WRZESIEŃ

28 września 2018 r.

WYCIECZKA DO STADNINY KONI W KSANACH

       28 września, korzystając z przepięknej słonecznej pogody przedszkolaki z oddziału Zero wybrały się na wycieczkę do stadniny koni w Ksanach. Dzieci wzięły udział w zajęciach przyrodniczo-edukacyjnych, dzięki którym dowiedziały się, jak wygląda stajnia, koń, jakich warunków potrzebuje oraz czym się żywi i jak należy o niego dbać. Nasi wychowankowie oraz ich opiekunowie mieli możliwość skorzystać, niejednokrotnie pierwszy raz w swoim życiu, z lekcji jazdy konnej pod okiem instruktora. „Zaszczepić w dziecku pasję można tylko w jeden sposób, pokazując mu co kochasz.” Niewątpliwie tę pasję posiadają już Antosia Syrkiewicz oraz Grześ Janowski – dzieci 5 letnie, które zaprezentowały swoje umiejętności jazdy konnej. Ponadto Grześ dał popis prawie że woltyżerki na koniu. Być może wycieczka do Ksan spowoduje, że nasze przedszkolaki zechcą kontynuować naukę jazdy konnej i spośród nich wyrośnie zawodowy dżokej lub amazonka.

      Po wrażeniach jeździeckich przyszła pora na karmienie. Z przyniesionych przez dzieci jabłek i marchewki przygotowano sałatkę dla koni.  Nie zabrakło też wspólnej zabawy i pieczenia kiełbasek. Zarówno dzieci jak i ich rodzice byli bardzo zadowoleni. Pragniemy w tym miejscu podziękować Państwu Krystynie i Przemysławowi Janowskim za umożliwienie przedszkolakom przeżycia tych niecodziennych chwil. Pozostaną one na pewno na długo w pamięci zarówno dzieci jak i ich rodziców.

Autor: Katarzyna Szczerba

zdjęcia

27 września 2018 r.

WYCIECZKA DO KOSZYC

     W dniu 27 września 2018 r. uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum, pod opieką pani Zofii Sobczyk oraz pani Barbary Niedzieli, wybrali się na wycieczkę do Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach.

      Pierwszym punktem zwiedzania muzeum była wystawa obrazów sprowadzonych do Koszyc z Krakowa. Celem ekspozycji, zatytułowanej „Mater ecclesiae”, było uczczenie 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. 

      Po dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi dziełami i ich historią uczniowie udali się na dalsze zwiedzanie muzeum. Następnym punktem była ekspozycja prezentująca wnętrze domu w dawnych czasach. W muzeum znajduje się również wiele dokumentów ważnych dla mieszkańców miasta, między innymi akt lokacji. Na zakończenie uczniowie obejrzeli wystawę wykopalisk z ziemi koszyckiej, z ciosem mamuta, a także pozostałości po dawnej osadzie. Z uśmiechem oraz z nową wiedzą uczniowie wrócili do szkoły.

autor: Zofia Aleksandra Sobczyk

zdjęcia

23 września 2018 r.

W HOŁDZIE LEGIONOM NA ROCZNICOWYCH UROCZYSTOŚCIACH
W CZARKOWACH

            W niedzielę 23 września 2018 roku pod Pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego” w Czarkowach uroczyście obchodzono 104 rocznicę Chrztu Bojowego 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich w boju pod Czarkowami oraz 26 rocznicę odsłonięcia i poświęcenia odbudowanego Pomnika Zwycięstwa Legionów. Niedzielne obchody miały szczególną rangę – odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zaś patronat honorowy nad uroczystościami w Czarkowach objął prezydent Andrzej Duda.

            Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta u stóp monumentu. Nabożeństwo koncelebrowali: dziekan korczyńskiego dekanatu, ksiądz Marek Małczęć oraz ksiądz Józef Barczyk - ten sam, który ćwierć wieku temu poświęcił odbudowany Pomnik Zwycięstwa Legionów w Czarkowach. 

