CZERWIEC
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W OPATOWCU
21 czerwca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. W uroczystości wziął udział Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec – Pan Sławomir Kowalczyk. Ceremonia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Po hymnie nastąpiłoprzekazanie sztandaru szkołyprzez klasę VIII młodszym kolegom i koleżankom. Następnie świadectwa z wyróżnieniem z rąk Dyrektora Szkoły odebrali uczniowie, którzy w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskali średnią ocen 4,75 i wyższą. Nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce wręczył uczniom Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec, gratulując wielu sukcesów i osiągnięć.
Nagrody za naukę oraz za zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły ufundowała Rada Rodziców.
Serdeczne podziękowania wraz z bukietem kwiatów od społeczności uczniowskiej z rąk przedstawicieli samorządu uczniowskiego otrzymali Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu. Następnie głos zabrał Pan Burmistrz, który w ciepłych słowach zwrócił się do zebranych, dziękując za całoroczną współpracę i życząc spokojnego odpoczynku w czasie wakacji.
Podczas uroczystości Dyrektor Szkoły podziękował za wieloletnią współpracę Pani Jolancie Bernat, która udaje się na zasłużoną emeryturę.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor, zwracając się bezpośrednio do tegorocznych absolwentów, życzył im wielu sukcesów i zachęcał do podejmowania nowych wyzwań edukacyjnych oraz realizacji swoich osobistych marzeń. Pozostałym uczniom złożył życzenia zdrowych, bezpiecznych i pełnych niezapomnianych przygód wakacji.
I. Wyróżnieni uczniowie (Świadectwa z wyróżnieniem, Złote Pióro):
Kl. VIII
Nicola Kłos, Maja Markuszewska
Kl. VII
Gabriel Maj, Julia Kaczmarczyk, Jakub Bomba, Weronika Pudo, Nina Misiaszek, Liliana Bawiec
Kl. VI
Wojciech Krzak, Krzysztof Pudo, Marika Czyżyk, Nadia Bawiec
Kl. V.
Zuzanna Dybała, Alan Młodzik, Nikola Nowak, Ksawery Kurzyński, Anna Kaczmarczyk, Jakub Lis, Karol Mydłowiecki, Stanisław Nieć, Lena Cugowska
Kl. IV
Wiktoria Bomba, Jakub Tomal, Maciej Zbertek, Bartosz Kiliański, Bartosz Mazurek, Lena Borzęcka, Adrian Kapusta, Paweł Siwiec, Grzegorz Janowski
Kl. III
Aleksandra Minior, Piotr Misiaszek, Julia Sojka, Julia Sobieraj, Aleksander Popiel, Karol Kulesza, Lena Cabaj, Lena Rogóz, Laura Bartoszek, Julia Buska, Wiktor Chlebica, Magdalena Goraj, Amelia Wodecka
Kl. II
Emilia Cabaj, Kacper Gwóźdź, Dominik Mazurek, Maja Kawka, Kornelia Bernat, Julia Kapusta, Pola Kościółek, Amelia Chłopecka, Kornelia Teter, Zuzanna Stępień, Julia Krupa, Miłosz Bartoszek, KapushValentyn
Kl. I
Aleksandra Cabaj, Jan Kluk, Albert Porada, Maciej Stankiewicz, Franciszek Nieć, Zofia Tomczyk, Iga Półtorak
II. Tytuł oraz statuetkę „Złotego Absolwenta” otrzymała Nicola Kłos
III. Uczniowie wyróżnieni za wzorową frekwencję:
Gabriela Porębska kl. VI, Nikola Ciślak kl. VI, Albert Ciślak kl. V
W dniu 20 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klasy VIII.
Zgromadzeni goście, w osobach: Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec Pana Sławomira Kowalczyka, Pani Ireny Kłos, Pani Beaty Madej, rodziców uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły oraz uczniów i przedszkolaków obejrzeli wzruszający program artystyczny, którego częścią był taniec Polonez w wykonaniu uczniów klas VIII i VII oraz gala rozdania „Złotych Róż”.
