zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

PAŹDZIERNIK

Zuchy i harcerze na „Nocy w Bibliotece 2024”

25 października 2024 r. zuchy i harcerze z 14. BDWp im. L. Skrzyńskiego z Opatowca wzięli udział w wydarzeniu “Noc w Bibliotece 2024” w bibliotece publicznej w Opatowcu. Spędzili tam wieczór w wyjątkowej, pełnej życzliwości atmosferze. Spotkanie rozpoczęło się projekcją wzruszającego filmu pt.„Mój brat ściga dinozaury” – inspirującej opowieści o sile rodziny, przyjaźni i akceptacji.

Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z wyjątkową wystawą zatytułowaną „31. i 34. Dywizjon SAAF a Powstanie Warszawskie”, przygotowaną przez Pana D. Kościelnego. Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec oraz Samorządowa Instytucja Kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu, a całość realizowana pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec. Wystawa przedstawia rolę południowoafrykańskich dywizjonów lotniczych (31. i 34. Dywizjon SAAF) w operacjach zrzutowych na rzecz walczącej Warszawy podczas Powstania w 1944 roku. 

Po zwiedzaniu wystawy odbyły się warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy tworzyli ilustracje do znanych książek. Wieczór urozmaiciły także muzyczne akcenty: zuchy i harcerze zaśpiewali kilka harcerskich i patriotycznych piosenek przy akompaniamencie gitary dh Weroniki Pudo. Wspólne śpiewanie stworzyło ciepłą, rodzinną atmosferę i jeszcze bardziej umocniło więzi między uczestnikami wydarzenia.

zdjęcia

 

RECENZJA Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU WOKALNEGO
  "BALTIC STARS – 2024" TALLIN

       W dniu 21 października 2024r w stolicy Estonii, odbył się I Międzynarodowy Festiwal Wokalny ,,Bałtyckie Gwiazdy” Jego organizatorem była Wapa World Unesco.  Jedyną delegacją z Polski biorącą udział w tym wydarzeniu była grupa dziewcząt, które na co dzień mieszkają w gminie Opatowiec i Kazimierzy Wielkiej. Silna pięcioosobowa reprezentacja w składzie: Pola Kościółek, Lena Borzęcka, Weronika Pudo, Lena Piotrowska oraz ich trener wokalny Wiktoria Maj już 20 października zameldowały się w hotelu, aby w kolejnym dniu zmierzyć się z innymi uczestnikami festiwalu. Łącznie podczas tegorocznego wydarzenia na scenie zaprezentowało się 80 uczestników z siedmiu państw t.j: Łotwa, Litwa, Estonia, Szwecja, Finlandia, Armenia i Polska.

       Dzień, w którym otrzymałyśmy zaproszenia poczułyśmy ogromną radość, nadzieję, ale też lęk - mówią dziewczęta. Te wszystkie emocje znalazły swoje miejsce podczas występów prezentowanych w ramach Festiwalu "Baltic Stars". Należy zauważyć, iż organizatorzy od pierwszego dnia przylotu zadbali o urozmaicenie całego pobytu w Tallinie. Połączyli święto muzyki z atrakcjami miasta. Podczas konkursu mogliśmy usłyszeć  muzykę z kategorii pop, folk, a nawet śpiewu klasycznego. Każdemu występowi towarzyszyły ostre dyskusje wśród publiczności, której gośćmi byli oprócz wykonawców, ich trenerzy wokalni, jurorzy, rodzice
i miłośnicy muzyki rozrywkowej.

        Festiwal rozpoczął się w Russian Culture Center, które mieści się w dawnym domu oficerów marynarki wojennej i jest domem dla różnych grup twórczych, od teatru i chórów po malarstwo. W tym neoklasycystycznym budynku odbywają się różne imprezy, przedstawienia teatralne i pokazy muzyczne. W Centrum Kultury spotykają się grupy twórcze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

       Program  muzyczny prezentowany podczas konkursu przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe wywołał na twarzach wzruszenie, śmiech, tremę, akceptację oraz życzliwość.  Wszystkiemu towarzyszyła atmosfera przyjaźni, która wytworzyła się i towarzyszyła wszystkim występom tej edycji Festiwalu.

       Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć utwory takich wykonawców jak : Amy Winehouse, Whitney Houston, Zbigniewa Wodeckiego oraz Pucciniego. Wysłuchaliśmy też  repertuar dla dzieci, które czuły się doskonale na scenie wykonując utwory: "Płacze moje serce”, "Śpiewam i tańczę”. Zarówno w przypadku tych wielkich utworów jak i tych przeznaczonych dla najmłodszych,  twórcy szukali sposobu na jak najlepszą interpretację utworów. Dzięki temu pozwolili widzom na wyciągnięcie z prezentowanych występów czegoś, co im samym wydało się ważne i wartościowe.

   Przy próbie podsumowania Festiwalu nie można pominąć osiągnięć, jakimi mogą poszczycić się dziewczęta, które reprezentowały nasz kraj i powiat kazimierski. A oto ich rezultat:

POLA KOŚCIÓŁEK
1 m-ce kat.5 - 9 Folk
2 m-ce kat. 5 - 9 Pop
Zaproszenie na festiwal do Armenii.

LENA BORZĘCKA

2 m-ce kat. 10 – 12 Pop

LENA PIOTROWSKA
1 m-ce kat. 10 – 12 Word Hit
2 m-ce kat. 10 - 12 Pop
Zaproszenie na festiwal do Włoch.

WERONIKA PUDO
2 m-ce kat. 13 - 15 Pop

WIKTORIA MAJ
Grand Prix kat.19 - 25 Word Hit
1 m-ce kat. 19 – 25 Pop
Zaproszenie do Armenii.

 

      Od Festiwalu biło ciepło, czuliśmy bliskość mimo różnorodności. Dzieliliśmy się swoją wrażliwością i doświadczeniem. Każde ze spotkań festiwalowych, skupiało się na coraz pełniejszym włączaniu widzów w występy. Emocje były trudne, ale potrzebne i ważne- powiedziała Wiktoria Maj, studentka Muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jak również trener wokalny dziewcząt.

zdjęcia

 

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W OPATOWCU

   Pasowanie na ucznia to dla pierwszoklasistów jeden z najważniejszych momentów związanych z edukacją. 24 października 2024 roku i dla naszych wychowanków nadszedł ten wielki dzień. Pierwszaki, pięknie wystrojone, w okolicznościowych biretach, zebrały się na sali gimnastycznej, która została odpowiednio udekorowana na tę okazję. Na uroczystość przybył Pan Burmistrz Sławomir Kowalczyk. Uroczystość rozpoczęły starsze koleżanki - Julia Sojka i Magdalena Goraj, które prowadziły całą uroczystość. Następnie bohaterowie spotkania przejęli pałeczkę i zaprezentowali przygotowany program artystyczny, przygotowany ze swoim wychowawcą – Panem Wiesławem Tomalem. Po tych emocjach, przyszedł czas na główny punkt programu, czyli pasowanie. Pan Dyrektor Tomasz Paluch wielkim ołówkiem, mianował każde dziecko na ucznia Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Opatowcu. W dalszej kolejności wystąpiła klasa II, która przedstawiła swoją część artystyczną dla klasy pierwszej. Na koniec wszystkie pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, które zostały wręczone przez Pana Burmistrza i drobne upominki upamiętniające tę chwilę.

zdjęcia

 

Uroczystość upamiętniająca  80. rocznicę zestrzelenia samolotu Liberatora B-24J,

należącego do 34. Dywizjonu Południowoafrykańskich Sił Powietrznych (SAAF),

odbyła się 20 października 2024 r. w Kocinie

      Lotnicy, którzy zginęli w trakcie misji dostarczania zapotrzebowania do walczącego podziemia w okupowanej Polsce, zostali uczczeni przez mieszkańców oraz liczne delegacje. Samolot, który wyruszył z południowych Włoch, został zestrzelony nad polami Krzczonowa i Kociny 16 października 1944 roku. Siedmiu członków załogi zginęło, a jeden ocalały, dzięki pomocy miejscowej ludności, przeżył pomimo zagrożenia, jakie to niosło dla ratujących.

