LISTOPAD

28 listopada 2018r.

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KLUBACH SPORTOWYCH

W dniu 28.11.2018 podczas apelu szkolnego pani dyrektor gratulowała Kacprowi Cugowskiemu sukcesu w międzynarodowym turnieju piłki nożnej MITSUBISHI CUP KRAKÓW 2018 , który odbył się w dniach 23-24 11. 2018. Kacper brał w nim udział wraz ze swoimi kolegami z klubu sportowego TERMALICA BRUK – BET NIECIECZA, w którym systematycznie trenuje od 4 lat. W reprezentacji młodzików TERMALKI Kacper bierze udział w częstych rozgrywkach i turniejach sportowych. Wraz z kolegami wspiera również pierwszą drużynę TERMALIKI wyprowadzając zawodników I ligi oraz podając piłki w czasie meczów.

Kacprowi i jego drużynie życzymy wielu sukcesów i wytrwałości w dalszych treningach.

autor: Aleksandra Cugowska

 

28 listopada 2018 r.

SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z DENTYSTĄ

      Dnia 28 listopada w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Najmłodszą grupę przedszkolną odwiedziła Pani Stomatolog Katarzyna Minior, która w bardzo przystępnej i ciekawej formie opowiedziała maluszkom o swoim zawodzie. W trakcie tej pogadanki dzieci dowiedziały się, że na zębach stale gromadzą się bakterie, które mogą wywołać próchnicę. Można je usunąć przy pomocy szczotki i pasty do zębów.

      Dentystka przyniosła ze sobą kilka oryginalnych atrybutów swojej pracy. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszyły się specjalistyczne okulary, lustereczko dentystyczne oraz rękawiczki. Pani doktor z pomocą krótkiego wierszyka demonstrowała dzieciom prawidłową technikę czyszczenia zębów oraz powiedziała jak długo i często należy to robić.  Wspólnie zastanawialiśmy się, jaki rodzaj pożywienia jest dobry dla zdrowia zębów. Dzieci dobrze już wiedzą, że słodycze można jeść, ale w niewielkich ilościach, a potem należy porządnie wyszorować zęby.

      Na zakończenie pani doktor rozdała dzieciom szczoteczki oraz kolorowanki oraz zaprosiła całą grupę przedszkolną na profilaktyczne badanie ząbków do swojego gabinetu.

      Celem spotkania było przybliżenie sylwetki dentysty, zapoznanie ze sposobami dbania o zęby, zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli zębów. Mamy nadzieję, że od tej pory już żaden z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o zęby zapamięta na zawsze.

      Bardzo dziękujemy pani doktor Katarzynie Minior za przyjęcie naszego zaproszenia i profesjonalny sposób przeprowadzenia pogadanki w naszej grupie.

Autor: Aleksandra Cugowska

zdjęcia

22 listopada 2018 r.

MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ

     W dniu 22 listopada 2018 r. na scenie Domu Kultury w Opatowcu odbył się Międzypowiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej, który przygotowały nauczycielki języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu - Zofia Aleksandra Sobczyk i Izabela Włosowicz.

      Celem konkursu było: popularyzowanie języka angielskiego wśród uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych, nabywanie umiejętności wyrażania siebie przez występy na scenie, zachęcanie do tworzenia własnych interpretacji utworów śpiewanych przez znanych wykonawców, rozwijanie młodych talentów oraz integracja uczniów i nauczycieli.

     Realizacja konkursu była możliwa dzięki życzliwości i ogromnemu wsparciu Wójta Gminy Opatowiec Pana Sławomira Kowalczyka, który otwierając konkurs zwrócił się w serdecznych słowach do jego uczestników, życząc im powodzenia i podkreślając znaczenie znajomości języka angielskiego we współczesnym świecie.

     Słowa podziękowania od organizatorów konkursu należą się również Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu Pani Elżbiecie Szczęsnej-Kusak za umożliwienie przeprowadzenia konkursu, za życzliwość i wyrozumiałość w trakcie podejmowanych działań. Występy młodych artystów nie miałyby tak profesjonalnej oprawy, gdyby nie gościnność Pani Dyrektor Beaty Adamczyk, która udostępniła scenę Instytucji Kultury w Opatowcu.  