Uczniowie pożegnali wszystkich obecnych na sali, począwszy od zaproszonych Gości, Pana Dyrektora, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, swoich kolegów i koleżanki z klasy VII. Pożegnaniu towarzyszyły słowa wdzięczności za wieloletni trud i wsparcie. Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk oraz Dyrektor Szkoły Tomasz Paluch otrzymali z rąk rodziców bukiety kwiatów jako dowód wdzięczności za troskę o bazę szkoły i wspieranie wszelkich działań służących dobru uczniów.
Do absolwentów zwrócił sięBurmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, życząc im sukcesów, mądrych decyzji i dobrych wyborów w dalszych latach życia.
Pani Edyta Szczecina, pełniąca obowiązki wychowawcy klasy VIII, odczytała wzruszający list skierowany do tegorocznych absolwentów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu od Pani Małgorzaty Żydowskiej, ich wieloletniej wychowawczyni.
Uczniowie klasy siódmej na pożegnanie podarowali swoim starszym kolegom i koleżankom symboliczne upominki.Drobne podarunki absolwenci otrzymali także od: Pani Ireny Kłos, Pani Małgorzaty Żydowskiej i Pani Edyty Szczeciny.
W trakcie uroczystości podziękowania otrzymali również rodzice. Szczególne wyrazy wdzięczności za zaangażowanie na rzecz szkoły popłynęły pod adresem Pań: Joanny Gabigi, Anny Nakielskiej, Izabeli Kądzieli, Kamili Krupy i Anny Kalety.
Listy Gratulacyjne otrzymali rodzice uczniów wyróżnionych za wysokie wyniki w nauce: Anna i Adam Markuszewscy oraz Alicja i Ryszard Kłosowie.
Rozdano także dyplomy dla absolwentów.
Dyplomy absolwenta otrzymali: BritikPolina, Cugowska Magdalena, Czosnek Karol, Gabiga Kacper, Kaleta Zuzanna, Kądziela Alan, Kłos Nicola, Krupa Szymon, Markuszewska Maja, Nakielski Oliwier, Teter Filip, VyshyvaniukMykola, Zaręba Kacper.
Reprezentowanie szkoły - poczet sztandarowy i poczet harcerski: Maja Markuszewska, Nicola Kłos, Oliwier Nakielski, Kacper Gabiga, Zuzanna Kaleta, Magdalena Cugowska, Alan Kądziela, Szymon Krupa.
Działalność na rzecz innych osób – wolontariat: Nicola Kłos, Maja Markuszewska, Kacper Gabiga.
Dyplomy za aktywny udział w życiu klasy i szkoły: Kacper Gabiga, Maja Markuszewska, Nicola Kłos, Szymon Krupa, Filip Teter.
Dyplomy za wzorowe czytelnictwo: Nicola Kłos, Maja Markuszewska.
Dyplomy i upominki za działalność w drużynie harcerskiej: Nicola Kłos, Maja Markuszewska, Kacper Gabiga.
Dyplomy za osiągnięcia sportowe: Maja Markuszewska, Nicola Kłos, Oliwier Nakielski, Kacper Gabiga.
Zdjęcia z pożegnania klasy VIII
Zdjęcia z zakończenia roku szkolnego
Wycieczka rodzinna do Zatorlandu
17 czerwca 2024 r. przedszkolaki (Smerfy oraz Biedronki) wybrały się na wycieczkę rodzinną do Zatorlandu.
Jest to wyjątkowe miejsce na mapie parków rozrywki w Polsce, w którym nauka staje się wspaniałą zabawą.
Pierwszym punktem wycieczki był Park Owadów, który jest idealnym miejscem do odkrywania fascynujących gatunków i rodzin owadów z całego świata. Dzieci miały okazję poznać najbardziej egzotyczne okazy z Azji, Afryki i innych kontynentów. Mogły zaobserwować budowę ciała cykad, modliszek, kleszczy i komarów.
