STYCZEŃ
styczeń 2024 r.
Idylliczna Wisła
Uczennica klasy VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu, Nicola Kłos, odniosła znaczący sukces w konkursie "Chwyć naturę", zorganizowanym przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Rzędowie. Konkurs ten przyciągnął uwagę około 200 uczestników. Nicola zdobyła imponujące drugie miejsce prezentując fotografię zatytułowaną "Idylliczna Wisła".
W ramach konkursu, uczniowie mieli okazję przedstawić swoje spojrzenie na naturę, a praca Nicoli wyróżniła się wyjątkowym ujęciem "Idyllicznej Wisły" w Opatowcu. Jej talent fotograficzny został doceniony przez jury, co zaowocowało zaszczytnym miejscem na podium.
Uczniowie klasy I wzięli rrównież udział w konkursie „EKO szopka bożonarodzeniowa”. Za udział w konkursie uczniowie: Jan Kluk oraz Franciszek Nieć otrzymali dyplomy.
Nicoli serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
stycznia 2024 r.
Dzień Babci i Dziadka
W dniu 30 stycznia 2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu odbył się wyjątkowy dzień, pełen radości, uśmiechów i wzruszeń – Dzień Babci i Dziadka. To jedno z wielu oczekiwanych wydarzeń w szkolnym kalendarzu, kiedy to dzieci mają okazję uhonorować swoich ukochanych superbohaterów, czyli babcie i dziadków. Na gości czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców przedszkolaków oraz klas 1-3.
Tegoroczne obchody tego wyjątkowego dnia były niezwykle uroczyste i pełne wrażeń. Wśród licznych gości zasiedli również Burmistrz Mista i Gminy Opatowiec – Pan Sławomir Kowalczyk oraz członek zarządu powiatu kazimierskiego – Pan Michał Szczerba.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu – Pan Tomasz Paluch, witając wszystkich przybyłych gości.
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk. Pan Burmistrz złożył życzenia Babciom i Dziadkom z okazji ich święta jak również podkreślił, że takie spotkania są pełne uśmiechów, wzruszeń i radości.
Największą gwiazdą tego dnia były oczywiście dzieci, które przygotowały dla swoich ukochanych Dziadków wyjątkowe występy. Przedszkolaki, które z uroczystym zaangażowaniem przygotowywały się do tego dnia, zaraziły wszystkich swoim entuzjazmem. Smerfy, najmłodsza z grup przedszkolnych, wzruszyła wszystkich obecnych pięknymi wierszykami oraz tańcem, który rozbudził gorące oklaski na widowni. Biedronki, kolejna grupa przedszkolna, nie tylko recytowały wiersze, ale także zaśpiewały i zaprezentowały układ choreograficzny, który był prawdziwą ucztą dla oczu i serc.
Niezapomnianym momentem był również występ oddziału 0. Pszczółki zaprezentowały klasyczną bajkę Juliana Tuwima – "Rzepkę", w nieco innej, zaskakującej odsłonie. Ich przedstawienie zachwyciło nie tylko starszych widzów, ale również młodszą publiczność.
Klasy 1-3 także wkroczyły na scenę z uśmiechem na twarzach oraz zaangażowaniem. Śpiewały, tańczyły i recytowały piękne wiersze poświęcone swoim babciom i dziadkom. Wszystkie występy były wyrazem szacunku, miłości i wdzięczności dla tych wyjątkowych osób, które odgrywają niezastąpioną rolę w życiu każdego dziecka.
Po emocjonujących występach nadszedł czas na wręczenie podarunków. Dzieci z uśmiechem na twarzach przekazywały swoje drobne upominki dziadkom i babciom, wyrażając w ten sposób swoją miłość i szacunek. Jednak najcenniejszym darem były mocne uściski i słowa podziękowania, które płynęły z serc najmłodszych uczestników tego wyjątkowego święta.
Dzień Babci i Dziadka był okazją do świętowania, pielęgnowania więzi rodzinnych oraz kultywowania tradycji.
28 stycznia 2024 r.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Dnia 28 stycznia 2024 roku, Harcerze i Samorząd Uczniowski Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu wraz z opiekunami aktywnie włączyli się w kwestowanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznej edycji brzmiało "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Zebrane środki będą służyły zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Młodzi wolontariusze z determinacją i entuzjazmem przystąpili do zbiórki środków na rzecz poprawy stanu zdrowia potrzebujących dzieci i dorosłych. Kwesty odbyły się w Rogowie, Opatowcu oraz Kocinie. W efekcie zaangażowania społeczności szkolnej udało się zebrać imponującą kwotę 6057,79 złotych. Ta suma będzie miała realny wpływ na poprawę warunków leczenia oraz życia osób zmagających się z różnymi schorzeniami. Wydarzenie pokazało, jak ogromne jest serce lokalnej społeczności gotowej pomagać innym w trudnych chwilach. Warto podkreślić, że każdy zebrany grosz przyczyni się do wspierania najbardziej potrzebujących. Podziękowania należą się nie tylko uczestnikom akcji, ale także wszystkim, którzy hojnie wsparli kwestujących. Wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to wyraz solidarności i troski o wspólne dobro. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz hojność, która pozwoliła osiągnąć tak wspaniały wynik podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
25 stycznia 2024 r.
