MARZEC
27 marca 2024 r.
WIELKANOC 2024
” Są takie Święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas …”
W dniu 27 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się apel Wielkanocny, przygotowany przez wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci zaprezentowały spektakl pt. ”Wielkanoc u Babci i Czerwonego Kapturka”. Wśród postaci, które pojawiły się na scenie obok rodziców i dziadków były kury, kurczaczki, zajączki, baranki i oczywiście Czerwony Kapturek. Był śpiew i wielkanocne wierszyki a także taniec z wielkanocnymi koszyczkami w wykonaniu Biedronek. Było kolorowo i wesoło. Dzieci znakomicie wcieliły się w role, recytując swoje kwestie i śpiewając piosenki. Młodzi aktorzy wzbudzili w widzach wiele radości. Najważniejsze jednak było przesłanie - "Miłość najważniejsza jest w te święta”!
Na pokaz swoich artystycznych umiejętności przedszkolaki, oprócz całej społeczności szkolnej, zaprosiły swoich rodziców oraz Burmistrza Miasta i Gminy - pana Sławomira Kowalczyka. Na koniec nasz zacny gość, pełen uznania dla młodych wokalistów, tancerzy, recytatorów, złożył wszystkim obecnym piękne wielkanocne życzenia.
Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
WERONIKA PUDO LAUREATKĄ
OGÓLNOPOLSKIEGO STRAŻACKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
Weronika Pudo – uczennica klasy siódmej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu została laureatką eliminacji wojewódzkichOgólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego - edycja 2023/2024. Organizatorem konkursu jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Uczennica wyszyła na płótnie piękną i bardzo pracochłonną scenkę ukazującą strażaków w akcji ratowniczo-gaśniczej. Talent oraz ogromny wkład pracy własnej Weroniki został doceniony przez jury konkursu. Pracę zakwalifikowano do finału centralnego, który zostanie przeprowadzony w Warszawie.
Konkurs ma na celu zainteresowanie dzieci, młodzieży i twórców nieprofesjonalnych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych, w tym działań ratowniczo-gaśniczych, edukacją, tradycją i życiem strażackich środowisk, a także rozwojem indywidualnych uzdolnień plastycznych.
8 marca 2024 r.
KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ ZAWÓD – MOJA PRZYSZŁOŚĆ”
Marika Czyżyk - uczennica klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu – zajęła II miejsce w III edycji Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego pn. „Mój zawód – moja przyszłość”.
Konkurs zorganizowany został przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku – Zdroju pod Honorowym Patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Celem konkursu było:
1. Rozwijanie zainteresowania tematyką zawodoznawczą.
2. Wdrażanie dzieci i młodzieży do analitycznej obserwacji otaczającej rzeczywistości i podejmowania właściwych decyzji.
3. Motywowanie uczniów do poszukiwania informacji i ciekawych przykładów związanych z pracą zawodową różnych osób.
4. Odkrywanie ciekawych zawodów i poznawanie specyfiki ich działań;
5. Uwrażliwienie uczestników konkursu na potrzebę planowania przyszłości zawodowej.
6. Rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci i młodzieży.
Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wyobrażeniem zawodu, jaki dany uczeń chciałby wykonywać w przyszłości. Marika już drugi raz z rzędu przystąpiła do tego konkursu i po raz kolejny osiągnęła sukces - znalazła się wśród jego laureatów, zajmując II miejsce w powiecie buskim i kazimierskim. Wykonała piękną i twórczą pracę w technice mieszanej na temat wymarzonego od kilku lat zawodu weterynarza.
Gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów i wytrwałości w rozwijaniu pasji!
1 marca 2024 r.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH W GMINIE OPATOWIEC
1 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu oraz w Szkole Podstawowej im. Jana Pszczoły „Wojnara” w Krzczonowie obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
To święto tych, którzy po 1944 roku przeciwstawili się próbom narzucenia siłą nowego ustroju politycznego w Polsce, nie zgadzali się, by Polską rządziła komunistyczna władza podporządkowana ZSRS. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę – życie.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Aby upamiętnić te wydarzenia, a także oddać hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, prowadzącym nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski, 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W piątek 1 marca harcerze oraz uczniowie szkół podstawowych w Opatowcu i w Krzczonowie uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Dzieci przygotowały z tej okazji ciekawe prezentacje multimedialne oraz piękne plakaty, które następnie zostały umieszczone na szkolnych gazetkach i wystawach. Cała społeczność szkolna mogła podziwiać ciekawe prace, poznając jednocześnie bolesną historię swojej ojczyzny. Na lekcjach historii przypomniano kim byli i o co walczyli Żołnierze Wyklęci. Uczniowie poznali historię m.in. Zygmunta Szyndzielarza ps. Łupaszka, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, Witolda Pileckiego ps. Witold, Józefa Kurasia ps. Ogień, Danuty Siedzikówny ps. Inka, Tadeusza Kuncewicza ps. Podkowa.
Starsi uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli dokumentalny film historyczny pt. „Żołnierze Wyklęci” (źródło: Przystanek Historia TV, IPN Kielce). Ten wzruszający dokument poświęcony został Bohaterom powojennego antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Po zajęciu Polski przez Sowietów komuniści rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę represje. Symbolem tym było aresztowanie w marcu 1945 roku 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Represje komunistów doprowadziły do zbrojnego oporu. Za broń chwycili żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Batalionów Chłopskich. Odtąd jako Żołnierze Wyklęci walczyli z nowym sowieckim zniewoleniem. Według różnych szacunków od 1945 roku w oddziałach antykomunistycznych podziemia niepodległościowego walczyło do 120 do nawet 180 tys. żołnierzy.Prawie połowa z nich była związana wcześniej, w czasie II wojny światowej z Armią Krajową, około 40 tys.
z podziemiem narodowym.
Dzień 1 marca w obu szkołach był kolejną lekcją naszej trudnej historii, ukazującą postacie i wydarzenia, o których wszyscy powinni pamiętać.