PAŹDZIERNIK

26 października 2018 r.

V Świętokrzyski Konkurs Pieśni i Piosenki Żołnierskiej

Konkurs odbył się 26. 10. 2018r. w Pacanowie. W kategorii „zespoły” uczennice Emilia i Nikola Kozioł zajęły II miejsce. Trzeciego miejsca jury nie przyznało. Uczennice wykonały piosenkę pt.”Miasto 44”.  Wokalistki przygotował  W. Tomal 

autor: Wiesław Tomal

 

19 października 2018 r.

MALUSZKI Z WIZYTĄ W PIEKARNI

      W piątek 19 października dzieci 3-4 letnie udały się na wycieczkę do piekarni Państwa Rutkowskich. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć, jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Mieliśmy również okazję zwiedzić ogromny magazyn z workami mąki.

      W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Dzieci miały również możliwość samodzielnego uformowania własnej bułeczki. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb.                                                                    

      Dziękujemy właścicielom i pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni.

Autor: Aleksandra Cugowska

zdjęcia

16 października 2018 r.

ŚLUBOWANIE KLASY I ORAZ DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ  IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W OPATOWCU

      W dniu 16 października 2018 r. uczniowie  klasy I Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu złożyli uroczyste ślubowanie. Na akademię przybyli: Wójt Gminy Opatowiec - pan Sławomir Kowalczyk, Skarbnik Gminy – pani Anna Klimaszewska-Luty, Radny Powiatu - pan Michał  Szczerba oraz rodzice uczniów klasy I,  a także przedstawiciele Rady Rodziców.

      Uroczysty apel rozpoczął się od akcji „Widoczni i bezpieczni", podczas której Wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej wręczyli uczniom klasy I Szkoły Podstawowej odblaskowe opaski, kamizelki i chusty. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji – mł. insp. Jacek Piwowarski przypomniał uczniom o konieczności noszenia elementów odblaskowych, które zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom dróg.

     Ślubowanie pierwszoklasistów poprzedził krótki program artystyczny będący wstępem do pasowania na pełnoprawnych uczniów szkoły, przygotowany przez dzieci pod kierunkiem wychowawcy pana Wiesława Tomala. Po zakończeniu przedstawienia odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszaków. Uczniowie złożyli przysięgę, a następnie pani Dyrektor pasowała każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia poprzez dotknięcie jego lewego ramienia dużym ołówkiem, życząc przy tym wielu sukcesów w nauce. Każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom pasowania, a także upominek od Urzędu Gminy w Opatowcu oraz pana Michała Szczerby - Radnego Powiatu.

      Na koniec pierwszej części uroczystości do pierwszaków zawitali specjalni goście: Pan Ambroży Kleks wraz z Adasiem Niezgódką, Królowa Śniegu oraz uczniowie klasy II. Kolorowy i wesoły taniec w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek był specjalnym powitaniem pierwszoklasistów jako pełnoprawnych uczniów. Otrzymali oni także symboliczne upominki od  klasy II.

      W drugiej części uroczystości wszyscy zebrani obejrzeli program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowany przez uczniów klasy VI, którzy zaprezentowali kilka zabawnych scenek z życia szkoły. Uczniowie złożyli serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły oraz  podziękowali za ich trud, serce oraz wkład w wychowanie i nauczanie. Na zakończenie nauczycieli czekała niespodzianka – wystąpił bowiem dla nich „Ed Sheeran” wraz ze swoimi tancerzami.

      Wójt Gminy - pan Sławomir Kowalczyk oraz Radny Powiatu – pan Michał Szczerba złożyli serdeczne życzenia dla wszystkich nauczycieli: dużo zdrowia, szczęścia oraz radości z wykonywanej pracy i wielu sukcesów zawodowych. Przekazali oni także piękne bukiety kwiatów na ręce pani Dyrektor Elżbiety Szczęsnej–Kusak oraz Prezes Oddziału ZNP w Opatowcu pani Alicji Witkoś–Kłos. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrody i wyróżnienia z rąk pani Dyrektor otrzymali nauczyciele: Katarzyna Szczerba, Wiesław Tomal, Zofia Sobczyk, Alicja Witkoś-Kłos, Ewa Gajda, Mirosław Gajda, Katarzyna Sojka, Monika Kościółek oraz Małgorzata Żydowska. Wręczone zostały również nagrody dla wszystkich pracowników obsługi.

      Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna-Kusak za bardzo dobre zarządzanie placówką i sukcesy w pracy dydaktycznej otrzymała Nagrodę Wójta Gminy.

autor: Małgorzata Żydowska

zdjęcia
 

 

15 października 2018 r.

„KTO SOKI PIJE, TEN DŁUGO ŻYJE!”

      Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych przedszkolaków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Oprócz ruchu na świeżym powietrzu dzieci każdego dnia zjadają owoce i zdrowe przekąski. Dobrze już wiedzą, że aby zdrowym być trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. 15 października z myślą o witaminach  dzieci z oddziału „Zero” przyniosły do przedszkola obrane marchewki i jabłka. Pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do wrzucania przygotowanych produktów do sokowirówki. Degustacja wspólnie z wychowawcą zachęciła do sporego wypicia soku.  Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie. Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy.

     Ten dzień był również poświęcony akcji na rzecz „Misja szkoła”. Rodzice wychowanków klasy „Zero” przygotowali Kiermasz Słodkości dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W ten sposób włączyliśmy się w adopcję misyjną na rzecz dziewczynki z Indii – Laxmi Korni. Oczywiście na stole nie zabrakło soku marchewkowo – jabłkowego przygotowanego przez zerówkowiczów. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów.

Autor: Katarzyna Szczerba

zdjęcia

12 października 2018 r.

POMOC DLA LAXMI KORNI

    Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Opatowcu od kilku lat opiekują się koleżanką z Indii, która dzięki adopcji na odległość może chodzić do szkoły. Taka forma pomocy  to jedyna szansa na poprawę warunków życia i dostęp do nauki dla dzieci z najuboższych rodzin. Dzięki  adopcji dziecko może uczyć się w szkole, otrzymać przybory szkolne, mundurek i jeść obiady w szkolnej stołówce. Rodzina może również liczyć na wsparcie w trudnych sytuacjach gdy np. dziecko zachoruje i potrzebne są pieniądze na wizytę w szpitalu i leki. Dlatego   z inicjatywy Rady Rodziców w roku szkolnym 2018/2019 będą organizowane ,, Kiermasze słodkości”, których celem będzie pomoc Laxmi. Pierwsze z nich odbyły się w dniach 1 i 11 października 2018r.    I tak, poczęstunek klasy II  rodzice przygotowali pod hasłem ,,W barwach biało-czerwonych”, a poczęstunek klasy III odbył się pod hasłem ,,W piernikowej Chatce”.

Kiermasze cieszą się ogromnym zainteresowaniem  wśród uczniów, nauczycieli 
i rodziców, za co serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejne grupy.

autor: Kinga Maj

zdjęcia

11 października 2018 r.

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO KINA

      11 października 2018 r. przedszkolaki - grupa II i „zerówka” - wybrały się na wycieczkę do Multikina w Krakowie. Po odebraniu biletów w kasie i obowiązkowym zakupieniu popcornu, który był jedną z największych atrakcji wycieczki, zasiedliśmy w wygodnych fotelach w oczekiwaniu na zupełnie nową odsłonęjednej z najpiękniejszych baśni - „Kopciuszek. Historia prawdziwa”. W filmie poznajemy historię Kopciuszka - Elli - nieustraszonej i odważnej bohaterki, której życie diametralnie zmienia się po śmierci ojca. Po przybyciu na królewski bal, dziewczyna i jej przyjaciele - trzy myszki i rezolutna czarodziejka - odkrywają sekret, że prawdziwy książę został zamieniony w mysz, a jego miejsce na dworze zajął oszust, kontrolowany przez podstępną wiedźmę. Wspierana przez wiernych towarzyszy Ella robi wszystko, by przywrócić ład w królestwie. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków były potwierdzeniem, iż bajka bardzo się podobała.
       Wyjazdy edukacyjne to możliwość obserwacji i zdobywania informacji, które są podstawą trwałej i bogatej wiedzy. To nie tylko nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych, ale również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w kinie.
       Po udanym seansie wszyscy w doskonałych nastrojach wróciliśmy do przedszkola.

autor: Ewa Cabaj

zdjęcia

8 października 2018 r.

