GRUDZIEŃ

22 grudnia 2017 r.

JASEŁKA

   Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi, zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku, wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.
W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii prezentującej Trzech Króli na wielbłądach podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa; był św. Józef, Maryja, ówczesna rodzina, pasterze, gromadka dzieci i aniołowie strzegący szopki. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających w Betlejem schronienia na noc. Ukazana w Jasełkach ówczesna rodzina także  czekała na przyjście Jezusa, ale nie spodziewała się, że przyjdzie On  na świat w ich stajence. W dzisiejszych czasach, tak samo jak 2000 lat temu, Jezus puka do drzwi i szuka schronienia w niejednym sercu człowieka.

   Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza
w oku... Piękny śpiew pastorałek i piosenek świątecznych w wykonaniu młodych artystów, przygotowanych przez pana Wiesława Tomala, uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości.

   Po zakończonym spektaklu głos zabrała  Dyrektor szkoły pani Elżbieta Szczęsna – Kusak, która podziękowała uczniom za występ oraz nauczycielom za przygotowanie programu, scenografii i oprawy muzycznej. Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się także Wójt Gminy Opatowiec pan Sławomir Kowalczyk oraz Przewodniczący Rady Powiatu pan Michał Szczerba. Głos zabrała również Dyrektor Instytucji Kultury w Opatowcu, pani Beata Adamczyk, życząc wszystkim spokojnych i radosnych  świąt. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pana Jarosława Naporowskiego oraz  Księdza proboszcza parafii  Opatowiec,  Ireneusza Zycha.

Koordynatorem jasełek była pani Lucyna Wieczorek, pomagali: pani Zofia Sobczyk, pan Krzysztof  Błach i pan Wiesław Tomal.

Przedstawienie odbyło się dzięki gościnności Dyrektor Instytucji Kultury w Opatowcu.

zdjęcia

 

21-22 grudnia 2017 r.

WIGILIE KLASOWE


W dniach 21 - 22 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami usiedli do świątecznych stołów. Przy dżwiękach kolęd złożyli sobie życzenia i połamali opłatkiem. Wspólne Wigilie klasowe wprowadziły wszystkich w radosny nastrój.

zdjęcia

7 grudnia 2017 r.

A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna…

7 grudnia odwiedził również naszą szkołę. Tego dnia grzeczne dzieci z klasy I, II i III zgromadziły się na świetlicy szkolnej. Tam gorąco powitały Miłego Gościa, dla którego przygotowały piosenki i wiersze. Uczniowie wykazali się też wiedzą na temat zimy, zbliżających się świąt oraz biografii Św. Mikołaja. Przy ubranej choince Mikołaj razem ze swoim asystentem rozdał dzieciom prezenty.

Wiadomo nie od dziś, że aby taki prezent otrzymać trzeba być przez cały rok grzecznym. Widocznie tacy byli i uczniowie klasy IV, bo oni również dostali prezenty od Mikołaja. Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne z Mikołajem zdjęcia i zaprosili go do odwiedzin za rok. Ta przyjemna atmosfera trwała do końca dnia, bowiem zaproszeni animatorzy zabawy porwali wszystkich do wspólnych harców, pląsów przy muzyce i konkursów.

Był to dzień pełen radości i uśmiechów. Mikołajowi zaś gorąco dziękujemy za wszystkie prezenty!

 

zdjęcia

5 grudnia 2017 r. 

WIECZERNICA PATRIOTYCZNA Z OKAZJI 150. ROCZNICY URODZIN JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w Domu Kultury w dniu 5 grudnia 2017 r.

Wieczernica patriotyczna była ostatnim zadaniem realizowanym przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec w ramach projektu „Józef Piłsudski – pierwsze boje legionistów na terenie gminy Opatowiec – upamiętnienie Marszałka w 150. Rocznicę urodzin”. Uroczystość zaplanowana została dokładnie w dniu urodzin Marszałka.

Współorganizatorami Wieczernicy byli: Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pszczoły Wojnara w Krzczonowie i Samorządowa Instytucja Kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Opatowiec – Sławomir Kowalczyk.

Otwierając uroczystość, Pan Wójt przypomniał o wszystkich wydarzeniach upamiętniających Marszałka Piłsudskiego zrealizowanych w ramach projektu. W kilku słowach wspomniał o Jego znaczącej roli w kształtowaniu państwa polskiego, podkreślając, że za  ogromne zasługi Marszałkowi należy  się pamięć z naszej strony.

Zakończenie projektu było okazją do podziękowania osobom,  które miały swój udział w  jego realizacji. Podziękowania przekazała Prezes Stowarzyszenia – Anna Kowalczyk.

Podczas Wieczernicy wystąpili laureaci Konkursu Pieśni Patriotycznych. Dzieci i młodzież z terenu gminy Opatowiec pięknie zaprezentowali kilka utworów patriotycznych, wywołując niemałe wzruszenie wśród licznie zgromadzonych uczestników spotkania. Nagrodę dla laureatów stanowiły ufundowane przez stowarzyszenie śpiewniki patriotyczne, zawierające najpiękniejsze i najbardziej popularne pieśni wraz z zapisem nutowym i krótką genezą nawiązującą do historii naszego kraju.

Uczennice Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu przedstawiły biografię Patrona szkoły. Pierwszego Marszałka Polski, wielkiego Polaka, wizjonera i legendarnej postaci II Rzeczypospolitej.

"Wisienką na torcie" podczas obchodów 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego był zgodnie z zapowiedzią P. Zofii Sobczyk recital Leszka Wójtowicza - poety, pieśniarza, gitarzysty i kompozytora należącego do zespołu krakowskiej Piwnicy pod Baranami, barda podziemnej „Solidarności”.

Usłyszeliśmy wiele znanych autorskich utworów, m.in. piosenkę „Moja litania”, nagrodzoną na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, która stała się symbolem demokratyzacji życia w Polsce, a jednocześnie przestrogą. Leszek Wójtowicz przez swoją twórczość spokojnie i z uśmiechem przekazuje to, co ma do powiedzenia. Śpiewa o sprawach dobrze znanych, takich, których inspiracją było i jest zawsze codzienne życie.

 

Beata Adamczyk

tekst za: ug.opatowiec.pl

 

 

 

Wersja do druku