MAJ

30 maja 2018 r.

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

29 maja 2018 r. o godzinie 6.00  rozpoczęła się krótka, bo tylko 2 dniowa, ale pełna wrażeń i emocji wycieczka uczniów klas V –VII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego do Zakopanego. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z panem przewodnikiem i rozpoczęliśmy swoją przygodę w górach. Wszyscy uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z regulaminem górskim i wyruszyliśmy do jednego z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach - Morskiego Oka. W trakcie wędrówki zatrzymaliśmy się przy Wodogrzmotach Mickiewicza znajdujących się w miejscu połączenia Doliny Białki i Doliny Roztoki. Kiedy dotarliśmy na miejsce, widok niejednemu zapierał dech w piersiach. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto było pokonać ten długi, ponad 18-kilometrowy szlak pieszo, włącznie z drogą powrotną, która niestety nie szczędziła nam deszczu. Mokrzy, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się do naszego obiektu noclegowego „Harnaś”, gdzie zjedliśmy sycący posiłek i po chwili rozmów szybko zasnęliśmy. Kolejnego dnia czekała na nas zasłużona nagroda – wspaniała pogoda, dzięki której plan wycieczki mógł być w pełni zrealizowany. Pan przewodnik rozpoczął nasze spotkanie od pieszej wędrówki Doliną Kościeliską, która jest drugą co do wielkości doliną w Tatrach. Wielu uważa ją za najpiękniejszą, co znajduje potwierdzenie w potokach zachwytów, wypełniających karty niemal każdej książki poświęconej Tatrom. Następnie po kilkugodzinnej wędrówce udaliśmy się w kolejne miejsce, a było to Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Jest to największe po Fatimie centrum apostolstwa fatimskiego w świecie i najbardziej zasłużony ośrodek badań nad treścią orędzia Matki Bożej. Stoi tu kościół - wotum dziękczynne złożone Matce Bożej Fatimskiej za uratowanie życia Papieża w zamachu z 13 maja 1981r. - świątynia, którą konsekrował Jan Paweł II w 1997 r. Dzięki wspaniałej pogodzie zaliczyliśmy tego dnia także wjazd wyciągiem krzesełkowym  na Wielką Krokiew, gdzie co roku odbywa się Puchar Świata. Po ciężkich i wyczerpujących pieszych wędrówkach spotkała nas niesamowita atrakcja jaką był park linowy, w którym każdy z nas mógł spróbować własnych sił. Odpoczynek na Krupówkach i zakup pamiątek był dla wszystkich wskazany po tych dwóch męczących, ale jakże wspaniałych dniach. Podczas tej wycieczki mogliśmy się dużo nauczyć oraz zobaczyć wiele pięknych miejsc. Poznaliśmy uroki Tatr, a wyjazd ten pokazał, że warto zwiedzać zakątki naszego wspaniałego kraju. Zmęczeni, ale pełni wrażeń o godzinie 22.00 dotarliśmy szczęśliwie do domów.

 

25 maja 2018 r.

PIKNIK RODZINNY W GRUPIE MALUSZKÓW

Piknik rodzinnyna stałe zapisał się w kalendarz imprez organizowanych przez nasze przedszkole. Tego roku najmłodsza grupa przedszkolna obchodziła go 25 maja. 

Celem imprezy było zachęcenie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi, a także dostarczenie uczestnikom pikniku wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju.

Ponieważ, rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, w którym obchodzimy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczny piknik miał charakter patriotyczny.

Pogoda w tym dniu wyjątkowo nam sprzyjała, słońca i prawdziwie wiosennego wiatru nam nie zabrakło.

Wielkim zaszczytem była dla nas wizyta pana Michała Szczerby,koordynatora projektu unijnego „Akademia kreatywności” realizowanego w naszym przedszkolu. Korzystając z tej okazji rodzice mieli możliwość podziękowania panu Michałowi za jego wkład pracy w projekt, który tak wiele korzyści przyniósł naszemu przedszkolu.

