GRUDZIEŃ

21 grudnia 2018 r.

JASEŁKA

      Tradycją naszej szkoły są coroczne JASEŁKA, nie inaczej było i w tym roku. Uczniowie, przygotowani przez Panią Lucynę Wieczorek, Pana Wiesława Tomala i Panią Zofię Sobczyk, wystąpili w widowisku słowno-muzycznym w piątek, 21 grudnia 2018 roku o godzinie 10.00 przed zaproszonymi gośćmi, wśród których byli: Wójt Gminy Opatowiec Pan Sławomir Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy Opatowiec Pan Henryk Kryca, Dyrektor Instytucji Kultury Pani Beata Adamczyk, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pan Jarosław Naporowski, Ksiądz Proboszcz Parafii w Opatowcu Ireneusz Zych, Ksiądz Proboszcz Parafii w Rogowie Adam Dziadek, a także Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz pozostali uczniowie naszej szkoły i ich rodzice.

      W tym roku nasze jasełka rozpoczęły się inaczej niż zwykle - zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu wnieśli do Szopki Światełko Betlejemskie, którego obecność wzbudziła w nas wiarę, nadzieję i miłość, a piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O wrażenia artystyczne zadbali zdolni aktorzy i wokaliści.

      Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa, szukających miejsca schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Do nich i małego Jezuska przybyli pasterze oraz trzej mędrcy, którzy złożyli Dzieciątku pokłon i dary. Całość przedstawienia, pokazująca scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie. Pięknie zaaranżowane przez pana Wiesława Tomala kolędy i pastorałki, w wykonaniu młodych solistów wzruszyły publiczność do łez.

      Wszyscy młodzi artyści mieli możliwość nie tylko zaprezentowania swoich talentów, ale również wspólnego kultywowania tradycjii zwyczajów bożonarodzeniowych. Zwieńczeniem Jasełek było odśpiewanie przez wszystkich zgromadzonych kolędy ,,Wśród nocnej ciszy’’. 

      Na zakończenie Pani dyrektor wyraziła również wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację przedstawienia bożonarodzeniowego. Podziękowania skierowała do artystów i opiekunów, a także rodziców.  

      Po przedstawieniu Pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia, następnie zaproszeni goście obdarowani zostali symbolicznymi upominkami. W tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.

      Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu strojów dla dzieci.

Autor: Lucyna Wieczorek

zdjęcia

 

22 grudnia 2019r

 

WIGILIE KLASOWE W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W OPATOWCU

22 grudnia odbyły się w naszej szkole ” Klasowe Wigilie” . Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Potem śpiewaliśmy kolędy i raczyliśmy się łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców. Wszystkim  smakowały przygotowane pyszności. ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

autor: Kinga Maj

 

 

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W ZERÓWCE

      Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla nas Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów jest bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. Co roku baśniowo przystrojona choinka, suto zastawiony stół, w tle przepiękne polskie kolędy tworzą swój niepowtarzalny klimat. To naprawdę wspaniałe chwile, które po latach stają się cennym wspomnieniem.

      Najstarsze przedszkolaki z oddziału Zero już od 4 grudnia przygotowywały się do tych magicznych Świąt. W tym dniu pięknie wystrojeni udali się do Filharmonii Świętokrzyskiej na mikołajkowe przedstawienie pt.„Jak Antoś został królewskim muzykantem”. Bohaterem spotkania był akordeonista Antoś, który przekonał się, że talent to nie jedyny warunek sukcesu w Królestwie Muzyki. Przepiękne dźwięki płynące ze sceny wprowadziły dzieci w świat muzyki klasycznej.

      Kolejne grudniowe wydarzenie, długo oczekiwane przez każde dziecko, to wizyta Świętego Mikołaja, który wraz ze swoim Asystentem przybył do naszej szkoły. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie.

      Punktem kulminacyjnym przedświątecznych spotkań były Jasełka. 20 grudnia do naszego przedszkola zawitali wszyscy Rodzice, aby obejrzeć przygotowane przez swoje pociechy przedstawienie opowiadające o narodzinach Jezusa. Tym razem większość dialogów była okraszona odrobiną humoru, ale między wierszami zawarta była głęboka refleksja i emocje.  Zabawne sceny stanowiły swego rodzaju ozdobniki, które zyskały sympatię dorosłej publiczności. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a przedszkolaki swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... Piękny śpiew pastorałek i świątecznych piosenek uświadomił wszystkim i  przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.

