zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

STYCZEŃ

30 stycznia 2018 r.

GIMNAZJALIŚCI NA SPEKTAKLU PROFILAKTYCZNYM
 „WSPOMNIENIA NARKOMANKI”

W dniu 31.01.2018 r. uczniowie klas gimnazjalnych ze SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Wspomnienia narkomanki”. Zaprezentowana w Kazimierskim Ośrodku Kultury sceniczna adaptacja książki Barbary Rosiek pt. „Pamiętnik narkomanki” została przygotowana przez Kielecki Teatr Lektur. W postać tytułowej bohaterki wcieliła się Barbara Jaskmanicka, natomiast w roli osoby komentującej przedstawione wydarzenia wystąpił Lech Sulimierski. W ciekawy sposób zapoznał młodzież z problematyką narkomanii oraz dopalaczy, wzbogacając swój przekaz o aktualną wiedzę na ten temat.

Przedstawiona w spektaklu wstrząsająca historia młodej narkomanki Basi została oparta na autentycznych wspomnieniach Barbary Rosiek, która w wieku 14 lat wpadła w sidła nałogu. Widzowie razem z bohaterką przeżywają kolejne etapy pogrążania się w otchłani uzależnienia. Dramaturgię i mroczną atmosferę przedstawienia podkreślała przejmująca piosenka pt. „Modlitwa” w wykonaniu Ryszarda Riedla. Nie bez przyczyny odwołano się do wokalisty kultowego zespołu Dżem – Ryszard Riedel to jedna z ofiar narkomanii.

Młodzi widzowie z zainteresowaniem i powagą śledzili dramatyczne losy bohaterki, przez kilkanaście lat zmagającej się z nałogiem. Obejrzany przez nich spektakl miał jednoznaczne przesłanie: narkotyki to droga donikąd.  Nawet jednorazowe, przypadkowe sięgnięcie po środki odurzające może mieć tragiczne i nieodwracalne konsekwencje.

Udział w spektaklu został sfinansowany przez Urząd Gminy w Opatowcu w ramach działań profilaktycznych  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za co serdecznie dziękujemy.

 

29 stycznia 2018 r.

WIECZÓR Z KOLĘDĄ

W dniu 26 stycznia 2017r. w Placówce Opiekuńczo – Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej odbył się „Wieczór z kolędą” zorganizowany przez wolontariuszki z klasy VII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. Dziewczyny w pięknych strojach aniołów zaprezentowały całej grupie kilka znanych i lubianych kolęd, m.in. „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu” i „Przybieżeli do Betlejem”. Zarówno  dzieciaki, jak i pracownicy placówki, bardzo szybko przyłączyli się do wspólnego śpiewania wymyślając przy tym własną choreografię. Następnym punktem tego miłego wieczoru było wykonanie własnej szopki z przygotowanych wcześniej elementów. Aniołki z dużym zaangażowaniem pomagały dzieciakom przygotować wspólne prace, za wykonanie których czekała słodka nagroda. Również najstarsza grupa wychowanków placówki odnalazła tego wieczoru „coś dla siebie” – ciekawa lekcja angielskiego przeprowadzona przy pomocy ilustracji wzbudziła wiele emocji  i zaangażowała wszystkich do wspólnego odgadywania zagadek. W podzięce za tak miłe spotkanie wolontariuszki i ich opiekunki (p. Małgorzata Żydowska i p. Izabela Włosowicz) otrzymały od dzieciaków przepiękne ręcznie ozdobione serca symbolizujące okazaną życzliwość . Wspaniały czas spędzony w tak miłym gronie to doskonałe zakończenie okresu świątecznego dla nas wszystkich. Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej Jackowi Sambórowi i wszystkim pracownikom za ponowne zaproszenie nas do siebie i tak miłe przyjęcie.

zdjęcia

27 stycznia 2018r.

WYRÓŻNIENIE 
DLA
GABRIELA MAJA  
NA OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU KARATE W SAMBORCU

W dniu 27 stycznia 2018 r  na hali sportowej w miejscowości Samborzec  k. Sandomierza odbył  się Ogólnopolski Turniej Karate. Prezes Buskiego Klubu Karate Robert Hornik (4 dan) do udziału w zawodach wystawił karateków zarówno z sekcji buskiej, jak i z kazimierskiej (łącznie 16 zawodników) wśród nich znalazł się uczeń klasy I Gabriel Maj.  Na turniej wstawiło się 160 zawodników  z jedenastu miast. Nasz uczeń  swoją postawą, walecznością  i techniką tak spodobał się  sędziom, że postanowili go wyróżnić. Gabrielowi  pogratulował i wręczył dyplom  pan  Witold Surowiec Wójt Gminy Samborzec . 
Po powrocie ucznia z turnieju Pani Dyrektor Szkoły Elżbieta Szczęsna- Kusak pogratulowała Gabrysiowi sukcesu podczas szkolnego apelu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

zdjęcia

25 stycznia 2018 r.