Realizację tego przedsięwzięcia wsparły finansowo i rzeczowo także następujące firmy:

- Wydawnictwo Express Publishing,

- Firma Expert, Pana Wojciecha Baziuka z Buska-Zdroju,

- Delikatesy Opatowiec, Państwa Anny i Marka Krawczyków,

- Zajazd Wiśniewscy, Państwa Barbary i Stanisława Wiśniewskich,

- Piekarnia Opatowiec, Pana Mariusza Rutkowskiego.

Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęły:

- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju,

- Zespół Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Stopnicy,

- Szkoła Muzyczna I Stopnia w Koszycach,

- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu.

W trakcie występów ze sceny popłynęły evergreeny wielkich gwiazd światowej piosenki anglojęzycznej - Elvisa Presleya, Franka Sinatry, Leonarda Cohena, Katie Melua.

     Konkurs uświetniły swoim mini recitalem absolwentki gimnazjum w Opatowcu, Emilia Kozioł i Nikola Wróbel, odnoszące spektakularne sukcesy w licznych konkursach krajowych i międzynarodowych. Opiekunem muzycznym obu wokalistek jest Pan Wiesław Tomal.

Jury w składzie:

- Pani Elżbieta Szczęsna-Kusak - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu,

-  Pani Beata Adamczyk - Dyrektor Instytucji Kultury w Opatowcu,

- Pani Agnieszka Boduszek - nauczycielka języka angielskiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju,

- Pani Marta Ciesielska - nauczycielka muzyki ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Koszycach

 - Pan Jarosław Naporowski - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatowcu,

- Pan Wiesław Tomal - nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Opatowcu,

… miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszyscy wykonawcy prezentowali wysoki poziom, a wykonywane przez nich utwory wymagały dużych umiejętności wokalnych i wkładu pracy.

Po burzliwych obradach jury ogłosiło następujący werdykt:

I miejsce ex aequo: duet - Wiktoria Piotrowska i Karolina Gajos ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, którym towarzyszyła para taneczna - Elżbieta Maskiera i Jakub Sztuk, przygotowani przez Panią Agnieszkę Boduszek oraz Nikola Kozioł ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu, przygotowana przez Pana Wiesława Tomala i Panią Zofię Sobczyk.

II miejsce ex aequo: Izabela Opioła i duet - Alicja Piorun i Bartosz Dybała, ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Koszycach, przygotowani przez Panią Martę Ciesielską.

III miejsce ex aequo: Maja Mazur i Krystian Bąk z Zespołu Szkół w Stopnicy, przygotowani przez Panią Anitę Brudek.

     Konkurs, prowadzony przez uczniów klasy III Gimnazjum w Opatowcu: Zuzannę Dudek, Klaudię Krawiec, Jakuba Kłosa i Wojciecha Rajczaka, przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze. Wszystkich wykonawców nagrodzono gromkimi brawami; nawiązaniu nowych przyjaźni sprzyjał wspólny poczęstunek i sesja zdjęciowa.

            Organizatorzy konkursu raz jeszcze dziękują Wszystkim Osobom, które wsparły przygotowania do Konkursu.

autor: Zofia Aleksandra Sobczyk

zdjęcia

16 listopada 2018 r.

XI OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIOSENKI POETYCKIEJ

16 listopada w Busku – Zdroju odbył się XI Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej „Bogdan Olewicz 2018”. Również w tym roku wzięli udział w kolejnym Turnieju uczniowie z grupy wokalnej prowadzonej przez Wiesława Tomala. Natalia Wróbel wykonała piosenkę pt.”Spocząć”. Była najmłodszą uczestniczką Turnieju. Nikola Kozioł z Emilią Kozioł wystąpiły z piosenką pt.”A kto się kocha w tobie”. Siostry zajęły II miejsce. Najwyższe podium -  I miejsce  zdobyła Nikola Wróbel – nasza absolwentka. Nikola wspaniale wykonała piosenkę pt.”Tylko mnie poproś do tańca”.  Po zakończonym Turnieju uczennice i ich opiekun muzyczny otrzymali bardzo dużo gratulacji. Pan Olewicz – przewodniczący jury był pod ogromnym wrażeniem umiejętności wokalistek z Opatowca.

autor: Wiesław Tomal

 

11 listopada 2018 r.

100. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. To patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości. W tym niezwykłym dniu odbyły się w Opatowcu obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy  Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w odpowiedzi na zaproszenie Minister Edukacji Narodowej – pani Anny Zalewskiej już w piątek 9 listopada o godz. 11.11 przyłączyli się do ”Bicia Rekordu dla Niepodległej” odśpiewując wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”.  

