MAJ

31 maja 2019 r.

DZIEŃ MATKI I DZIEŃ DZIECKA
W KLASIE II
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
 IM. MARSZŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W OPATOWCU

        W dniu 31 maja 2019r uczniowie klasy II wspólnie z wychowawczynią przygotowali dla swoich MAM wieczór pełen niespodzianek. W godzinach popołudniowych na szkolnej świetlicy dziewczęta  i chłopcy w odświętnych strojach zaprezentowali swoim mamom program artystyczny pt. ,,WSZYSTKO DLA MOJEJ MAMUSI". Na wstępie uczennice Paulina, Zuzia oraz Agnieszka pięknie zaśpiewały piosenkę Majki Jeżowskiej pt. ,,Na raz, na dwa". Następnie Maja, Patrycja, Weronika, Julia, Nina oraz Kuba, Patryk, Hubert, Hubert i Michał   ze wzruszeniem wyrecytowali wiersze dla najważniejszych osób tego wieczoru. Na sam koniec przy akompaniamencie Gabriela wszyscy wspólnie odśpiewali ,,Sto lat". Po gromkich brawach każde dziecko wręczyło swojej mamie własnoręcznie wykonane upominki.

Kolejnym punktem wspólnego spotkania była niespodzianka dla dzieci. Mamy przygotowały dla swoich pociech pyszny poczęstunek. Nie zabrakło smakowitych kiełbasek, lodów i bajecznie kolorowych ciast, a także  wspólnych gier i zabaw. Przy dźwiękach muzyki wszyscy doskonale bawili się do godzin wieczornych.

Ostatnim etapem wspólnego świętowania był nocny biwak. Uczniowie wspólnie ze swoją wychowawczynią z piosenką na ustach przeszli ulicami Opatowca na miejsce noclegu. Tam po wyczerpujący zabawach i bitwie na poduszki wszyscy zmęczeni zasnęli.

Następnego dnia  w świetnych humorach wrócili do swoich domów.

autor: Kinga Maj

zdjęcia

31 maja 2019 r.

WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY

     Po  Uroczystości I Komunii Świętej, dnia 31.05.2019 r. uczniowie klasy III wraz z rodzicami  i wychowawcą wzięli  udział w pielgrzymce do Częstochowy.

   Głównym celem tego wyjazdu było ukazanie uczniom jednego z najważniejszych miejsc Kultu Maryjnego i najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce, gdzie znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz wiele innych dzieł sztuki sakralnej, które stanowią w większości, dary wotywne wiernych.

    Dzieci uczestniczyły we Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej. Zgodnie z tradycją Jasnogórskich pielgrzymek wszyscy uczestnicy naszej grupy obeszli ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej na kolanach. Podczas marszu uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i modlitwą  uczestniczyli w jego przejściu.

      W czasie wolnym pielgrzymi zwiedzili  Muzeum, Salę rycerską oraz Bazylikę, a także dokonali zakupu pamiątek, które później zostały poświęcone.

     W drodze powrotnej odwiedziliśmy również ruiny zamku w Olsztynie. Dzieci były zachwycone panoramą i przepięknym widokiem. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

Autor: Lucyna Wieczorek

 
29 maja 2019 r.
 