      Po występie głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Szczęsna Kusak, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia oraz pogratulowała Rodzicom występu Ich dzieci.

Autor: Katarzyna Szczerba

zdjęcia

19 grudnia 2018 r.

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE W PRZEDSZKOLU

     Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa.
       W dniu 19 grudnia 2018 r. w świąteczny nastrój po raz kolejny wprowadziły swoich bliskich starsze przedszkolaki. W pięknej scenografii, w miłej, rodzinnej atmosferze dzieci wspaniale wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzały swoje role, prezentowały umiejętności recytatorskie i wokalne. Po występie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowcu - Pani Elżbieta Szczęsna-Kusak - podziękowała małym artystom za odwagę i była pełna zachwytu dla ich umiejętności. Następnie złożyła  świąteczne życzenia wszystkim gościom oraz tradycyjnie nagrodziła aktorów słodkimi upominkami.  
      Na zakończenie spotkania dzieci obdarowały najbliższych upominkami, które wcześniej przygotowały z pomocą wychowawczyni.
       Występ w wykonaniu najmłodszych wprowadził zaproszonych gości w prawdziwie świąteczny nastrój i uświadomił, dlaczego co roku z niecierpliwością czekamy właśnie na te Święta.

Autor: Ewa Cabaj

zdjęcia
 

17 grudnia 2018r.
 

,,PAPIEROWY ŁAŃCUCH  DLA DZIECI Z DYSTROFIĄ MIĘŚNIOWĄ"


            Na przełomie listopada i grudnia 2018r. wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz cały oddział przedszkolny przyłączyli się do akcji  bicia rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru dla dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB organizowaną przez Stowarzyszenie Pro Salute.

Działania Stowarzyszenia ukierunkowane są na pomoc 30 dzieciom z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB. Pozyskiwane fundusze przekazywane są na ich terapię i rehabilitację, która nie jest refundowana przez NFZ, a musi trwać do końca ich życia.

Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne – ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki.


Nasza szkolna akcja trwała kilka tygodni, w tym czasie udało nam się wykonać 600 metrów łańcucha. Mamy nadzieję, że choć w małej części pomożemy naszym chorym kolegom, za których mocno trzymamy kciuki i życzymy wszystkiego najlepszego.

autor: Kinga Maj

zdjęcia

Radio Kielce

Echo Dnia

 

11 grudnia 2018r.

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

ORAZ ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI PATRIOTYCZNEJ

 

    W mijającym roku obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jubileusz stulecia to doskonała okazja, by przypominać młodemu pokoleniu, jak wiele jest powodów do dumy z własnej ojczyzny. Kampania „Dumni z Polski” to ogólnopolska inicjatywa podjęta z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Włączyły się w nią gminy i powiaty w całym kraju. Również w naszej Gminie odbyło się wiele imprez i uroczystości uświetniających to ważne dla Polaków wydarzenie. Ostatnim takim działaniem w naszej szkole był Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej, który odbył się w listopadzie. Zorganizowały go nauczycielki języka polskiego – Ewa Gajda i Małgorzata Żydowska. Po eliminacjach klasowych do etapu szkolnego zakwalifikowano 42 uczestników z klas I – VIII oraz III gimnazjalnej.

    Ogłoszenie wyników Konkursu miało miejsce 11 grudnia  2018 r. w Dniu Patrona Szkoły. Uroczystość  poświęcona wybitnemu Polakowi i wzorowi patrioty – Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – była doskonałą okazją do podsumowania konkursu, wręczenia nagród oraz zaprezentowania utworów poetyckich przez laureatów. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy kampanii „Dumni z Polski” oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. Pomagali je wręczać zaproszeni goście: Wójt Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk, Dyrektor Instytucji Kultury - Beata Adamczyk oraz przedstawiciele Rady Rodziców – Anna Salamon, Anna Kowalczyk oraz Sylwia Bomba. Wszyscy uczestnicy konkursu, którym nie udało się znaleźć w gronie laureatów, również otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki z logo kampanii „Dumni z Polski”.