AKCJA "DOKARMIANIE ZWIERZĄT ZIMĄ"

W dniu 24 stycznia 2018 roku uczniowie klasy VII wraz z opiekunami: p. Moniką Kościółek                   i p. Małgorzatą Żydowską w ramach realizacji zadań zaplanowanych w oparciu o pracownię ekologiczno-przyrodniczą wzięli udział w akcji „Dokarmianie zwierząt zimą”. Tego dnia uczniowie wzięli także udział w  spotkaniu z panem leśniczym Jerzym Kalinowskim oraz przedstawicielem Koła Łowieckiego w Opatowcu – panem Janem Krzakiem. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się  w jaki sposób dokarmiane są zwierzęta leśne zimą i gdzie dostarczany mają pokarm. W lasach dostępne są paśniki, czyli zadaszone miejsca z dużą przestrzenią na siano, z dodatkowymi pojemnikami na ziarno, lizawki oraz warzywa i owoce. Koła łowieckie zostawiają także siano łąkowe na krzewach i pod drzewami. W niektórych miejscach przed opadami śniegu stosuje się przyorywanie różnych warzyw, np. buraków czy ziemniaków, czyli zapas karmy soczystej. Zazwyczaj są to buchtowiska dzików, czyli miejsca gdzie w trawie ryją za pędrakami, ślimakami, drobnymi ssakami oraz korzonkami i bulwami roślin. Dla dzikich ptaków wysypywana jest mieszanka zbóż, słonecznika, kukurydzy, słonina oraz specjalnie produkowane karmy. Uczniowie klasy VII po części teoretycznej wzięli udział w zajęciach praktycznych, gdzie sami rozkładali pokarm dla zwierząt leśnych. Pan Jan Krzak uczył także całą grupę jak rozpoznawać ślady zwierząt na śniegu i w jaki sposób należy zachowywać się podczas spotkania z dziką zwierzyną. Po dotarciu do Domku Myśliwskiego „Bażant” na uczniów czekała niespodzianka – pieczone kiełbaski i słodkie pączki. Cała grupa z klasy VII wzięła także udział w pogadance przygotowanej przez przedstawicieli KPP z Kazimierzy Wielkiej  sierż. Kingę Kupiec i asp.sztab. Piotra Góraka dotyczącej bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Zima sprzyja licznym zabawom na świeżym powietrzu, które często kończą się tragicznie, np. sprawdzanie grubości lodu na stawie, zjazdy na sankach  w niedozwolonych miejscach, źle przygotowane kuligi i wiele innych. Funkcjonariusze policji zwrócili szczególną uwagę także na wędrówki po lesie, gdzie możemy natknąć się na dzikie zwierzęta, które nie są oswojone i zachowują się zupełnie inaczej niż nasze domowe pupile. Spotkanie z panem leśniczym i przedstawicielem koła łowieckiego zorganizowały nauczycielki przyrody: Barbara Niedziela i Monika Kościółek. Zajęcia te miały na celu uświadomienie uczniom jak atrakcyjnie można przeprowadzić lekcję w terenie oraz jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu.

Serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję przyrody i miłe przyjęcie.

zdjęcia

24 stycznia 2018 r.

PROGRAM „KLUB 2017”

            Uczniowski Klub Sportowy „Nadwiślanka” przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu realizował od maja do listopada 2017r. dodatkowe zajęcia z lekkoatletyki w ramach PROGRAMU „KLUB 2017”. Całkowity koszt projektu wyniósł 11 150,00zł. w tym wkład własny 10,3%  z budżetu Gminy Opatowiec tj.1150 zł.

            Celem Programu „Klub 2017” było wsparcie działalności prowadzonej przez podmioty funkcjonujące w lokalnych środowiskach – kluby sportowe, które stanowią lokalne centra aktywności społecznej oraz miejsca poprawy stanu kondycji fizycznej społeczeństwa. Podmiotem dofinansowania był zakup sprzętu sportowego:

- skocznia do skoku w dal,

- próg do pchnięcia kulą,

- zeskok do skoku wzwyż ze stojakami,

- 6 par butów  „kolców” lekkoatletycznych.

