KWIECIEŃ
18 kwiatnia 2024 r.
XIX „MAŁY” MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
„PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”
W dniu 18 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Krzczonowie odbyły się eliminacje gminne „Małego” Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego „Podróże małe i duże”. Wzięło w nim udział 12 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu i Szkoły Podstawowej w Krzczonowie. Zaprezentowali oni swoje umiejętności recytatorskie przed uczniami klas 0-III oraz nauczycielami. Komisja oceniająca te występy miała trudne zadanie, aby wyłonić najlepszych. Wzięła więc pod uwagę następujące kryteria: odpowiedni dobór wiersza, staranne opanowanie tekstu, intonacja i modulacja głosu, interpretacja i artykulacja, tempo recytacji oraz ogólne wrażenie estetyczne.
Zwycięzcami zostali:
Kategoria I: Klasa 0-I
I miejsce: Alan Łyko SP Krzczonów
I miejsce: Zofia Tomczyk SP Opatowiec
II miejsce: Franciszek Kłos SP Krzczonów
III miejsce: Liliana Gruchała SP Krzczonów
Kategoria II: Klasa II-III
I miejsce: Emilia Cabaj SP Opatowiec
I miejsce: Karolina Jach SP Krzczonów
II miejsce: Pola Kościółek SP Opatowiec
III miejsce: Aleksandra Minior SP Opatowiec
Wyróżnienia: Kacper Gwóźdź SP Opatowiec, Krzysztof Kukla SP Krzczonów, Jan Lisikiewicz SP Krzczonów, Natalia Zelek SP Krzczonów.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy także nagrody w postaci książek. Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować naszą Gminę na etapie powiatowym konkursu, którego organizatorem jest Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku – Zdroju.
Alanowi, Zosi, Emilce i Karolince życzymy powodzenia!
16 kwietnia 2024 r.
WYCIECZKA DO PACANOWA
16 kwietnia wszystkie dzieci naszego przedszkola pojechały na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie. Pierwszą atrakcją był „Bajkowy Świat” czyli wspólna podróż przez baśniowe krainy. Wszystko zaczyna się w Bajkowym Przedpokoju, potem zdarzenia nabierają tempa, zwłaszcza w zaczarowanym pociągu, który porywa pasażerów do świata wyobraźni. Zaczarowany ogród przerósł nasze oczekiwania, gdzie dzieci w bardzo ciekawy sposób mogły zgłębić wiedzę na temat bajek i baśni. Zwiedzając to niepowtarzalne bajkowe miejsce, mieliśmy okazję poznać lub przypomnieć sobie wiele bajkowych postaci, o których słyszeliśmy z przeczytanych książek. Następnie udaliśmy się do Małego Teatru, by obejrzeć spektakl “Mała Syrenka”. Mogliśmy zobaczyć z bliska marionetki oraz poznać sposób poruszania nimi. Na koniec przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach z ciekłym azotem „Wybuchowa nauka”. Czas upłynął bardzo szybko. Wróciliśmy do naszego przedszkola pełni wrażeń.
11 kwietnia 2024 r.
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Zbrodnia, która miała być zapomniana… Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. To dążenie do poznania pełnej prawdy o mechanizmach wojny i jej sprawcach. Bo bezimienne nie mogą pozostać nie tylko ofiary, ale i kaci.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu dnia 11 kwietnia 2024 roku odbyły się uroczyste obchody 84. rocznicy zbrodni w Katyniu.
Przybyłych na tę okoliczność gości powitał Tomasz Paluch - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu. Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie zgromadzeni obejrzeli przejmujący montaż słowno-muzyczny pt. „Ostatni list” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły „Wojnara” w Krzczonowie. Przedstawienie przypomniało wszystkim zebranym o tragicznych losach ponad 22 tysięcy polskich jeńców, na których, z woli Stalina i na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego, wykonano wyrok śmierci strzałem w tył głowy. Podczas akademii przytoczono wzruszające fragmenty pamiętnika Mariana Gąsowskiego zamordowanego w Katyniu.
W trakcie przemówień okolicznościowych Sławomir Kowalczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec przybliżył okoliczności zbrodni z 1940 roku. Podkreślił także, jak ważna jest pamięć o tragedii rządowego samolotu sprzed 14 lat, w której życie pod Smoleńskiem straciło 96 osób wraz z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.
Po uroczystym apelu w orszaku przemaszerowano pod Dąb Pamięci znajdujący się przed budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Ksiądz Grzegorz Szlenk – proboszcz parafii Opatowiec poprowadził modlitwę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.
Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod obeliskiem i Dębem Pamięci. Gestem tym oddano hołd ofiarom Katynia i Tweru: Zygmuntowi Pietraszewskiemu, Franciszkowi Grudniowi i Franciszkowi Rokickiemu, pochodzącym z ziemi opatowieckiej.
W wydarzeniu wzięli także udział: Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie – Lucyna Tułak, Dyrektor Instytucji Kultury w Opatowcu – Beata Adamczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowcu – Henryk Kryca, Proboszcz Parafii Rogów – ks. Adam Dziadek, uczniowie oraz harcerze ze szkół w Opatowcu i Krzczonowie.
…W takiej jak ta chwili, chce się żyć
Wszystko jest nieważne, byle być
Lecz wyboru nie dał dobry Bóg
Stoję dziś u kresu moich dróg
Każą nam wysiadać, to już tu
Ten brzozowy lasek to mój grób
Jeszcze tylko westchnę jeden raz
Jeszcze myśl ostatnia
Kocham Was
/Fragment piosenki „Ostatni list” autorstwa Lecha Makowieckiego/