MAJ
28 maja 2024 r.
Dzień Bez Plecaka
W dniu 28 maja 2024 roku w naszej szkole w Opatowcu odbyło się nietypowe wydarzenie – Dzień Bez Plecaka. Inicjatywa ta została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, który chciał w ten sposób wprowadzić trochę zabawy i kreatywności do szkolnej codzienności.
Uczniowie mieli za zadanie przyjść do szkoły bez tradycyjnych plecaków, a zamiast tego przynieść swoje rzeczy w nietypowych przedmiotach. Na korytarzach można było zobaczyć różnorodne rozwiązania, od walizek, przez wiklinowe kosze, aż po zabawkowe wózki. Niektórzy uczniowie przynieśli swoje podręczniki i zeszyty w garnkach, pudełkach na narzędzia, lodówkach turystycznych, odkurzaczach oraz plastikowych pojemnikach na żywność. Największym zaskoczeniem okazały się książki przyniesione w parniku gospodarczym do ziemniaków.
Dzień Bez Plecaka cieszył się dużym zainteresowaniem i wywołał wiele uśmiechów zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Była to doskonała okazja do pokazania swojej pomysłowości i poczucia humoru.
„Mama, Tata – najpiękniejsze słowa świata…”
Dnia 29 maja 2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy i Taty. Sala gimnastyczna stała się sceną, na której przedszkolaki i dzieci z klas I- III w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Na początku dyrektor ZSP, Pan Tomasz Paluch, serdecznie wszystkich przywitał, a następnie obecny na uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec, Pan Sławomir Kowalczyk, złożył życzenia naszym zacnym gościom. Były wzruszające wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia dla kochanych rodziców. Na koniec wszystkie dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.
PODIUM DLA UCZNIÓW W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM
ORAZ W KONKURENCJACH INDYWIDUALNYCH
W piątek, 24 maja 2024 r., na obiektach sportowych SSP 3 w Kazimierzy Wielkiej odbywały się gminno-powiatowe zawody w czwórboju lekkoatletycznym.
Aż 6 drużyn dziewcząt i 4 drużyny chłopców rywalizowało w biegu na 60 m, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową oraz biegu długim (600 m i 1000 m). Każdy zawodnik startował we wszystkich czterech konkurencjach, zdobywając punkty dla swojej drużyny.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Opatowcu na zawodach reprezentowało aż 7 dziewcząt w składzie: Lena Borzęcka, Julia Stępień, Lena Cugowska, Anna Kaczmarczyk, Nikola Nowak, Oliwia Zielińska oraz rezerwowa Gabriela Porębska.
Drużynę chłopców reprezentowali: Grzegorz Janowski, Bartosz Kiliański, Paweł Siwiec, Albert Ciślak, Alan Młodzik, Krzysztof Pudo oraz rezerwowy Igor Chmura
Sukcesy drużynowe:
Chłopcy drużynowo zajęli II miejsce
Dziewczyny drużynowo zajęły III miejsce
Wyniki indywidualne:
• Nikola Nowak, uczennica klasy V, zdobyła dwa złote medale: w skoku w dal oraz biegu na 60 metrów.
• Alan Młodzik, uczeń klasy V, zdobył srebrny medal indywidualnie w czwórboju lekkoatletycznym, oraz trzy brązowe medale: w skoku w dal, biegu na 60 metrów i rzucie piłeczką palantową.
• Lena Cugowska, uczennica klasy V, zdobyła srebrny medal w skoku w dal.
Uczniów do zawodów przygotowały: pani Monika Kościółek oraz pani Alicja Witkoś - Kłos
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych! Dziękujemy organizatorom oraz pozostałym uczestnikom za rywalizację w duchu fair play oraz życzliwą atmosferę, która towarzyszyła nam podczas zawodów.
POLA KOŚCIÓŁEK I LENA BORZĘCKA
LAUREATKAMI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU WOKALNEGO
„TRZY GWIAZDKI” ŁOTWA 2024
Miło nam poinformować, iż uczennice Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Opatowcu odniosły kolejny sukces wokalny na szczeblu międzynarodowym. Dziewczęta przygotowały nagrania tym razem na konkurs „Trzy gwiazdki”, który odbył się na Łotwie. W dniu 22 maja 2024 pani dyrektor festiwalu Zanna Minenkova poinformowała o wynikach. I tak:
POLA KOŚCIÓLEK zajęła II m-ce w kategorii solista 7 - 8 lat
LENA BORZĘCKA zajęła II m –ce w kategorii solista 9 - 11 lat.