           Wojskową asystę honorową według ceremoniału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przygotował Garnizon Kielce - Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych imienia Generała Władysława Sikorskiego. Formacją "niebieskich beretów" dowodził komendant garnizonu, major Arkadiusz Radziński. Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Krakowa, pod batutą kapelmistrza, majora Dariusza Byliny. 
           Okolicznościowy list od prezydenta Andrzeja Dudy, a także od dowódcy Garnizonu Warszawa odczytała Bogumiła Zawada, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie. Gospodarzem części oficjalnej niedzielnych obchodów był wójt gminy Nowy Korczyn, Paweł Zagaja. 

            Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Opatowiec – Sławomir Kowalczyk, oddając hołd Legionom i wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.

            Na uroczystość przybyli: Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu Elżbieta Szczęsna - Kusak oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły "Wojnara" z Krzczonowa wraz z pocztami sztandarowymi. Obie szkoły licznie reprezentowali uczniowie, zuchy i harcerze oraz nauczyciele.

            Apel Pamięci odczytała kapitan Sylwia Marczak. Była też "potrójna" salwa honorowa, oddana przez żołnierzy z kieleckiej Bukówki, po czym miało miejsce złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Kwiaty u stóp pomnika złożyli także uczniowie i harcerze ze szkół w Opatowcu i Krzczonowie.

            Na zakończenie niedzielnej imprezy - pokaz plenerowy pododdziału konnego "Pojmanie legionistów przez Kozaków" oraz gorący bigos dla publiczności, przygotowany przez panie z koła gospodyń w Czarkowach.

            Bój pod Czarkowami, jaki rozegrał się 23 września 1914 roku, zapisał się w historii jako chrzest bojowy 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Pomnik Zwycięstwa Legionów, wybudowany ku czci poległych legionistów, został odsłonięty 23 września 1928 roku przez prezydenta II Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego.

autor: Anna Kaczmarczyk

zdjęcia

20 września 2018 r.

„RAJD ROWEROWY

DO KLUBU SPORTOWEGO

BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA”

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu od lat jest propagatorem zdrowego trybu życia oraz aktywności fizycznej. W ostatnim czasie nauczyciele, uczniowie i pracownicy tej placówki usilnie zachęcają i zapraszają wszystkich do rekreacyjnej jazdy na rowerze.

W dniu 20 września 2018 r. grupa kilkudziesięciu cyklistów „pod dowództwem” Pani Dyrektor Elżbiety Szczęsnej - Kusak oraz nauczycieli naszej szkoły  udała się do małopolskiego klubu sportowego Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Warto dodać, iz naszym uczniom towarzyszył emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego, były dyrektor naszej szkoły Pan Stanisław Gwiazda, który został zaproszony przez pomysłodawczynię całej imprezy Panią Monikę Kościółek.Tam, po powitaniu przez Pana Krzysztofa Kozika - kierownika drużyny, młodzi mieszkańcy gminy Opatowiec udali się na boisko treningowe,  by podziwiać przygotowania piłkarzy. Następnie, pod czujnym okiem kierownika drużyny wszyscy udali się na stadion, by zobaczyć trybunę otwartą z "Wieża TV" oraz trybunę główną ze strefą VIP. Goście z Opatowca mieli też niecodzienną okazję zajrzeć do takich pomieszczeń klubowych jak: szatnia, pomieszczenia osób funkcyjnych czy sala konferencyjna.

Paradoksalnie, to zwiedzanie sali konferencyjnej dostarczyło dzieciom największych wrażeń, bowiem tu odbyło się spotkanie się z Panem Marcinem Kaczmarkiem - trenerem drużyny Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Panem Waldemarem Piątkiem - trenerem bramkarzy i piłkarzami wśród których był były gracz świętokrzyskiej Korony Kielce i były członek  Reprezentacji Polski -  Jacek Kiełb.  

autor: Monika Kościółek

zdjęcia

18 września 2018 r.

ZAWÓD POLICJANT – KTO TO TAKI?