            Program realizowany był w ramach rozwijania sportu poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Programem  ”Klub” zostali objęci uczniowie z klasy IV i VII Szkoły Podstawowej oraz uczniowie z II i III klasy gimnazjum. Ponadto sprzęt zakupiony w ramach programu „Klub” jest wykorzystywany podczas lekcji wychowania fizycznego całej Szkoły Podstawowej .

Uczestnicy zajęć sportowych nabywali wiele kluczowych dla ich rozwoju kompetencji, takich jak umiejętność pracy w grupie, wytrwałość czy pracowitość. Ponadto, poprzez promocję regularnego udziału w treningach sportowych Program „Klub 2017” wspierał rozwój kapitału ludzkiego, działając na rzecz poprawy stanu zdrowia społeczeństwa oraz promocji regularnego podejmowania aktywności fizycznej.

zdjęcia

 

22 stycznia 2018 r.

APEL

W dniu 22 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbył się apel, podczas którego Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna – Kusak podsumowała sukcesy naszych uczniów. Serdeczne gratulacje otrzymali wolontariusze 26. Finału WOŚP, którym udało się zebrać łącznie 5031,07zł. Pani Dyrektor zwróciła szczególną uwagę na to, że wolontariat to dar serca wobec potrzebujących osób i wszyscy powinniśmy o tym pamiętać podczas każdej akcji charytatywnej. Słowa pochwały skierowane zostały również do uczniów i uczennic, którzy w ostatnim czasie odnieśli znaczące sukcesy w konkursach wokalnych i przedmiotowych:

- Bartłomiej Nowak z klasy IV  zajął I miejsce w  XI Konkursie  Kolęd i Pastorałek, który odbył się     w Muzeum im. Stanisława Boducha w  Koszycach,

- Gabriela Popiel z klasy III zajęła II miejsce w XI Konkursie  Kolęd i Pastorałek, który odbył się        w Muzeum im. Stanisława Boducha w  Koszycach,

- Natalia Wróbel z klasy IV zajęła II miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek „Gloria” w Kielcach,

- Emilia i Nikola Kozioł zajęły III miejsce w kategorii zespoły w V Ogólnopolskim Konkursie Kolęd      i Pastorałek „Gloria” w Kielcach,

- Nikola Wróbel otrzymała wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie Kolęd  i Pastorałek „Gloria”   w Kielcach.

Uczennicy klasy VII Paulinie Pietrzyk zabrakło niestety tylko 2 punktów, aby dostać się do finału         I Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego.

Serdecznie gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!

zdjęcia

20 stycznia 2018 r.

V Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Kielcach

 

W dniach 18-20. 01. 2018r. w Kielcach odbył się V Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek. Po raz kolejny udział wzięły w nim  Emilia i Nikola Kozioł oraz Nikola i Natalia Wróbel. Tegoroczna edycja konkursu liczyła około 240 uczestników. Dziewczęta wróciły z nagrodami.  W piątek Emilia i Nikola Kozioł wystąpiły w kategorii ZESPOŁY, śpiewając pastorałkę ,,Pierwsza Gwiazda’’. Pięknym wykonaniem pastorałki zdobyły 3 MIEJSCE. Dziewczyny konkurowały  z 18 zespołami i duetami.  W tym samym dniu Natalia Wróbel wystąpiła  solo w kategorii 10-13 lat, śpiewając również ,,Pierwszą Gwiazdę’’ jako jedna z najmłodszych w swojej kategorii. Rywalizowała z 42 uczestnikami. Oczarowała jury, które przyznało jej 2 MIEJSCE. W sobotę wystąpiła siostra Natalki – Nikola Wróbel, również solo w kategorii 14-16 lat. Zaśpiewała pastorałkę ,,Kolęda Maryji’’, akompaniował pan Wiesław Tomal.
Za jej wykonanie Nikola otrzymała WYRÓŻNIENIE. W jej kategorii było 25 osób.  W sobotni wieczór odbył się koncert laureatów i wręczenie nagród. Do koncertu jury zaprosiło  Natalię  Wróbel.  Wokalistki otrzymały statuetki i nagrody rzeczowe.

zdjęcia

 

17 stycznia 2018 r.