Kolejnym punktem wycieczki był Park Ruchomych Dinozaurów, który zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Przedszkolaki miały okazję spotkać ponad 100 najciekawszych przedstawicieli dinozaurów, które żyły na naszej planecie miliony lat temu. Dinozaury przedstawione są w naturalnej wielkości, większość z nich się porusza, ryczy, a nawet reaguje na zwiedzających.
Dzieci miały okazję także odwiedzić Park Mitologii, gdzie znajdują się najbardziej wyjątkowe i epickie postacie i bóstwa mitologii greckiej. Zobaczyły Zeusa, Parysa, Achillesa. Odwiedziły także Minojski Labirynt oraz doceniły olbrzymiego konia trojańskiego.
Ostatnim punktem wycieczki były zabawy w Lunaparku. Jest to idealne miejsce na spożytkowanie energii dzieci. Uczestnicy wycieczki mogli skorzystać z takich atrakcji jak: kino 5D, Extreme, karuzela „Słonie”, karuzele Ferris i wielu innych.
Wycieczka ta okazała się być bardzo fascynująca zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
Niezapomniana wycieczka do Wrocławia
uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Opatowcu
W dniach 10-11.06.2024r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wybrali się na wycieczkę do Wrocławia, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Celem wycieczki było zwiedzanie najważniejszych zabytków oraz zapoznanie się z historią i kulturą regionu.
Pierwszego dnia po przyjeździe do Wrocławia uczniowie udali się do Kolejkowa, gdzie przewodnik zapoznał uczestników wycieczki z niezwykłą ekspozycją oraz z tajnikami modelarstwa i miniaturyzacji. Przewodnik wprowadził uczniów w świat makiet kolejowych. Uczniowie dowiedzieli się, że Kolejkowo przedstawia miniatury różnych miejsc Dolnego Śląska i jest efektem wielu lat pracy pasjonatów modelarstwa. Przewodnik zwracał uwagę na szczegóły, takie jak ruchome pociągi, oświetlenie budynków oraz interaktywne elementy, które przyciągały naszą uwagę. Uczniowie przeszli przez sceny przedstawiające życie codzienne w miniaturowym mieście, od targowisk po festyny i wesołe miasteczka.
Po południu uczniowie zwiedzili Rynek Główny. Spacerowali pośród kolorowych kamienic, podziwiając ratusz oraz pręgierz. Następnie wycieczka skierowała się na Ostrów Tumski, najstarszej części Wrocławia. Uczniowie zwiedzili Katedrę Św. Jana Chrzciciela, a przewodnik opowiadał o jej burzliwej historii i architekturze.
Kolejnym interesującym miejscem było więzienie, w którym kiedyś przebywał słynny artysta Wit Stwosz. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o jego życiu i twórczości. Następnie odwiedziliśmy Bibliotekę Ossolineum, gdzie są rękopisy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – bezcenny skarb polskiej literatury. Podczas naszych pieszych wędrówek ulicami Wrocławia, nie zabrakło również poszukiwania krasnali – symbolu miasta. Była to świetna zabawa, która dodatkowo umiliła nam czas.
Drugiego dnia wycieczka udała się do Panoramy Racławickiej, gdzie miała okazję zobaczyć monumentalne dzieło upamiętniające bitwę pod Racławicami. Po południu uczestnicy odwiedzili Zoo Wrocławskie oraz Afrykarium, gdzie podziwiali różnorodne gatunki zwierząt i dowiedzieli się więcej o ekosystemach Afryki.
Następnym punktem wycieczki był Park Japoński, jeden z najpiękniejszych zakątków tego miasta. Zwiedzanie parku rozpoczęto od krótkiego wykładu przewodniczki na temat historii i koncepcji Parku Japońskiego. Następnie wycieczkowicze udali się na spacer po parku, podziwiając malownicze krajobrazy. Przewodnik opowiadał o różnorodnych gatunkach roślin, takich jak klon japoński, bambus i azalie. Szczególną uwagę zwróciły piękne mostki, pawilony oraz oczka wodne z koi, które nadają parkowi wyjątkowy charakter.
Następnie wycieczka udała się pod Halę Stulecia, będącej jednym z najważniejszych zabytków architektury modernistycznej w Polsce.
