bątkowska, Karolina Chałon i Jarosław Naporowski.  Komisja wybrała po 3 laureatów z każdej kategorii. Zaprezentują się oni podczas ostatniego z zaplanowanych w ramach projektu działań – Wieczernicy patriotycznej z okazji 150. Urodzin Józefa Piłsudskiego, w dniu 5 grudnia 2017r. Na tę uroczystość serdecznie Państwa zapraszamy.

Laureaci Konkursu Pieśni Patriotycznych:

I.    Soliści

1.    Gabriela Popiel
2.    Eliza Fetela
3.    Antonina Salamon
       Małgorzata Kowalczyk - wyróżnienie


II.    Duety i grupy wokalne

1.    Natalia Wróbel, Nikola Wróbel, Nikola Kozioł, Emilia Kozioł  (młodzież)

1.    Kinga Leśniewska, Aleksandra Bątkowska
2.    Paulina Zbertek, Gabriel Maj 
3.    Paulina Ciołek, Julia Paluch

III.    Grupy wokalno – instrumentalne

1.    Zespół „Żywioły”
2.    Drużyna harcerzy z Opatowca
3.    Grupa wokalno – instrumentalna kl. II gimnazjum z Opatowca

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziekujemy za udział w konkursie. Cieszymy się z tak dużego zaangażowania dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Wierzymy, że tego typu inicjatywy budują i ugruntowują właściwą postawę patriotyczną, podbudowaną zdobytą wiedzą i znajomością własnej historii. Bo, być Polakiem, brzmi zawsze dumnie.

Beata Adamczyk

tekst za: ug.opatowiec.pl

 

 

24 listopada 2017 r.

ANDRZEJKI W PLACÓWCE OPIEKUŃCZO - TERAPEUTYCZNEJ

W odpowiedzi na zaproszenie Dyrektora Placówki Opiekuńczo -Terapeutycznej - pana Jacka Sambóra uczniowie kl. VII przygotowali zabawę andrzejkową, która jest jedną z najbardziej lubianych imprez szkolnych. Spotkanie andrzejkowe przedstawicieli kl.VII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu i wychowanków Regionalnej Placówki Opiekuńczo -Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej  odbyło się 24 listopada 2017 roku. Tego dnia, oprócz tradycyjnej zabawy tanecznej, na wychowanków czekało mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Wychowankowie poznali tradycje i obyczaje andrzejkowe.  Było lanie wosku, losowanie karteczek z przepowiednią przyszłego zawodu oraz przebijanie serca szpilką by poznać imię przyszłej wybranki serca.  Wróżbom towarzyszyły zabawne tańce. Wróżby andrzejkowe i zabawę taneczną przygotowali uczniowie kl.VII wraz z opiekunami: Małgorzatą Żydowską i Izabelą Włosowicz.  Dyskotekowe rytmy porwały do tańca nie tylko uczniów, ale również obecnych na sali wychowawców i opiekunów placówki. Na zakończenie wspaniałego i zabawnego wieczoru andrzejkowego, wychowankowie placówki zostali obdarowani przez uczniów kl.VII słodkimi upominkami.

zdjęcia

17 listopada 2017r.

 

X Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej w Busku - Zdroju

17 listopada 2017 roku odbył się w Busku – Zdroju X Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej. W tym roku uczestnicy wykonywali piosenki nieżyjącego wokalisty Mirka Breguły. W tegorocznym Turnieju wzięła  udział młodzież z IX województw. W kategorii  9 – 12 lat do Finału Turnieju została zakwalifikowana Natalia Wróbel, natomiast w kategorii 13 – 15 lat można było zobaczyć  i usłyszeć siostry Emilię i Nikolę Kozioł oraz Nikolę Wróbel.  Natalia wykonała piosenkę pt.”Zacznij od dziś”,  zajęła III miejsce.  W kategorii 13 – 15 lat również III miejsce zajęły siostry Emilia i Nikola Kozioł, które pięknie wykonały piosenkę „Zostań ze mną”. Nikola Wróbel w tej samej kategorii otrzymała wyróżnienie za  wyjątkowe wykonanie piosenki pt.”Mijam jak deszcz”.   W  tym  roku  uczennice wystąpiły w wersji akustycznej. Uczennice przygotował Wiesław Tomal.

15 listopada 2017r.