 11 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Swoją obecnością w tak ważnym dniu zaszczycili nas: Wójt Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk, Radny Powiatu Kazimierza Wielka - Michał  Szczerba, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły „Wojnara” w Krzczonowie - Tomasz Paluch, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Jarosław Naporowski, Dyrektor Instytucji Kultury - Beata Adamczyk, Radni Gminy Opatowiec, Sołtysi, emerytowani nauczyciele, a także liczni mieszkańcy gminy.

Na wstępie pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna - Kusak z wielką radością przywitała wszystkich zgromadzonych, a następnie wprowadzone zostały  sztandary - Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz  Związku Harcerstwa Polskiego im. Lucjana Skrzyńskiego w Opatowcu. Wszyscy przybyli na tę uroczystość z wielką powagą  i dumą odśpiewali wspólnie hymn narodowy. Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna pt. „Pociąg do wolności”, przygotowana przez młodzież pod kierunkiem: p. Anny Kaczmarczyk, p. Ewy Gajdy, p. Wiesława Tomala i p. Małgorzaty Żydowskiej. Podczas występu nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych przekazanych przez młodych aktorów. Wszystko po to, aby przedstawić tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności po 123 latach niewoli. Na twarzach widzów nieprzerwanie dostrzec można było zainteresowanie treścią przygotowanej inscenizacji słowno-muzycznej. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenia miały okazję uświadomić sobie, że Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę.  

Na zakończenie części artystycznej dzieci i młodzież z Kółka Teatralnego prowadzonego przez  p. Katarzynę Szczerbę z dumą i powagą zatańczyli Poloneza.

Następnie w biało-czerwonym korowodzie wszyscy uczestnicy tego wydarzenia przemaszerowali do kościoła parafialnego św. Jakuba Apostoła w Opatowcu. Uroczysta Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem ks. Proboszcza Ireneusza Zycha rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztów Sztandarowych: jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Opatowiec, Związku Harcerstwa Polskiego im. Lucjana Skrzyńskiego z Opatowca, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły „Wojnara” w Krzczonowie.W czasie homilii odczytany został list Episkopatu Polski na 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po uroczystej Eucharystii uczestnicy wydarzenia, na czele których stanęły Poczty Sztandarowe, władze samorządowe oraz harcerze  w pochodzie ku czci Niepodległej przeszli przy dźwiękach orkiestry dętej z Kociny pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Najmłodsi uczestnicy dziarsko trzymali w swych dłoniach flagę państwową długości 10 metrów, przygotowaną przez dzieci z oddziału „Zero” Szkoły Podstawowej w Opatowcu. We wspólnej modlitwie za zmarłych oddano hołd wszystkim, którzy polegli w walce o odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Opatowiec -  Sławomir Kowalczyk, który przypomniał, że Niepodległość odzyskana 100 lat temu nie jest nam dana raz na zawsze i wymaga ona od każdego pokolenia Polaków troski o Ojczyznę. Okres niewoli, który przyniósł tak wiele bolesnych doświadczeń, okazał się ostatecznie czasem próby, z którego nasi przodkowie wyszli odnowieni, umocnieni, przejmując odpowiedzialność za losy Ojczyzny. Wójt Gminy podkreślił, że tego dnia tak ważne jest wspólne uczczenie pamięci wszystkich tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Następnie przedstawiciele delegacji z różnych środowisk gminy złożyli pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego biało - czerwone wiązanki i zapalili znicze, oddając cześć i hołd bohaterom walczącym o Niepodległość. Na zakończenie uroczystości orkiestra dęta z Kociny odegrała kilka patriotycznych utworów. Harcerze z 14. Wielopoziomowej Buskiej Drużyny Harcerskiej im. Lucjana Skrzyńskiego działającej przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przygotowani przez p. Alicję Witkoś – Kłos i p. Annę Kaczmarczyk wspólnie ze zgromadzonymi mieszkańcami z wielkim entuzjazmem wyśpiewali pieśni, które w czasie zmagań wojennych zagrzewały Polaków do walki i radowały ich serca. Na zakończenie pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna – Kusak podziękowała wszystkim uczestnikom tego wydarzenia za tak liczne przybycie i wspólne, radosne świętowanie tak ważnego dla naszego kraju dnia.  Następnie grupa harcerzy udała się  na cmentarz wojenny z I wojny światowej, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty.

autor: Małgorzata Żydowska

zdjęcia

 

8 listopada 2018 r. 