18 września 2018 r. najstarsze przedszkolaki odwiedził dzielnicowy Michałowa –  Młodszy Aspirant Tomasz Borzęcki, tata dziewczynki uczęszczającej do oddziału Zero. Celem wizyty było:

- poznanie pracy policjanta – wzbudzanie zaufania do policjanta;

- rozbudzanie zainteresowania pracą funkcjonariuszy policji;

- poznanie i utrwalenie podstawowych wiadomości związanych  z udziałem dzieci w ruchu drogowym – uświadamianie niebezpieczeństwa i zagrożeń związanych z ruchem drogowym;

- znajomość znaków drogowych związanych z przejściem dla pieszych;

- nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu: oddalania się od rodziców w miejscach publicznych, rozmawiania z obcymi ludźmi, zbliżania się do nieznanych psów;

- poznanie numeru alarmowego 112 i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrażających życiu: pożar, zasłabnięcie, wypadek.

Wizytę zakończył spacer po ulicach Opatowca.  Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe mogły w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą w czasie warsztatów z Policjantem. Otrzymały również pakiet edukacyjny „Droga i ja” oraz notatniki dla każdego dziecka.

Serdecznie dziękujemy!                                                                                                              

Autor: Katarzyna Szczerba

zdjęcia

18 września 2018 r.

NARODOWE CZYTANIE

W roku 2018 Biblioteka w Opatowcu po raz pierwszy wzięła udział w Narodowym Czytaniu, czyli akcji społecznej, której celem jest propagowanie najwybitniejszych dzieł literatury narodowej.

W tegorocznej edycji zaproszeni goście: Wójt Gminy Opatowiec, Pan Sławomir Kowalczyk, Panie - Janina Siemieniec, Krystyna Opiatowska-Ciepichał, Wanda Gwiazda, a także Pan Michał Michalski przeczytali wybrane przez siebie fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Akcja, odbywająca się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, wpisała się w obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Stała się również okazją do przybliżenia twórczości i biografii Stefana Żeromskiego, wybitnego pisarza, blisko związanego z ziemią świętokrzyską.   

W związku ze współpracą Biblioteki w Opatowcu i Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum, którzy należą do Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Ubogaceni wrażeniami literackimi i nowo zdobytą wiedzą uczniowie otrzymali także z rąk Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec Pani Anny Kowalczyk „Małą Księgę Patrioty” – śpiewniki zawierające teksty utworów patriotycznych.

autor: Zofia Aleksandra Sobczyk

 

17 września 2018 r.

WYPRAWA NAJSTARSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW DO LASU

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody najstarsze przedszkolaki – Zerówka, 17 września w poniedziałek wybrały się na wycieczkę do lasu. Głównym celem wyprawy było kształtowanie u dzieci zdrowia fizycznego oraz umiejętnego poruszania się w grupie po drogach. Wyposażone w kamizelki odblaskowe dziarsko maszerowały, podziwiając piękno przyrody. Po dotarciu do celu pieszej wędrówki oczywiście był czas na odpoczynek i słodką przekąskę. Następnie na leśnej polanie dzieci zapoznały się z cyfrą 0 układając ją z zebranych żołędzi oraz kolorowych szarf. Nie zabrakło też gimnastyki na świeżym powietrzu. Niespodzianką było spotkanie na leśnej drodze dżokejki z pobliskiej stadniny koni. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem, w bezpiecznej odległości mogły pogłaskać konia oraz nakarmić go żołędziami. Nieoczekiwany gość zaprosił zerówkowiczów na zajęcia edukacyjne do Ksan, gdzie będą mogli zapoznać się z pracą i opieką nad zwierzętami w stadninie. Zarówno pogoda jak i nastroje dopisały wszystkim uczestnikom wycieczki.

autor: Katarzyna Szczerba

zdjęcia
 

16 września 2018 r.

UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU JEDNOSTCE STRZELECKIEJ NUMER 2130
IM. GENERAŁA BRONISŁAWA KWIATKOWSKIEGO

W dniu 16 września 2018 r. W Czarnocinie odbyła się uroczystość nadania sztandaru Jednostce Strzeleckiej numer 2130 im. Generała Bronisława Kwiatkowskiego. Po mszy polowej odprawionej na stadionie „Pod Kasztanami” celebrowanej przez proboszcza parafii w Czarnocinie - księdza Adama Kornalskiego nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego sztandaru. Nowym dowódcą Kazimierskich Strzelców został Zbigniew Cieśniarski, który przejął stery z rąk Sylwestra Szmita. Na uroczystości obecni byli także: sekretarz województwa Bernard Antos, starosta kazimierski-Jan Nowak, starosta buski-Jerzy Kolarz , wójtowie :Czarnocina- Maria Kasperek i Opatowca-Sławomir Kowalczyk, wysocy rangą wojskowi i Przewodniczący Rady Gminy Czarnocin - Kazimierz Warszawa oraz dyrektorzy szkół. Swoją obecnością zaszczyciła również wdowa po Generale Bronisławie Kwiatkowskim- Krystyna Kwiatkowska. W uroczystości wzięły udział : 6.Brygada Powietrzno-Desantowa z Krakowa, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej , Jednostka Strzelecka numer 2131 z Pińczowa, a także poczty sztandarowe : Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu, 14. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej działającej przy szkole w Opatowcu oraz poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Generała Bronisława Kwiatkowskiego z Mazur. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów, prezentacją artystyczną i pysznym poczęstunkiem.

autor: Małgorzata Żydowska, Izabela Włosowicz

zdjęcia

13 września 2018 r.

POŻEGNANIE LATA

Wakacje już za nami, a teraz przyszła pora na rozstanie z najcieplejszą porą roku- latem. W dniu 13 września w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej zostało zorganizowane „Pożegnanie lata”. W tym pięknym słonecznym dniu na pikniku oprócz gospodarzy bawiły się także dzieci z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych z Cudzynowic. Nie zabrakło tam również Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu  wraz z opiekunami i  wolontariuszkami  z klasy VIII : Pauliną Pietrzyk, Gabrielą Włosowicz i Emilią Cugowską, które zorganizowały dla podopiecznych placówek gry i zabawy oraz wykazały się talentem artystycznym w malowaniu twarzy.

Gospodarze wraz z dyrektorem RPOT Jackiem Sambórem przygotowali liczne atrakcje dla uczestników i smaczny poczęstunek.

autor: Małgorzata Żydowska. Izabela Włosowicz

zdjęcia

12 września 2018 R.

   WSPOMNIENIA Z WYDARZEŃ SZKOLNYCH REALIZOWANYCH
W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM W RAMACH PROJEKTU
"AKADEMIA KREATYWNOŚCI"

Od 1października 2017 roku do końca sierpnia 2018 roku w Punkcie Przedszkolny oraz oddziale Zero przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu realizowany był projekt pn. Akademia kreatywności, współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020 – Europejski Fundusz Społeczny. Łączny budżet projektu opiewał na kwotę 418 249,43zł, z czego 64 850,76 stanowił wkład własny Gminy Opatowiec. Celem projektu było upowszechnianie edukacji przedszkolnej dziewczynek i chłopców w wieku 3 – 6 lat, przełamanie barier społeczno – kulturowych oraz przekonanie rodziców o znaczeniu edukacji przedszkolnej dla dalszego rozwoju dziecka i odpowiedniego przygotowania do edukacji szkolnej.

Realizacja projektu stworzyła możliwość zwiększenia dostępności miejsc. Dzięki adaptacji pomieszczeń w budynku gimnazjum wybudowano dwie nowe łazienki, dostosowano istniejące sale do potrzeb małych dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Zwiększono powierzchnię sali dla najmłodszych przedszkolaków o dawną szatnię, a nowa powstała w miejscu dawnego pokoju nauczycielskiego. Wszystkie sale zyskały nowy wystrój: dzięki pozyskanym środkom finansowym zakupiono nowe meble, wykładziny, komplety wypoczynkowe oraz najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne i zabawki. Każda grupa przedszkolna otrzymała tablicę multimedialną z laptopem i drukarką, a odział zero monitor interaktywny. Korytarz przedszkolny wyposażony został w dywan multimedialny, umożliwiający dzieciom wszechstronny rozwój.