 

WYCIECZKA DO TEATRU NA SPEKTAKL „ PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH”

W dniu 15 listopada 2017r. uczniowie klasy I i II uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Jej celem była wizyta w Teatrze Ludowym , gdzie  dzieci wspólnie z główną bohaterką sztuki  Pyzą wzięły udział w wędrówce po Polsce. Uczniowie wspólnie z nią bawiły się  i uczyły wielu ludowych piosenek. To dzięki  fascynującym przygodom  Pyzy młodzi widzowie mogli podziwiać piękno ojczystego krajobrazu, poznać wybrane regiony Polski, tradycje, zwyczaje oraz sztukę ludową. Widowisko oparte było na poemacie Hanny Januszewskiej i ludowych piosenkach, pochodzących z różnych regionów kraju. Było także barwną, roztańczoną i rozśpiewaną lekcją polskiej geografii, historii i przyrody.

 

zdjęcia

 

14 listopada 2017r.

UROCZYSTE NADANIE SZTANDARU SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W OPATOWCU

14 listopada 2017 r.  w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu odbyła się uroczystość nadania sztandaru w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami   w kraju”. Dzień ten  zapisał się w historii naszej szkoły jako dzień szczególny i wyjątkowy – można powiedzieć, że była to dziejowa chwila dla naszej niedużej placówki. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu Pocztów Sztandarowych i uczestników tego wydarzenia do kościoła parafialnego św. Jakuba Apostoła w Opatowcu, gdzie ksiądz proboszcz Ireneusz Zych wspólnie z ks. Dziekanem Markiem Małczęciem oraz ks. Markiem Zawłockim odprawili mszę świętą w intencji nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Podczas nabożeństwa nastąpiło poświęcenie sztandaru, a proboszcz w ciepłych i serdecznych słowach podziękował Panu Bogu za wszystkie łaski, zaś nauczycielom życzył zadowolenia z wykonywanych obowiązków na rzecz dobra uczniów.Po mszy świętej i poświęceniu sztandaru uczestnicy wydarzenia oraz delegacje Pocztów Sztandarowych przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty. Następnie Poczty Sztandarowe, harcerze, zaproszeni goście oraz uczniowie i rodzice przeszli do budynku szkoły, gdzie rozpoczęła się oficjalna ceremonia według scenariusza opracowanego przez nauczycieli naszej szkoły. Wzięli w niej udział znamienici goście, przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych i samorządowych oraz sponsorzy, poprzedni dyrektorzy szkoły, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, absolwenci, rodzice, nauczyciele, uczniowie i cała lokalna społeczność. Uroczystość nadania sztandaru honorowym patronatem objęli:

Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas

Wójt Gminy Opatowiec Pan Sławomir Kowalczyk

Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Kazimierz Mądzik

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w KielcachPani Dorota Koczwańska-Kalita

