KWIECIEŃ
26 kwietnia 2019 r.
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI
ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA
W piątek 26 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie szkoły podstawowej przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenie. Każdy uczeń biorący udział w uroczystym apelu niósł biało-czerwoną flagę. Na wstępie pani dyrektor przywitała wszystkich zebranych uczniów i nauczycieli. Część artystyczną przedstawili uczniowie z klasy I, IV i VIII. Młodzi artyści ubrani w stroje krakowskie zaprezentowali program artystyczny zatytułowany ,,Witaj Maj, Trzeci Maj’’. Podczas uroczystości zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja.
Występ wzbogacony był pięknym śpiewem młodych artystów przygotowanych przez pana Wiesława Tomala, którzy zaśpiewali wzruszające pieśni patriotyczne:
,,Maszeruje Maj’’, ,,Płynie Wisła, płynie’’, „Witaj majowa Jutrzenko”, ,,Jak długo w sercach naszych”. Wszystkie pieśni były tematycznie związane ze Świętami Majowymi. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła i hymnu. Podsumowaniem całej uroczystości był wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.
Uroczysty apel zakończył się rozdaniem nagród dla laureatów konkursu na Najładniejszą Palmę Wielkanocną.
Całą uroczystość przygotowali: pani Lucyna Wieczorek i pan Wiesław Tomal.
Autor: Lucyna Wieczorek
25 kwietnia 2019r.
WYCIECZKA KL.V DO OGRODU BOTANICZNEGO
W dniu 25 kwietnia 2019 roku uczniowie i uczennice klasy piątej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie, gdzie poznali prezentację najważniejszych kolekcji Ogrodu oraz zagadnień z biologii i ekologii roślin. Ogród posiada 8 tysięcy gatunków i odmian roślin zgrupowanych w kilku działach. Do najważniejszych należą działy: systematyki roślin, roślin chronionych i zagrożonych, genetyki i zmienności, flory polskiej, ekologii kwiatów morfologiczno-biologiczny, roślin leczniczych i użytkowych, arboretum oraz alpinaria: geograficzne i ozdobne. Ogród posiada trzy kompleksy szklarniowe: Victorię, Jubileuszową i Holenderkę. Na terenie Ogrodu Botanicznego UJ znajduje się 11 pomników przyrody. Najstarszym i największym jest dąb szypułkowy tzw. „ dąb Jagielloński”, którego wiek szacuje się na około 250 lat. Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć ciekawy gatunek, którym jest metasekwoja chińska, uznana za wymarłą i ponownie odkrytą w 1941 r. Uczniowie poznali również dwa najstarsze pomniki przyrody, którymi są miłorzęby dwuklapowe.
autor: Monika Kościółek
13 kwietnia 2019r.
WIELKI FINAŁ KONKURSU
,, FABRYKA PISANEK "
W CENTRUM SERENADA W KRAKOWIE
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiegow Opatowcu w marcu przystąpiła do eliminacji małopolskiego konkursu,,Fabryki Pisanek" organizowanego przez centrum handlowe Serenada w Krakowie. Pierwszym jego etapem było wykonanie makiety pisanki wielkanocnej i złożenie jej do kapituły konkursowej której zadaniem było wyłonienie finalistów. Wszystkich prac do jury złożonego z krakowskich plastyków oraz dyrekcji Serenady złożono ponad 100. Po tygodniu kapituła konkursowa ogłosiła listę 20 finalistów, wśród nich znalazła się nasza szkoła. Kolejnym etapem konkursu było wykonanie 2 metrowej pisanki w Centrum Serenady. Dziesięcioosobowa drużyna uczniów pod kierunkiem nauczycielek Katarzyny Szczerby oraz Kingi Maj tworzyły pisankę w kształcie ,,Wielkanocnego Bociana". Następnie pisanki zostały zaprezentowane przez organizatorów w Krakowie, gdzie można było oddawać głosy na tą która się najbardziej podobała. Podczas prezentacji pisanek zadaniem każdej szkoły było wypromowanie własnej pracy. I tutaj zaangażowanie władz miasta, rodziców oraz lokalnych przedsiębiorców przeszło najśmielsze oczekiwania wszystkich. Na prezentację szkoły burmistrz miasta i gminy Opatowiec pan Sławomir Kowalczyk zakupił całej drużynie jednakowe koszulki i czapeczki z logo Opatowca. Piekarnia Rutkowski przekazała 100 babeczek wielkanocnych. Rodzice upiekli około 200 babeczek wielkanocnych, własnoręcznie wykonali 200 kolorowych pisanek, kilkanaście palm i kolorowych zajączków. Wszystkie wymienione prezenty zostały wręczone klientom głosującym na naszą pisankę. Oprócz głosowania w Serenadzie trwało głosowanie internetowe. Nasza drużyna otrzymała w nim 3600 głosów co dało jej zwycięstwo i nagrodę internautów.
W dniu 13 kwietnia 2019r. uczniowie wraz z nauczycielami z rąk dyrektora SERENADY pana Marka Ciszewskiego podczas uroczystej gali odebrali cenną nagrodę dla szkoły jaką było WYPOSAŻENIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ oraz upominki dla każdego członka drużyny. Sukces naszych uczniów nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie wielu przyjaciół z Polski i zagranicy za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
autor: Kinga Maj
09 kwietnia2019r.
Rozstrzygnięcie Konkursu Na Palmę Wielkanocną
Konkurs na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną"cieszył się jak co roku ogromnym zainteresowaniem.
Jury wybrało najpiękniejsze palmy.
Komisja dokonała oceny palm w dwóch kategoriach: przedszkola, klasy I-III, klasy
IV- VIII szkoły podstawowej. Wszystkie palmy były niezwykle ciekawe, wykonane z wielką starannością różnorodnymi technikami spełniające kryteria regulaminu konkursu.
Po burzliwych obradach komisji udało się wyłonić zwycięzców.
Laureatami konkursu zostali:
KATEGORIA PRZEDSZKOLAKI
1. Jakub Tomal gr. 2- I MIEJSCE
2. Aleksander Popiel gr.2, Oliwier Klęk gr.2 - II MIEJSCE
3. Igor Cieloch gr. 2- III MIEJSCE
KATEGORIA I-III, IV-VIII
1. Gabriela Popiel kl. IV - I MIEJSCE
2. Krzysztof Pudo kl. I, Weronika Pudo kl. II - II MIEJSCE
3. Bartek Nowak kl. V - III MIEJSCE
autor: Lucyna Wieczorek
4 kwietnia 2019 r.
LAUREAT KONKURSU Z CHEMII
W dniu 4 kwietnia 2019 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2018/2019. Na uroczystości tej pamiątkowy medal oraz dyplom Laureata XVI Wojewódzkiego Konkursu z Chemii dla uczniów klas trzecich gimnazjów odebrał Norbert Augustyn - uczeń klasy III gimnazjum. Serdecznie gratulujemy Norbertowi wielkiego sukcesu i życzymy wytrwałości w dalszym rozwijaniu swojej pasji.