Przez cały rok 46 dzieci w wieku 3-6 lat korzystało z dodatkowych zajęć z rytmiki,  plastyki, piłki nożnej oraz zajęć logopedycznych,  gimnastyki korekcyjnej, zajęć z psychologiem , odciążając tym samym rodziców z dodatkowych opłat, co spotkało się z dużą aprobatą z ich strony. Dzieci również w ramach realizowanego projektu co dwa tygodnie wyjeżdżały  na basen, gdzie uczestniczyły w zajęciach z nauki pływania. Każdego dnia otrzymywały podwieczorek, finansowany ze środków unijnych.

Pragnąc przygotować dzieci doświadomego, aktywnego, odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym zaplanowano w projekcie liczne wycieczki edukacyjne i imprezy okolicznościowe. Były to m.in. warsztaty teatralne w Teatrze Groteska, warsztaty plastyczne w Fabryce Bombek w Miechowie, warsztaty plastyczne w Zalipiu, wycieczka do Filharmonii w Kielcach oraz dwie imprezy okolicznościowe z okazji Mikołaja i Dnia Dziecka.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Akademia kreatywności” pozostawi w życiu dzieci na długo uśmiech i zadowolenie.  Wsparcie ze strony Wójta Gminy Opatowiec, życzliwość i praca na rzecz przedszkola oraz  szkoły, akceptacja planów i zamierzeń to ogromna pomoc w kształtowaniu i wychowaniu dzieci, które są przyszłością każdego narodu. Wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nauczycielki przedszkola oraz rodzice,  pragnąc podziękować za wsparcie i pomoc finansową zorganizowali piknik rodzinny „Kocham Cię Polsko”, na którym symboliczne kwiaty oraz prezenty wykonane przez dzieci były wyrazem wdzięczności za okazaną pomoc na rzecz Punktu Przedszkolnego i Szkoły.

Autor:

Katarzyna Szczerba

zdjęcia

9 września 2018 r.

HOŁD ODDANY POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM

 PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ NA TERENIE GMINY OPATOWIEC

            Uroczystości obchodów 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz 104. rocznicy bitwy pod Ksanami odbyły się 9 września 2018 r. w godzinach popołudniowych, pod  pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września 1939 r. oraz Partyzanta 1939-1945 r. w Ksanach. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta polowa, odprawiona przez ks. Dziekana Marka Małczęcia.

            Oficjalną część uroczystości rozpoczęto hymnem państwowym. Następnie Wójt Gminy Opatowiec  - Sławomir Kowalczyk przypomniał wydarzenia jakie miały miejsce na tych ziemiach przed 79. laty. Podkreślił, że za ofiarność jesteśmy poległym winni pamięć. Pan Wójt wspomniał również o rozlicznych działaniach patriotycznych, które mają miejsce w naszej gminie, w tym do wydarzeń upamiętniających "pierwsze boje" Legionów Piłsudskiego na terenie naszej gminy przed 104-laty, oraz do uroczystości nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. Podkreślił, że coroczne obchody są świadectwem tej pamięci. Podziękował za obecność licznych pocztów sztandarowych m.in. Szkoły Podstawowej w Opatowcu, harcerzom 14.Buskiej Drużyny Harcerskiej Wielopoziomowej im. Lucjana Skrzyńskiego działającej przy Szkole Podstawowej w Opatowcu ze swoim sztandarem oraz sztandarem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

            Licznie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów  i zapaliły znicze. Uroczystości zakończono wzruszającym programem słowno - muzycznym, zaprezentowanym przez harcerzy z Opatowca.