Dziewczyny do konkursu przygotowały pani Kinga Maj oraz Wiktoria Maj
SUKCES JAKUBA TOMALA
W dniu 10 maja 2024 r. Jakub Tomal z klasy IV Szkoły Podstawowej w Opatowcu, uczestniczył w II Małopolskim Konkursie Intrumentalnym dla szkół muzycznych I stopnia "Od Gawota do Fokstrota". Jakub zajął III miejsce w swojej kategorii wykonując dwa utwory na klarnecie: "Zajęcza Polka" oraz "The spy who went out to the cold". Jakub do występu został przygotowany przez Pana Mateusza Krasa, który jest jego nauczycielem w Szkole Muzycznej I stopnia w Koszycach.
Jakubowi składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
19 maja 2024 r.
MIĘDZYNARODOWY SUKCES
UCZENNIC ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO W OPATOWCU
W dniu 19 maja 2024 roku po długim oczekiwaniu ogłoszono wyniki Międzynarodowego Festiwalu ,, Spring Hit Parade”, który odbył się w Odessie. Festiwal miał już swoją 24 edycję, niestety ze względów bezpieczeństwa zaproszeni uczestnicy z innych państw niż Ukraina wzięli w nim udział w formie on-line. Dyrektor festiwalu Aleksandry Stepanov w styczniu zaprosił nasze dziewczęta do udziału w powyższym wydarzeniu. Zadaniem każdego uczestnika było nagranie filmu z dowolnym utworem muzycznym i przesłanie go do międzynarodowego jury. W jego skład wchodzili przedstawiciele takich państw jak: Ukraina, Polska, Łotwa, USA, Mołdawia, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Argentyna i Meksyk. Po przesłuchaniu kilkudziesięciu podmiotów wykonawczych ogłoszono wyniki.
I tak :
POLA KOŚCIÓŁEK
otrzymała I m-ce w kategorii solista 7 – 8 lat, za wykonanie piosenki pt "Piosenka drewnianych lalek",
LENA BORZĘCKA
zdobyła III m-ce w kategorii solista 9-10 lat, za wykonanie piosenki "Kiedy jesteś",
Trio w składzie:
PAULINA ZBERTEK, ZUZANNA PORADA, WERONIKA PUDO
wyśpiewało III m–ce, w kategorii zespoły 13-14 lat, wykonując utwór pt ,,Dumka na dwa serca”.
Nagrodami dla laureatek są medale i dyplomy, które organizatorzy prześlą drogą pocztową.
Do występu dziewczęta zostały przygotowane przez panią Kingę Maj oraz Wiktorię Maj, natomiast nagrania dziewczyn zostały zrealizowane przez pana Michała Chadzaka, za co serdecznie dziękujemy.
Dziewczętom składamy ogromne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
10 maja 2024 r.
WYCIECZKA DO TOKARNI I DO KIELC
Dnia 10 maja 2024 roku klasy IV i V uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Wsi Polskiej w Tokarni oraz Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Muzeum w Tokarni skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Celem wycieczki, oprócz dobrej zabawy, było pokazanie dzieciom warunków życia ludzi w dawnych czasach, wystroju domów i pomieszczeń gospodarczych, czynności gospodarskich, upraw polowych oraz tradycyjnych rzemiosł i zawodów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pani przewodnik, która opowiadała o tym, jak wyglądało życie ludzi wiele lat temu, w jakich warunkach żyli, jak przygotowywali jedzenie. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali stare chaty, zagrody, wiejską szkołę, kuźnię, aptekę, dom lekarza, dawny sklep, wiatrak, młyn. Szczególne zainteresowanie wycieczkowiczów wzbudził zabytkowy modrzewiowy kościółek szpitalny pw. Matki Bożej Pocieszenia pochodzący z Rogowa. Klimat Skansenu zauroczył wszystkich i pozwolił oczami wyobraźni przenieść się w dawne czasy. Była to dla nas nie tylko wyprawa w przeszłość, ale również żywa lekcja historii.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Ogród położony jest nieco na uboczu, ale wciąż blisko centrum miasta. Pełen harmonijnej i uporządkowanej natury, którą uczniowie mogli obserwować z bliska, spacerując szerokimi alejkami. Kielecki ogród botaniczny prezentuje również gatunki roślin, które od wieków służą człowiekowi jako pożywienie, lekarstwo czy ozdoba. Tutaj uczniowie mogli nauczyć się rozróżniać różne gatunki zbóż i ziół. Zobaczyli także, jak hodowana jest winorośl. Spacerując po ogrodach: francuskim, wiejskim, orientalnym i japońskim, zobaczyli unikatowe gatunki roślin i owadów. Spacerując pomostami i kładkami, mogli przyjrzeć się roślinom wodnym ,
a w dziale geografii roślin wyruszyli w botaniczną podróż do lasów Ameryki Północnej i Azji Wschodniej.