Uroczyście  wprowadzone zostały Poczty Sztandarowe: Liceum Ogólnokształcącego  w Kazimierzy Wielkiej, Szkół Podstawowych  z Krzczonowa, Nowego Korczyna, Starego Korczyna, Związku Harcerstwa Polskiego im. Lucjana Skrzyńskiego z Opatowca, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Ochotniczych Straży Pożarnych z Opatowca, Kociny, Rogowa, Krzczonowa, Rzemienowic i Ksan.
Następnie prowadząca uroczystość zameldowała gotowość społeczności szkolnej do przekazania sztandaru.Uczniowie w odświętnych strojach, z wielką powagą odśpiewali wraz z wszystkimi zebranymi „Mazurka Dąbrowskiego”. Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna - Kusak z wielką radością powitała szacownych gości i oddała głos Wójtowi Gminy Opatowiec – panu Sławomirowi Kowalczykowi. Pan Wójt rozpoczął swoje wystąpienie od niezwykle wymownych słów samego bohatera dnia Józefa Piłsudskiego cytując: „Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. W swoim przemówieniu Wójt Gminy podkreślił, że jest bardzo zadowolony iż będzie mógł przekazać sztandar szkole noszącej dumne imię Marszałka JózefaPiłsudskiego, który był wielkim człowiekiem i wielkim Polakiem. Swoją postawą życiową dał dowód nadzwyczajnego wręcz poświęcenia i umiłowania kraju. Dał się poznać zarówno jako odważny dowódca, jak i przewidujący polityk. Był człowiekiem skromnym, nieczerpiącym korzyści ze sprawowanej władzy- całym sercem i duszą oddany Ojczyźnie. Pan Wójt podkreślił także, że z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego staraniami Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec i lokalnej społeczności złożono wniosek aplikacyjny i uzyskano dofinansowanie z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na godne upamiętnienie obecności Marszałka w gminie Opatowiec. Następnie głos zabrała pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu – Elżbieta Szczęsna – Kusak, która podkreśliła, że dzisiejszy dzień  zapisze się w historii naszej szkoły jako dzień szczególny. Szkoła otrzyma sztandar jako symbol wartości, które będą fundamentem do kształtowania postawy patriotycznej wśród dzieci i młodzieży w naszej szkole. Pani Dyrektor wspomniała także, że uroczyste nadanie sztandaru zostało poprzedzone licznymi patriotycznymi działaniami w ramach wniosku realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec. Po przemówieniach prowadząca uroczystość poprosiła o wystąpienie Wójta Gminy Opatowiec p. Sławomira Kowalczyka, Dyrektora Szkoły Podstawowej p. Elżbietę Szczęsną – Kusak oraz Przedstawicieli Komitetu Społecznego: p. Monikę Jabłońską, p. Halinę Pitułę oraz p. Tomasza Nowaka. Przedstawiciele Stowarzyszenia  uroczyście przekazali sztandar Panu Wójtowi, który z czcią i powagą przyjął go mówiąc, że to symbolnajwyższych wartości, honoru i tradycji. Następnie Wójt Gminy Opatowiec – pan Sławomir Kowalczyk przekazał sztandar pani Dyrektor, która  uklękła i ucałowała jego rąbek wyrażając przy tym serdeczne podziękowania za tak cenny dar. Uczniowie, którzy odbierali sztandar z rąk pani Dyrektor klęcząc zapewnili, że będą go czcić, szanować i nie splamią jego honoru. Prowadząca uroczystość poprosiładelegacje klas, aby wystąpiły do uroczystego ślubowania i oddania hołdu sztandarowi, który przypominać im będzie jak ważnymi wartościami są: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka. Po złożeniu uroczystego ślubowania poczet sztandarowy szkoły w składzie:  chorąży – Krystian Zieliński, Asysta Aleksandra Ostrowska i Klaudia Krawiec dokonał uroczystej prezentacji sztandaru wszystkim zgromadzonym. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców pani Teresa Augustyn, która w imieniu: rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły złożyła serdeczne podziękowania i wręczyła akty podziękowań tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Po wręczeniu podziękowań nastąpiła prezentacja honorowej pamiątki tego ważnego wydarzenia, której dokonał uczeń naszej szkoły Paweł Łudzik. Na pamiątkowym tablo  umieszczony jest tytuł: „Uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu dofinansowana z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „ Józef Piłsudski – pierwsze boje legionistów na terenie gminy Opatowiec- upamiętnienie Marszałka w 150. rocznicę urodzin”realizowanego przez Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec oraz znajdują się gwoździe pamiątkowe z honorowymi patronatami tego zadania. Następnie Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec pani Anna Kowalczyk wraz z panią Dyrektor Elżbietą Szczęsną – Kusak serdecznie podziękowały wszystkim fundatorom i darczyńcom, dzięki którym możliwa była realizacja uroczystości nadania sztandaru Szkole Podstawowej w Opatowcu. W kolejnym punkcie tego uroczystego wydarzenia  głos zabrali dostojni goście, którzy w swoich wystąpieniach nawiązywali do postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego związków z ziemią opatowiecką. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną przygotowaną przez nauczycieli. Całość widowiska poświęcona była Patronowi szkoły oraz rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Śmiało możemy powiedzieć, że 14 października 2017 roku - to wielki i niepowtarzalny dzień, to wielka i niezwykła lekcja historii i patriotyzmu dla całej społeczności szkolnej.

więcej

11 listopada 2017 r.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

            Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

            Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r., pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski obejmując władzę nad wojskiem polskim. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

            11 listopada 2017 roku w całej Polsce obchodzono 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji harcerze 14 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej im. Lucjana Skrzyńskiego, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości. O godz. 14.00 w Kościele Parafialnym w Opatowcu odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Następnie przemaszerowano pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Złożono wiązanki i zapalono znicze. Następnie harcerze wraz z grupą wokalną z kl. III Szkoły Podstawowej w Opatowcu odśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Na koniec tej uroczystości harcerze przemaszerowali na cmentarz z czasów I wojny światowej, złożyli tam również kwiaty i zapalili znicze. W ten symboliczny sposób złożono hołd tym wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny.

