zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

WRZESIEŃ

Harcerze na Małopolskiej Nocy Naukowców

 

    Dnia 30.09.2024r. zuchy i harcerze z 14BDWp im. Lucjana Skrzyńskiego w Opatowcu uczestniczyli w Małopolskiej Nocy Naukowców, co dało im możliwość poszerzenia wiedzy naukowej i wspólnej zabawy. W ramach wyjazdu uczestniczyli w interaktywnych laboratoriach w Centrum Naukowym Cogiteon: chemicznym, technicznym i biologicznym. Mieli również okazję sterować robotami na Politechnice Krakowskiej oraz uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Dla dzieci i młodzieży była to doskonała okazja do rozwinięcia swoich zainteresowań, integracji w grupie oraz zdobycia nowych umiejętności. Wycieczka została sfinansowana przez Urząd Gminy w Opatowcu.

zdjęcia

 

ROCZNICA CHRZTU BOJOWEGO 1 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW POLSKICH W BOJU POD CZARKOWAMI

 

    W niedzielę 22 września 2024 roku w Czarkowach pod pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiemu o niepodległość Polski” odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 110 rocznicę chrztu bojowego 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Obchody rozpoczęto od odegrania hymnu i wciągnięcia flagi na maszt, następnie odbyła się msza święta polowa pod przewodnictwem ks. Dziekana Marka Małczęcia. Po nabożeństwie pod pomnikiem złożono wieńce, wiązanki oraz zapalono znicze. O oprawę muzyczną  zadbała Orkiestra im. Jana III Sobieskiego. Uroczystości uświetniły występy przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie.

    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Opatowcu podczas uroczystości reprezentowali: Dyrektor Tomasz Paluch, nauczyciele oraz poczet sztandarowy szkoły. Podczas obchodów nie zbrakło także  harcerzy 14. Buskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Lucjana Skrzyńskiego działającej przy szkole.

 

    Warto podkreślić, iż Czarkowy to ważny punkt na szlaku bojowym legionistów Piłsudskiego i miejsce pamięci narodowej. Celem udziału w uroczystościach jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, a także uwrażliwianie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

zdjęcia

 

Wacław Bacharz – lokalny bohater

Dnia 6.09.2024r. zuchy i harcerze z 14 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej działającej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu wraz z panem dyrektorem Tomaszem Paluchem, drużynową oraz pracownikami udali się na cmentarz parafialny w Rogowie, aby złożyć hołd poległemu bohaterowi Westerplatte, panu Wacławowi Bacharzowi. Był on jednym z tych dzielnych żołnierzy, którzy w 1939 roku stanęli w obronie Ojczyzny, broniąc Westerplatte przed niemieckim najeźdźcą. W trakcie wizyty zuchy i harcerze zapalili znicze, złożyli wiązankę kwiatów na jego grobie oraz uczcili jego pamięć minutą ciszy. Było to wzruszające i pełne refleksji spotkanie, które przypomniało nam wszystkim o wielkim poświęceniu tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

Wacław Bacharz(1915-1988) – urodzony 15 maja 1915r. w Czyżowicach, powiat Kazimierza Wielka. Syn rolnika Tomasza i Ludwiki z domu Poradów. W wieku trzech lat został półsierotą. Ukończył cztery oddziały szkoły powszechnej i pomagał ojcu w prowadzeniu 1,5-hektarowego gospodarstwa. Czynną służbę wojskową odbywał w 4.Pułku Piechoty Legionów w Kielcach (1938-1939), skąd na Westerplatte przybył 31 marca 1939r. w składzie Plutonu Wartowniczego. Bronił placówki „Przystań”. W niewoli przebywał w Stalagu IA, pracując w okolicznych majątkach ziemskich u Niemców. Po zakończeniu wojny wiosną 1945r. powrócił w rodzinne strony i ożenił się, zamieszkując u teściów we wsi Kobiela. Razem z żoną prowadzili gospodarstwo rolne. Zmarł 26 kwietnia 1988r. Miał troje dzieci: Krystynę, Ryszarda i Henryka. Doczekał czwórki wnucząt. Troje prawnuków przyszło na świat po jego śmierci.

Odznaczenia:

- Odznaka Grunwaldzka (1960),

- Brązowy Medal „Zasłużonym na Polu Chwały” (1960),

- Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939” (1982),

- Odznaka honorowa „Za zasługi dla miasta Gdańska” (1984),

- pośmiertne – Srebrny Krzyż Orderu VIRTUTI MILITARI (1989).