Jury przyznało nagrody i wyróżnienia 24 recytatorom w trzech kategoriach wiekowych.

Klasy I – III

I miejsce ex aequo - Luiza Wróbel, Magdalena Cugowska

II miejsce ex aequo - Paulina Zbertek, Jakub Bomba

III miejsce ex aequo - Nicola Kłos, Filip Teter

Wyróżnienia: Emilia Pietrzyk, Maja Markuszewska, Michał Porębski

Klasy IV – VI

I miejsce - Gabriela Popiel

II miejsce ex aequo - Julia Bąk, Karolina Krzak

III miejsce - Sebastian Widłak

Wyróżnienia: Patrycja Mazurek, Natalia Wróbel

Klasy VII, VIII i III G

I miejsce - Karolina Idziak

II miejsce ex aequo - Nikola Kozioł, Paulina Pietrzyk

III miejsce ex aequo - Emilia Cugowska, Izabela Dybek

Wyróżnienia: Małgorzata Kowalczyk, Julia Jabłońska, Kacper Bartoszek, Dawid Majka

    W dalszej części uroczystości zebrani mogli wysłuchać wspaniałych recytacji różnorodnych utworów patriotycznych, pochodzących z różnych epok i potwierdzających, że „patriotyzm niejedno ma imię”. Laureaci zaprezentowali wiersze poważne, refleksyjne, wzruszające, ale też humorystyczne, wkładając w prezentację wiele serca i emocji, za co zostali nagrodzeni brawami. W części koncertowej wystąpili także wokaliści: Gabriela Popiel, Natalia Wróbel, Nikola Kozioł oraz Bartosz Nowak. Im również publiczność nie szczędziła braw za piękne i wzruszające wykonanie utworów o tematyce patriotycznej.

    Na zakończenie uroczystości Dyrektor Elżbieta Szczęsna – Kusak jeszcze raz pogratulowała zwycięzcom oraz podziękowała wszystkim za to wyjątkowe spotkanie. Szczególnie serdeczne słowa podziękowań skierowała do mieszkanki Opatowca, pani Leokadii Witkoś, która jest świadkiem historii oraz aktywną uczestniczką ważnych uroczystości patriotycznych.

Dzień Patrona Szkoły przygotowali: Ewa Gajda, Izabela Włosowicz, Wiesław Tomal.

autor: Ewa Gajda

zdjęcia

 

06 grudnia 2018 r.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE

6 grudnia naszą szkołę odwiedził długo oczekiwany gość . Tego dnia grzeczne dzieci z klasy I, II i III oraz wszystkie przedszkolaki zgromadziły się na świetlicy szkolnej. Tam gorąco powitały Świętego Mikołaja, dla którego przygotowały piosenki i wiersze.  Przy ubranej choince Miły Gość razem ze swoim asystentem rozdał dzieciom prezenty a wiadomo nie od dziś, że aby taki prezent otrzymać trzeba być przez cały rok grzecznym.

Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne z Mikołajem zdjęcia i zaprosili go do odwiedzin za rok. Był to dzień pełen radości i uśmiechów. Mikołajowi zaś gorąco dziękujemy za wszystkie prezenty!

autor: Kinga Maj

zdjęcia

4 grudnia 2018 r.

PRZEDSZKOLAKI W FILHARMONII

      4 grudnia 2018r. wszystkie grupy z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Celem naszej podróży była ilustrowana muzyką opowieść o Krainie Muzyki pt.„Jak Antoś został królewskim muzykiem”. Bohaterem spotkania z poddanymi Króla Symfoniusza był akordeonista Antoś, który przekonał się, że talent to nie jedyny warunek sukcesu w Królestwie Muzyki. Śledząc przygody chłopca w muzycznych stolicach Europy dowiedzieliśmy się, co trzeba zrobić i co umieć, by zasłużyć na miano królewskiego muzyka. Spotkanie z Filharmonią wzbogaciło doświadczenia przedszkolaków, które na długo pozostaną w ich pamięci. Wszyscy zadowoleni i radośni powrócili do przedszkola.

autor: Ewa Cabaj

zdjęcia