    Obchody 20 października rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Św. Barbary w Kocinie, po której uczestnicy przeszli w asyście orkiestry dętej pod pomnik poległych lotników. Podczas ceremonii burmistrz miasta i gminy Opatowiec, Sławomir Kowalczyk, przywołał historię tragicznej misji i podkreślił bohaterstwo załogi, która mimo świadomości niebezpieczeństwa niosła pomoc polskiemu ruchowi oporu. Po przemówieniu złożono kwiaty i zapalono znicze na znak pamięci.

 

    Uczniowie, harcerze oraz lokalna społeczność zakończyli uroczystość programem słowno-muzycznym o charakterze patriotycznym. Orkiestra dęta oraz członkowie klubu seniora z Kociny dopełnili atmosferę wspomnienia o tych, którzy zginęli w imieniu wolności.

zdjęcia

 

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu.

   Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest na pamiątkę utworzenia pierwszego na świecie Ministerstwa Oświaty – Komisji Edukacji Narodowej. Idea obchodzenia święta nauczycieli sięga 1957 roku, jednak to uchwalona w 1972 roku ustawa Karta Praw i Obowiązków Nauczyciela wprowadziła 14 października jako Dzień Nauczyciela, który z kolei od 1982 roku zwany jest Dniem Edukacji Narodowej.

   Dzień Nauczyciela jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich nauczycielach, pracownikach szkoły oraz wszystkich osobach związanych z oświatą. 

    Z tej okazji 15 października 2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie i uczennice klasy IV i V. Odegrali oni zabawną scenkę z życia szkoły przeplataną okazjonalnymi piosenkami. 

   Następnie Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności szkolnej złożył podziękowania panu Sławomirowi Kowalczykowi - Burmistrzowi Miasta i Gminy Opatowiec za owocną współpracę, życzliwość, zaangażowanie w poprawę bazy szkoły oraz wspieranie wszelkich działań służących dobru uczniów.

   Uczniowie złożyli również życzenia za nieocenioną rolę w realizacji tak ważnego zadania jakim jest kształcenie i wychowanie: panu Dyrektorowi Tomaszowi Paluchowi, wszystkim pracownikom szkoły, pani Annie Klimaszewskiej-Luty – Skarbnikowi Gminy Opatowiec, panu Łukaszowi Marcowi – Sekretarzowi Gminy Opatowiec i zarazem Radnemu Powiatu Kazimierskiego, panu Tomaszowi Nowakowi - Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Opatowcu, pani Kseni Janowskiej-Nieć – Przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu, pani Beacie Adamczyk – Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowcu.

   Zaproszeni goście, na czele z Panem Burmistrzem Sławomirem Kowalczykiem, złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wyrazili wdzięczność, wręczając piękne bukiety kwiatów.

   Dzień Komisji Edukacji Narodowej to również moment, w którym Dyrektor w sposób szczególny wyróżnia nauczycieli i pracowników szkoły za ich trud, poświęcenie oraz szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczej. W tym roku nagrodę dyrektora otrzymali: pani Marta Zimoląg, pani Aleksandra Cugowska, pani Izabela Włosowicz, pani Monika Kościółek, ksiądz Adam Dziadek, pani Iwona Łabuz oraz pan Michał Łabuz.

   Pan Dyrektor Tomasz Paluch za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

   W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie postanowili zrobić nauczycielom miłą niespodziankę i poprowadzić wybrane lekcje. Chcieli w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za trud i zaangażowanie pedagogów. Uczniowie samodzielnie przygotowali materiały i tematy zajęć, starając się jak najlepiej wczuć w rolę nauczycieli. Akcja spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a lekcje poprowadzone przez młodych „nauczycieli” stały się ciekawą i nietypową formą świętowania tego szczególnego dnia. 

zdjęcia