WYCIECZKA KLASY 3 GIMNAZJUM DO KRAKOWA
 
      W dniu 29 maja 2019 r. klasa trzecia Gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu odwiedziła siedzibę Ośrodka TVP Kraków oraz Redakcję portalu internetowego Onet w Krakowie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy mediów. Za organizację wycieczki odpowiadały: wychowawczyni klasy trzeciej Zofia Sobczyk oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Elżbieta Szczęsna-Kusak.
      W siedzibie Telewizji młodzież miała okazję odwiedzenia studia, z którego nadawane są programy informacyjne, obserwując przy tym pracę twórców przekazu telewizyjnego. Zgłębiając tajniki telewizyjnego świata uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób montowany jest dźwięk i obraz. Poznali pracę dziennikarzy oraz ekipy technicznej. Dzięki gościnności pracowników portalu internetowego Onet młodzież poznała zasady funkcjonowania kolejnego rodzaju mass mediów. Po zwiedzeniu pomieszczeń redakcji uczniowie wzięli udział w niezwykle ciekawych warsztatach, których tematem było tworzenie stron, redagowanie i zamieszczania wiadomości. Przekazanie informacji dotyczących zagrożeń czyhających w świecie cyfrowym stało się jednym z najważniejszych walorów edukacyjnych zajęć, co zgodnie potwierdzają uczestnicy wycieczki. 
      Obydwóm wizytom towarzyszyła bardzo serdeczna atmosfera, a dla kilku uczniów wyjazd stał się inspiracją wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Wycieczka zaowocowała także nawiązaniem współpracy z dziennikarzami portalu Onet. Dzięki temu zaplanowana została w naszej szkole ich wizyta, połączona z warsztatami edukacyjnymi. 

 

OBÓZ NAUKOWY W WARSZAWIE

     W dniach 13-17 maja 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu uczestniczący w projekcie „TIK? TAK!” współfinansowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałanie RPSW.08.03.03 Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK (projekty konkursowe) uczestniczyli w obozie naukowym, który został dla niech zorganizowany w Warszawie.

     Najważniejszym punktem obozu naukowego były zajęcia z robotyki, które odbywały się w grupach dostosowanych do wieku, doświadczenia i poziomu umiejętności dzieci.  Wszystkie zajęcia miały charakter warsztatowy i odbywały się w trzech fazach: budowania, programowania i testowania, czyli zabawy z robotem. Warsztaty były tak zorganizowane, żeby każdy z uczestników czuł się komfortowo.

     W trakcie pięciodniowego pobytu w stolicy uczniowie z Opatowca odwiedzili też miejsce samodzielnego eksperymentowania naukowego, którym bez wątpienia jest Centrum Nauki Kopernik. Stamtąd - niczym nieskrępowani - wyruszyli w przestworza, by odnaleźć ślady choćby najmniejszych mikroorganizmów we Wszechświecie. Niestety, próba spotkania z kosmitami się nie powiodła. Jednakże wiara, że tam, gdzie jeszcze nie dotarliśmy żyje rozwinięta cywilizacja, która nasłuchuje dźwięków pochodzących z naszej planety została wzmocniona.

      Udział uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Obozie Naukowym w piastującej od ponad czterech stuleci godność stolicy - Warszawie był też okazją do poznania tego największego miasta w Polsce, które jest centrum wydarzeń gospodarczych, politycznych i kulturalnych. W trakcie pięciodniowego pobytu znalazł się czas, by pospacerować dumną Starówką i odwiedzić hipsterskie Powiśle. Na trasie zwiedzania nie mogło też zabraknąć trochę zapomnianego Mariensztatu, który przypomina rzymskie Zatybrze oraz Placu Defilad rozciągającego się w cieniu Pałacu Kultury i Nauki.

     Ogromne wrażenie na uczestnikach obozu naukowego zrobiła wizyta w Pałacu w Wilanowie, z pięknymi ogrodami i budowlami w parku. Urokliwe miejsce pamięci o Janie III, królu-wojowniku, który był jednocześnie wykształconym i zainteresowanym rozwojem nauki miłośnikiem ksiąg oraz obrazów, trudno się opuszczało. 

     W trakcie pobytu opatowieckiej młodzieży na obozie naukowym w stolicy, nie zabrakło też czasu na relaks - jednakże i on był związany z nauką. W Centrum Nauki Kopernik uczniowie i uczennice z Opatowca dowiedzieli się, że Ziemia jest jedynym miejscem w Układzie Słonecznym, gdzie woda występuje we wszystkich trzech stanach skupienia — ciekłym (przeważająca część), stałym i gazowym, więc w Parku Wodnym mieszczącym się na warszawskim Mokotowie postanowili empirycznie sprawdzić jak ich ciała będą się zachowywały w środowisku wodnym. Wniosek z przeprowadzonego doświadczenia był jeden: „było fantastycznie”. W późnych godzinach wieczornych uczniowie mieli też okazję do podziwiania przy Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP niezapomnianego widowiska będącego połączeniem wody i kolorowych świateł.