WYCIECZKA DO CENTRUM SOLARIS

8 października 2018r. uczeń Norbert Augustyn wraz z opiekunem nauczycielem fizyki  Elżbietą Szczęsną-Kusak  odwiedził  Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Wycieczka ta odbyła się w ramach nagrody jaką otrzymał w czerwcu Norbert jako laureat Ogólnopolskiego Konkursu Hodowli Wzrostu Kryształów zorganizowanego przez Uniwersytet Śląski.
W trakcie wycieczki laureaci konkursu mogli zobaczyć podstawowe urządzenia Synchrotronu SOLARIS czyli działo elektronowe, akcelerator liniowy i pierścień akumulacyjny. Zobaczyli również  jak działa i funkcjonuje  linia badawcza z użyciem promieniowania synchrotronowego.
Na zakończenie wycieczki wszyscy obejrzeli film pt. „Foton”. Film zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki ponieważ można było zobaczyć ogromny postęp techniki  i naukowe podejście do początku i końca wszechświata.

Centrum SOLARIS to ośrodek badań prowadzonych z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. Promieniowanie synchrotronowe (zwane również światłem synchrotronowym) jest wytwarzane w synchrotronie, do którego dołączane są linie badawcze ze stanowiskami pomiarowymi. Linie modyfikują światło synchrotronowe w taki sposób, by najlepiej służyło badaniom, które są przy nich prowadzone.
Obecnie do synchrotronu SOLARIS dołączone są dwie linie badawcze (PEEM/XAS z dwoma stanowiskami pomiarowymi oraz UARPES z jednym stanowiskiem). W przyszłości na hali eksperymentalnej Centrum SOLARIS będzie funkcjonowało kilkanaście linii badawczych z około dwudziestoma stanowiskami pomiarowymi.
Synchrotrony pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz. Dzięki nim naukowcy mogą badać zarówno skład badanej substancji, jak i jej strukturę – światło synchrotronu może przenikać do wnętrza badanej materii. Może odwzorowywać z dowolną szczegółowością ukryte warstwy lub ich wybrane fragmenty, bez uszkadzania tych położonych na zewnątrz. Promieniowanie synchrotronowe stymuluje również procesy zachodzące w materii – wywołuje zmiany w badanych obiektach. Synchrotrony otwierają zupełnie nowe możliwości badawcze. Dzięki nim można przeprowadzić analizy, które dotychczas dla badaczy były niedostępne. Synchrotrony pozwalają również uzyskać w krótszym czasie lepsze wyniki tych badań, które wcześniej były realizowane zwykłymi metodami. To obecnie najwszechstronniejsze urządzenia, jakimi dysponują nauki przyrodnicze i techniczne, takie jak biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.
Centrum SOLARIS działa przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Zlokalizowane jest na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, w południowej części Krakowa.
Znakomite parametry synchrotronu SOLARIS stawiają go w czołówce urządzeń tego typu na świecie.


http://www.synchrotron.uj.edu.pl/centrum/o-centrum-solaris

zdjęcia

5 października 2018 r.