Zaproszony gość wraz z panią dyrektor oraz rodzicami obejrzał część artystyczną w wykonaniu naszych maluszków. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły oraz zachwycały swoim talentem i odwagą wszystkich zebranych. Nie jedna łza się zakręciła w oku, nie jedno serce biło mocniej, gdy przedszkolaki recytowały wiersze pełne miłości i szczerych podziękowań. Podkreślając patriotyczny charakter tego spotkania dzieci na zakończenie występu zatańczyły skocznego Krakowiaczka.

Potem były uściski, prezenty i mnóstwo całusów.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy przenieśli się na podwórko przedszkolne, gdzie zaczęły się zabawy, które również miały patriotyczny akcent. Wspólnie malowaliśmy polską flagę i kleiliśmy godło naszego kraju oraz rozwiązywaliśmy krzyżówkę dotyczącą wiedzy o Polsce. Wszystkie konkurencje przyniosły dzieciom, jak i rodzicom, wiele śmiechu i radości ze wspólnie spędzonego czasu.

Nie zabrakło grillowanej kiełbaski, oscypków, sałatek oraz innych smakołyków przygotowanych przez rodziców.

W miłej atmosferze czas pikniku szybko minął. Z imprezy pozostało wiele fotografii, dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w naszej pamięci

Wszystkim uczestnikom pikniku dziękujemy

za pomoc w przygotowaniach i cudowną zabawę!!

zdjęcia

 

24 maja 2018 r.

„Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych”.

W czwartek, 24 maja 2018 roku,  obchodzony jako Świętokrzyski Dzień Roweru 24 uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu udało się na Rajd Rowerowy „Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych”. Młodzi cykliści swoją wyprawę rozpoczęli od wizyty  przed pomnikiem swojego patrona. Następnie, pod jego czujnym spojrzeniem  przeprawili się na druga stronę  Wisły. Wizyta na Powiślu Dąbrowskim rozpoczęła się od zwiedzania Cmentarza Wojennego nr 250 w Gręboszowie z monumentalną bramą zawierającą następującą  inskrypcją:

W NIEZMIERZONY MORZU HEROICZNYCH ZMAGAŃ

BYLIŚMY TYLKO PIANĄ NA WZBURZONEJ FALI,

W OGNIU ŻELAZA CHWALEBNYCH CZYNÓW ISKRĄ.

WYBACZ OJCZYZNO ŻE NIC WIĘCEJ CI NIE DALIŚMY

NAD NASZE SKROMNE ŻYWOTY.

Cmentarz Wojenny nr 250 w Gręboszowie odkrył też przed przybyszami z Opatowca inną tajemnicę: tutaj jest pochowanych 17 polskich legionistów poległych 23 września 1915 roku w bojach pod Ksanami.  W czasie wizyty na gręboszowskiej nekropoli cykliści oddali tez hołd: Jakubowi Bojko - posłowi do Sejmu Krajowego we Lwowie (1895), Wicemarszałkowi Sejmu Ustawodawczego (1919–1922) i wicemarszałkowi Senatu (1922–1927) oraz marszałkowi seniorowi Sejmu II kadencji (1928–1930). Młodzi cykliści modlili się również przy grobie Sługi Bożej Stefani Łąckiej oraz przy grobie rodziców majora Henryka Sucharskiego – dowódcy składnicy na Westerplatte. Pobyt w Gręboszowie zakończyła wizyta w miejscowej szkole.

Kolejnym punktem patriotycznego rajdu była wizyta na Cmentarzu Wojennym nr 252 w  Otfinowie, gdzie spoczywa prawie 500 żołnierzy austriackich, węgierskich i rosyjskich oraz wizyta na Cmentarzu Wojennym nr 256  w pobliskiej Pasiece Otfinowskiej.  Stamtąd - jadąc Velo Dunajec - uczniowie udali się do Wietrzychowic, a następnie kierując się Wiślaną Trasą Rowerową dojechali do Ujścia Jezuickiego, gdzie uczcili pamięć 352 żołnierzy poległych na początku maja 1915 roku oraz 6 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z w wyniku ran odniesionych 6 września 1939 r. w Siedliszowicach. Rajd zakończył się oddaniem hołdu  839 żołnierzom  pochowanym na cmentarzu wojennym w Opatowcu.