Nasza wycieczka zakończyła się przy imponującej Fontannie Stulecia, gdzie mieliśmy okazję słuchać dźwięków muzyki klasycznej, podziwiając jednocześnie spektakularne widowisko wodne.
Wycieczka do Wrocławia była niezwykle udana i dostarczała uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Dzięki niej nie tylko uczniowie poszerzyli swoją wiedzę historyczną i kulturową, ale również spędzili miło czas w gronie przyjaciół. Dla większości z nich – ósmoklasistów- była to wycieczka ostatnia w tej szkole.
DZIEŃ DZIECKA
W ZESPOLE SZKOLNO - PRZEDSZKOLNYM W OPATOWCU
W dniu 18 czerwca 2024 r. uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Opatowcu dzięki gościnności Koła Łowieckiego "Bażant" wzięli udział w obchodach Dnia Dziecka. Dzieci klas "O"- VIII oraz przedszkolaki uczestniczyli w grach i zabawach w wesołym miasteczku, które zawitało do leśnej bażantówki. Podczas zabaw uczniowie mogli pobawić się w kolorowych zamkach, pojeździć na zjeżdżalniach, poskakać na pneumatycznych dmuchańcach oraz pojeździć na koniach. Wszyscy zebrani uczestniczyli również w pokazach zorganizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną z Opatowca, jak również w pogadance dotyczącej bezpieczeństwa podczas wakacji przeprowadzonej przez Policję z Kazimierzy Wielkiej. Podczas zabaw uczniowie mogli również poszaleć w kolorowych bańkach mydlanych oraz wymalować twarze na dowolne kolory. Wśród dziewcząt królował róż i serca na twarzach, chłopcy woleli bajkowych bohaterów. W trakcie trwającej imprezy nie zabrakło pysznego poczęstunku w postaci waty cukrowej, kiełbasek, bułeczek czy zimnych napojów.
Serdecznie podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Urzędu Miasta i Gminy w Opatowcu, Rady Rodziców, Koła Łowieckiego ,,Bażant", Klubu Jeździeckiego ,,Wrzosy", Pana Rafała Kańskiego, Piekarni Opatowiec państwa Rutkowskich, oraz Proboszcza Parafii w Rogowie ks. Adama Dziadka.
SREBRO I BRĄZ DLA UCZNIÓW
ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO W OPATOWCU
W WOJEWÓDZKICH INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTWACH W LEKKOATLETYCE
Pod koniec roku szkolnego 2023/2024 odbył się Finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Zawodach Lekkoatletycznych w dwóch terminach dla uczniów szkół podstawowych kl. VII - VIII w Staszowie i kl. V-VI oraz kl. I-IV w Sandomierzu. Naszą szkołę reprezentowali medaliści z Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Zawodach Lekkoatletycznych, które odbyły się w Kazimierzy Wielkiej, tj.:
Klasy VII - VIII
Kacper Gabiga, Oliwier Nakielski
Klasy V-VI
Nikola Nowak
Klasy I-IV
Julia Stępień, Grzegorz Janowski, Bartosz Kiliański
Wyniki medalowe z podziałem na konkurencje przedstawiły się następująco:
Nikola Nowak – II miejsce wbiegu na 60m oraz IV miejsce w skoku w dal
Bartosz Kiliański – III miejsce w rzucie piłeczką palantową
Uczniów do zawodów przygotowały panie: Monika Kościółek oraz Alicja Witkoś – Kłos.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych!
Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy zaangażowali się w przebieg w/w zawodów.
WERONIKA PUDO
LAUREATKĄ OGÓLNOPOLSKIEGO STRAŻACKIEGO
KONKURSU PLASTYCZNEGO
Weronika Pudo – uczennica klasy siódmej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym 2024 (grupa III – szkoły podstawowe, klasy V-VIII).