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
Telewizja i internet nie pozwalają nam na samodzielne myślenie. Odbierając przekaz medialny niczego nie musimy sobie wyobrażać, wszystko mamy „podane na tacy”. Czytając książki mamy dużo więcej swobody. Regularne czytanie sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny. Książki potrafią zainspirować, poruszyć i ożywić nasz umysł. W związku z tym, w dniu 25 stycznia 2024 r. uczniowie i uczennice klasy VII pod opieką Pani Małgorzaty Żydowskiej wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Samorządową Instytucję Kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu. Panie: Beata Adamczyk i Beata Madej zaprosiły uczniów do udziału w kolejnym już spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, który ma na celu poszerzanie wiedzy na temat literatury. Podczas spotkania młodzież rozmawiała o przeczytanej przez nich książce Weroniki Gogoli pt.„Po trochu”. Uczniowie bardzo chętnie wymieniali się spostrzeżeniami i dzielili refleksjami na temat przeczytanej historii; która, jak sami czytelnicy twierdzili: „…przenosi nas w czasy, kiedy życie młodych ludzi opierało się głównie na wzajemnej komunikacji i wspólnej zabawie”. Spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej było doskonałą okazją do tego by uświadomić młodym ludziom, że czytanie książek to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na poszerzanie swojej wiedzy i zasobu słownictwa. Po zakończonej dyskusji dla uczniów przygotowane zostały warsztaty plastyczno – techniczne, podczas których każdy uczestnik spotkania mógł własnoręcznie przygotować kartkę z okazji zbliżających się Walentynek. Uczniowie wzięli także udział z ćwiczeniu, które miało na celu ukazanie im jak dobrze znają swój zespół klasowy. Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki będą odbywają się systematycznie, gdyż nasza grupa kieruje się słowami Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
11 styczeń 2024 r.
XVII KONKURS KOLĘD POLSKICH I PASTORAŁEK
„ HEJ KOLĘDA, KOLĘDA” O ZASIĘGU OGÓLNOPOLSKIM
POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA OŚWIĘCIM.
W dniu 11 stycznia 2024 roku w Oświęcimiu odbył się ogólnopolski konkurs kolęd ,,Hej kolęda, kolęda”. Na konkursie Zespół Szkolno – Przedszkolny w Opatowcu reprezentowały dwie uczennice:
Pola Kościółek oraz Lena Borzęcka.
Jury w składzie:
Bernadeta Stawowicz – Zemanek – nauczyciel kształcenia słuchu , muzyk, kompozytor
Joanna Kasperek – Szymonik – wokalistka, pedagog wokalny
Jacek Furtak – wokalista,
oceniło występy w oparciu o ustalone, powszechnie stosowane kryteria artystyczne (m.in. dobór repertuaru, interpretację, warsztat, ogólne wrażenie artystyczne).
Po wysłuchaniu 19 podmiotów wykonawczych w kategorii soliści 7-9 lat, ogłoszono wyniki. Wśród laureatów znalazła się nasza uczennica klasy II Pola Kościółek, która za wykonanie kolędy pt. ,,Tylko jedna jest taka noc” otrzymała III m-ce. Pola odebrała nagrodę w postaci pięknej statuetki oraz dyplomu z rąk pana w-ce Prezydenta Miasta Oświęcim Krzysztofa Kani oraz pani Dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury Moniki Świętek – Smrek.
W kolejnej kategorii wiekowej 10 -13 lat zaprezentowała się uczennica klasy IV Lena Borzęcka. Wykonała ona kolędę „Pasterze mili”. W kategorii Leny wzięło udział najwięcej dzieci bo, aż 34 podmioty wykonawcze. Warto zaznaczyć, iż Lena była jedną z najmłodszych uczestniczek tej kategorii. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury ogłosiło wyniki . Lenie nie udało się zdobyć tytułu laureata, mimo to jej występ docenił sam Prezydent Miasta Oświęcim - Janusz Chwierut, który wręczył jej pamiątkowy dyplom za udział.
Prezydent pogratulował wszystkim dzieciom i wyraził podziw dla każdego za odwagę i piękne przygotowanie. Podziękował wszystkim instruktorom, nauczycielom oraz rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie dzieci do konkursu.
Lena i Pola zostały do występu przygotowane przez panią Kingę Maj oraz Wiktorię Maj.