zdjęcia

08 listopada 2017r

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W KLASIE I

W  dniu 8 listopada w klasie I zorganizowano zajęcia otwarte dla rodziców.  Lekcja przebiegała pod hasłem „ WIE TO TATA, WIE TO MAMA, ŻE JA TO MISTRZ PROGRAMOWANIA”. Celem zajęć było przedstawienie rodzicom kilku powodów dla których dzieci powinny uczyć się programowania, a także pokazanie im jak w sposób ciekawy i interesujący można spędzić czas ze swoim dzieckiem.  Na zajęciach zostały wykorzystane tablety, na których dzieci wspólnie z rodzicami pracowali z programem Scratch Junior. Wszyscy mieli za zadanie stworzyć prostą grę pt.” KOT I MYSZ”. Podczas zajęć rodzice i uczniowie uczyli się również programowania bez użycia tabletów. W tym celu wykorzystano kolorowe kubki, packi na muchy , kartoniki z działaniami matematycznymi oraz wyrazami. Zajęcia bardzo podobały się wszystkim uczestnikom. Warto dodać, iż klasa I od października jest klasą „ tabletową” w naszej szkole. Uczniowie 3 razy w miesiącu uczą się programowania poprzez wykorzystywanie tabletów jak również bee - botów. Zajęcia prowadzone są przez wychowawcę klasy p. Kingę Maj.

 

zdjęcia.

 

06 listopada 2017r.

 

AKCJA - PIERWSZAKI

 W dniu 6 listopada 2017r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu wzięli udział w Piętnastej edycji akcji "Pierwszaki - Zdrowo i Bezpiecznie do Szkoły", organizowanej przez "Echo Dnia". Na spotkanie z ogromnym jeżem Edkiem i Super pierwszakiem - Wojtkiem Stachurskim przybyły setki pierwszoklasistów, wraz z wychowawcami, z całego powiatu kazimierskiego a wśród nich my. W imieniu burmistrza Adama Bodziocha dzieci  powitał  ze sceny wiceburmistrz Łukasz Maderak. A potem bohaterowie spotkania zabrali nas na  ulicę Bezpieczną, na której mieszkają zdrowi, uśmiechnięci i szczęśliwi ludzie. Mieszkają też pierwszaki z bajki, a wśród nich  wielki, dwumetrowy jeż Edek.


Partnerem całej akcji  była  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która  przygotowała przedstawienie "W KRUSikowie - przygody pszczółki KRUSzynki i trzmiela OKRUSzka". W drużynie, którą dyrygował szef kazimierskiej placówki KRUS, Adrian Ścipiór, były aż dwie pszczółki. Pani Barbara czytała dzieciom mądrą i pouczającą bajkę, pani Paulina krążyła na widowni, zadając pierwszakom pytania. Ekipą kazimierskiej Państwowej Straży Pożarnej dowodził Krzysztof Jach. Prezentował uczniom umundurowanie i sprzęt strażacki, a furorę robił... "strażak-kosmita" w niezwykłym, srebrzystym uniformie.
Z kolei kazimierski dzielnicowy Sławomir Fudala przygotował prelekcję na temat bezpieczeństwa - na drodze, w domu, w drodze z domu do szkoły; przypominając też
o noszeniu odblasków. Na finał przygotowano  wielką klasówkę. Przedstawiciele wszystkich klas pierwszych odpowiadali na scenie na pytania ekspertów. I choć nie były wcale łatwe – nasza uczennica odpowiadała  celująco i otrzymała nagrodę a pozostali uczniowie super upominki.
To była bardzo udana impreza a Jeż Edek pozostanie na długo w sercach pierwszoklasistów.

zdjęcia

26 października 2017 r.

IV Świętokrzyski Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

26 października 2017 roku odbył się w Pacanowie IV Świętokrzyski Konkurs Pieśni Patriotycznej i  Żołnierskiej. Zdaniem organizatorów jest to już ranga ogólnopolska, ponieważ udział biorą uczestnicy z innych województw. W tym roku udział wzięło udział ponad 200 wykonawców. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Nikola Wróbel, Natalia Wróbel, Emilia i Nikola Kozioł. Natalia Wróbel  wykonała piosenkę pt.”Wrócą chłopcy z wojny”. Nikola Wróbel przedstawiła utwór pt.”Ostatni list”. Otrzymała wyróżnienie i wystąpiła w Koncercie Laureatów, który odbył się 12 listopada w Kościele Garnizonowym w Kielcach. Siostry Emilia i Nikola Kozioł można było usłyszeć w piosence Anity Lipnickiej pt.”A jeśli nie wrócę więcej”. Uczennice zajęły II miejsce i także wystąpiły Koncercie Laureatów. Uczennice przygotował Wiesław Tomal.

Tekst: Wiesław Tomal.

 

Wersja do druku