 

zdjęcia

 

NARODOWE CZYTANIE 2024

W piątek 6 września 2024 roku uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, której celem jest propagowanie najwybitniejszych dzieł literatury narodowej. Niniejsze wydarzenie zostało zapoczątkowane w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i corocznie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Na tegoroczną lekturę wybrano dramat Juliusza Słowackiego pt.:„Kordian”. W tym roku Samorządowa Instytucja Kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu zorganizowała spotkanie dla wszystkich chętnych w Domu Kultury w Opatowcu. Pani Beata Adamczyk – Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury przywitała zebranych i odczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, skierowany do wszystkich uczestników akcji. Czytanie rozpoczął Pan Sławomir Kowalczyk - Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec. Następnie pani Janina Siemieniec przybliżyła zebranym życiorys Juliusza Słowackiego. W dalszej kolejności fragmenty wybranego dzieła odczytali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu oraz zaproszeni goście. Do tej wyjątkowej akcji przyłączył się Pan Tomasz Paluch - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu, odczytując fragment, w którym stary Grzegorz opowiada piętnastoletniemu Kordianowi bajkę z morałem, czyli … „O Janku, co psom szył buty”.

Ta akcja to doskonała forma propagowania czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

zdjecia

 

HOŁD ODDANY POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM  PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

NA TERENIE GMINY OPATOWIEC

 

W dniu 8 września 2024 roku przy Pomniku Legionisty 1914, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939-1945 odbyły się uroczyste obchody rocznicy bitwy pod Ksanami oraz rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej polowej, którą odprawił ks. Dziekan Marek Małczęć. Po mszy odśpiewano hymn państwowy. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk przypomniał o wydarzeniach, które miały miejsce na tych ziemiach podczas II Wojny Światowej. Pan Burmistrz podkreślił, że coroczne obchody tego wydarzenia są świadectwem naszej pamięci za ofiarność żołniarzy poległych w Ksanach. Zaznaczył również, że uczestnictwo w tej uroczystości jest także wyrazem naszej wdzięczności wobec poległych na tej ziemi, zapłacili oni za naszą wolność najwyższą cenę - cenę własnego życia. Pan Burmistrz wraz z sołtysem wsi Ksany - Panem Jarosławem Szumilasem podziękowali za przybycie gościom, mieszkańcom oraz licznym pocztom sztandarowym. Przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Uroczystość zakończyła się wzruszającym programem muzycznym w wykonaniu Orkiestry Dętej z Kociny oraz uczennic z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego z Opatowca – Julii Sojki oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Krzczonowa – Elizy Feteli.

zdjęcia

 

Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/2025

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu

 

W dniu 2 września 2024 r. o godz. 8:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu odbyła się inauguracja roku szkolnego 2024/2025. Cała społeczność Przedszkola w Opatowcu oraz Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu zebrała się na sali gimnastycznej, aby rozpocząć kolejny okres nauki.

Uroczystość rozpoczął Dyrektor Zespołu Tomasz Paluch witając Pana Sławomira Kowalczyka Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec, Pana Łukasza Marca Sekretarza Gminy Opatowiec, a zarazem Radnego Powiatu Kazimierskiego, Księdza Grzegorza Szlenka Proboszcza Parafii Opatowiec, Księdza Adama Dziadka Proboszcza Parafii Rogów, wszystkie Dzieci i Uczniów, Nauczycieli i Pracowników Zespołu oraz Rodziców przybyłych na uroczystość.

Część oficjalna rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru i odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie wszyscy uczcili minutą ciszy pamięć poległych i pomordowanych, którzy walczyli w czasie II Wojny Światowej  o wolność i niepodległość Polski.

Pan Sławomir Kowalczyk Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec w swoim przemówieniu podkreślił, że szkoła to nie tylko miejsce nauki dla dzieci, ale również przestrzeń do budowania relacji społecznych, rozwijania pasji i talentów.

Dyrektor Zespołu Tomasz Paluch przeczytał życzenia Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty na rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025,  zapoznał uczniów z wychowawcami oraz przydziałem klas, a następnie życzył Wszystkim miłej współpracy, cierpliwości, skutecznego działania oraz ciekawych i trafnych pomysłów, aby ten nowy rok szkolny przebiegał dla wszystkich stron pomyślnie, był owocny w sukcesy, bezpieczny i szczęśliwy.

zdjęcia