Wyprawa rowerowa „Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych” była dla uczniów ciekawą lekcją historii, kultury i tolerancji.

 

22 maja 2018 r.

WYCIECZKA EKOLOGICZNA

 

W dniu 22 maja 2018r. odbyła się wycieczka edukacyjna uczniów klasy IV do Koszyc i Bejsc. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z alternatywnymi źródłami energii elektrycznej. Poznali oni zasady działania turbiny wiatrowej, kolektorów słonecznych oraz turbiny wodnej, a takze możliwości wykorzystywania ich we własnych gospodarstwach.  Dzięki uprzejmości p. Mirosława Boksy dzieci mogły skorzystać ze słodkiego upominku w postaci lodów, które były nagrodą za aktywny udział w zajęciach.

 

22 maja 2018r

NIEWAŻNE, ILE MASZ LAT I JAK BARDZO UDAŁO CI SIĘ USAMODZIELNIĆ – MAMA ZAWSZE POZOSTANIE KIMŚ WYJĄTKOWYM

W maju obchodzimy jedno z najpiękniejszych świąt – Dzień Matki. W tym dniu wszystkie dzieci – te małe i te duże śpieszą do swoich mam z serdecznymi życzeniami.

Tradycyjnie, jak co roku do naszej szkoły zostały zaproszone Mamy uczniów klasy I, II i III. Wszystkie mamy wysłuchały pięknych wierszy i piosenek przepełnionych miłością i wdzięcznością swoich dzieci. W podzięce za ich szlachetne serce, trud i oddanie dzieci wręczyły im własnoręcznie wykonane upominki oraz obdarowały swoje Mamy uśmiechami  i uściskami. Po części oficjalnej Mamy spotkały się przy kawie, herbacie i pysznym cieście.

Uroczystości tej towarzyszył dobry humor i rodzinna atmosfera.

WSZYSTKIM MAMOM ŻYCZYMY STU LAT ŻYCIA W DOBRYM ZDROWIU !!!

 

 

22 maja 2018 r.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

W dniu 22 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Krzczonowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny zorganizowany przez panią Małgorzatę Woźniak i panią Marię Pawłowską.  Gabriela Pobiega z klasy VI i Paulina Pietrzyk z klasy VII, pod opieką pani Małgorzaty Żydowskiej, walczyły o tytuł „Mistrza Ortografii” w zmaganiach z uczniami ze szkół z Krzczonowa i Sokoliny. Dyktando o Brzydkim Kaczątku wzbudziło na twarzach uczestników olbrzymi uśmiech. I miejsce zajęli ex aequo: Mateusz Przebieracz, Julia Paluch oraz nasze uczennice Gabrysia Pobiega i Paulinka Pietrzyk. Na zakończenie konkursu Pan Dyrektor Tomasz Paluch wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i nagrody.

zdjęcia

 

22 maja 2018 r

 WYCIECZKA KLASOWA DO KRAKOWA

 W dniu 28 maja 2018r uczniowie klasy I i II wspólnie ze swoimi rodzicami uczestniczyli w klasowej wycieczce do Krakowa. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się na Wawel, gdzie zwiedziliśmy  Kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w której spoczywa  Marszałek  Józef Piłsudski. Kolejnym punktem podróży było zwiedzanie Smoczej Jamy. Dzieci z wielkim zaciekawieniem obserwowały miejsce, w którym przed setkami lat żył znany im doskonale z legend Smok Wawelski. Po wyjściu cała grupa sfotografowała się przy jego pomniku. Wszyscy w doskonałych humorach przeszliśmy Bulwarami Wiślanymi pod pomnik psa Dżoka , stamtąd  żwawym krokiem udaliśmy się na statek. Kapitan„ Nimfy” serdecznie nas powitał i zaprosił na niezapomniany rejs  po Wiśle. Podczas rejsu dzieci mogły zaobserwować pracę kapitana, jak również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Kolejnym miejscem naszej podróży było krakowskie Zoo, w nim dzieci mogły dowoli przyglądać się swoim ulubieńcom. Po całym dniu pełnym wrażeń wszyscy z uśmiechniętymi buziami wróciliśmy do autokaru, w którym czekał na nas kierowca. Po dwóch godzinach podróży  wróciliśmy do swoich domów.