Organizatorem konkursu był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Prace były oceniane etapowo od środowiskowego przez gminny, miejski/powiatowy, wojewódzki i centralny. W tym roku do konkursu wpłynęło 4067 prac na etap wojewódzki. Do finału Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego przekazano 421 prac. Eliminacje wojewódzkie odbyły się we wszystkich województwach. Jury oceniając prace wzięło pod uwagę samodzielność ich wykonania, walory artystyczne i estetyczne, a także pomysłowość i oryginalność w zakresie przedstawienia tematu oraz wykorzystanie różnych technik plastycznych. Przy ocenie prac zwrócono uwagę na bardzo dobre posługiwanie się środkami wyrazu artystycznego w wykonywaniu autorów, co pozytywnie wpłynęło na estetykę prac.
Weronika została zaproszona przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej na spotkanie laureatów. Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 26 maja 2024 r. pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Weronice składamy ogromne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
XIX „MAŁY” MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
„PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”- FINAŁ
W dniu 5 czerwca 2024 r. w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie odbył się finał XIX „Małego” Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego „Podróże małe i duże”. Wzięło w nim udział 55 uczestników. Osoby te zostały wyłonione poprzez eliminacje gminne, do których przystąpiło ponad 200 osób z powiatu buskiego, kieleckiego, kazimierskiego oraz pińczowskiego.
Do etapu finałowego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu zakwalifikowały się dwie uczennice:
Zofia Tomczykz klasy I, którą przygotowała pani Kinga Maj oraz Emilia Cabaj z klasy II, którą przygotowała pani Katarzyna Szczerba.
Dziewczynki zaprezentowały wiersze, które recytowały podczas gminnego etapu konkursu recytatorskiego. Komisja oceniająca występy miała bardzo trudne zadanie, aby wyłonić najlepszych. Wzięła więc pod uwagę następujące kryteria: odpowiedni dobór wiersza, staranne opanowanie tekstu, intonacja i modulacja głosu, interpretacja i artykulacja, tempo recytacji oraz ogólne wrażenie estetyczne.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki za udział w konkursie.
Dzieci miały także możliwość wejścia do Parku Bajki, w którym było mnóstwo atrakcji. Odwiedziły Mini Zoo oraz korzystały z placu zabaw.
Koordynatorem gminy Opatowiec była pani Dominika Sowińska.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim osobom, dzięki którym ten konkurs przebiegł tak sprawnie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności naszym reprezentantkom. Życzymy kolejnych sukcesów!
Uroczysty apel z okazji 753 rocznicy lokacji miasta Opatowiec
W dniu 4 czerwca 2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu odbył się uroczysty apel „Opatowiec-moja mała ojczyzna” upamiętniający 753 rocznicę nadania praw miejskich Opatowcowi. Uroczystą akademię rozpoczął Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec– pan Sławomir Kowalczyk, witając wszystkich zgromadzonych uczniów i nauczycieli. Pan Burmistrz słowem wprowadzenia, przedstawił zebranym krótką, ale bardzo ciekawą historię Opatowca. Zaznaczył też, że w każdym środowisku przychodzi taki czas, w którym obchodzi się szczególny jubileusz upamiętniający rocznicę ważnych wydarzeń, które miały ogromny wpływ na jego funkcjonowanie w przyszłości. Następnie widzowie mogli obejrzeć program artystyczny pt. „Opatowiec-moja mała ojczyzna” poświęcony historii oraz współczesności tej miejscowości. Krótka historia Opatowca przedstawiona przez uczniów klasy IV została ubarwiona piękną muzyczną oprawą. Uczennice: Pola Kościółek, Lena Borzęcka, Paulina Zbertek, Weronika Pudo i Zuzanna Porada zaśpiewały wzruszające piosenki, przenosząc wszystkich zebranych w przeszłość zapisaną na starych fotografiach związanych z Opatowcem i mieszkańcami lokalnej społeczności. Uczennice do występu przygotowała pani Wiktoria Maj.
Uroczyste spotkanie było okazją do refleksji na temat przeszłości naszej małej ojczyzny oraz uczczenia tak doniosłego wydarzenia, które jest nieodłącznym elementem dotychczasowej historii naszego miasta, a zarazem stanowi fundament budujący poczucie wspólnoty, który umacnia więzi lokalnej społeczności.