Pogoda nam dopisała, czas upłynął bardzo szybko. Wróciliśmy pełni wrażeń, dzięki czemu wycieczka była bardzo udana.
8 maja 2024
„OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM”
ELIMINACJE GMINNE
W dniu 8 maja 2024 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Opatowcu został przeprowadzony gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w szczególności poprzez:
1. Popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
2. Kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
3. Popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
4. Popularyzowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
5. Inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Do rywalizacji przeprowadzonej pod czujnym okiem przedstawicieli funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej mł. asp. Kingi Kupiec i st. asp Daniel Szastak oraz Gminnego Koordynatora pani Moniki Kościółek, przystąpiły drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową w Krzczonowie oraz Szkołę Podstawową w Opatowcu. Uczniów przygotowywali do tych trudnych zmagań nauczyciele - pani Marzena Baran i pan Tomasz Paluch. Eliminacje składały się z trzech etapów: testu wiedzy ogólnej z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, testu wiedzy ze skrzyżowań oraz testu praktycznego z jazdy na torze przeszkód. Po długim i zaciętym boju lepszą w turniejowych potyczkach okazała się drużyna z Krzczonowa i tym samym to ona zakwalifikowała się do udziału w rozgrywkach na szczeblu powiatowym. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Patryk Porada - uczeń klasy VII SP Opatowiec. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Opatowcu.
Skład drużyn:
SP Opatowiec
Jakub Bomba, Gabriel Maj, Patryk Porada
SP Krzczonów
Daniel Kozera, Jakub Rams, Krzysztof Mystek
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA
3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.
Polska niemal od początku XVIII w. była państwem niesuwerennym. Z tego, że uzależniona od wschodniego sąsiada Rzeczpospolita jest słaba, a jej ustrój wymaga naprawy, zdawano sobie już sprawę w latach dwudziestych XVIII w. Na potrzeby przemian wskazywało wielu. Próbę podjął król Stanisław August Poniatowski.
Prace nad ustawą zasadniczą toczyły się na Zamku Królewskim w wąskim i zaufanym gronie. Jej twórcami byli: król Stanisław August i Ignacy Potocki, a także marszałek koronnej konfederacji sejmowej Stanisław Małachowski oraz zaufany poseł krakowski Aleksander Linowski. Ostateczny kształt projektowi ustawy rządowej nadał Hugo Kołłątaj.
Konstytucja 3-go Maja stała się symbolem wielkich dokonań i dowodem na to, że możliwe było stworzenie silnego, sprawnego i nowoczesnego państwa. Jej legenda pobudzała do walk o jego odrodzenie przez cały okres zaborów. Polacy dzięki przyjęciu Konstytucji 3-go Maja odzyskali poczucie własnej wartości i szacunek dla swego politycznego dziedzictwa. W latach niewoli były to ważne czynniki wzmacniające wolę walki o odzyskanie państwowości.
W dniu 26 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Opatowcu podjęli się próby rekonstrukcji wydarzeń z przed 233 lat. Podczas akademii nie mogło też zabraknąć wykonania przez uczennice klasy III powstałej w czasie powstania listopadowego, pieśni przywołującej pamięć Konstytucji 3 Maja: „Witaj, majowa jutrzenko”. Reakcję rozentuzjazmowanego tłumu, który w tym dniu zebrał się przed Zamkiem Królewskim oddawał uroczysty polonez wykonany przez uczniów klasy II.