MAJ
RAMBIT PRZYRODNICZO-HISTORYCZNY W RZECZYCY
W dniach 29 – 30 maja grupa 25 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu, w ramach umowy partnerskiej pomiędzy gminami Opatowiec – Rzeczyca, wzięła udział w turnieju: Rambit Przyrodniczo- Historyczny. Po przywitaniu przez Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej – Agatą Ewą Ostalską, uczniowie i uczennice klasy VII wraz z Panem Dyrektorem Tomaszem Paluchem rozpoczęli swoją wizytę od zwiedzania gminy Rzeczyca, po której oprowadzili ich rówieśnicy wraz z nauczycielami tamtejszej szkoły. Uczniowie obejrzeli obiekty związane z historią: Rzeczycy, Tomaszowa Mazowieckiego, Spały i Rawy Mazowieckiej oraz odwiedzili miejsca pamięci narodowej. Najciekawszym punktem okazała się wizyta w Spale- miejscowości wypoczynkowej nad Pilicą na terenie dawnej Puszczy Pilickiej, obecnie Spalskiego Parku Krajobrazowego.W jej okolicach odbywały się polowania, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej. Po odzyskaniu niepodległości Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. W Spale grupa uczniów z naszej szkoły obejrzała także zabytki o bardzo ciekawej architekturze: drewniany kościółek z 1923 r. w stylu polskim, murowaną wieżę ciśnień z pocz. XX w. oraz budynki osady pałacowej. Największe wrażenie na naszych uczniach wywarła wizyta w muzeum - Domu Pamięci Pomordowanych Leśników. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, z historią którego w bardzo ciekawy sposób zapoznali naszą młodzież rówieśnicy z Rzeczycy. Ostatnim punktem zwiedzania był Centralny Ośrodek Sportu, który jest jednym z bardziej znanych w Europie. W skład tego kompleksu wchodzą kryte hale sportowe i basen, siłownie, gabinety odnowy biologicznej, gabinet krioterapii, korty i hotele.
Uczniowie i uczennice klasy VIII wraz z leśniczym i opiekunami: p. Moniką Kościółek i p. Małgorzatą Żydowską, wyruszyli z Konewki na rajd, który liczył ponad 15 kilometrów. W czasie pieszej wędrówki, uczniowie musieli podołać pięciu konkurencjom sportowym takim jak, np. rzut szyszką do celu (co wcale wbrew pozorom nie było takie łatwe), szukanie piłeczek w ściółce leśnej, czy skoki z piłką tenisową. Uczniowie naszej szkoły wykazali się bardzo dobrą wiedzą przyrodniczą dotyczącą znajomości: roślin, ziół, drzew, odgłosów ptaków i śladów zwierząt. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się w kompleksie rekreacyjno – sportowym w Rzeczycy, aby wspólnie się bawić. Było ognisko z pieczeniem kiełbasek, zjazdy na oponach, konkurencja „piła moja -twoja” polegająca na przecięciu kawałka drzewa przy użyciu tradycyjnej piły ręcznej oraz dyskoteka. W konkurencji cięcia drzewa nasi chłopcy z klasy VIII okazali się bezkonkurencyjni.
Następnego dnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o samorządzie terytorialnym oraz w konkursie plastycznym pn.„Lasy spalskie w oczach dzieci”. W pierwszym z konkursów uczniowie musieli wykazać się wiedzą z następujących działów: społeczność lokalna i regionalna, wspólnota narodowa, Polska państwem demokratycznym oraz sprawy międzynarodowe. Po sześciu rundach i podsumowaniu wszystkich punktów - z części sportowej, która odbyła się pierwszego dnia w czasie pieszego rajdu i z turnieju wiedzy, nasza placówka zajęła bardzo dobre IV miejsce spośród 6 szkół podstawowych.
Na zakończenie Rambitu wszyscy uczniowie biorący udział w rozgrywkach otrzymali z rąk Wójta Gminy Rzeczyca Pana Marka Kaźmierczyka pamiątki związane ze spalskimi lasami, puchary oraz medale.
Podczas całej wizyty uczniowie i uczennice z obu szkół spędzili wspólnie wspaniałe chwile. Dzięki temu zawarli nowe znajomości i z niecierpliwością czekają na możliwość kolejnego spotkania.