      Pobyt w stolicy zakończył się spacerem po letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, czyli Łazienkach Królewskich. Przy wejściu, do tego "najszczęśliwszego miejsca w Warszawie" uczniowie spotkali znajomą postać - Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pobyt na obozie naukowym na pewno na długo pozostanie wszystkim w pamięci.

zdjęcia

21 maja 2019 r.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

W dniu 21 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Krzczonowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny zorganizowany przez panią Małgorzatę Woźniak i panią Marię Pawłowską.  Patrycja Czekaj i Paulina Pietrzyk z klasy VIII, pod opieką pani Małgorzaty Żydowskiej, walczyły o tytuł „Mistrza Ortografii” w zmaganiach z uczniami ze szkół z Krzczonowa i Sokoliny. Dyktando dotyczące zakupów w galerii wzbudziło na twarzach uczestników olbrzymi uśmiech. Nasza uczennica Paulinka Pietrzyk zajęła w tym konkursie II miejsce. Na zakończenie Pan Dyrektor Tomasz Paluch wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i nagrody.

autor: Małgorzata Żydowska

 

18 maja 2019 r.

 KONKURSY

Uczennica Gabriela Popiel 14 maja wzięła udział w Konkursie poetycko – muzycznym poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej, Jacka Kaczmarskiego i Marka Grechuty zorganizowanym przez Uniwersytet Trzeciego Wieku i jako partner Muzeum Ziemi Koszyckiej w Koszycach. Wykonała utwór z repertuaru Jacka Kaczmarskiego pt.”Katyń”, zajęła I miejsce.  Następnie 15 maja Gabrysia otrzymała wyróżnienie za pracę plastyczną w konkursie „Ojczyzno… Matko Miła! – Stanisław Moniuszko, Rycerz Niepodległości”, zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Kolejnym sukcesem Gabrysi jest wyróżnienie na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Piosenki  Patriotycznej,  który odbył się 18 maja w Kielcach. Uczennicę przygotował nauczyciel muzyki.

 

 

I WOJEWÓDZKI FESTIWAL JĘZYKA ROSYJSKIEGO - PUSZKIN 220!

W marcu 2019 r. cztery uczennice klasy ósmej: Paulina Pietrzyk, Emilia Cugowska, Gabriela Włosowicz i Oliwia Madej przystąpiły do I Wojewódzkiego Festiwalu Języka Rosyjskiego – Puszkin 220!, którego organizatorami są:

1. Fundacja Akademii Dziecięcej Dyplomacji w Wolicy - Jevgenija Kulczycka, prezes.

2. Szkoła Podstawowa w Chęcinach im. J. Kochanowskiego w Chęcinach - Iwona Samburska, dyrektor szkoły.           

I Wojewódzki Festiwal Języka Rosyjskiego "PUSZKIN - 220!" jest przedsięwzięciem edukacyjnym i twórczym, w którym uczestnicy mają możliwość:
1) doskonalenia  znajomości języka rosyjskiego,
2) poszerzania wiedzy o historii i kulturze Rosji,
3) rozwijania  swoich talentów,
3) wymiany doświadczenia,
4) zdobycia nowych przyjaciół.

I Wojewódzki Festiwal Języka Rosyjskiego w Chęcinach będzie przepustką do corocznego Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego w Moskwie. 

Wszystkie nasze uczennice przystępujące do konkursu zostały Finalistkami Festiwalu i w czerwcu b.r. wezmą udział w jego Finale, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Chęcinach.