PRZEDSZKOLAKI W STADNINIE KONI W KSANACH

      Wszystkie dzieci uwielbiają zwierzęta, a szczególnie te, których nie można mieć w domu. Stąd też nie lada wydarzeniem była wycieczka przedszkolaków do stadniny koni należącej do Państwa Krystyny i Przemysława Janowskich w Ksanach.
     5 października „starszaki” z grupy II uczestniczyły w zajęciach przyrodniczo-edukacyjnych i dowiedziały się jak pielęgnować konie i jak utrzymywać je w dobrej kondycji i zdrowiu, co konie lubią jeść i w jaki sposób odbywa się ich karmienie. Ogromną atrakcją i przyjemnością była przejażdżka na koniu w siodle pod czujnym okiem instruktora. Właściciele gospodarstwa przygotowali również dla maluchów wiele zabaw i konkursów. Było też karmienie zwierząt oraz zwiedzanie stajni. Pobyt w stadninie zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek.
       Wizyta w stadninie koni to niezapomniane doświadczenie. To ogromna frajda nie tylko ze względu na kontakt z końmi. Całe otoczenie stajni, zapachy, głaskanie zwierząt po miękkiej sierści to cenne doświadczenie dla wszystkich zmysłów malucha, a sama jazda, to wspaniała okazja do ćwiczeń gimnastycznych.
       Słowa podziękowania kierujemy do Państwa Krystyny i Przemysława Janowskich za serdeczne przyjęcie przedszkolaków.

autor: Ewa Cabaj


zdjęcia

1 października 2018 r.

BIEG NIEPODLEGŁOŚCIOWY

       W dniu 1 października 2018 roku odbył się Bieg Niepodległościowy pod patronatem Wójta Gminy Opatowiec – kolejne z działań, którym SP w Opatowcu uczciła 100 - lecie odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem w Ksanach od zasadzenia dębu upamiętniającego tę niezwykle dla nas ważną rocznicę, przekazanego przez nadleśnictwo Pińczów. Drzewko posadzone pod pomnikiem jest klonem słynnego dębu Bartek z Zagnańska koło Kielc. Jest wyhodowane z gałązki owego dębu, szczepionej na podkładce (czyli genetycznie jest Dębem Bartkiem). Leśnicy z Zagnańska zaszczepili 250 takich drzewek z których 10 trafiło na Ponidzie. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli: Wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, przedstawiciele Nadleśnictwa Pińczów - Tomasz Zagrobelny i Piotr Krzak. Koło Bażant reprezentowali Jan Krzak, Eugeniusz Curlej i Ryszard Kłos. Na uroczystości obecny  był również sołtys  wsi Ksany Jarosław Szumilas. Następnie spod pomnika wyruszył biało – czerwony  bieg sztafetowy, w którym udział wzięło ponad 170 osób – uczniowie (od najstarszych gimnazjalistów aż po najmłodszych z kl. 0) dyrekcja, nauczyciele i rodzice. Najmłodszy uczestnik biegu to 9-miesięczna Ola Cugowska, która „biegła” z tatą i mamą.  Patriotyczną uroczystość zakończył przemarsz biało – czerwonego korowodu spod Szkoły Podstawowej pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zapalono znicze i minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o Niepodległą Polskę.

Autor: Monika Kościółek, Alicja Witkoś - Kłos

 

zdjęcia

1 października 2018 r.

POLICJANCI W PRZEDSZKOLU

       01.10.2018 r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej. Celem spotkania było przede wszystkim przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Podczas przeprowadzonej pogadanki przypomnieliśmy sobie o tym, jak prawidłowo przechodzić na drugą stronę jezdni oraz jak ważna jest dla bezpieczeństwa jazda samochodem w foteliku i z zapiętymi pasami. Każde dziecko wiedziało, że przez ulicę przechodzimy po pasach i na zielonym świetle. Ponadto pan i pani policjant uczulali dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do obcego zwierzęcia, np. psa. Dzieci uważnie słuchały udzielanych rad i wskazówek. Nasi goście zaprezentowali również przywiezione do przedszkola akcesoria policyjne. Szczególną radość sprawiło przymierzanie kamizelki odblaskowej, kajdanek i czapki policyjnej, a przede wszystkim oglądanie z bliska radiowozu, który na czas pobytu zaproszonych gości stał przed budynkiem przedszkola. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za miłe i pouczające spotkanie.

autor: Alleksandra Cugowska

 

 zdjęcia