POWIATOWY PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH
30 maja 2023 r. w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych, zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach wspólnie z Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Wojewodą Świętokrzyskim. Celem konkursu było propagowanie zasad bezpieczeństwa osobistego dzieci i młodzieży oraz bezpiecznego zachowania, a także ukazywania alternatywnych form spędzania czasu wolnego od przemocy i uzależnień. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy pierwszej promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzieci z wielkim zaangażowaniem, pokonując nierzadko tremę, z ulubionym bohaterem Kubusiem Puchatkiem przedstawili zagrożenia, jakie mogą pojawić się w chwili niewłaściwego korzystania z dróg. W nagrodę otrzymali bon o wartości 1000 zł, ufundowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec. Serdecznie dziękujemy.
Katarzyna Szczerba, Marta Zimoląg
XVIII „MAŁY” MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
„ZAWSZE NIECH BĘDZIE SŁOŃCE, PRZYJAŹŃ I POKÓJ”
W dniu 11 maja 2023 roku odbyły się w naszej szkole eliminacje gminne „Małego” Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego „Zawsze niech będzie słońce, przyjaźń i pokój”. Wzięło w nich udział 15 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu i Szkoły Podstawowej w Krzczonowie. Zaprezentowali oni swoje umiejętności recytatorskie przed uczniami klas 0-III oraz nauczycielami. Komisja oceniająca te występy miała trudne zadanie, aby wyłonić najlepszych. Wzięła więc pod uwagę następujące kryteria: odpowiedni dobór wiersza, staranne opanowanie tekstu, intonacja i modulacja głosu, interpretacja i artykulacja, tempo recytacji oraz ogólne wrażenie estetyczne.
Zwycięzcami zostali:
Grupa I – klasy 0 - I
I miejsce - Alan Łyko SP Krzczonów
II miejsce – Kacper Gwóźdź SP Opatowiec
III miejsce – Karolina Jach SP Krzczonów
Wyróżnienia: Aleksandra Cabaj SP Opatowiec, Krzysztof Kukla SP Krzczonów
Grupa II – klasy II- III
I miejsce – Zofia Jach SP Krzczonów
II miejsce – Lena Borzęcka SP Opatowiec
III miejsce – Aleksandra Minior SP Opatowiec
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy także nagrody w postaci książęk.
Zdobywcy pierwszych i drugich miejsc będą reprezentować naszą Gminę na etapie powiatowym konkursu, którego organizatorem jest Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku – Zdroju.
Alanowi, Kacprowi, Zosi i Lence życzymy powodzenia!
WYCIECZKA DO MUZEUM AUSCHWITZ – BIRKENAU
W czwartek 11 maja 2023 r. uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Auschwitz–Birkenau w Oświęcimiu. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Podczas wizyty uczniowie zostali zapoznani przez panią przewodnik z historią powstania obozu. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała co było bezpośrednim powodem utworzenia obozu, czyli powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.
Historia obozu Auschwitz jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywano i przekształcano.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju i regionu oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.
„OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM”
ELIMINACJE GMINNE I POWIATOWE
W dniu 10 maja 2023 roku w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Opatowcu został przeprowadzony gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w szczególności poprzez:
1. Popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
2. Kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
3. Popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
4. Popularyzowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
5. Inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Do rywalizacji przeprowadzonej pod czujnym okiem przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej mł.asp. Mateusza Dąbrowskiego i sierż.szt. Tomasza Darmonia oraz Gminnego Koordynatora Pani Moniki Kościółek, przystąpiły drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową w Krzczonowie oraz Szkołę Podstawową w Opatowcu. Uczniów przygotowywali do tych trudnych zmagań nauczyciele - Pani Marzena Baran i Pan Tomasz Paluch. Eliminacje składały się z trzech etapów: testu wiedzy ogólnej z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, testu wiedzy ze skrzyżowań oraz testu praktycznego z jazdy na torze przeszkód. Po długim i zaciętym boju lepszą w turniejowych potyczkach okazała się drużyna z Opatowca i tym samym to ona zakwalifikowała się do udziału w rozgrywkach na szczeblu powiatowym. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Daniel Kozera - uczeń klasy VI SP Krzczonów. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Opatowcu, które wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec – Pan Sławomir Kowalczyk.
