KWIECIEŃ

26 kwietnia 2019 r.

UROCZYSTY APEL Z OKAZJI
ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA

      W piątek 26 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Uczniowie szkoły podstawowej przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenie. Każdy uczeń biorący udział w uroczystym apelu niósł biało-czerwoną flagę. Na wstępie pani dyrektor przywitała wszystkich zebranych uczniów i nauczycieli. Część artystyczną przedstawili uczniowie z klasy I, IV i VIII. Młodzi artyści ubrani w stroje krakowskie zaprezentowali program artystyczny zatytułowany ,,Witaj Maj, Trzeci Maj’’. Podczas uroczystości zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja.

      Występ wzbogacony był pięknym śpiewem młodych artystów przygotowanych przez pana Wiesława Tomala, którzy zaśpiewali wzruszające pieśni patriotyczne:
,,Maszeruje Maj’’, ,,Płynie Wisła, płynie’’, „Witaj majowa Jutrzenko”, ,,Jak długo w sercach naszych”. Wszystkie pieśni były  tematycznie związane ze Świętami Majowymi. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła i hymnu. Podsumowaniem całej uroczystości był  wiersz Wisławy Szymborskiej  „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.

      Uroczysty apel zakończył się rozdaniem nagród dla laureatów  konkursu na Najładniejszą Palmę Wielkanocną.

Całą uroczystość przygotowali: pani Lucyna Wieczorek i pan Wiesław Tomal.

Autor: Lucyna Wieczorek

zdjęcia

25 kwietnia 2019r.

WYCIECZKA KL.V DO OGRODU BOTANICZNEGO

W dniu 25 kwietnia 2019 roku uczniowie i uczennice klasy piątej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie, gdzie poznali prezentację najważniejszych kolekcji Ogrodu oraz zagadnień z biologii i ekologii roślin. Ogród posiada 8 tysięcy gatunków i odmian roślin zgrupowanych w kilku działach. Do najważniejszych należą działy: systematyki roślin, roślin chronionych i zagrożonych, genetyki i zmienności, flory polskiej, ekologii kwiatów morfologiczno-biologiczny, roślin leczniczych i użytkowych, arboretum oraz alpinaria: geograficzne i ozdobne. Ogród posiada trzy kompleksy szklarniowe: Victorię, Jubileuszową i Holenderkę. Na terenie Ogrodu Botanicznego UJ znajduje się 11 pomników przyrody. Najstarszym i największym jest dąb szypułkowy tzw. „ dąb Jagielloński”, którego wiek szacuje się na około 250 lat. Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć ciekawy gatunek, którym jest metasekwoja chińska, uznana za wymarłą i ponownie odkrytą w 1941 r. Uczniowie poznali również dwa najstarsze pomniki przyrody, którymi są miłorzęby dwuklapowe.

autor: Monika Kościółek

zdjęcia

 

13 kwietnia 2019r.

WIELKI FINAŁ  KONKURSU
,, FABRYKA PISANEK "
W CENTRUM SERENADA W KRAKOWIE

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiegow Opatowcu w marcu przystąpiła do eliminacji małopolskiego konkursu,,Fabryki Pisanek"  organizowanego przez centrum handlowe Serenada w Krakowie. Pierwszym jego etapem było wykonanie makiety pisanki wielkanocnej i złożenie jej do kapituły konkursowej której zadaniem było wyłonienie finalistów. Wszystkich prac do jury złożonego z krakowskich plastyków oraz dyrekcji Serenady złożono ponad 100. Po tygodniu kapituła konkursowa ogłosiła listę 20 finalistów, wśród nich znalazła się nasza szkoła. Kolejnym etapem konkursu było wykonanie 2 metrowej pisanki w Centrum Serenady.  Dziesięcioosobowa drużyna uczniów pod kierunkiem nauczycielek Katarzyny Szczerby oraz Kingi Maj tworzyły pisankę w kształcie ,,Wielkanocnego Bociana". Następnie  pisanki zostały zaprezentowane  przez organizatorów w Krakowie, gdzie można było oddawać głosy na tą która się najbardziej podobała. Podczas prezentacji pisanek zadaniem każdej szkoły było  wypromowanie własnej pracy. I tutaj zaangażowanie władz miasta, rodziców oraz lokalnych przedsiębiorców  przeszło najśmielsze oczekiwania wszystkich. Na prezentację  szkoły burmistrz miasta i gminy Opatowiec pan Sławomir Kowalczyk zakupił całej drużynie  jednakowe koszulki i czapeczki z logo Opatowca. Piekarnia Rutkowski przekazała 100 babeczek wielkanocnych.  Rodzice upiekli około 200 babeczek wielkanocnych,  własnoręcznie wykonali 200 kolorowych pisanek, kilkanaście palm i kolorowych zajączków. Wszystkie wymienione prezenty zostały wręczone  klientom głosującym  na naszą pisankę. Oprócz głosowania w Serenadzie trwało głosowanie internetowe. Nasza  drużyna otrzymała w nim 3600 głosów co dało jej zwycięstwo i nagrodę internautów.
W dniu 13 kwietnia 2019r. uczniowie wraz z nauczycielami  z rąk dyrektora SERENADY pana Marka Ciszewskiego podczas uroczystej gali odebrali cenną nagrodę dla szkoły jaką było WYPOSAŻENIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ oraz upominki dla każdego członka drużyny. Sukces naszych uczniów nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie  wielu przyjaciół z Polski i zagranicy za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

autor: Kinga Maj

zdjęcia

09 kwietnia2019r.

 

Rozstrzygnięcie Konkursu Na Palmę Wielkanocną

Konkurs  na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną"cieszył się jak co roku ogromnym zainteresowaniem.

Jury wybrało najpiękniejsze palmy.

Komisja dokonała oceny palm w dwóch kategoriach: przedszkola, klasy I-III, klasy
IV-  VIII szkoły podstawowej. Wszystkie palmy były niezwykle ciekawe, wykonane z wielką starannością różnorodnymi technikami  spełniające kryteria regulaminu konkursu.
Po burzliwych obradach komisji udało się wyłonić zwycięzców.

 

Laureatami konkursu zostali:

 

KATEGORIA PRZEDSZKOLAKI

1. Jakub Tomal gr. 2- I MIEJSCE

2. Aleksander Popiel gr.2, Oliwier Klęk gr.2 - II MIEJSCE

3. Igor Cieloch gr. 2- III MIEJSCE

 

KATEGORIA I-III, IV-VIII

1. Gabriela Popiel kl. IV - I MIEJSCE

2. Krzysztof Pudo kl. I, Weronika  Pudo kl. II -  II MIEJSCE

3. Bartek Nowak kl. V - III MIEJSCE

autor: Lucyna Wieczorek

 

zdjęcia

 

4 kwietnia 2019 r. 

LAUREAT KONKURSU Z CHEMII

      W dniu 4 kwietnia 2019 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2018/2019. Na uroczystości tej pamiątkowy medal oraz dyplom Laureata  XVI Wojewódzkiego Konkursu z Chemii dla uczniów klas trzecich gimnazjów odebrał Norbert Augustyn - uczeń klasy III gimnazjum. Serdecznie gratulujemy Norbertowi wielkiego sukcesu i życzymy wytrwałości  w dalszym rozwijaniu swojej pasji. 

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wreczono-nagrody-laureatom-w-konkursach-przedmiotowych-w-swietokrzyskich-gimnazjach/ga/c1-14023433/zd/34897619

zdjęcia