Dziewczyny zmierzą się z innymi uczestnikami w następujących kategoriach:

Paulina Pietrzyk – Znawcy języka rosyjskiego i twórczości A.S. Puszkina

Emilia Cugowska – Konkurs teatralny i recytatorski

Gabriela Włosowicz – Konkurs plastyczny

Oliwia Madej - Konkurs plastyczny

Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów na kolejnym etapie Festiwalu!

 

11 maja 2019 r.

CHORĄGWIANE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE KIELCE 2019

W dniach 10 – 11.05. w Kielcach odbywały się Chorągwiane Spotkania Artystyczne zespołów  i solistów z całego województwa świętokrzyskiego. Z naszej  szkoły udział wzięły uczennice: Gabriela Popiel, Natalia Wróbel i Nikola Kozioł. Łącznie przez dwa dni jury przesłuchało ponad stu wykonawców. W kategorii 4 – 7 wyróżnienie otrzymała Natalia Wróbel. W kategorii „duety” I miejsce zdobyły Nikola Kozioł ze swoją siostrąEmilią. Wszystko wskazuje na to, że nasze uczennice kolejny raz pojawią się na deskach Kieleckiego Amfiteatru „Kadzielnia”,  podczas tegorocznego Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.  Uczennice przygotował Wiesław Tomal.

 

6-7 maja 2019 r.

PLANETOBUS - MOBILNE PLANETARIUM Z CENTRUM NAUKI KOPERNIK
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W OPATOWCU 
Z WŁĄCZONYMI KLASAMI GIMNAZJALNYMI

      Do Opatowca - najmniejszego miasta w Polsce - w dniach 6 – 7 maja 2019 r. zawitał Planetobus. W ramach projektu „Nauka dla Ciebie” realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowcu oraz Szkoły Podstawowej w Krzczonowie mięli niepowtarzalną okazję uczestnictwa w pokazach o nazwie: „Niebo nad Nami – Wiosna”. Dzięki wizycie Mobilnego Planetarium zarówno 3-letni przedszkolacy, jak i 16-letnia młodzież gimnazjalna mogła przez chwilę poczuć się eksploratorami niebieskich przestworzy. Z tej okazji skorzystało aż 290 osób. Ogromne zaciekawienie u uczniów wzbudziła też projekcja filmu „Na Skrzydłach Marzeń”, która odbyła się w kopule astronomicznej oraz warsztaty astronomiczne prowadzone w oparciu o programy komputerowe „Stellarium” i „Celestia”.

      W wirtualną podróż po kosmosie udali się też nauczyciele obu szkół, rodzice uczniów oraz mieszkańcy gminy Opatowiec. Szczególnym gościem Planetobusa był Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk. Łącznie Mobilne Planetarium w Opatowcu odwiedziło 380 osób.

      Wszystkie pokazy były okazją do poszerzenia wiedzy z astronomii i stanowiły zachętę dla uczniów do poznawania otaczającego świata. W trakcie seansów zaprezentowane były też sylwetki wybitnych astronomów. Bez wątpienia wizyta Planetobusa w Opatowcu pozytywnie wpłynie na wzrostu zainteresowania uczniów astronomią.

zdjęcia

6 maja 2019 r.

PRZEDSZKOLAKI W KRAKOWIE

      06.05.2019 r. starsze przedszkolaki i dzieci z oddziału „0” pojechały do Krakowa do Teatru Groteska na spektakl pt.„Tygrys Pietrek”. Głównym bohaterem jest mały, strachliwy tygrysek, który próbuje nauczyć się odwagi. Z powodu lęku pozbawiony przez inne tygrysy pasków, zawstydzony i ośmieszony, za wszelką cenę chce pokonać strach. Niestety wszystkie podejmowane próby kończą się klęską. Dopiero ciężka choroba mamy sprawi, że Pietrek zapomina o własnej słabości. Trudne doświadczenie powoduje, że mały tygrysek staje się odważny, samodzielny i odpowiedzialny.
      Sztuka bardzo się podobała, o czym świadczyły gromkie brawa, jakie na koniec otrzymali aktorzy oraz uśmiech dzieci. Po spektaklu wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.