WYCIECZKA DO MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO I KINA

 W dniu 17 stycznia 2018r. uczniowie i uczennice klas V, VI i VII wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Wyjazd rozpoczął się od zajęć w Muzeum Archeologicznym, które składały się z dwóch części. W trakcie lekcji muzealnej pt. „Starożytny Egipt” uczestnicy poznali różne aspekty życia i kultury starożytnych Egipcjan. Zobaczyli niezwykłe znaleziska archeologiczne, w tym sarkofagi oraz mumie ludzkie i zwierzęce. Była to podróż przez wszystkie okresy cywilizacji egipskiej. Na zakończenie cała grupa obejrzała film z badań interdyscyplinarnych mumii Aset-iri-khet-es znajdującej się na wystawie. W drugiej części grupa uczestniczyła w zajęciach poświęconych problematyce mumii. Po zwiedzeniu wystaw dzieci zapoznały się z metodami mumifikacji stosowanymi w różnych kulturach, a w części praktycznej wszyscy uczniowie wykonali własną mumię i sarkofag, odtwarzając proces balsamowania używany w starożytnym Egipcie. Po zakończonych zajęciach wszyscy udali się do kina, aby obejrzeć film pt. „Jumanji: Przygoda w dżungli”. To wspaniała opowieść o grupie dzieciaków, które za sprawą starej konsoli do gier przenoszą się w świat niebezpiecznej dżungli, gdzie stają się awatarami postaci, które wybrały. Wspaniałe efekty specjalne, doskonała muzyka i zabawne dialogi sprawiły, że wszyscy z zaciekawieniem śledzili historię czwórki przyjaciół. Zadowoleni i pełni wrażeń, w drodze powrotnej, uczniowie wymieniali się opiniami na temat obejrzanego filmu i jednogłośnie stwierdzili, że świat wirtualny nie zawsze jest bezpieczny!

zdjęcia

 15 stycznia 2018 r.

I znowu byliśmy wszyscy razem…

14 stycznia 2018 roku w całej Polsce odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W naszej szkole też zadźwięczała wesoła nowina, że wszyscy razem będziemy się dzielić „czerwonymi serduszkami” i zbierać datki do puszek. A to wszystko na rzecz „wyrównywania szans w leczeniu noworodków”.

Kolorowe puszki wolontariuszy szybko się zapełniały, bo wszyscy wiedzieli, że to szczytny cel. W tym roku wolontariuszkami były Gabriela Włosowicz i Paulina Pietrzyk z klasy VII, natomiast 14 Buską Drużynę Harcerską działającą przy Szkole Podstawowej w Opatowcu reprezentowali: Julia Jachna, Jakub Kłos, Nikola Wróbel, Klaudia Marzec, Michał Kowalczyk. Pomagali także: Krystian Zieliński, Kacper Czosnek, Kacper Gabiga, Karolina Idziak, Nicola Kłos, Karolina Grudzień, Dawid Majka, Klaudia Krawiec, Tomasz Kaczmarczyk, Amelia Dybała, Maja Cugowska, Natalia Wróbel, Zuzia Porada, Eryk Porada, Kacper Cugowski, Magdalena Niedźwiedź, Karolina Krzak, Krzysztof Kozieł, Julia Kaczmarczyk.

Razem zebraliśmy 5031,07 zł, a rekordzistkami nie tylko w naszej szkole, ale także w Kazimierskim Sztabie WOŚP okazały się Gabrysia Włosowicz 1495,90 zł i Paulinka Pietrzyk1358,30 zł.

To cudowny dar serca od ludzi, których w tą mroźną niedzielę nasi wolontariusze spotkali w różnych miejscach na terenie naszej gminy.

Serdecznie dziękujemy! Do zobaczenia za rok!

zdjęcia

 

 12 stycznia 2018 r.

Konkurs Kolęd i Pastorałek w Koszycach

12 stycznia 2018 roku odbył się w Muzeum   Ziemi  Koszyckiej  w  Koszycach im. Stanisława Boducha  XI Konkurs Kolęd i Pastorałek. Nasza szkoła była reprezentowana przez Gabrielę Popiel z klasy III oraz przez Bartłomieja Nowaka z klasy IV. Gabriela zaprezentowała utwór pt. „Świąteczna noc”, zajęła II miejsce.  Bartłomiej wykonał piosenkę pt. „Dziś nadzieja rodzi się” i zajął miejsce I. Zdjęcia z konkursu znajdują się na stronie Muzeum Ziemi Koszyckiej. Uczniów przygotował  Wiesław Tomal.