KWIECIEŃ
IV WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O KULTURZE STANÓW ZJEDNOCZONYCH FOCUS ON THE USA
W IV Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USA zorganizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Zbludowicach w partnerstwie z Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie, wzięły udział uczennice: Magdalena Pietrzyk, Gabriela Popiel, Maja Markuszewska, Nicola Kłos.
19 kwietnia 2023 r. w siedzibie Organizatora Konkursu, tj. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach, w finale konkursu o tytuł laureata walczyło w grupach trzech osobowych 51 uczniów klas siódmych i ósmych, reprezentujących szkoły podstawowe z całego województwa świętokrzyskiego. Komisja Konkursowa składająca się z pracowników Konsulatu USA w Krakowie sprawdziła wiedzę uczniów z wybranych, określonych Regulaminem Konkursu, numerów elektronicznego czasopisma „Zoom in on America". Konkurs ten został wpisany przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty do wykazu zawodów wiedzy, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół średnich. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były: „The colors of America”. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat życia rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, muzyki, sportu, środków transportu, atrakcji turystycznych, plaż, oraz parków narodowych USA. Nasze uczennice: Magdalena Pietrzyk, Gabriela Popiel i Maja Markuszewska zostały finalistkami konkursu.
Otwarcia uroczystości dokonali goście honorowi – Pani Dolores Prin, Konsul ds. Prasy i Kultury oraz Pan Waldemar Sikora, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój wraz z Panem Przemysławem Nowakiem, Dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach. Wszyscy laureaci i finaliści otrzymali podpisane przez Panią Konsul Dolores Prin certyfikaty oraz nagrody rzeczowe. Patronaty honorowe nad konkursem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Starosta Buski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Patronat medialny- Radio Kielce, Echo Dnia Świętokrzyskie, Tygodnik Ponidzia oraz Telewizja Ponidzie i Portal Regionalny busko.com.pl.
UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH
Maj – miesiąc o najkrótszej nazwie, ale za to obfitujący w ważne święta i rocznice. Właśnie tym z początku miesiąca poświęcona była uroczysta akademia, która odbyła się 28 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Opatowcu.
Uroczystość rozpoczęto tradycyjnie od wprowadzenia pocztów sztandarowych (szkolnego i harcerskiego) oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie widzowie mogli obejrzeć program artystyczny, który poświęcono w szczególności trzem świętom – Świętu Pracy, Dniowi Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowemu Świętu Konstytucji Trzeciego Maja.
W roli wykonawców programu artystycznego wystąpili wszyscy uczniowie klasy IV wspierani przez starsze koleżanki i kolegów oraz członkowie szkolnego zespołu wokalnego pod opieką pani Ewy Gajdy i pana Wiesława Tomala. Motywem przewodnim była postać miesiąca Maja, który pojawił się w szkole, aby przypomnieć o ważnych świętach i rocznicach majowych. Młodzi artyści z wielką powagą i przejęciem zapoznali zebranych z historią Święta Pracy, przypomnieli historię barw narodowych i okoliczności uchwalenia najmłodszego z prezentowanych świąt – Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzimy od 2004 roku. Następnie przedstawili tragiczną sytuację Polski w II połowie XVIII wieku i próbę ratowania kraju za pomocą uchwalonej przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku konstytucji. Była to nowoczesna ustawa zasadnicza – pierwsza w Europie, a druga po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki, która regulowała podstawy ustroju państwa. Niestety, nie uchroniło to Polski przed drugim i trzecim rozbiorem oraz całkowitą utratą niepodległości. Widzowie dowiedzieli się również, jak obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kolejnych stuleciach i kiedy ustanowiono ten dzień świętem państwowym. Program akademii uatrakcyjniły związane z majowymi świętami utwory wokalne w wykonaniu uczniów klasy drugiej oraz uczennicy klasy ósmej Gabrieli Popiel. Widzowie nagradzali występujących brawami, co dodawało otuchy młodym wykonawcom.
Na zakończenie Dyrektor Tomasz Paluch podziękował młodym artystom, a także nauczycielom przygotowującym program oraz życzył wszystkim udanego wypoczynku w związku z nadchodzącą majówką. Przypomniał również o zasadach bezpieczeństwa, o których zawsze warto pamiętać.
KATYŃ – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
"Walcząc o przyszłość narodu, trzeba się oprzeć o jego groby."
Jerzy Waldorff
W 83. rocznicę zbrodni w Katyniu, dnia 13 kwietnia 2023 roku, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Opatowcu odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Przybyłych gości powitał Tomasz Paluch - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu. Następnie Sławomir Kowalczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec w swoim wystąpieniu przybliżył okoliczności zbrodni katyńskiej. Podkreślił, jak ważna jest pamięć o ofiarach z 1940 roku, zamordowanych przez Rosjan w czasie II wojny światowej.
Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie zgromadzeni obejrzeli wzruszający montaż słowno-muzyczny pt. „Katyń – ocalić od zapomnienia” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. Przedstawienie przypomniało wszystkim zebranym o tragicznych losach ponad 22 tysięcy polskich jeńców, na których, z woli Stalina i na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego, wykonano wyrok śmierci strzałem w tył głowy. Wspomniano także o tragedii rządowego samolotu sprzed 13 lat, w której życie pod Smoleńskiem straciło 96 osób wraz z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.
Po uroczystym apeluw orszakuprzemaszerowano pod Dąb Pamięci znajdujący się przed budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Ksiądz Adam Dziadek – proboszcz parafii Rogów poprowadził modlitwę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.
Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod obeliskiem i Dębem Pamięci. Gestem tym oddano hołd ofiarom Katynia i Tweru: Zygmuntowi Pietraszewskiemu, Franciszkowi Grudniowi i Franciszkowi Rokickiemu, pochodzącym z Opatowca.
W uroczystościach wzięli także udział: Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie – Lucyna Tułak, Dyrektor Instytucji Kultury - Beata Adamczyk wraz z Panią Beatą Madej, uczniowie oraz harcerze ze szkół w Opatowcu i Krzczonowie.