 

 

19 maja 2018 r.

II Ogólnopolski Festiwal  Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Kielcach

19.05.2018r.  w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbyła się II edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Wzięły w nim udział  siostry Wróbel – Nikola i Natalia. Wokalistki wystąpiły solo w poszczególnych kategoriach. Natalia Wróbel wystąpiła w kategorii IV-VII , wykonała pieśń pt.: ,, Ojczyzno ma’’ przy żywym akompaniamencie pana Wiesława Tomala. Natalia zajęła III miejsce. W kategorii szkół gimnazjalnych zaprezentowała się Nikola Wróbel.
 Zaśpiewała ,,Ostatni List’’ również z akompaniamentem pana Wiesława.
 Nikola otrzymała od jury wyróżnienie.
Konkurs zakończył się koncertem laureatów.
Wokalistki przygotował pan Wiesław Tomal.

 

 

11 maja 2018 r.

SUKCESY UCZENNIC Z OPATOWCA W HARCERSKIEJ WIOŚNIE KULTURALNEJ

Dnia 11.05.2018r. w Domu Kultury ,,Białogon’’ w Kielcach odbyła się Harcerska Wiosna Kulturalna, w której wzięły udział wokalistki z Opatowca. Gabrysia Popiel w kategorii 0-3 szkoły podstawowe zaśpiewała ,,Piosenkę uwerturową” otrzymała  I miejsce. W kategorii 4-7 szkoły podstawowe wystąpiła Natalia wróbel, która wykonała piosnkę pt.,, Jestem jaka jestem’’ jury przyznało jej II miejsce. W najstarszej kategorii gimnazjum-liceum wystąpiła Nikola Wróbel swoim wykonaniem piosenki ,,Życia mała garść’’ zajęła III miejsce.

Uczennice przygotował pan Wiesław Tomal.

https://kielce.tvp.pl/37170871/harcerska-wiosna-kulturalna-na-scenie-nie-tylko-druhowie- link do reportażu z TVP3 Kielce

zdjęcia

 

10 maja 2018 r.

I MIEJSCE DRUŻYNY Z OPATOWCA W ELIMINACJACH POWIATOWYCH OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BRD

W dniu 10 maja 2018 roku w Kazimierzy Wielkiej odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych. Gminę Opatowiec reprezentowali uczniowie naszej szkoły: Natalia Madej, Aleksandra Szabłowska, Jarosław Ćwik oraz Eryk Porada.

Uczestnicy turnieju, jak co roku, musieli wykazać się wiedzą teoretyczną dotyczącą ruchu drogowego, rozwiązując test z wiedzy ogólnej oraz test ze skrzyżowań, jak również umiejętnościami praktycznymi z zakresu jazdy rowerem po torze przeszkód.

W tym roku wszyscy zawodnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności. W wyniku zmagań, nad którymi czuwali policjanci z KPP w Kazimierzy Wielkiej, nasi uczniowie zajęli I miejsce drużynowo i będą reprezentować powiat kazimierski w etapie wojewódzkim konkursu. Również w klasyfikacji indywidualnej nasza drużyna zaprezentowała się znakomicie, wszyscy zmieścili się w pierwszej szóstce pośród  28 uczestników, zajmując kolejno następujące miejsca: Aleksandra Szabłowska - II miejsce, Natalia Madej – IV, Jarosław Ćwik – V i najmłodszy nasz reprezentant – Eryk Porada – VI miejsce. Wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Uczniów do konkursu przygotował p. Mirosław Gajda.

zdjęcia