WYCIECZKA DO KRAKOWA

      W dniu 8 listopada 2018 r. uczniowie i uczennice klas I - IV Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu w ramach realizacji projektu „Tik? Tak!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałanie RPSW.08.03.03 Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK (projekty konkursowe) uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.

Pierwszym etapem tej podróży była wizyta  w  Muzeum  Inżynierii  Miejskiej. To tam dzieci obejrzały wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca” oraz mogły pobawić się w interaktywnym placu zabaw. Wystawa ,,Tramwaje na Wawrzyńca” to nie tylko wyjątkowe miejsce prezentacji. W ponad stuletniej hali pierwszej krakowskiej zajezdni tramwaju normalnotorowego, dzieci zobaczyły kilkanaście czynnych, historycznych wagonów tramwajowych, należących do MPK Kraków i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Zbiór ten jest obecnie największym i najbardziej reprezentatywnym spośród wszystkich polskich kolekcji zabytkowego taboru. Wszystkie pojazdy udostępnione zwiedzającym, zostały pieczołowicie odrestaurowane i w pełni odzwierciedlają stan z lat normalnej eksploatacji.
Wśród najcenniejsze eksponatów należy wyróżnić :

-  wagon silnikowy SN1 z 1912 roku, należący do pierwszego typu tramwajów normalnotorowych eksploatowanych w Krakowie

-  wagon silnikowy SN4 z 1910 roku, sprowadzony do Krakowa w 1941 roku i pochodzący z Eberswalde, w którym zlikwidowano komunikację tramwajową.

-  unikalną lokomotywę tramwajową BT1 z 1921 roku, pochodząca z Wrocławia, gdzie wykorzystywana była do przetaczania towarowych wagonów kolejowych po sieci tramwajowej

-  wagon doczepny PN3 z 1909 roku, jeden z 20 sprowadzonych do Krakowa w 1941 roku z Norymbergi

- wagon silnikowy Ring z 1930 roku, pochodzący z Gdańska, jeden z 2 zachowanych egzemplarzy

- wagon silnikowy SN2 z 1938 roku, jedyny zachowany egzemplarz ostatniego typu wagonów tramwajowych dostarczonych do Krakowa przed wybuchem II wojny światowej. 

Drugim etapem wycieczki były warsztaty z robotyki realizowane przez Centrum Kreatywnych Technologii na Politechnice Krakowskiej. Automatyka i robotyka to bardzo dynamicznie rozwijające się dyscypliny w dziedzinie nauk technicznych,  dlatego umiejętność programowania i kodowania  jest bardzo potrzebna dzieciom już od najmłodszych lat.  Zajęcia realizowane w Centrum Kreatywnych Technologii w ramach projektu „Tik? Tak!” dały naszym uczniom i uczennicom możliwość edukacji poprzez zabawę, co im się bardzo podobało.  Dzieci podczas wycieczki brały udział w zajęciach praktycznych, które prowadzili profesjonalni programiści. W czasie ich trwania wszyscy byli bardzo zaangażowani, a podczas pracy z kolorowymi zestawami LEGO WeDo, każdy indywidualnie mógł stworzyć robota ,,Kręciołka" i w dowolny sposób go zaprogramować. Budowanie robota z edukacyjnym zestawem LEGO Mindstorms bardzo przybliżyło dzieciom świat programowania i pomogło w realizacji własnych pomysłów. 

Pobyt w Krakowie zakończył się wspólnym posiłkiem. Po skosztowaniu przygotowanych smakołyków i odebraniu niespodzianek wszyscy uczniowie i ich opiekunowie w świetnych humorach wrócili do swoich domów.

autor: Kinga Maj

zdjęcia

6 listopada 2018 r.

Konkurs w Koszycach

 

Tegoroczny Konkurs Poetycko – Muzyczny w Koszycach odbył się 06.11.2018r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Bartosz Nowak i Gabriela Popiel. W tym roku Jury nie przyznawało żadnych miejsc z racji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wyróżnienie otrzymał Bartosz Nowak. Jury postanowiło jednak nagrodzić osoby najlepsze szczególnym wyróżnieniem. W gronie najlepszych znalazła się Gabrysia Popiel. Odbiór nagród i dyplomów nastąpił  25 listopada o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Koszyckiej, podczas Koncertu Laureatów. Uczniów przygotował W.Tomal.

autor: Wiesław Tomal