Drużyna SP Opatowiec – gr I
1. Marika Czyżyk
2. Gabriela Porębska
3. Wojciech Krzak
4. Krzysztof Pudo
Drużyna SP Opatowiec – gr II Drużyna SP Krzczonów – gr II
1. Gabriel Maj 1. Daniel Kozera
2. Jakub Bomba 2. Krzysztof Mystek
3. Michał Porębski 3. Eliza Fetela
W dniu 19 maja 2023 roku odbyły się eliminacje powiatowe „Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. W zmaganiach brali udział uczniowie szkół podstawowych z terenu powiatu kazimierskiego. W Grupie I (2011 i młodsi) uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowcu zajęli II miejsce, zaś w Grupie II (2008 i młodsi) uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowcu zajęli I miejsce. W obydwu grupach wiekowych uczniowie Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Opatowcu będą reprezentować powiat na szczeblu wojewódzkim. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Gabriel Maj z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu. Uczestnicy otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez sponsorów indywidualnych oraz Urzędy Gmin.
752. ROCZNICA NADANIA PRAW MIEJSKICH DLA OPATOWCA
W dniu 12 maja 2023 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu odbyła się uroczystość upamiętniająca 752. rocznicę nadania praw miejskich dla Opatowca. Uroczystą akademię rozpoczął Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Tomasz Paluch, witając Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec Sławomira Kowalczyka oraz wszystkich zgromadzonych.
Uroczystość rozpoczęto tradycyjnie od wprowadzenia szkolnego pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie widzowie mogli obejrzeć program artystyczny poświęcony historii oraz współczesności Opatowca. Przy słowach hymnu Opatowca zgromadzeni wysłuchali wywiadów przeprowadzonych z ważnymi osobistościami miasta przez redaktor naczelną radia „Głos Opatowca”. Uczniowie wcielili się w role: Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec, Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu oraz Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury.
Najciekawszym punktem programu artystycznego był piękny walc w wykonaniu młodszych i starszych uczniów szkoły, zatańczony do melodii z „Nocy i dni”. Młodzi tancerze wzbudzili podziw widzów wspaniałymi strojami oraz świetnym wykonaniem i otrzymali zasłużone brawa. Na zakończenie programu wszyscy występujący zaśpiewali piosenkę pt. „Mój dom”.
Po występie uczniów głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, przekazując wyrazy uznania dla młodych artystów. Przedstawił również ciekawostkę historyczną na temat postaci Macieja z Opatowca, któremu Władysław Łokietek polecił lokację Lublina.
Uroczyste spotkanie było okazją do refleksji na temat przeszłości naszej małej ojczyzny i uświadomienia młodym ludziom ich roli w tworzeniu przyszłości.
ODDAJEMY CZEŚĆ I ZACHOWUJEMY PAMIĘĆ O BOHATERZE WESTERPLATTE
8 maja 2023 roku, w 78. rocznicę Narodowego Dnia Zwycięstwa upamiętniającego zakończenie II wojny światowej w Europie, uczniowie klasy IV i V oraz harcerze14. Buskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Lucjana Skrzyńskiego działającej przy Szkole Podstawowej w Opatowcu wraz z Dyrektorem Tomaszem Paluchem oraz opiekunkami – paniami Alicją Witkoś–Kłos i Anną Kaczmarczyk udali się na cmentarz parafialny w Rogowie. Przy grobie Wacława Bacharza – obrońcy Westerplatte przypomniano o jego zasługach i poświęceniu dla ojczyzny. Hołd lokalnemu bohaterowi oddano składając wiązankę oraz zapalając znicz na jego grobie.
Wydarzenie to było ciekawą lekcją, która wzbogaciła wiedzę młodych ludzi na temat historii naszej małej i wielkiej ojczyzny.
Wacław Bacharz urodził się w Czyżowicach, jako syn Tomasza i Ludwiki z domu Poradów. Ukończył cztery klasy szkoły powszechnej. Służbę wojskową odbywał w 4 pułku piechoty Legionów w Kielcach, skąd został skierowany na Westerplatte, dokąd przybył 31 marca 1939. Brał udział w obronie Westerplatte będąc w załodze placówki „Przystań”. Po kapitulacji Westerplatte był jeńcem Stalagu I A Stablack w Prusach Wschodnich. A następnie pracował w majątkach okolicznych Niemców jako robotnik przymusowy. Z niewoli zwolniony w 1945. Od powrotu w rodzinne strony był pod stałą obserwacją Urzędu Bezpieczeństwa. Ożenił się i zamieszkał we wsi Kobiela.