            Na zakończenie, sołtys Ksan – Pan Jarosław Szumilas w imieniu mieszkańców wsi, podziękował wszystkim przybyłym za obecność i godne upamiętnienie wydarzeń z tamtych lat.

autor: Anna Kaczmarczyk

zdjęcia

3 września 2018 r.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 

W dniu 3 września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu zainaugurowano rok szkolny 2018/2019. Jak co roku uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna-Kusak powitała wszystkich zgromadzonych uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Wśród zaproszonych Gości byli: Wójt Gminy Opatowiec - Pan Sławomir Kowalczyk, Sekretarz Gminy - Pan Łukasz Marzec i Ksiądz Proboszcz - Ireneusz Zych. Wójt - Pan Sławomir Kowalczyk życzył wszystkim udanego roku szkolnego, pełnego radości i sukcesów. Na zakończenie uczniowie z wychowawcami udali się do klas.

autor: Kinga Maj, Małgorzata Żydowska

zdjęcia

2 września 2018 r. 

„RAJD ROWEROWY

MIESZKAŃCÓW GMINY OPATOWIEC

W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”

W niedzielne popołudnie, 2 września 2018 roku,  60 mieszkańców Gminy Opatowiec udało się na Rajd Rowerowy w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.  Cykliści swoją wyprawę rozpoczęli przed pomnikiem Jozefa Piłsudskiego, gdzie zostali wyposażeni przez Wójta Gminy Opatowiec w kamizelki odblaskowe. Następnie, pod czujnym spojrzeniem  Marszałka przeprawili się na drugą stronę  Wisły. Wizyta na Powiślu Dąbrowskim rozpoczęła się od zwiedzania Cmentarza Wojennego nr 250 w Gręboszowie z monumentalną bramą zawierającą następującą  inskrypcję:

W NIEZMIERZONYM MORZU HEROICZNYCH ZMAGAŃ

BYLIŚMY TYLKO PIANĄ NA WZBURZONEJ FALI,

W OGNIU ŻELAZA CHWALEBNYCH CZYNÓW ISKRĄ.

WYBACZ OJCZYZNO ŻE NIC WIĘCEJ CI NIE DALIŚMY

NAD NASZE SKROMNE ŻYWOTY.

Cmentarz Wojenny nr 250 w Gręboszowie odkrył też przed przybyszami z Opatowca inną tajemnicę: tutaj jest pochowanych 17 polskich legionistów poległych 23 września 1915 roku w bojach pod Ksanami.  W czasie wizyty na gręboszowskiej nekropoli cykliści oddali tez hołd: Jakubowi Bojko - posłowi do Sejmu Krajowego we Lwowie (1895), wicemarszałkowi Sejmu Ustawodawczego (1919–1922) i wicemarszałkowi Senatu (1922–1927) oraz marszałkowi seniorowi Sejmu II kadencji (1928–1930). Cykliści z Gminy Opatowiec modlili się również przy grobie Sługi Bożej Stefanii Łąckiej oraz przy grobie rodziców majora Henryka Sucharskiego – dowódcy składnicy na Westerplatte.

Kolejnym punktem patriotycznego rajdu była wizyta na Cmentarzu Wojennym nr 252 w  Otfinowie, gdzie spoczywa prawie 500 żołnierzy austriackich, węgierskich i rosyjskich oraz wizyta na Cmentarzu Wojennym nr 256  w pobliskiej Pasiece Otfinowskiej.  Stamtąd - jadąc Velo Dunajec - rowerzyści udali się do Wietrzychowic, a następnie kierując się Wiślaną Trasą Rowerową dojechali do Ujścia Jezuickiego, gdzie uczcili pamięć 352 żołnierzy poległych na początku maja 1915 roku oraz 6 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z w wyniku ran odniesionych 6 września 1939 r. w Siedliszowicach. Rajd Rowerowy Mieszkańców Gminy Opatowiec w 100-lecie Niepodległości zakończył się ogniskiem, bowiem „przy trzaskającym płomieniu, liżącym drewniane żagwie, rozpoczyna się snucie historii o bohaterstwie, poświęceniu i uporze przeszłych pokoleń…”. Podczas ogniska wszyscy mogli korzystać z przygotowanego poczęstunku.  Każdy uczestnik rajdu został uhonorowany przez Sławomira Kowalczyka - Wójta Gminy Opatowiec pamiątkowym medalem. 

autor: Grzegorz Kozioł